Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 81 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Non-Driver ID nedir?Ne işe yarar?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart Non-Driver ID nedir?Ne işe yarar?

Amerikaya geldikten sonra birçok defa kimlik göstermeniz gerekecektir.

Sigara veya içki alırken, bara girerken, polis durdurduğu zaman, banka hesabı açarken, işe girerken velhasıl defalarca kimliğe ihtiyacınız olacak.

Normalde bu mevzular için elinizdeki tek belge pasaportunuz.

Amma velakin; pasaport ufak tefek birşey olmadığı ve yazın pasaportu koyacak mont vs. giymediğimiz için pasaport taşımak tam bir eziyete dönüşüyor.

Çözüm var mı?Tabii ki.
    Yukarıda bahsettiğim bütün gerekçeler için Amerikalılar sürücü belgelerini kullanıyorlar.
    Ee biz de alalım şu şeyden derseniz en iyi ihtimalle 3-4 hafta sürüyor.Gireceğiniz sınavlar falan filan derken...Zaten kalacağımız 2-3 ay.

Napıyoruz; pasaportumuzu ve DS belgemizi alarak hemen bulunduğumuz eyaletteki en yakın "Department of Motor Vehicle (DMV)" ofisine gidiyoruz.

"Abi bana ordan bi tane "Non-Driver ID" verirmisin?" dedikten sonra 20-25 doları kendilerine veriyoruz ve bitti.Hemen o an veriyorlar.

Yok abi kalsın diyorsanız.Benim gibi pasaportu taşıyım derken kaybedip 130 dolar bayılırsınız yenisi için konsolosluğa, uğraştığınız da cabası.

"Eee pasaporta sahip çıkamayan salak buna da sahip çıkamaz." diyorsanız, Amerika'da belge kaybettikten sonra yenisini almak hem ucuz hem çabuk.
    Mesela, ehliyetini kaybeden bir Türk kamyoncuyla gittik, hemen 10 dolara yenisini verdiler.

"Ama ben illa da araba sürcem. Sürmeden dönersem yuh olsun lan bana." diyorsanız.Kolayı var.

!!!Uluslararası Sürücü Belgesi!!!
    http://www.idlservice.com'a giriyoruz. Herşey online, hemen Türk ehliyetinizin fotokopisi, vesikalık resim ve imzanızın fotopokisini ylluyorsunuz. 10 yıllık lisans için 75 dolar ödüyorsunuz.
    Tabi bu işi yapan başka yerlerde var.

"Yok abi ben gavura para vermem.Vatanımdan alırım." diyorsanız, 1 yıllık uluslararası ehliyet için 270 ytl civarı para veriyorsunuz.

Biz 3 ay duracağımız için kısa süreli vizelerde uluslararası ehliyet geçerli. Ama 6 aydan fazla duracaksanız Amerikan ehliyeti almanız gerekiyor.
    Şu WAT olayı bana zehir olsun da beş kuruş kazanamadan, Amerika'yı gezemeden Türkiye'ye döneyim diyorsanız Wildwood -New Jersey tam size göre.

ABD'de eğitimle ilgili geniş bilgi için:
    http://www.turkishwat.net

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Güzel bir çalışma olmuş gerçekten.
    Ben de bir kaç nokta eklemek istiyorum.

Öncelikle wat'la Amerika'ya giden öğrencilerin aslında ne Amerikan ehliyetine ne de uluslararası ehliyete ihtiyacı var.Zaten normal türk ehliyetinizi orada 3 ay boyunca kullanabilirsiniz(aynı şekilde araba da kiralayabilirsiniz) dolayısıyla uluslararası ehliyet alıp masrafa girmeye gerek yok(ücreti biraz pahalı ve her yıl yenilemek gerekiyor).

Non-driver id arkadaşımızın da belirttiği gibi çok kullanışlı ve bir o kadar faydalı.Sadece 1 sayfa form doldurup 10 dolar ödüyorsunuz ve 1 hafta ya da 10 günde adresinize geliyor.Bu kimlik sizin pasaportunuzdan bile daha kıymetli bundan emin olabilirsiniz.Bankalarda,resmi kurumlarda, hatta sigara alırken bile pasaport yerine bu kimliği kullanabilirsiniz ve çok daha makbule geçer.

