Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yeşil Kağıt ne anlama geliyor ?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Standart Yeşil Kağıt ne anlama geliyor ?

Merhabalar Arkadaşlar,

Amerikan Konsolosluğundan tüm Work&Travella uğraşan firmalara gonderilen hatırlatma mailinde yeşil ve beyaz kağıttan aynen şu şekilde bahsedilmiştir:

''DS-2019 formu olmayan tüm öğrencileri otomatik olarak 221(g) prosedürü altında incelemekteyiz. DS-2019 formu olmadan başvuru yapan tüm öğrencilere eksik evrakların (DS-2019 ve SEVIS) haklarında bir karara varılabilmesi için konsolosluğa gönderilemesi gerektiğini ingilizce ve türkçe olarak açıklayan açık yeşil/beyaz bir kağıt verilecektir. Bu açık yeşil/beyaz kağıt KESİNLİKLE VİZE KABULU YA DA VİZE REDDİ ANLAMINA GELMEMEKTEDİR.
    Lütfen öğrencilerinizi vize görüşmesine gitmeden önce bu prosedür hakkında bilgilendiriniz ve bu yeşil/beyaz kağıdı vize kabulu olarak yorumlamamalarını soyleyiniz. DS-2019 ve SEVISler gelene kadar tüm başvurular 'eksik'tir ve bu belgeler konsolosluğa ulaştırılmadan bir karara varılmayacaktır.'
    Bu nedenle sevgili arkadaşlar, görüşme sonunda size verilen bu kağıtları, daha sonra hayal kırıklığı yaşamamak adına, lütfen vize aldım diye yorumlamayınız.

Bilginize..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Benim gibi en sonunda "May i purchase my tickets?" diye sormanız cevabı kesinleştirir..Ama Fiorex'in de dediği gibi kağıdı almak vize almak anlamına gelmiyor..

Eğer görüşmeniz olumlu geçerse bitirmeden önce görevliye sorun bilet alıp alamayacağınızı..Al derslerse zaten vize onaylandı anlamı taşır..Başka cevap verirlerse de verilecek cevaba göre değişir

Herkese bol şans..

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bende bugun vize basvurumu yaptım diğer wat ogrencileri ile birlikte..ancak herkese verilen bu yesil kagıt nedense bi bana verilmedi=s sozlu olarak ds2019 belgemi kargo ile gondermemi soylediler.. herkese verilip bana verilmemesinin nedeni ne olabilir? gorevli ile konusmada da bir sorun yasamadm.. ancak herkese verilmişken bana verilmemiş olması reddildim die dusunmeme neden oluyor.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

O heyecanla bilet alıp alamayacağımı soramadım açıkçası ben . Öyle kaldı zaten kısa zamanda içinde gelir herhalde ds-2019 lar bakalım bekleyeceğiz.
    2009 yılı WAT programına ilk kez katılıyorum.

Çalışacağım İş:

Gaylord National Resort & Convention Center

Washington D.C.

Housekeeper, Houseman.

www.gaylordnational.com /
    www.nationalharbor.com

Saat Ücreti:

8$ + overtime 12$

Konaklama:

Red Roof Inn - Motel

www.redroofinn.com

12.5 $ günlük.

Efsane Watçı chipmunk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı delorenso Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende bugun vize basvurumu yaptım diğer wat ogrencileri ile birlikte..ancak herkese verilen bu yesil kagıt nedense bi bana verilmedi=s sozlu olarak ds2019 belgemi kargo ile gondermemi soylediler.. herkese verilip bana verilmemesinin nedeni ne olabilir? gorevli ile konusmada da bir sorun yasamadm.. ancak herkese verilmişken bana verilmemiş olması reddildim die dusunmeme neden oluyor.
    Senin olayın ds gelince belli olacak zannımca. Kağıt vermediler diye korkma. Kağıtsızlık red anlamına gelmez.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Standart yeşil kağıt

valla konsoloslukta herkese yeşil kağıt veriyorlardı banada yeşil kağıt verdiler ......

