Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 49 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 49 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İsrail'e kim dur diyecek?

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

benim gibi dusunmene sevindim...ama daha cok sevindigim husus herkesin kutuplasmadan bişeyler yazabilecegini gostererek, örnek olmana sevindim... yani belki senin siyasi ideolojin benimkinden cok farklı olabilir, belkide olmayabilir... ama boyle bir konuda gosterilen hassasiyetin,duyarlılıgın ve yapılan "özeleştirilerin" aynı olması bizim; yani Hz.Davut döneminden bugune kadar sorunların hiçbitmedigi toprak olan KUDÜS ün o topraklara huzuru getiren tek "YÜREK" olan ecdadımızın bugunkü varislerinin bu olaya bakıs acısının ideoloiler ustu oldugunun en acık ispatıdır...Saygı ve Selametle...

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bu arada profilimde yazan "red yedim" ifadesi gecersizdir... cunku henuz basvurmadım bile nasipse subat ayında basvurucam inşallah red yemem

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

israil...ewt dunyanin kara ordusu bakimindan en cok guce sahip 4 cu ulkesi..yaptiklari isterse suc olsun..hep kendi bildiklerini yapmaya devam ediyorlar..birlesmis milletlerin hakkinda verdigi okadar davayi bile kale almadilar..ve simdide filisntinde..israil gazzede.
    S-pectacular

**Newyork-boston-massachusetts-philedelphia-atlantic city-new jersey-washington**

--------------------------------------------
    did you start to feel it!!! by@S-pectacular

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Standart anti-sionist, not against all jewish.

Arkadaşlar, öncelikle bu forumda böyle birkonunun yer alması beni sevindirdi. Çünkü, amerikayla ilgili olarak çok para, lap-toplar, eğlence, alış-veriş gibi konular sadece konuşuluyor ve bunlar hepimizin insanlığının küçük bir kısmı ve hepimiz buna indirgenemeyiz. Vicdanımız da var insanlığımızda. Buraya katılan arkadaşların bunu ifade ettiğiini düşünüyorum ve olumlu buluyorum.
    Sizden ricam birşekilde canlı yayınlarda gözlerinizin önünde insanların öldürülmesine tepkisiz kalmayın.
    Uygun bulduğunuz bir şekilde eylem üretin.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

1947'den bu yana nereden nereye gelindiğinin kanıtıdır bu haritalar... Siyonizm hayalleri filistin ile sınırlı kalmayacak..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

olaya bak ...hersey dunyanin gozu onunde oluyor ama..kimse dur diyemiyor..
    S-pectacular

**Newyork-boston-massachusetts-philedelphia-atlantic city-new jersey-washington**

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaslar israile "ŞU ANDA" dünya da dur diyebilecek hiç bir ırk, devlet, kurum veya örgüt yok... çünkü bu adamlar 3000 yıllık bir projenin son safhasına kadar geldiler... ve buraya gelene kadar sadece 1-2 kez yanlıs hamle yapmıslardır... ya da şöyle söyliim yanlıs yapıyor gibi gözükmüşlerdir. ilk olarak ispanya da katliama ugradılar (orta cag) 2. si ise hitler döneminde... kaldı ki Osmanlıya giriş faaliyetleri de Kanuni Sultan Süleyman'ın orta çag ispanyasında mezhep çatışmaları yüzünden arada yok olanlara yardım elini uzatmasıyla başlamıstır. ve bildigim kadarıyla ilk getirildikleri yer istanbulda eminönü bölgesi. ve halen kapalı çarsıdaki altın piyasasında etkin rol oynamalarının nedeni bu. fakat bazı kaynaklara göre siyonistlerin bunları bile kendisinin yaptıgını iddia edenler war. cünkü ispanya da zamanın kralının yardımcısının sebataist olarak katoliklerden gozukup yahudileri öldürttügü söyleniyor. hitlerin masonlardan oldugu zaten cok bilinen bi konu. yahudilerin böyle yapması onların kehanetlerinden kaynaklanıyo. onların kehanetine göre yahudiler 2 kere soykırıma ugradıktan sonra ancak vatanları olan vaadedilmiş topraklarına kavusacaklar... lakin onların da unuttugu veya yok saydıgı bir sey var. o da ne bir kehanet ne bir sihir ne de büyü. mucizelerin mucizesi KUR-AN ve ona inanan MÜSLÜMANLAR...Şüphesiz Allah bu yapılanları görmektedir... Ve Allah ın vaadiyle "Kur-an nurunu tamamlayacaktır..." Bize yani yapılan hertürlü zulme karsı duranlara) düşen görev Allah ın bu vaadini gerceklestirmeye VESİLE olmaktır...Çünkü Allahın bu yapılanlara karsı gökten bir değnek uzatarak "DUR" demesini beklemek bizim varlık amacımız olan kulluk görevimizi yok eder...biz; davranıslarımızla, durusumuzla, düşüncelerimizle "DUR" demeye vesile olmalıyız... Allah bu yolda üstüne düşen görevi yerine getirmeye çalısan herkesi korusun ve hakkettigi makamla hem bu dünyada hem de ahirette mükafatlandırsın. benim gibi aciz bir kulu da affeylesin inş... Selametle...

