Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Alaskaya Gideceklere Onemli Dokuman (Resimli) Hangi Fabrika ? Hangi Is ? Paycheck ?

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Alaskaya Gideceklere Onemli Dokuman (Resimli) Hangi Fabrika ? Hangi Is ? Paycheck ?

Fabrikadaki Bolumler ve Yaptigi Isler
    Fabrikalar da fish hause (baliklarin kesilip icinin cikarilip akcigernin temizlenip grupbuna gore ayrildigi yer) , belt freezer (dondurulmus baliklarin kirildigi bolum) , fillet (baliklarin kilciklarinin temizlendigi yapildigi yer), dock (gemiden gelen baliklari ayirip buzlayip fish hause yollarlar) , eggroom (fish housedan gelen havyarlari islerler) , king crab (yengecler kirilir ve yuksek derecede isitilir )

1)Fish House
    Baliklar forklift (altinda 2 tane cubugu olan 4 tekerlekli ufak arac koctasta fln yuksege mal cikartmaya yarar) ile buyuk hazneye dokulur kafaci balik kafasini line ‘a takar . Kafasi kesilen balik 1 kat alttaki line ‘a duser buradaki 2 kisi baligin anusunden baslayarak kafa tarafina dogru baligi keser buna dis bicak denir . Daha sonra baligin ici cekilir bu bolumde zarini almak isi zor kimsidir (cunku zarli baligin cigeri kesilmez) bu islemi yapanlara ic temizleyici (kaba tabirle bokcu) denir . Bu kisimdan gelen baligin cigerinin zari kesilir , bu zarin altinda ciger vardir bu isleme ic bicak denir . Sonra hortumculara gelir sira . Bu hortumlar vakumludur vu disariya azicik su birakirlar ilk islemi kafa hortumcusu yapar . Baligin kanlarini bu hortumla temizler ve kalbini cikartir . Sonra balik ic hortumculara gelir ve ic bicakcinin kestigi zarin altindaki cigeri ic hortumcular ceker . Daha sonra balik ilacli suya duser ve grade bolumune gelir bu bolumdekiler baliktan anlarlar . Gelen baliklar kalitesine ve cinsine gore burada ayrilip todlara veya rack ‘lere dizilir . (rack : baligin dizildigi bi raf)

Not = Diger bolumler hakkinda ayrintili bir bilgim olmadigi icin sadece fish house ‘i anlatiyorum .

**Line = Baligin islendigi yer . Ayarlidir surekli onunuzden balik gecer . Eger line ‘i surekli durdurursaniz is saati uzar bunu yapmaya calisin fakat supervisorlar hemen gelip bu aksamanin sebebini sorabilirler . Eger girebilirseniz belt freezer ‘a girin cunku bu adamlarin 12 saati garantidir . Gunduz 12 , gece 12 24 saat calisir burasi (Balik oldukca tabi her zaman diil) . Gece vardiyasi biraz daha yuksek masla calisir . Kuzeye giderseniz fish house daha iyi olucaktir fakat guneyde kesinlikle belt freezer bence . Fabrikalarda kidem onmlidir 2. yilliklar her zaman isi ogreticidir siz isi ogrenene kadar zor islerde ogrendikten sonra kolay islerde calisirar . Arada isini bilen cikar en kolay islere hemen atlar . O isi bi kerede ben yapiyim ya derseniz . Eee devre farki kusura bakma cevabini alirsiniz . Onlarin maasi biraz daha yuksek olur .

Fabrika Secimi ?
    Kodiak ve Naknek bu iki yer Alaska ‘nin kalbidir . Eger ki gidicem derseniz buralara gitmeye bakin balik kuzeyde baslar kuzeyde biter . Balik kuzeyden guneye iner fakat bu sene inmedi nedense ? Fakat kuzeyde daima vardir . Iste bu sebepten dolayi Ketchikan , Petersburg , Wrangell gibi guneydeki yerleri biraz askida birakin . Bu sene bu 3 yer kan agladi . Eger gelecekseniz Ketchikan ‘e gelin (guneyde) Mc Donald’s var buyuk bi yer . Wrangell en kotusu . Bizim fabrikada ikinci yili olanlar saatlik 7.75$ aliordu Ketchikan ‘de ilk sene gelenler 8$ aliordu . Buyuk fabrikalara secin kucuk fabrikalari onermiyorum heran patlama sansiniz var bu sene bizim oldugumuz gibi . (Peterpan , Trident , Icicle gibi fabrikalar buyuktur Alaska ‘da 3-4 yerde favrikasi vardir) Fakat bazi istisnalar vardir Naknek ‘te ve Kodiak ‘ta kucuk olmalarina ragmen iyi kazandiran fabrikalar da vardir . Eger elinizden geliyorsa sirketinize soyleyin ilk once 1,5 ay kuzeyde sonra ki zamanlarda guneye gelin . 2 fabrikada calisin . Ben 2008 yilinda Wrangell 'a gittim . 6 milyon$ borcu varmis fabrikanin bundan dolayi fabrika kapandi daha dogrusu isveren oyle dedi . Biz gittikten sonra acmis fabrikayi . Yani guvenilmez biyer zaten guney secenegi bence kotudur . Ilk once kuzey snra guneye gidin . Danisman sirketinizle bunu konusun . Ben temmuzda gidecem diyorsaniz sakin Alaska isine girmeyin (Ilk yilinizdan) yoksa patlarsiniz . Haziran ayinda kuzeye gidin sonrada guneye inersiniz . 2008 yilinda Ketchikan 4000$ civari , Wrangell 1250$ civari , Petersburg 3000$ vivari para kazanmistir . (Guney sehirleridir bunlar) . Kuzeyi tam olarak bilmiyorum fakat forumda var gidenler onlar iyi oldugunu soylemislerdi .