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

valla sinirden köpürdüm desem yeridir gayet güzel bir şekilde tüm sorulan sorulara cevap verdim ve kendisinden olumlu cevap aldıktan sonra şerefsiz adam (özürlerimle birlikte bu kelime az bile kaldı) babamın mesleğini sordu bende kendisinin asker olduğunu ve jandarmada çalıştığını söyledim adam jandarmayı anlamadı bu ne iştir ya bir-iki kere tekrar ettikten sonra özel kuvvetler anlamını çıkarmaya başladı düzelttim sonra hava kuvvetlerinin bir departmanımı dedi yok dedim neyse epey bi açıkladım adam bi suratıma baktı sonra ajan muamelesine geçti sana vize veremem hakkında araştırma yapmam lazım dedi yeşil kağıdı bastı bana şimdi gün sayıyorum ve delirmek üzereyim offfffffffffff

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

şuan sinirden köpürmek üzereyim gayet güzel bir görüşme yaptım ve ok dedi adam tam ups kargo nun yerini gösterirkene son saniyelerde babamın mesleğini soru şerefsiz (kusura bakmayın epey bi sinirliyim zor tutuyom kendimi ondan) sonra asker dedim hangi kısımda diye sordu jandarma dedim adam daha jandarmanın ne olduğunu bilmiyor sonra havacı mı dedi yok dedim kara kuvvetleri dedim anlamadı sonra manyak özel kuvvetler tanımına girdi düzelttim baştan başka kelimelerle anlattım sonra durdu başladı ajan muamelesi yapmaya bomba eğitimi aldın mı,nükleer silah eğitimi aldın mı? yok dedim sonra çıkardı ordan yeşil kağıt verdi hakkında araştırma yapmam gerek dedi offffffffffffffff

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

@halazkar bu kadar kasma ya arastırdıktan sonra ogrenir nasıl olsa ajan gibi birsey olmadıgını alırsın ozamanda bosuna stres yapma...

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

teşekkürler nicola_34 aslında dediğin gibide dostum ne biliyim hayatımın en beter günüydü dönüştede mola yerinde eski kız arkadaşımla karşılaştım vizenin üstünede tam gitti :P şans ne biliyim hayırlısı artık

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı halazkar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şuan sinirden köpürmek üzereyim gayet güzel bir görüşme yaptım ve ok dedi adam tam ups kargo nun yerini gösterirkene son saniyelerde babamın mesleğini soru şerefsiz (kusura bakmayın epey bi sinirliyim zor tutuyom kendimi ondan) sonra asker dedim hangi kısımda diye sordu jandarma dedim adam daha jandarmanın ne olduğunu bilmiyor sonra havacı mı dedi yok dedim kara kuvvetleri dedim anlamadı sonra manyak özel kuvvetler tanımına girdi düzelttim baştan başka kelimelerle anlattım sonra durdu başladı ajan muamelesi yapmaya bomba eğitimi aldın mı,nükleer silah eğitimi aldın mı? yok dedim sonra çıkardı ordan yeşil kağıt verdi hakkında araştırma yapmam gerek dedi offffffffffffffff
    okadar sinri stres yapmana gerek yok..bu durumlarda sakin olucaksin..poztif ol..sen elinden geleni yaptin..olursa olur ..olmassa da canim saolsun diceksin..ama alicagina eminim..bu tur seyler olagan seyler..
    S-pectacular

**Newyork-boston-massachusetts-philedelphia-atlantic city-new jersey-washington**

--------------------------------------------
    did you start to feel it!!! by@S-pectacular

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

vay anasını yaaa, geçmiş olsun dostum , işallah alırsın vizeni, yaw bu adamlar bizden niçin korkar bu kadar anlamıyorum (!)

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

en sonunda pasaportum onaylanıp firmama yollanmış cidden dediğiniz gibi stres yapmam gereksizmiş
    Amerika sefaretine değil dikkat amerika sefaletine

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

geçmiş olsun =)
    "Happiness Only Real When Shared"
    Electricity Paralyses..!

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

teşekkürler dostum darısı tüm arkadaşlarımızın başına
    Amerika sefaretine değil dikkat amerika sefaletine

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

merhaba arkidişler.yaw bugün benimde görüşmem vardı şu herkesin korktuğu kadın geldi tüm soruları cevapladım en sevdiğim dersi sordu onu da cevapladım sonra dersi anlat dedi e biraz apıştım haliyle kadın ortalamamı bile sormadı yahu sorduğu soruya bak.sonrada pasaportumun arasına küçük yeşil kağıtı sıkıştırdı ds2019 olmadığ için heralde.tüm bunlar ne anlama geliyor?

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

dert etme belgelerini tamamla 2aydır aynı belirsizlikle bekliyorum alıştım artık sen de alışırsın

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

küçük yeşil kğıt nasıl bişey ki normalde a4 boyutunda olması gerek
    "Happiness Only Real When Shared"
    Electricity Paralyses..!