bu da Sayın yöneticimizin gösterdigi resimlerin ilerdeki projesi

[/IMG]

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Standart Gazze'de kanı durduracak en etkili çek

çok hoşuma giden bir yazı okumanızı tavsiye edrim

Gazze'de kanı durduracak en etkili çek

Aşağıda yer vereceğimiz hikâyeyi okumaya başladığınızda yazı başlığı ile ilgisi olmadığı hissine kapılabileceğinizi tahmin etmek güç değil. Ama yazının sonundaki sürprizi beklerseniz sanırım hak vereceksiniz.
    Hikâyeyi Can Uludağ isimli okuyucumuz göndermiş. Olay gerçek mi değil mi bilmiyorum. Kısa bir araştırma yaptığımda yazının internet ortamında dolaştığını da gördüm. Hikâyeyi okuduğumda aklıma ilk gelen, “İşte Gazze’deki acıyı dindirecek çözüm bu” diye düşündüm. Aşağıda yer vereceğim örneği aslında hayatın her alanına uygulayabilirsiniz. Çok işe yaradığını göreceksiniz.
    “500 bin dolarlık çek” başlıklı yazıda şunlar anlatılıyordu:
    İş adamının işleri bozulmuştu. Ne yaptıysa olmuyordu. Bir zamanlar çok başarılı olmasına rağmen şimdi borç batağındaydı. Bir taraftan kredi verenler onu sıkıştırırken, diğer taraftan da ödeme bekleyenler sıradaydı. Çok bunalmıştı ve hiçbir çıkış yolu bulamıyordu. (Hikâyenin bu kısmını okurken, küresel kriz nedeniyle büyük zarar gören, dünyanın 47. zengini Alman milyarder Adolf Merckle'nin (74) Almanya'nın Ulm kenti yakınlarında dün bir trenin önüne atlayıp canına kıyması geldi aklıma. Milyarder işadamının geride bıraktığı veda mektubunda içine düştüğü çaresizliği anlattığı görüldü.)
    Neyse biz hikâyemize dönelim.
    Zor durumdaki işadamı biraz da olsa rahatlamak için bir parka gitti. Bir banka oturdu, başını ellerinin arasına aldı ve bu durumdan nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı.
    Tam bu sırada önünde yaşlı bir adam durdu; "Çok üzgün görünüyorsun. Seni rahatsız eden bir şey olduğu belli Benimle paylaşmak ister misin?" diye sordu. İşadamının yakınmalarını dinledikten sonra da, "Sana yardım edebilirim" dedi ve çek defterini çıkardı. İşadamının adını sordu ve ona bir çek yazdı. Çeki ona verirken de şöyle dedi: "Bu para senin. Bir yıl sonra seninle burada buluştuğumuzda bana olan borcunu ödersin. Hadi al" dedi. Ve yaşlı adam geldiği gibi hızla gözden kayboldu.
    İşadamı elindeki çeke baktı. Çekte 500 bin dolar yazıyordu: İmza ise Amerikalı ünlü milyarder John Rockefeller'e aitti. Yani hikâyenin yaşandığı dönemde dünyanın en zengin adamı olan kişiye "Tüm borçlarımı hemen ödeyebilirim" diye düşündü. John Rockefeller'e ait bu çekle tüm sıkıntılarını aşabilirdi. Ama çeki bozdurmaktan vazgeçti. Bu değerli çeki kasasına koydu. Onun kasasında olduğunu bilmenin güvenle ve yepyeni bir iyimserlik ve umutla yeniden işine dört elle sarıldı. Ödeme planlarını yeniden yapılandırdı. Büyük küçük demeden önüne çıkan tüm işleri değerlendirmeye başladı. İyi yapılan işler yeni işleri doğurdu. Çok değil, birkaç ay geçmeden işlerini tekrar yoluna koyabilmişti.
    Bir yıl boyunca bu azim ve moralle çalıştı durdu. Borçlarından tümüyle kurtulup para kazanmaya başladı. Tam bir yıl sonra, kasasından çıkardığı ve hiç el sürmediği bozulmamış çek ile parka gitti. Kararlaştırılmış saatin gelmesini bekledi. Tam zamanında yaşlı adamın hızla ona doğru geldiğini gördü. Tam ona çekini geri verip başarı öyküsünü paylaşacakken bir hemşire koşarak geldi ve adamı yakaladı. Hemşire "Onu bulduğuma çok sevindim, umarım sizi rahatsız etmemiştir" dedi. "Bu bey sürekli olarak huzur evinden kaçıp, bu parka geliyor. Herkese kendisinin John Rockfeller olduğunu söylüyor" diye ekledi. Hemşire adamın koluna girip onunla birlikte uzaklaştı.
    İşadamı şaşkın bir şekilde öylece durdu kaldı. Sanki donmuştu. Tüm yıl boyunca arkasında yarım milyon dolarlık çek olduğu moraliyle inanarak çalışmış, o moralle yeni riskler üstlenmiş, işler almış ve kısa sürede işlerini yoluna koymayı başarmıştı. Birden, hayatının akışını değiştiren asıl şeyin para olmadığını, kendine duyduğu güven ve inanç olduğunu fark etti.
    Bize lazım olan

