Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 76 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vize hakkında merak edilenler by@Birisi

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Standart Vize hakkında merak edilenler by@Birisi

@Birisi kullanıcı adlı üyemiz, ABD elçiliğinden yetkililerin verdiği bir konferansa katılmış ve turkishwat.net için notlar almıştır. İzlenimleri aşağıdaki gibidir. Kendisine teşekkür ediyoruz

Merhaba arkadaşlar,

Dün yolculuk hazırlığı nedeniyle detayları yazamamıştım..Yaklaşık 2 saat önce eve ulaştım ve güzel bir kahvaltının ardından dün aldığım notları sizlerle paylaşıyorum.

Konuşmacı Ankara Amerikan Büyükelçiliği görevlisi Ann Kim idi..Herkesin konuştuğu şu meşhur çekik gözlü bayan yani..Konuşma esnasında bir slayt gösterisi de yapıldı ve ordan da bazı notlarım var..Sırayla sizlerle paylaşıyorum..

1) Öncelikle kendisi bizzat WAT öğrencileriyle görüşen görevli olarak düşük not ortalamasının ve uzamış okulların negatif etkilerinin büyük olduğu görüşünde. Kendilerinin bu programda ciddi öğrenciler aradığını çok defa belirtti. Onların ölçülerine göre not ortalamasıyla ciddiyet doğru orantılı.Ancak bu 2.0 altı hiç başvurmasın anlamına gelmiyor. Zor bir bölümde okuyan ve ortalaması 2.0 nin biraz altında olanlar da onlara göre iyi birer öğrenci..Ama hangi bölüm olursa olsun 1'e yakın ortalamaları ciddi bulmuyorlar.

2) Mükemmel İngilizce bilgisi aramıyorlar..Kendileri bizim ana dilimizin İngilizce olmadığının bilincindeler. Bizden istedikleri orda kendimizi ifade edebilecek kadar İngilizce'miz olması.. Patron bir şey istediğinde veya bir müşteri bir talepte bulunduğunda anlayabilecek durumda olmak yeterli onlar için. Ama mükemmel İngilizce'nin de tek başına bir etken olmadığını özellikle söyledi. Bazı öğrenciler düşük ortalamayla gidip çok iyi İngilizcem var diyorlarmış..Harika,ama sen bu program için uygun değilsin ki diyor

3) Özellikle cankurtaran olarak çalışacaklar için bir parantez açıldı..Bu kişilerin İngilizce'lerinin biraz üst seviyede olması bekleniyor.Bunun nedeni de bu kişilerin işlerinin insanların canı olması. Acil durumlarda hızlı bir şekilde İngilizce konuşarak çözüm üretebilecek insanlar cankurtaranlık işlerini seçmeli diyorlar. Eğer bu işi seçip giderseniz ve dilinizi yeterli bulmazlarsa başka bir iş bul diyerek sizi geri çevirebilirlermiş. turkishwat.net

4) Slayt gösterisinde vize görüşmesi bölümünü direk not aldım ve onu madde madde yazıyorum buraya.

- Prepare! Have clear answers.
    - Pay attention. Watch your number.
    - Interview lenght: 1-3 minutes.
    - The central question: Will the applicant return to Turkey?
    - Remember: Tell the truth!

Aynen bu yukardakiler yazıyordu ekranda..Özellikle son maddeye vurgu yapıldı..

5) Sizden "Why do you want to go to America?" sorusuna cevap hazırlayarak oraya gitmenizi istiyorlar. Amerika'ya gitmek için bir nedeniniz olmalı onlara göre ve bunu o an orda düşünmemeli, önceden bilmeli ve o neden doğrultusunda başvuru yapmış olmanız gerekli diyorlar. Bu soruya cevabınız yoksa ne kendi vaktinizi ne de bizim vaktimizi boşa harcamayın dediler. turkishwat.net

6) Orta hızda bir İngilizce kullanılacak diyaloglarda. Buna hazır olmanızı istiyorlar. Ne çok hızlı ne de çok yavaş bir dille konuşuyorlar. Bunu bizzat kendim gördüğüm için böyle yazıyorum. Ayrıca dün de aynı şekilde konuştu ve görüşme hızıyla aynıydı ve henüz görüşmeye gitmemiş olanlar için bu şekilde konuşacaklarını söyledi özellikle.

7) Biraz komik bir madde ama çok önemli bir madde.. Özellikle Where ve When soruları arasında ayrım yapabilmenizi istiyorlar. "Where will you work in USA?" sorusuna "At summer" diye cevap vermemenizi istiyorlar.Amerika'da "At Summer" adında bir yer yok diyorlar espirili bir dille İngilizce'de WH questions diye adlandırılan Where,When,Which,What ve How soruları sorulduğunda bunları birbiriyle karıştırmamanızı özellikle istiyorlar.