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı düdük Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba arkidişler.yaw bugün benimde görüşmem vardı şu herkesin korktuğu kadın geldi tüm soruları cevapladım en sevdiğim dersi sordu onu da cevapladım sonra dersi anlat dedi e biraz apıştım haliyle kadın ortalamamı bile sormadı yahu sorduğu soruya bak.sonrada pasaportumun arasına küçük yeşil kağıtı sıkıştırdı ds2019 olmadığ için heralde.tüm bunlar ne anlama geliyor?
    aynen kardeş, ds beklemen gerekiyor, şu ana kadar herşey ok.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

arkadaslar su yesili bi ayiralim yaa...bi koyu yesil var bi acik yesil var.Acik yesil alirsan sorun yok; ama koyu yesil alirsa guvenlik sorusturmasi acilmis demektir.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Amerikan Vizeleri icin Guvenlik Sorusturmalari
    Her yil milyonlarca kisi Amerikan elciliklerine vize almak icin basvurmaktadir.
    Gunumuz dunyasinda Amerikaya giris yapmak isteyen hemen hemen herkes belirli
    bir guvenlik taramasindan gecmek zorundadir. Ozellikle bazi ulke vatandaslari ve
    bazi meslek sahipleri icin bu taramanin cok uzun surmesi buyuk sorun
    olusturmaktadir. Amerikada vize ile yasayan Turklerin mutlaka bilmesi ve Amerika
    disina cikarken planlarini buna gore yapmasi gerekmektedir.

Amerika'ya gitmek amacli yapilan bir vize [1-4] basvurusunun guvelik taramasina
    gidip gitmeyecegi elcilikteki ozel olarak gorevlendirilen kisiler tarafindan SAO [5]
    denilen bir kararla belirlenir. Elcilik yetkilisi SAO karari vermek icin daha fazla
    bilgiye ihtiyac duyar ve State Department araciligiyla FBI a basvurarak guvenlik
    taramasi yapilmasini ister. Guvenlik taramasi tum basvurularin yaklasik %2 sini
    teskil eder [6] ve uc aya kadar zaman alir.

Elciliklerin 1952 de kabul edilen INA (Immigration and Nationality Act) [7] ve 2002
    de kabul edilen HSA'ya (Homeland Security Act) [8] dayanarak boyle bir tarama
    yapma yetkisi vardir. Ilk olarak 1998 de baslayan bu surecin o zamanki adi "Visas
    Mantis" idi [9]. Baslangicta bilgi casuslugunu (Critical Technology Transfer) tesbit
    amaci ile sadece bilimadamlari uzerinde yapilan bu tarama zaman ozellikle 11
    Eylul'den sonra daha da ciddi bir halde bircok degisik alana yayilmistir.

Genellikle hayvan adlari ile siniflandirilan ozel tarama cesitleri ve kimlerden
    istendigi asagida verilmistir [10].

Visas Mantis : Bilimiadamlari ve Teknoloji calisanlari
    Visas Bear : Yabanci ulkelerin yoneticileri veya yonetici yakinlari
    Visas Donkey : Bazi ulkelerden isim benzerligi olan kimseler
    Visas Merlin : Amerikaya siginma talebinde bulunanlar
    Visas Eagle : Kuba, Cin, Rusya, Iran ve Vietnam vatandaslari
    Visas Condor : Arap ve Musluman erkekler, -Turkiye dahil degil
    Visas Hawk : Gocmenlik vizelerine basvuranlar
    Visas Horse : Bazi ulkelerin diplomatlari icin
    Visas Pegasus : Eski Sovyet Cumhuriyetleri vatandaslari

Elcilikteki ilgili kisi vize basvurusu yapildiktan sonra guvenlik sorusturulmasinin
    yapilip yapilmayacagina, yapilacaksa da hangi guvenlik taramasini isteyecegine
    24 saat sure icinde karar verir. Amerikaya vize icin basvuran kisinin meslegi TAL
    (Technology Alarm List) listesinde yer aliyorsa o zaman o kisi hakkinda "Visas
    Mantis" taramasi istenir. Bu mesleklerden bazilari Nukleer Teknoloji, Lazer ve Enerji
    Sistemleri, Sensorler, Roket Sistemleri, Kimya, Biyoteknoloji, Metalurji
    muhendisilikleridir [11].

Ne kadar surer?

2003 yilinda Harvard ve MIT basta olmak uzere bircok universite, taramanin uzun
    surmesi dolayisiyla son otuz yilda ilk defa okullarina uluslararasi basvurularin
    azaldigini aciklayarak [12] Senatodaki Bilim Komitesine sikayette bulunmstur.
    Amerikan Senato'su da guvenlik sorusturmasinin neden bu kadar uzun surdugunu
    arastirmak icin hukumet aktivitelerini denetleyen GAO'yu (Government Auditory
    Office) [13] gorevlendi. Daha onceden bu islemin ne kadar surdugunun hic
    arastirilmamasi nedeni ile bir tedbir alinmamisti.