Gelelim bu hikâyenin zihnimizde yaptığı çağrışıma
    Dört tarafı İslam ülkeleri ile çevrili olan bir avuç ölçekteki İsrail, dünyanın gözleri önünde insanlık tarihinin en büyük vahşetine imza atarken, üstelik Filistin halkını yıldırmak için sanki özellikle yapıyormuş gibi bebekleri ve çocukları öldürürken, İslam dünyasındaki yöneticilerin sessizliğini, beceriksizliğini ve sorundan kurtuluş için bir adım dahi atmaktan aciz görünen tavırlarını ve özgüven yetersizliklerini nasıl açıklayacağız?
    Başımızı iki elimizin arasına alıp düşündüğümüzde, yapmamız imkân dâhilinde olduğu halde yerine getirilmekten imtina edilen çok sayıda fırsatların olduğu görülecektir. Eksik olan şey özgüven eksikliğidir. Sorundan çıkış için lazım olan enerjinin bizde değil, başkalarının olurunda ve lütfedecekleri bir himmette olduğunu vehmetmektir. Kendi gibi olamamaktır.
    Hâlbuki bu konuda bizi rahatlatacak olan en etkili çek, temel alacağımız en köklü referans, şanlı tarihimizdir. Dün bu sorunları nasıl aşıyor ve dünyayı nasıl bir huzur iklimi haline getirebiliyorduk sorusuna cevap bulmaktır. Adımlarımızı atarken, böylesine bir manevi gücün varlığını arkamıza alarak ve hissederek harekete geçmemizdir.
    Geleceğin tarihçileri bugün bölgede yaşanan vahşeti sorgularken, aynı dönemde İsrail’in etrafında hangi ülkeler vardı ve yöneticileri ile halkları ne yapıyordu ayrıntısına muhakkak bakacaklardır.
    Bu ayıba şahit olanlar olarak gelecek nesiller nezdinde utançla anılmak istemiyorsak, çok geçmeden ciddi bazı adımlar atmamız gerekiyor. Gerekirse gönüllü olarak gitmek için ilgili mercilerin kapısına dayanabiliriz.
    Tarih boyu çok sayıda peygamberin neden İsrail oğullarına gönderildiğini ve bu peygamberlerin yaşadıkları sıkıntılara Kuran’da neden bu kadar çok yer verildiğini şu an şahit olduğumuz Gazze vahşeti bize ayan beyan anlatıyor.
    Demek ki kutsal kitabımıza yeterince kulak vermemişiz. Demek ki bazı noktaları kavramakta eksik kalmışız.
    Karşılıksız bir çek gibi, arkamızda neden kutsal kitabımızın, dinimizin ve bunu aksiyon safhasına geçirmeye müsait bir milletimizin olduğu bilinciyle yeni bir başlangıç yapmıyoruz ki
    Kim bilir, bu olayların bize söylemek istediği belki de budur.
    Ne dersiniz

kaynak haber7.com

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

aslinda denildigi gb tarihimize baksak sahip oldugumuz guc ve guven cesaret ortada..ama bu bizde var sadece..sen kalkipda ben filistini kurtaim diyemessin tek basina..her ulkenin orda stratejik planlari var..herkes sana karsi cephe alir..israil kalkmis , islam ulkelerinin icinde tek tek herkese kafa tutuyor..nasil yapiyor bunu..arkasindaki stratejik gucle..koskoca islam ulkeleri kendi icinde bir butun olamiyorsa israil sana kafada tutar tabiki..bugun islam ulkesi olmayan bir ulkeye bir baska ulke cephe acsa hemen komsulari buna mudahale ede, cunki bilirlerki bgn komsusuna cephe aciliyorsa yrn neden kendisine acilmasin..ama islam ulkelerinde boyle bisiy yok..afedersiniz ama ahmakca dusunmekten baska bisiy yapmiyorlar..arabistan ikiz kulelerinden once adamlarda bono tahvil diye bisi yoktu , haram diye faiz..sonra islami cekler bonolar cikardilar paraya para demediler..adamlarin borsa tavan yapiyor..islam ulkesine savas acmis millet, adamlar borsayla ugrasiyorlar..arabistandan bahsediyoruz burda..hep dusunmusumdur , bu arabistan nezaman ise yaricak diye, ama bisey goremiyorum nedense ben..adamlar zengin olmaktan baska bisi dusunmuyorlar..islam birligi kurulsa inanin onunuzde kimse duramaz..dunya titrer..zamaninda islam birligi kurmak icin caba harcayan basbakanlar da vardi...ama amerkan emperyalizmi bunuda engelledi dogal olarak..yapilacak yorum cok..ince detaylarda cok..bir gercek varki islam dunyasi birlesemiyor ve bundan cesaret alanlarda yapacagini rahatcaaa yapiyor..
    S-pectacular