8) Mülakat süreniz eğer 1-3 dakika arasında sürerse bu iyi bir görüşme olduğuna işaretmiş. Görüşme süresinin uzaması vize alma şansının indiği anlamına geliyormuş. Bu bana çok mantıklı geldi. Çünkü vize görüşmesi eğer diliniz çok kötüyse veya başvurunuzda bir problem varsa uzuyor ki bu iki neden de kötü bir görüşme sebebi.

9) Sahte evrak kesinlikle istemiyorlar..Bu konuda çok ama çok hassaslar. Elçilik olarak bir çok kurumla,bunların arasında üniversiteler de var, ortaklaşa çalışmaları var. Sunduğunuz belgeler belli aralıklarla kontrol ediliyor ve sahtecilik tespit edildiği takdirde ömür boyu Amerikan Vizesi alamıyorsunuz.

10) Bu madde de düşük notlu öğrenciler için..Arkadaşlar kusura bakmayın dost acı söyler ama düşüş sürekliyse şansınız çok az. Kendisi en çok söylenen bahaneleri söyledi..Bunların en başını "I was sick" cümlesi çekiyormuş..Bu cümleyi söyleyen kişiler için 2 senedir mi hastaydın gibi cümleler kuruyormuş.İkinci yaygın bahane de ailevi problemler..Hepimizin ailevi problemleri var ama bu notları bu kadar etkilememeli diyor kendileri.. turkishwat.net

11) Erken başvuru yapmanızı istiyorlar.. Bunun nedeni de güvenlik soruşturmasına takılma ihtimaliniz..Eğer "Ahmet Yılmaz" gibi çok yaygın bir isme sahipseniz çok büyük ihtimal güvenlik soruşturmasına takılırsınız.Bu güvenlik soruşturmaları tamamen hükümet tarafından Washington'da gerçekleştiriliyormuş ve sonucu ilgili elçiliğe bildiriliyormuş. Bu sadece Türkiye için değil tüm dünya için böyleymiş.Bu nedenle dünya genelinden yüzlerce soruşturma talebi gideceğini ve bu soruşturmaların yaklaşık bir ayda tamamlanacağını söylüyorlar ve bu nedenle erken başvurmanın etkisinin büyük olacağını söylüyorlar. Eğer güvenlik soruşturmasına takılırsanız bu aralar başvuranların soruşturma sonuçları yazdan öncesine yetişirmiş.

12) Gelelim son ve en merak edilen maddeye..Bu sitede onlarca kez sorulduğu için özellikle söz aldım ve "Yeşil kağıt ile beyaz kağıt arasında fark olmadığını duyurdunuz ve bunu biliyoruz.Ancak herkesin merak ettiği,madem fark yok,neden iki farklı kağıt var?" sorusunu yönelttim.Bu soru üzerine bir kahkaha attı ve şu cevabı verdi:

"Aslında bir fark var. Beyaz kağıt eksik evrağı olan öğrencilere verilir ve o kağıttaki listeden eksik evraklar işaretlenerek bize ulaştırması istenir.Yeşil kağıt ise güvenlik soruşturmasına takılan öğrencilere verilir.Eğer öğrencinin hem eksik evrağı var hem de güvenlik soruşturmasına takılacak durumdaysa hem beyaz hem yeşil kağıt bir arada da alabilir."

Benim aldığım notlar bunlar..Elimden geldiğince açık yazmaya çalıştım..Umarım yardımcı olur..Bu arada unutmadan tekrar hatırlatayım..Bu konferansı yapan yetkili Ankara'da çalışan yetkili.İstanbul ile bazı farklılıklar olabilir. (Özellikle kağıt rengi konusunda.)

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

çok harika gercekten
    emeği gecenlere tesekkür ederiz...

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

çok teşekkürler bu bilgiler çok işimize yarıyacak

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Bu konu herşeyi açıkça ortaya koyuyor. Bundan sonra insanların kafasındaki soru işaretlerini kaldırmak için bu başlığın linkini veriyorum. Tekrar teşekkürler.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

teşekkürler galiba bütün soruların cevapları burada

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

ewt ozellıkle 1. agızdan verılmıs olması ve genel hatları belırlemesı bır cok kısının aklındakı soruları karsılar sanırım...
    Better late than never

ŞİRKET SEÇİM YÖNERGESİ (ORTAK BİLDİRİ) Mağdur olmamak için okuyunuz...

http://www.turkishwat.net/work-trave...k-bildiri.html

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

@Fiorex
    ankaradaki beyaz kağıt ile istanbuldaki açık yeşil kağıtın aynı değerde olduğunuda ilk baştaki yazıya eklersen birsürü soruyu sorulmadan cevaplamış oluruz teşekkürler... (İsim soruşturması Koyu renkli yeşil kağıt)

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Rica ederim arkadaşlar..Umarım faydası olur sizlere

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

ds formları nezaman gelır fıkrı olan varmı?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Okulunu uzatanlar maddesi hiç hoşuma gitmedi
    "Happiness Only Real When Shared"
    Electricity Paralyses..!