GAO'nun ilk olarak 2003 yilinda hazirladigi rapora gore guvenlik sorusturmalari
    ortalama 67 gun surmekteydi [13]. Bu rapora gore islemlerin uzun surmesindeki en
    buyuk etken olarak gorunen FBI islem suresinin cok uzun surmesi idi. Ayni sene
    raporun yetersiz istatistige dayandigini ve yaniltici bilgi verdigini savunan FBI yine
    de teknolojisini gelistirdi ve gorevli kisi sayisinin iki katina cikardi. GAO'nun 2004 yili
    raporuna gore guvenlik taramalarinin suresi azaltilmis ve taramalarin %87 sinin 30
    gun veya daha az surdugu rapor edilmistir. 2005 sonunda bu rakam 14 gun
    oldugu yazildi [14]. Ancak guvenlik sorusturmasi aslinda hala yaklasik olarak iki-uc
    ay zaman almaktadir. Amerika'nin Ankara Elciliginin websayfasinda vize icin
    beklenilecek toplam surenin 6 haftaya kadar surebilecegi yazmaktadir [15].

Guvenlik taramasi neden aylarca surebilir?

Peki uc aya kadar suren guvenlik taramasinin asamalari nelerdir. Aylarca suren bu
    taramada ne arastirilmaktadir. Aslinda bu surenin cogunda dosyaniz degisik
    kurumlarin masalari uzerinde bekleyerek gecirmektedir. Ozellikle vize
    basvurularinin cok oldugu bazi aylarda calisan yetersizligi nedeni ile dosyanizin
    incelenmeye baslamasi bile haftalar alabiliyor.

Guvenlik arastirilmasinin baslamasi bile sizin veya elciligin yapmis oldugu hatalar
    ile bir ayi bulmaktadir. Vize alma surecini uzatan ana problemler sunlardir:

- Formlara adinizi dogru yazmamis olmaniz,
    - Formlari doldururken elciliklere ozel uygulamalara uymamis olmaniz [16]
    - Elcilikteki yetkilinin sizin Amerikayi ziyaret amacinizi tam anlayamamasi
    - Basvuru yapan kisinin vatandasi oldugu ulkenin Amerika icin risk iceren ulkeler
    listesinde olmasi.

Vize alma suresini arttiran diger bazi sebepler sunlardir: elciliklerle olan iletisim
    kopuklularindan dolayi bilgilerin zamaninda iletilememesi, belirli bir sistematik
    metod bulunmamasi, daha fazla ayrintili bilgi icin baska kurumlara danisilmasi,
    bir kisi icin birden fazla basvuru olmasi, isminizin arananlar listesindeki kisilerle
    uyusmasi [17] FBI sonuclarinin elcilige ulasim suresi (bir aya kadar uzayabiliyor) ve
    son olarak da bazi elcilikteki yetkililerinin guvenlik taramasinin nasil istenecegi
    hakkinda yeterli bilgiye sahip olmamalaridir. Dogru olarak yapilmayan basvurulari
    FBI geri cevrilmekte ve Elcilik tekrar sunmak zorunda kalmaktadir. Bu da vize icin
    beklenen sureyi daha da arttirmaktadir. 90 gunden uzun suren vize basvurulari
    daha fazla bilgi gerektigi seklinde yorumlanabilir.

Guvenlik taramasi nasil yapilir?

Guvenlik taramasinin asamalari ve bu asamalarin aldigi zamanlar soyledir. Vize
    icin basvuran bir kimse once yaklasik iki hafta interview icin bekler. Elcilik yetkilisi
    vize basvurusu yapan kisinin adini CLASS (Consular Lookout and Support System)
    [18] denilen bir sistemde arastirir ve interview sirasindaki davranislarinizi da
    dikkate alarak guvenlik sorusturulmasi yapilip yapilmayacagina 24 saat icinde
    karar verir. CLASS sistemi bircok kurum tarafindan saglanan ve kisilerin daha
    onceki vize durumlarini, gocmenlik ihlallerini ve guvenlige aykiri davranislarini
    iceren kritik bilgiler icerir.