Her ne kadar ben ehliyet almış olsam da watçıların ehliyet alması çok da gerekli değil.Zaten sınava girip sınavı geçmek sonra 5 saat zorunlu kurs almak ve sonrasında sürücü sınavı derken ehliyeti almanız 2 ayı buluyor.Süreyi uzatan en önemli etken ise internetten sürüş sınavı için tarih alıyorsunuz ve yaz döneminde okulların kapalı olmasından dolayı en erken tarihi 1 ya da 1.5 ay sonraya alıyorsunuz.Diğer önemli husus ise ehliyetinizin expire olma tarihi vizenizle aynı oluyor(sonra tekrar Amerikaya gelirseniz vizenize paralel olarak sınavlarla uğraşmadan ücretsiz yenileyebilirsiniz).Bir arkadaşıma ehliyeti 2 Ekimde postayla gelmişti fakat ehliyetin üzerindeki expiration date 1 Ekim idi

Fakat herşeye rağmen ehliyet alması da faydalı olabilir.Çeşitli ve farklı süreçlerden geçersiniz,sınava girersiniz,kursa gidersiniz hem prosedürü öğrenmiş olursunuz,resmi olarak tecrübeniz olur,insanlarla etkileşim halinde olursunuz...vs

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

75 dolarlık firma güveniilir mi acaba kardeşim? ona göre çıkartacağım

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

peki NON-driver id card'i nerden ala bilirim new york'ta?
    faruk burdamisin? sen kesin bilirsin
    Şirket Seçim Yönergesi
    VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ

BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bu başlık kıyıda köşede kalmış, çok yararlı, modlar sabitlese herkes görse

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

aylardır kafamda soru işareti olarak kalan konu aydınlandı çok sağol dostum paylaştığın için.bence de konu sabitlenmeli
    Bindik bi alamete, gediyoz kıyamete

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

yogun istek uzerine konu sabitlenmistir!
    Şirket Seçim Yönergesi

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı Roma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yogun istek uzerine konu sabitlenmistir!
    isteğimize anında cevap
    harika, çok teşekkürler

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

abi cok iyi oldu bu bilgi ya eyw. bide bu DMV lerin adreslerini belirten bi site var mi acaba?
    if you`re good at something , never do it for free.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

non-driver id card veren yerler nereler oluyor? newyorkta nerede bulabilirim.bu kartı veren kurumların adresi olan bir web sitesi varmı? pasaportu her dakika yanımızda taşımak sıkıntı verir.böyle bir belge çok daha avantajlı olur bizim için

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Benim bildiğim sadece ABD'de değil tüm ülkelerde yabancı olarak bulunuyorsanız vizeli pasaportunuzu yanınızda taşımanız gerekiyor.

Yoksa benim Türkiye'de aldığım ehliyetim de bahsettiğiniz gibi küçük bir kimlik yerine geçer.Sonuçta üzerinde İngilizce açıklamaları olan uluslararası bir belge o da..

Gerek yok bence bu belgeye..

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

NY eyaleti icin ilgili linkler;
    http://www.nydmv.state.ny.us/license.htm#nondriver

Asagidaki linkte goruldugu gibi driver license ve identification card tip olarak ayni. http://www.nydmv.state.ny.us/broch/c-33.htm
    Many residents rely on a New York State Photo Driver License or Non-Driver Photo Identification Card as secure identification for check cashing or credit purchases. It cannot be "borrowed" to buy alcoholic beverages by people under the legal purchase age. It is almost impossible to forge or alter. A New York State photo document may provide increased identification security for you, plus law enforcement and driver safety advantages for everyone.

To apply for a driver license, you must complete an application, pass a vision test and a written test, and pay application and license fees. Most drivers also must complete an approved 5-hour classroom training course and pass a road test. For more information about how to apply for and receive a driver license, read the New York State Driver's Manual (MV-21), Motorcycle Operator's Manual (MV-21MC), or the Commercial Driver License Manual (CDL-10) available at any motor vehicle office.

If you do not drive, you may qualify for a Non-Driver Photo Identification Card from the Department of Motor Vehicles. The DMV Non-Driver ID Card has the same personal identification information, photo, signature and special safeguards against alterations as a photo driver license. You cannot hold a New York State driver license or learner permit while also holding a non-driver ID card.

Non-driver ID cards are available to any person, regardless of age, who can provide acceptable proof of name and age. Parental consent is required for applicants under 16 years old.
    doldurulmasi gereken formlar ise bunlar;
    http://www.nydmv.state.ny.us/forms/mv44.pdf

not: hizli bir arama sonucunda edindigim bilgiler bunlar. eksik yanlari olabilir (:

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı gokcek50 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Amerikaya geldikten sonra birçok defa kimlik göstermeniz gerekecektir.

Sigara veya içki alırken, bara girerken, polis durdurduğu zaman, banka hesabı açarken, işe girerken velhasıl defalarca kimliğe ihtiyacınız olacak.

Normalde bu mevzular için elinizdeki tek belge pasaportunuz.

Amma velakin; pasaport ufak tefek birşey olmadığı ve yazın pasaportu koyacak mont vs. giymediğimiz için pasaport taşımak tam bir eziyete dönüşüyor.