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

vize vermek icin aradıkları insan benim

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

ben okulumu uzatmistim ve ortalamam 2.00 in altindaydi ayrica son 2 donem de ortalamam dususteydi ama aldim vizeyi..yani bunlari soylemeleri kati bir sekilde uygulayacaklari anlamina gelmez. sonucta wata basvurup vize alamayanlarin orani ne ki? cok dusuk.. her firma kendi ogrencilerinin %90 dan fazlasinin vize aldigini soyluyor yani illa ki kriter var ama fazla korkmamak da lazim..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben okulumu uzatmistim ve ortalamam 2.00 in altindaydi ayrica son 2 donem de ortalamam dususteydi ama aldim vizeyi..yani bunlari soylemeleri kati bir sekilde uygulayacaklari anlamina gelmez. sonucta wata basvurup vize alamayanlarin orani ne ki? cok dusuk.. her firma kendi ogrencilerinin %90 dan fazlasinin vize aldigini soyluyor yani illa ki kriter var ama fazla korkmamak da lazim..
    Aynen öyle..Bu kriterler %100 uygulanacak diye bir kural yok..Bunlar genel kriterler.Ancak bunların dışında olanların şansı da yok değil..Sadece diğerleri kadar yüksek değil..

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Gercekten cok guzel , acik ve net bir paylasim olmus . Kafasi karisik olanlar ya da vizeye girmeyip 'hangi konulara dikkat etmemiz gerek' sorusuna verilecek en guzel cevap bu olurdu .

@Birisi
    Tesekkurler , TW 'de bu sekilde paylasim yaptigin icin .
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

süper bir çalışma, bence sitede bulunan en önemli bilgilerden birisi, eline sağlık...

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

cok guzel bı çalışma olmus..

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

İsim konusunda araştırmaya alınanlar oluyomuş.
    2 isimli olmak bu konuda avantaj saglayabılır mı?
    Mesela Burak YILMAZ yerine Kaan Burak YILMAZ olsa ismimiz isim sorusturmasına yinede katılma olasılıgımız yuksek olur mu sizce?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

2 isimli olman digerlerine gore daha avantaj saglayacaktir ama tabiki iki ismin de cok sik kullanilan isimlerdense boyle bir durum soz konusu degildir.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

çok güzel bilgiler. emeğine sağlık...

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

çok güzel bi çalışma olmuş. emeğine sağlık

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Benm adım Yalçın Kayhan ERTAN ismim pekte kuLLanıLan bi isim deiL avantajım var mı sizce ?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Ben görüşmeye gittim herşeyim hazır oldugu için ups e para verdim 1 hafta içinde pasaportumu gonderdiler. ama aklıma konustugunuz su isim muhabbeti takıldı ne araştırması o?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı typhoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben görüşmeye gittim herşeyim hazır oldugu için ups e para verdim 1 hafta içinde pasaportumu gonderdiler. ama aklıma konustugunuz su isim muhabbeti takıldı ne araştırması o?
    Eğer pasaportunuza vize basıldıysa sizin için bir sorun yok demektir..İsmi çok yaygın olan kişilere vize vermeden önce bir soruşturmadan geçiriyorlar hepsi o..

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

vizede Red aLdıktan sonra tekrar başvurma hakkımız varmı yoqsa 1 senede sadece 1 kez vize başvurma hakkımz mı var ?
    pLease !

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı realox Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vizede Red aLdıktan sonra tekrar başvurma hakkımız varmı yoqsa 1 senede sadece 1 kez vize başvurma hakkımz mı var ?
    pLease !
    İstersen tekrar başvurabilirsin tabi.. Forumda bir sürü 2. görüşmede vize alan var..

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı realox Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benm adım Yalçın Kayhan ERTAN ismim pekte kuLLanıLan bi isim deiL avantajım var mı sizce ?
    isim önemli mi yani :S

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı destingirl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    isim önemli mi yani :S
    Eğer Ali Öztürk gibi çok yaygın isimlerden birine sahipsen isim soruşturmasına takılabiliyorsun..Ama böyle bir şey söz konusu değilse sorun yok..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

bu süper bir çalışma olmuş beyler bayanlar dikkat
    Wat

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşlar pasaporta vizeyi bastılar son tarih 25 eylül görünüyor..ben bu tarihi biraz daha uzatabilirmiyim öyle bir duyum almıştım sanki...yardımcı olursanız sevinirim pls

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

çalışma iznin bittikten sonra 1 ay daha gezmeye hakkın var USA de...

hayırlı olsun buarada...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)