Elcilik yetkilisi CLASS daki bilgileri kullanarak SAO kararini veremeyecegine karar
    verirse daha ayrintili guvenlik sorusturulmasi yapilmasi icin Washington DC deki
    State Department'a bagli Consular Affairs'e bir yazi ile basvuru yapar. Bu
    basvuruyu alan State Department taramanin cesidine gore FBI, CIA, DEA,
    Department of Commerce, Office of Foreign Asset Control, Interpol gibi ulusal ve
    uluslararsi kurumlardan bir veya birkacindan bilgi bankalarini taramalarini ve 15 is
    gunu veya 3 hafta icine sonuclari bildirmesini ister [13]. Toplanan bilgiler ile SAO
    denilen karar elcilige bir hafta icinde bildirilir. Elcilik daha sonra bir hafta icerisinde
    vizenin kabul edildigini, reddedildigini veya daha fazla bilgi istendigini basvuru
    sahibine bildirir.

Guvenlik taramasi istatistikleri

2003 yilinda basvurulan vizelerin %2.2 sinde guvenlik sorusturulmasi istenirken F
    vizesi icin kabul orani %56 ve J vizesi icin %83 olmustur. Yine 2003 verilerin gore
    guvenlik sorusturmasina basvuranlarin %95 inin islemi 50 ile 84 gun arasi surmustur
    [13,14].

2004 yilinda yapilan bir arastirma sonucu Amerikada yasayan Cin'li ogrencilerin
    %95 inin guvenlik sorusuturmasi nedeniyle donus tarihlerini degistirmek zorunda
    kaldiklarini belirtmislerdir. Bu ogrencilerin %72 si arastirma projelerinde degisikligi
    tercih etmislerdir. Turkiye'nin de dahil oldugu Orta Dogu ulkelerinden gelen
    ogrencilerin buyuk bir kismi da donus planlarinin taramanin uzun suresinden
    etklinedigini bildirmislerdir. Ozellikle fen bilimleri, teknoloji, muhendislik
    ogrencilerinin %35'i donuslerinde gec kaldiklarini rapor etmislerdir [6].

NAFSA direktoru Amerikan Kongresine 2004 de yaptigi konusmada Amerikan
    universitelerine basvurular azalirken Ingiltere (%23), Kanada'da (%15) ve
    Avusturalya (%10) gibi ulkelerde artma oldugunu bildirmistir [6].

Vize basvurunuz uzun surduyse ne yapmak gerekir?

Elcilik yetkilisi vize icin guvenlik sorusturulmasi yapilip yapilmayacagini ve
    yapilacaksa da yaklasik ne kadar surecegini mulakat sirasinda soyler. Bu sure
    yaklasik olarak iki-uc hafta civarindadir. Eger bir aydan fazla zaman gectigi halde
    Elcilikten bir haber gelmediyse o zaman ilk yapilmasi gereken Amerikan elciligine
    email veya telefonla ulasilarak durumunuzun sorulmasidir. Muhtemelen "guvenlik
    sorusturulmasinin devam ettigi ve Washington DC den cevap beklendigi, bir
    cevap geldigi zaman derhal size haber verilecegini" belirten bir cevap alirsiniz. Bu
    durumda ogrenci iseniz okulunuzun International Student Office ile derhal iletisime
    gecerek durumunuzu belirtiniz. Bir aya kadar olan basvurularin takibi
    yapilmamaktadir. Ancak siz basvurup vize durumunuzu sordugunuz zaman sizin
    islemleriniz istatistiki olarak dikkate alinmaya ve takip edilmeye baslamaktadir. Bu
    durumda sizin basvurunuzun neden uzun surdugunun sebebi ilerde atilacak
    adimlarda bilgi kaynagi olarak kullanilacaktir [19].

Eger vize basvurunuz "Visas Condor" guvenlik sorusturmasi nedeni ile uc aydan
    fazla surduyse ve hala bir cevap alamadiysaniz o zaman (202) 663 1225 nolu
    telefonu arayarak veya usvisa@state.gov a email atarak durumunuzu
    sorabilirsiniz. Diger yandan "Visas Mantis" guvenlik taramaniz uc aydan uzun
    surduyse o zaman SAO nun saoinquiries@state.gov emailine yazarak durumunuzu
    sorabilirsiniz [20].

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Guvenlik taramasi ne kadar sure gecerlidir?

Peki bu kadar uzun suren guvenlik taramasi ne kadar sure gecerlidir. Daha
    onceleri belirli bir sure bulunmazken 2005 de yapilan bir degisiklikle gocmen
    olmayan vizeler icin belirli sureler belirlenmistir. Unutmayiniz ki guvenlik
    sorusturmasinin gecerlilik suresi ile vizenin gecerlilik suresi birbirinden farklidir.
    Aylarca bekledikten sonra vizeyi alip Amerikaya giris yaptiginizda vizenizin suresi
    dolmus da olabilir.