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Şu islam ülkeleri denen ülkelerin devletlerinin nasıl kurulduğunu, liderlerinin nasıl lider olduğunu bir incelesek durumu daha iyi görürüz.
    Ben onlara devlet başkanı demiyorum, onlar kabile reisi. Ama sonradan birazcık teşkilatlanma yapmış, kıral, lider,başkan, başbakan denen adamlar.
    Çoğunluğu dikdatör.
    Halkında müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler demek daha doğru.
    Neyse konu uzar gider.
    Biz israil in ne olduğunu unutmayalım. Halkların kardeş olduğunu unutmayalım.
    Eğer müslümansak, kavmiyetçi değil, milliyetçi olduğumuzu unutmayalım.( Milliyet: Aynı inanca sahip insanlar. Bknz: Mehmed A. Ersoy, bu kelime bugün tahrif olmuş durumda)
    Israile mali destek sağlayan ve bunu açık açık ifade eden markaların ürünlerini tercih etmeyelim, elden geldiğince.
    Mazlumun dini sorulmaz.
    Medyanın algılarımızı kirletmesine izin vermeyelim.
    Eğer hala "araplar bize ihanet etti", "osmanlıyı arkadan vurdular", yada "filistinliler yahudilere toprak sattıkları için bunlar başlarına geldi" diye olaylara bakanlar varsa , yanlış bilgileri düzeltmek için geç değil.
    100 yıl önce bu sınırlar yoktu ve "biz" derken onlar da bu bize dahildi.
    Fırsat bulduğunda çılgınlık yapmayan, bilge olamaz.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

şu an filistinliler babalarının dedelerinin yaptıkları hatalar yüzünden bu durumda
    osmanlıyı arkadan vurmasaydık böyle olmazdı diyen arafat zamanından önce topraklar satılarak da 2. büyük hataya düştüler
    şimdi de malesef bu durumdalar

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

İsrail büyükelçisini sınır dışı etme kararı alan Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in adı, Lübnan'da bir caddeye verildi.

Lübnan'ın kuzeyindeki Bireh kasabasının Belediye Başkanı Muhammed Vehbi yaptığı açıklamada, ''Kalplerimizde umudu yeşerten ve Siyonistlerden bizim için intikam alan bu büyük insan için en azından bunu yapabildik. Bu, Chavez'i onurlandırmak ve kendimize moral vermek için yaptığımız bir eylem'' dedi.

17 bin nüfuslu kasabanın girişine Chavez'in dev bir portresinin asıldığı ve Chavez'in adının Bireh boyunca uzanan caddeye verildiği belirtildi.