Çözüm var mı?Tabii ki.
    Yukarıda bahsettiğim bütün gerekçeler için Amerikalılar sürücü belgelerini kullanıyorlar.
    Ee biz de alalım şu şeyden derseniz en iyi ihtimalle 3-4 hafta sürüyor.Gireceğiniz sınavlar falan filan derken...Zaten kalacağımız 2-3 ay.

Napıyoruz; pasaportumuzu ve DS belgemizi alarak hemen bulunduğumuz eyaletteki en yakın "Department of Motor Vehicle (DMV)" ofisine gidiyoruz.

"Abi bana ordan bi tane "Non-Driver ID" verirmisin?" dedikten sonra 20-25 doları kendilerine veriyoruz ve bitti.Hemen o an veriyorlar.

Yok abi kalsın diyorsanız.Benim gibi pasaportu taşıyım derken kaybedip 130 dolar bayılırsınız yenisi için konsolosluğa, uğraştığınız da cabası.

"Eee pasaporta sahip çıkamayan salak buna da sahip çıkamaz." diyorsanız, Amerika'da belge kaybettikten sonra yenisini almak hem ucuz hem çabuk.
    Mesela, ehliyetini kaybeden bir Türk kamyoncuyla gittik, hemen 10 dolara yenisini verdiler.

"Ama ben illa da araba sürcem. Sürmeden dönersem yuh olsun lan bana." diyorsanız.Kolayı var.

!!!Uluslararası Sürücü Belgesi!!!
    http://www.idlservice.com'a giriyoruz. Herşey online, hemen Türk ehliyetinizin fotokopisi, vesikalık resim ve imzanızın fotopokisini ylluyorsunuz. 10 yıllık lisans için 75 dolar ödüyorsunuz.
    Tabi bu işi yapan başka yerlerde var.

"Yok abi ben gavura para vermem.Vatanımdan alırım." diyorsanız, 1 yıllık uluslararası ehliyet için 270 ytl civarı para veriyorsunuz.

Biz 3 ay duracağımız için kısa süreli vizelerde uluslararası ehliyet geçerli. Ama 6 aydan fazla duracaksanız Amerikan ehliyeti almanız gerekiyor.

Bilgiler için tesekkurler gercekten,, Non driver blgesi almayı dusnuyordum ama baktım uluslararası sürücü belgesi daha mantıklı....hemde online ve 1 günde geliyor eline.....gercekten güzel bir hizmet...

detaylı bilgiler burdada var..
    http://www.idlservice.com/app/f.php

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı aalpinistt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilgiler için tesekkurler gercekten,, Non driver blgesi almayı dusnuyordum ama baktım uluslararası sürücü belgesi daha mantıklı....hemde online ve 1 günde geliyor eline.....gercekten güzel bir hizmet...

detaylı bilgiler burdada var..
    http://www.idlservice.com/app/f.php
    Burdan götüreceğimiz ehliyeti zaten orda kullanabiliyoruz diye biliyorum..Neden uluslararası ehliyet çıkartıyorsun?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

gideceği yerde DMV ofisi arayanlara adres umarım yararlı olur...

http://public.findlaw.com/traffic-ti...law/state-dmv/

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

You should receive your photo license, permit, or ID card through the mail within five weeks. When you receive your photo license, permit, or ID card, examine it to make sure the information and photo are correct. If correction is needed, or if you have not received your photo license or ID card within three weeks, or if it has been lost or stolen, contact a DMV Call Center. Your photo license or ID card is durable, but not indestructible. Keep it from getting wet. Protect it with a plastic sleeve in your purse or wallet, but do not laminate it. Laminating could destroy special built-in security safeguards and make it invalid. The replacement fee is $15 for a "duplicate" photo license. The photo-ID replacement fee is $8.00 for cards valid up to 8 years, and $6.50 for 10-year discounted cards.

Non-driver ID card 5 hafta icinde gonderiyorlar, hani hemen veriyorlardi?
    Şirket Seçim Yönergesi

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı Birisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burdan götüreceğimiz ehliyeti zaten orda kullanabiliyoruz diye biliyorum..Neden uluslararası ehliyet çıkartıyorsun?
    kısmetse onumuzdeki 10 yıl içinde gideceğim baska ülkeler olacakta,, ondan dolayı....burda daha ucuz birde....

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

şimdi new york ta bildiğim kadarıyla amerikan ehliyeti olmadan araba alamıyorsun.bu kartla alınabiliyormu veya ehliyet işiyle uğraşmadan bu işin bi halyol çaresi varmıdır??