Eger bir kisi vizesi dolduktan sonra tekrar ayni programa geri donmek kaydiyla
    tekrar vize basvurusuna basvuruyorsa o zaman tekrardan guvenlik taramasi
    gerekmeyebilir. Buna elcilikteki yetkili karar verir. F vizeli ogrencilerin "Visas Mantis"
    guvenlik taramalari ogrenci programini degistirmedigi muddetce okullarinin
    akademik programi suresi kadar uzun olabilecek, yani maksimum 4 yila kadar
    gecerli sayilabilecek. Gecici isci (H), ziyaretci akademisyen (J) ve sirketlerarasi
    transfer (L) vizelerine basvuranlar icin guvenlik taramalari yasal kalis suresi ile
    maksimum 2 yila kadar gecerliligini koruyacak. Ancak Amerikada bulunma
    sebebinin degismesi halinde tekrar guvenlik taramasi istenecektir. Is (B1) ve Turist
    (B2) vizelerine basvuranlarin guvenlik taramalarinin gecerlilik suresi ise Amerikada
    bulunma sebebi degismedigi surece maksimum 1 yildir [21].

Kaynaklar

[1] Amerikan turist vizesi,
    http://www.amerikadakiturk.com/bilgivizeb.html, ulasim tarihi 1 Aralik 2008.

[2] Amerikan ogrenci vizeleri,
    http://www.amerikadakiturk.com/ogrencivisas.html, ulasim tarihi 1 Aralik 2008.

[3] Amerikan vizeleri,
    http://www.amerikadakiturk.com/goturkiyevize.html, ulasim tarihi 1 Aralik 2008.

[4] Amerikan vizeleri ve vatandaslik bilgileri,
    http://www.amerikadakiturk.com/bilgivatandaslik.html, ulasim tarihi 1 Aralik 2008

[5] Security Advisory Opinion at Wikipedi,
    http://en.wikipedia.org/wiki/Security_Advisory_Opinion, ulasim tarihi 9 Aralik 2008.

[6] Alicia Ault, "Postdocs tangled up in red tape", The Scientist 2005, 19(3):42,
    http://www.the-scientist.com/article/display/15259/, ulasim tarihi 15 Aralik 2008

[7] The 1952 Immigration and Nationality Act, P.L. 82-414; 8 U.S.C. §1101 et seq.

[8] Homeland Security Act, P.L. 107-296

[9] New York Times, EDITORIAL: Sanity on Visas for Students,
    http://www.nytimes.com/2005/02/16/op...wed3.html?_r=1,
    ulasim tarihi 8 Aralik 2008.

[10] US Department of State Foreign Affairs Manual Volume 9, Appendix G.
    http://www.state.gov/documents/organization/87970.pdf
    ulasim tarihi 14 Aralik 2008

[11] Technology Alert List,
    http://www.greencardlawyers.com/answ...ieldsList.html,
    ulasim tarihi 8 Aralik 2008

[12] New York Times,
    http://www.nytimes.com/2005/02/14/politics/14visa.html, ulasim tarihi 8 Aralik 2008

[13] Jess Ford; John Brummet (February 2004). "Border Security: Improvement
    Needed to Reduce Time Taken to Adjudicate Visas for Science Students and
    Scholars (GAO-04-371)" (PDF). United States Government Accountability Office.
    Retrieved on 2007-11-05.

[14] Jess Ford; John Brummet (February 2005). "Border Security: Streamlined Visas
    Mantis Program Has Lowered Burden on Foreign Science Students and Scholars,
    but Further Refinements Needed (GAO-05-198)" (PDF). United States Government
    Accountability Office. Retrieved on 2007-11-05.

[15] Ankara Amerikan Buyukelciligi websayfasi,
    http://turkey.usembassy.gov/niv_security.html, ulasim tarihi 9 Aralik 2008.

[16] Amerikan Elciligi websayfasi, http://www.usembassy.gov, ulasim tarihi 13 Aralik 2008

[17] Tien-Li Loke Walsh, "The Land of Class, Tipoff, Mantis, Condors and Donkeys",
    http://www.wolfsdorf.com/articles/CL...%20Article.pdf
    ulasim tarihi 7 Aralik 2008

[18] CLASS Information, US Department of State Foreign Affairs Manual Volume 9,
    Appendix D. http://www.state.gov/documents/organization/87961.pdf

[19] Massachusetts IT International Student Office website on Visa Delays,
    http://web.mit.edu/scholars/administ...isadelays.html,
    ulasim tarihi 2 Aralik 2008.