Chavez caddesine üzerlerinde ''Ulusun senin gibi adamlara ihtiyacı var Chavez'', ''Chavez, İsrail Büyükelçisini sınır dışı etti. Arap Yetkililer! Siz aynısını ne zaman yapacaksınız?'' yazılı pankartlar da yerleştirildi.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı gokhan28bjk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar israile "ŞU ANDA" dünya da dur diyebilecek hiç bir ırk, devlet, kurum veya örgüt yok... çünkü bu adamlar 3000 yıllık bir projenin son safhasına kadar geldiler... ve buraya gelene kadar sadece 1-2 kez yanlıs hamle yapmıslardır... ya da şöyle söyliim yanlıs yapıyor gibi gözükmüşlerdir. ilk olarak ispanya da katliama ugradılar (orta cag) 2. si ise hitler döneminde... kaldı ki Osmanlıya giriş faaliyetleri de Kanuni Sultan Süleyman'ın orta çag ispanyasında mezhep çatışmaları yüzünden arada yok olanlara yardım elini uzatmasıyla başlamıstır. ve bildigim kadarıyla ilk getirildikleri yer istanbulda eminönü bölgesi. ve halen kapalı çarsıdaki altın piyasasında etkin rol oynamalarının nedeni bu. fakat bazı kaynaklara göre siyonistlerin bunları bile kendisinin yaptıgını iddia edenler war. cünkü ispanya da zamanın kralının yardımcısının sebataist olarak katoliklerden gozukup yahudileri öldürttügü söyleniyor. hitlerin masonlardan oldugu zaten cok bilinen bi konu. yahudilerin böyle yapması onların kehanetlerinden kaynaklanıyo. onların kehanetine göre yahudiler 2 kere soykırıma ugradıktan sonra ancak vatanları olan vaadedilmiş topraklarına kavusacaklar... lakin onların da unuttugu veya yok saydıgı bir sey var. o da ne bir kehanet ne bir sihir ne de büyü. mucizelerin mucizesi KUR-AN ve ona inanan MÜSLÜMANLAR...Şüphesiz Allah bu yapılanları görmektedir... Ve Allah ın vaadiyle "Kur-an nurunu tamamlayacaktır..." Bize yani yapılan hertürlü zulme karsı duranlara) düşen görev Allah ın bu vaadini gerceklestirmeye VESİLE olmaktır...Çünkü Allahın bu yapılanlara karsı gökten bir değnek uzatarak "DUR" demesini beklemek bizim varlık amacımız olan kulluk görevimizi yok eder...biz; davranıslarımızla, durusumuzla, düşüncelerimizle "DUR" demeye vesile olmalıyız... Allah bu yolda üstüne düşen görevi yerine getirmeye çalısan herkesi korusun ve hakkettigi makamla hem bu dünyada hem de ahirette mükafatlandırsın. benim gibi aciz bir kulu da affeylesin inş... Selametle...