Ucuz Ucak Bileti ?
    Biletler Seattle 'a kadar alinirr ordan Alaska 'nin icine alinir . Bizim arkadaslar 104$ 'a bilet almislardi biz 350$ 'a aldik . Onlarin tek avantaji onceden halletmesiydi . Ben gidecek birkac kisi bulup snra bilet almak istedim ve pahalandi . Eger kendinize guveniyorsaniz tek basima giderim derseniz erkenden alin biletinizi ! Yoksa pahalanir biraz da sans faktoru onemli tabi ucakta . Kendiniz arastirin sirketleri acentalari gezin bilet icin . Bizim arkadaslar New York 'tan gelmisti Alaska 'ya . www.alaskaair.com 'a , www.expedia.com buralara bakin .

Maas Odemeleri (Paycheck)
    Maslar 2 haftada cek olarak elinize verilir bu ceki bankadan veya western union subelerinden naskit hale getirebilirsiniz . Bizim paycheckimiz gecikmisti birgun ekstradan 30$ odediler bize sonradan . Calistiginiz hergunu bir kagida yazin sonra aldiginiz paycheckle karsilastirin eger ki yanlislik olursa gidin para bolumundeki kisiye verin saatlerinizi o duzeltir !

Is Zor mu ?
    Is gercekten cok agir hep ayni isi yaptiginiz icin eklemleriniz agriyor degisik yerkerinizde kas cikiyor. Bazen dayanilmaz bir hal aliyor insan kendine yeter artik ya calismicam hadi valizimi topliyip doneyim diyor . Kabugu kirilmis yengec kokusu cok kotu bunun disinda pis kokma olayi yok . Sabah 7 de kalkiorsunuz eger bir dilim uno ekmegine tereyagli ekmek surup yerseniz gercekten cok sanslisiniz demektir . Bir daha ogle arasindaki 30 dk. arada yemek var . Surekli saate bakiyorsunuz zaman hic gecmior . Is sartlari gercekten cok agir ben artik sanayide bile calisirim hic koymaz bana .

Baska merak ettinginz sorular olursa cevaplamaya calisirim .
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Tecrübe Puanı
    10

Islenen havyarlardan birkac goruntu

Konu break tarafından (07-12-2008 Saat 03:14 PM ) değiştirilmiştir.

Tecrübe Puanı
    10

Tecrübe Puanı
    10

Tanderlar buraya yanasir balik kiyiya cikartilir . Burda balilarin cinsi ayirilir ve islenmek icin todlara koyulur .

Islenen crabden bir goruntu . Sadece bacaklari kalmis oda birazdan yuksek sicakliktaki suya girecek .

Konu break tarafından (07-12-2008 Saat 03:23 PM ) değiştirilmiştir.

Tecrübe Puanı
    10

Iste buda forklift araci hic kullanmadim

Tecrübe Puanı
    10

Ve iste buda bahsettigimiz line arka taraftaki alet bu . Insanlar yanyana dizilmis herkes isini yapiyor .

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Guantanamodaki esir kamplarını andırıyor bana göre
    Konu Fiorex tarafından (08-12-2008 Saat 03:16 AM ) değiştirilmiştir.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

ßana vergiLerden haber ne kadar maaşımızdan kesiyorLar

Tecrübe Puanı
    10

Fazla kesilmez merak etme kucuk ornek vereyim 2 yil once 1100$ kazanctan 60$ vergi kestiler benden.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

o zaman ßenim vergiyim geri aLmama gerek yok uğraşmaya değmez

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

2012 de ilk olarak güneye gitmek mi lazım yoksa kuzeyden mi başlanmadı güneyde sürekli olmazsa sezon az çalışırsak işten ayrılıp başka bir işe geçebiliyor muyuz=?

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

kuzeyden güneye nasıl geçebiliriz? ortalama kazancımız ne kadar olur geçersek iyi kazanırmıyız bide 2012 wat alaska alımı olmyablirmis konuşuluyomuş

Tecrübe Puanı
    10

Alıntı remon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kuzeyden güneye nasıl geçebiliriz? ortalama kazancımız ne kadar olur geçersek iyi kazanırmıyız bide 2012 wat alaska alımı olmyablirmis konuşuluyomuş
    Bu konuyu nereden buldun.

Bazi firmalar ayarliyordu ilk once kuzey daha sonra guney bolge.

Guneyde Ketchkian iyidir.

Fabrika islerinin iptal olma olasiligi var. Daha tam belli degil.

Alaska'ya gitme amacin ne?

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

su ürünleri müh okuyorum hem staj için gidiyorum hem dilimi geliştirmeye hemde faydalı olacagına inanıyorum gittigim parayıda çıkarsam biraz para kazansam fena olmaz hani ama buqün bi şirketle görüştüm alaska balık işlerinin görüşüldüğünü iptal edilebilcegini soyledi şansıma tüküreyim dedim kuzeyden güneye göç işinde daha iyi para olduğu için dikkatimi çekti

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)