[20] General Security check info,
    http://www.greencardlawyers.com/answ...itychecks.html,
    ulasim tarihi 12 Aralik 2008

[21] Extension of Validity for Science Related Interagency Visa Clearances,
    http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2005/42212.htm,

[22] National Postdoctoral Association,
    http://www.nationalpostdoc.org,

KAYNAK:http://www.amerikadakiturk.com/akademiSK12.html

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı watken Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Guvenlik taramasi ne kadar sure gecerlidir?

Peki bu kadar uzun suren guvenlik taramasi ne kadar sure gecerlidir. Daha
    onceleri belirli bir sure bulunmazken 2005 de yapilan bir degisiklikle gocmen
    olmayan vizeler icin belirli sureler belirlenmistir. Unutmayiniz ki guvenlik
    sorusturmasinin gecerlilik suresi ile vizenin gecerlilik suresi birbirinden farklidir.
    Aylarca bekledikten sonra vizeyi alip Amerikaya giris yaptiginizda vizenizin suresi
    dolmus da olabilir.

Eger bir kisi vizesi dolduktan sonra tekrar ayni programa geri donmek kaydiyla
    tekrar vize basvurusuna basvuruyorsa o zaman tekrardan guvenlik taramasi
    gerekmeyebilir. Buna elcilikteki yetkili karar verir. F vizeli ogrencilerin "Visas Mantis"
    guvenlik taramalari ogrenci programini degistirmedigi muddetce okullarinin
    akademik programi suresi kadar uzun olabilecek, yani maksimum 4 yila kadar
    gecerli sayilabilecek. Gecici isci (H), ziyaretci akademisyen (J) ve sirketlerarasi
    transfer (L) vizelerine basvuranlar icin guvenlik taramalari yasal kalis suresi ile
    maksimum 2 yila kadar gecerliligini koruyacak. Ancak Amerikada bulunma
    sebebinin degismesi halinde tekrar guvenlik taramasi istenecektir. Is (B1) ve Turist
    (B2) vizelerine basvuranlarin guvenlik taramalarinin gecerlilik suresi ise Amerikada
    bulunma sebebi degismedigi surece maksimum 1 yildir [21].

Kaynaklar

[1] Amerikan turist vizesi,
    http://www.amerikadakiturk.com/bilgivizeb.html, ulasim tarihi 1 Aralik 2008.

[2] Amerikan ogrenci vizeleri,
    http://www.amerikadakiturk.com/ogrencivisas.html, ulasim tarihi 1 Aralik 2008.

[3] Amerikan vizeleri,
    http://www.amerikadakiturk.com/goturkiyevize.html, ulasim tarihi 1 Aralik 2008.

[4] Amerikan vizeleri ve vatandaslik bilgileri,
    http://www.amerikadakiturk.com/bilgivatandaslik.html, ulasim tarihi 1 Aralik 2008

[5] Security Advisory Opinion at Wikipedi,
    http://en.wikipedia.org/wiki/Security_Advisory_Opinion, ulasim tarihi 9 Aralik 2008.

[6] Alicia Ault, "Postdocs tangled up in red tape", The Scientist 2005, 19(3):42,
    http://www.the-scientist.com/article/display/15259/, ulasim tarihi 15 Aralik 2008

[7] The 1952 Immigration and Nationality Act, P.L. 82-414; 8 U.S.C. §1101 et seq.

[8] Homeland Security Act, P.L. 107-296

[9] New York Times, EDITORIAL: Sanity on Visas for Students,
    http://www.nytimes.com/2005/02/16/op...wed3.html?_r=1,
    ulasim tarihi 8 Aralik 2008.

[10] US Department of State Foreign Affairs Manual Volume 9, Appendix G.
    http://www.state.gov/documents/organization/87970.pdf

[11] Technology Alert List,
    http://www.greencardlawyers.com/answ...ieldsList.html,

[12] New York Times,
    http://www.nytimes.com/2005/02/14/politics/14visa.html, ulasim tarihi 8 Aralik 2008

[13] Jess Ford; John Brummet (February 2004). "Border Security: Improvement
    Needed to Reduce Time Taken to Adjudicate Visas for Science Students and
    Scholars (GAO-04-371)" (PDF). United States Government Accountability Office.
    Retrieved on 2007-11-05.

[14] Jess Ford; John Brummet (February 2005). "Border Security: Streamlined Visas
    Mantis Program Has Lowered Burden on Foreign Science Students and Scholars,
    but Further Refinements Needed (GAO-05-198)" (PDF). United States Government
    Accountability Office. Retrieved on 2007-11-05.