bu da Sayın yöneticimizin gösterdigi resimlerin ilerdeki projesi

[/IMG]
    yanlış bilgi olmasın diye söylüyorum ispanyadaki sefarad yahudilerine uygulanan zorlama göç ile sebataizm'in hiç bir alakası yok. çünkü sefarad yahudileri 1492'de ispanyadan kovulmuşlar. Sebataizmin kurucusu sebatay sevi ise 1626 doğumlu.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Bir Filistin vardı, Bir Filistin Gene var ve o Filistin hep var olacak !
    Yaşasın Filistin !
    Yaşasın Filistin Halkının Kurtuluş Mücadelesi !

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Hitlerden nefret ederim ama şu sözüde aklımın ucundan bu aralar çok geçiyor

"Gün gelecek bütün yahudileri öldürmediğim için bana küfür edeceksiniz... [A. Hitler]"

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

israel ceasefires in an hour.. CNN
    savas bitiyomu?
    Şirket Seçim Yönergesi
    VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ

BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

israil öldürecegı akdar fılıstınlıyı oldurdukten sonra ^^ ben ateşkes ilan ediyorum..ama gazzeden çekilmem hamas yine bana ters yaparsa yine girer sivilleri vururum'' açıklamasını yaparak tek taraflı ateşkes ilan etti..
    bok vardı keşfettiniz şu kıtayı..şimdi uğraş dur vize ,uçak bileti vs..

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadasın söyledigi sebetay sevi acıklaması dogrudur... fakat ben ispanya dan kovulan yahudilerin bir plan cercevesinde kovuldugunu anlatmak için yazdım. sebetay cılık denen kavramın anlamı üzerinden bir yorum yaptım. yani biz olmayıpta bizdenmiş gibi görünmek mantıgı cok eskilere dayanıyor. ama bunun simge ismi olarak kullanılan sebetay sevi nin ispanya sürgününden daha sonra dogdugu kesinlikle dogrudur. arkadasa verdigi bu ince bilgiden dolayı tesekkur ediyorum.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı gokhan28bjk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadasın söyledigi sebetay sevi acıklaması dogrudur... fakat ben ispanya dan kovulan yahudilerin bir plan cercevesinde kovuldugunu anlatmak için yazdım. sebetay cılık denen kavramın anlamı üzerinden bir yorum yaptım. yani biz olmayıpta bizdenmiş gibi görünmek mantıgı cok eskilere dayanıyor. ama bunun simge ismi olarak kullanılan sebetay sevi nin ispanya sürgününden daha sonra dogdugu kesinlikle dogrudur. arkadasa verdigi bu ince bilgiden dolayı tesekkur ediyorum.
    gökhan bu konuları aslında oturup birisiyle konuşmayı çok isterim karşılıklı ama insanın etrafında bu konularda konuşabileceği çok bilgili insanlar yok bildiğin gibi. Belliki sen bayağı bi ilgilisin o yüzden senin yazdıklarını, yorumlarını ayrı tutuyorum bu başlık altında

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)

Bookmarks