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

arkadaşlar ben nondriver id alacağıım ama yaşı büyük yazıp barlara girmek istiyorum sizce yapabilirmiyim

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı safab Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar ben nondriver id alacağıım ama yaşı büyük yazıp barlara girmek istiyorum sizce yapabilirmiyim
    * Önce sunu sorayım, barlara girip icki mi icmek yoksa barlara mı girmek istiyorsun ? 18+ isen 21+ olmasan bile elini boyayıp alıyorlar zaten iceri merak etme, sadece icki icemezsin.
    * İkinci olarak ise Non Driver ID alırken bilgilerin dogruluguna dair yemin ettiriyorlar. Eger yanlıs bilgi üzerine yemin eder de anlasılırsa mahkeme karsısına cıkabilecegimizi söylemisti supervisorumuz orda, bu isi ciddiye alıyorlar anlıycagın. Sonucta kimlik kartı cıkartıyorsun. Zaten DS ve pasaportunda dogum tarihin yazarken bunu yapmaya calısman cok risk olur...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

dostum ben barlara girmek sitiyorudum yaş 20 içki içmesekte olur bunu öğrendiğim ii oldu arkadaşlar gidior bizde bizi almazlar die gitmiorduk çok saol walla

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Benim vize 15 Eylulde bitti. Simdi cikartabilir miyim non-driver id? Cikartamam herhalde?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

hayır cıkartamazsın..vizen bıtmemıs olması lazım...ben bıtımıne uc gun kala cıkardım adamlar sorup durdu ne yapıcan uc gun ıcın felan...dedım arabayla gezıcem tatıl hesabı felan..ama suren bıttıyse vızen alamazsın
    Peki.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Standart Amerika kimlik kartı sahibi olmak isteyenler! Pasaport taşımak zorunda değilsiniz...

Arkadaşlar bilmiyorum daha önce bu konu ile ilgili yazı varmı forumda fakat ben en önemli olaylardan biri olarak düşündüm ve konuyu o sebeple açtım.

Pasaportun önemini bilirsiniz USA de. Yanımıza aldığımızda her zaman içimizde bir korku vardır "ya düşürdüysem, ya kaybedersem..." diye. bütün bunları yaşamamak için sadece 6$ gibi bir ücret ödeyerek ABD de kimlik kartı sahibi olabiliyorsunuz.
    Sadece yapmanız gereken evraklarınızla ve pasaportunuzla bulunduğunuz şehirdeki ehliyet veren birimi bulmak ve 6$ ödemek. Size ordan kredi kartı kadar büyüklükte cüzdanınızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz ID verilecektir.
    Şahsen ben aldım. Sigara alırken,alkol alırken,bara filan girerken çok pratik oluyor.Vizenizin tarihine göre son kullanma tarihini yazıyorlar üzerine.Gitmeyi düşünen arkadaşlara buradan bildirmiş olayım. Arkadaşımın pasaportunu kaybedince anladım ID nin ne kadar önemli olduğunu.
    Ben Idaho/Coeur D Alene de idim hani Idaho da aldım fakat diğer eyaletlerde durum nasıl bilmiyorum fakat yine de gidin şansınızı deneyin derim.
    Hem hatıra olur

ucretler eyalete gore degisiyor mesela Massachusetts'de 25, New York'da 15 dolardi.
    Konu Roma tarafından (26-11-2009 Saat 07:24 AM ) değiştirilmiştir.

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Department of Motor Vehicles Ofisinden temin edebilirsiniz.

PS= Alaska 'da oradan alinyordu.
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

evet muhtemelen her yerde DMV den alınıyor ayrıca, pasaporttan daha pratik ayrıca pasaport yerine kimlik göstermek daha hoştur.
    Fırsat bulduğunda çılgınlık yapmayan, bilge olamaz.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

ewet heryerde DMV den aliniyor.pasaportun,pasaporttaki beyaz zimbalanmis kagit,ssn number.ds formun ve bir paycheck istendi benden.10 dolar odedim birkac zaman once.orda fotografimi felan cekmislerdi.birde onu gosterince herkez seni amerikali saniyor
    Peki.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

her eyalletde ayni ucret degildir.
    massachusetts'de 25 dolardi, bir ay ugrastim id almak icin,yok ne bilim is yerinden reference getir,prove of residence getir, sonunda aldim hemde sagolsun kadin bana 2013 kadar gecerli bi ID verdi. expriation date 2013 dogum tarihim yaziyor

valla diger arkadaslar aldi uzerinde temporary visitor id card yaziyor hemde expiration date vize bitinceye kadar. ama benimkinin uzerinde massachusetts state id card, massachusetts resident yaziyor
    Konu Roma tarafından (26-11-2009 Saat 07:28 AM ) değiştirilmiştir.
    Şirket Seçim Yönergesi

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

roma nasil oldu bu is? hani bir hile hurda varmi yoksa tamamen hata mi soz konusu, yoksa sen orda mi yasiyorsun gercekten
    ewet gercekten cok hurafe var bu konularda.burda bir kiz soyledi chicago da bes yillik veriliyormus.vizenede bakmiyorlarmis.yani vize bitis tarihine aslinda.
    Peki.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)