[15] Ankara Amerikan Buyukelciligi websayfasi,
    http://turkey.usembassy.gov/niv_security.html, ulasim tarihi 9 Aralik 2008.

[16] Amerikan Elciligi websayfasi, http://www.usembassy.gov, ulasim tarihi 13 Aralik 2008

[17] Tien-Li Loke Walsh, "The Land of Class, Tipoff, Mantis, Condors and Donkeys",
    http://www.wolfsdorf.com/articles/CL...%20Article.pdf
    ulasim tarihi 7 Aralik 2008

[18] CLASS Information, US Department of State Foreign Affairs Manual Volume 9,
    Appendix D. http://www.state.gov/documents/organization/87961.pdf

[19] Massachusetts IT International Student Office website on Visa Delays,
    http://web.mit.edu/scholars/administ...isadelays.html,
    ulasim tarihi 2 Aralik 2008.

[20] General Security check info,
    http://www.greencardlawyers.com/answ...itychecks.html,
    ulasim tarihi 12 Aralik 2008

[21] Extension of Validity for Science Related Interagency Visa Clearances,
    http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2005/42212.htm,

[22] National Postdoctoral Association,
    http://www.nationalpostdoc.org,

KAYNAK:http://www.amerikadakiturk.com/akademiSK12.html

Seni oncelikle tebrik ederim watken kardesim bu kadar entellektuel bilgi birikimi ve arastirmaci yonunden dolayi.Az once okudum paragraflarida sastim gercekten ya bu kadar prosodur uygulama inanilicak gibi degil gercektende.Isin ilginc tarafi senle nerdeyse farki olmayan bir insan sirf soyadin yuzunden bu kadar prosodurler uygulaniyosa tuhaf .Soyle dusun bir is adami diyelim amerikaya gitmesi lazim isleri icin 2-3 haftada veya 1 ay icinde. Peki ne yapicak bekliycek mi boyle bu cileyi.En azindan bu uygulamayi daha kisa bir sureye yaysalar yine kabul edilebilir.Fakat 2 ay 3 ay gibi bir sure gercekten cok uzun.Benim mesela 1 haziranda is basi yapicaktim eylul 20 de birakicatim isimi fakat daha hala guvenlik sorusturmasi bekliyorum senin gibi watken kardes.Haziranin kacina geldik bide ne zaman cikcagida belli degil belki.Nuraman gozuktukten sonra bi 10 gunde nerdeyse pasaport surecin var hesaplarsan gitsem oraya 2.5 ay calisacagim.Bilet fiyatlari zaten artti nerde baksan 2000 ytl ye mal olcak bana.O yuzden ben vazgectim amerika isinden maalesef olmayinca olmuyo iste.Kendime is bulup bu surede turkiyede caliscam artik.Bu yaz amerikaya giden butun arkadaslarinda allah yardimcisi olsun..

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

amin..cümlemize

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Yesil kagit-.Yeni pasaport

Arkadaslar bugun vize randevumda tam aldim dedigim anda .gozluklu adam pasaporta bakti ( en son camasir makinesinde yikandiktan sonra biraz yipranmisti ama onemli sayfalara hic bi sey olmamisti) Tum ulkeler vizeyi bassada biz bu pasaporta vize basmayiz dedi. Simdi sizlere sorum . pasaportu hafataya kadar yenisini cikartabilirim. pazartesi de evraklari yollasam bana tekrar kac gunde geri gondeririler. ?

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

4-5 gunu bulur ama gelmeden sakın bılet alma hıc bellı olmuyor bazen bı gunde bazen 12 gunde gelebılıyor

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

kardeş ne şanssızlıkmış ya hayırlısı olsun bende vizeyi beklişyorum şu anda evde gelecek inşallah upsden dün mesaj geldi. hayırlısı inşallah hakkında bende bbir sene bekledim şu vizeyi

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı numuici Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardeş ne şanssızlıkmış ya hayırlısı olsun bende vizeyi beklişyorum şu anda evde gelecek inşallah upsden dün mesaj geldi. hayırlısı inşallah hakkında bende bbir sene bekledim şu vizeyi
    İşsizsen gitmemeni öneririm. Zaten cok gec kalındı, gidip de orlarda sefil olmak daha da koyar...

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

teycemin kocasının dükkanı var sorun değil çok şükür orda çalışabilirim iş olmazsa gideceğim yerde.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı tufanoglu0535 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vay anasını yaaa, geçmiş olsun dostum , işallah alırsın vizeni, yaw bu adamlar bizden niçin korkar bu kadar anlamıyorum (!)
    Turks = Muslims = Terrorist = AK47 adamlar bundan korkuyor galiba

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)