Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Cok Acıl Yardım! (debıt Problem)

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart Cok Acıl Yardım! (debıt Problem)

Turkiyeye yeni geldim. Bayai onceleri ufak bi alisveris yapmistim fakat sarj etmemislerdi. Bunu bildirdim daha sonra sorun istemiyorum diye. Tamam biz en kisa zamanda inceleyeceiz dedilerdi. Ben parayi cektikten 2 gun sonra para cekilmis hesabimdan. Onunla da kalinmamis. Bi de DEBIT HOLD ON 09/30 diye birsey cekilmis ve su anda hesabim -44de gorunuyor. Ne yapmam lazim acil yardim edin.
    Moneygram fln neler varsa yazar misiniz, bir de ayrica DEBIT HOLD ON nedir?

turkishwat inc. shinoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

öncelikle sakin ol, ortada seni perişan edecek çok büyük para problemin yok

debit hold on: kartın 30 Eylül itibarı ile dondurulmuş gibi

bu konuda tecrübeli olanlar yardım edecektir.
    admin (at) turkishwat.net

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Ilk gordugumde biraz telaslandim ama simdi daha iyiyim
    Soyle aciklama yapayim. Once iste bluetooth kulaklik icin 20 dolar para cekilmis. Onu yatircaz artik bi sekilde ama benim anlamadigim 2. cekilen para.
    Aynen su sekilde yaziyor:
    DEBIT/HOLD ON 09/30 ve su anda bu son cekilen para 25 dolar ve pendingde duruyor.
    Bankofamerica benim bankam.
    Yani kisacasi su anda bankaya ne kadar borcluyum. O pending neyin nesi? Hangi hakla para cekiyolar ya da ne bilem faiz mi koydular 2 gunde 25 dolar (20 dolarin ustune )

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Bank of amerikanın online chat hattı var.
    Normal online hesabına girdiğin zaman görürsün.
    Oraya gir abi.Adamlara direk anlat derdini.

Ben geçen gün kendim kullandım harbi harbi karşında banka uzmanı var.
    Kullanabilmek için online hesabına girmen gerekiyor.
    Şu WAT olayı bana zehir olsun da beş kuruş kazanamadan, Amerika'yı gezemeden Türkiye'ye döneyim diyorsanız Wildwood -New Jersey tam size göre.

ABD'de eğitimle ilgili geniş bilgi için:
    http://www.turkishwat.net

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

sorun şu ki bankaların vermiş oldukları debit cardlara baştan -ye düşmeni engelleyecek maddeyi koydurmazsan hesabında para bittiği taktirde bu kartlar bildiğin kredi kartı moduna geçiyorlar ve istediğin gibi kullanabiliyorsun.eksiye düştüğün takdirde de bankaların farklı günlük faiz ücretlendirmeleri var.Yanlışlıkla eksiye düşersen buna bağlı olarak eklenen faizi sildirme şansın var ödemeden karşındaki kişi iyi niyetliyse ama seni eksiye düşüren borcu ödemek zorundasın mutlaka.Bizimde başımıza geldi benzer durumlar arkadaşın 200 dolara yakın faiz cezasını sildiler geri kalan borcunu ödedi.Zaten adamlara sorduğun takdirde yaptığın tüm alışverişleri söylüyorlar olaki ekstra bir ücret kesildiyse bu kartın kullanım ücreti olabilir ki bankaların farklı sistemleri var.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

en iyisi kart çıkarmamak... bizim arkadaşta yanlışlıkla hesabında para yokken harcama yapmış yaklasık 800 dolar FAİZ ÖDEDİ!!!!

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Bi sn yav nasil yedigim cezayi sildirebilirim orasini anlamadim?
    Chat hattini kullandim hakkaten cok guzel bi sistem, cezayi fln da acikladi.
    Onu sildirebilme hakkimiz var mi hakkaten?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bu bir hak değil sadece karşı tarafa derdini anlatırsan ve de onlarda anlayışlı ise faiz kısmını silerler belki benim bankam national city idi ohio tabanlı bir bankaydı bizde aynı hataya düştük bizimle orada ilgilenen bankacı bi kadın vardı ona anlatınca derdimizi o sildi faizi yalnızca ana borcu ödedik neticede bizim yabancı olduğumuzu geçici olarak orada bulunduğumuzu biliyordu o bayan belki bu yüzden yardımcı oldu yoksa bir hak değil bu

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

evet hak deil.. meseal wells fargo'da kesinlikle bu yok arkadaslar.. bu kadar igrenc bi bankayla calistigima acayip pismanim.!

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Ben de kendi bildiğim kadarıyla meseleyi izah etmeye çalışayim.

Öncelikle şunu söyleyerek başlamak istiyorum; Amerika'dan ayrılmadan önce hesabınızı kapatıp Türkiye'ye dönseydiniz çok daha sağlıklı hareket etmiş olurdunuz.

Debit Hold on 2 türlü olabilir.Birincisi, diyelim araba kiraladınız ya da otel rezervasyonu yaptırdınız, bu durumda hesabınızdan hizmet ücretini düşmelerinin yanında bir nevi garantör para olarak hesabınızda belli bir miktarı bloke ediyorlar, siz -diyelim ki araba kiraladınız- kiraladığınız arabayı teslim ettiğiniz zaman bloke ettikleri bu miktarı serbest bırakıyorlar.Fakat tahminim sizin durumunuz bu değil.

2. debit hold on olayı ise kısaca ve açıkca OD(OverDraft) adı verilen yani hesabınızdan fazla para çekmeniz.Diğer bir ifadeyle hesabınızdaki para miktarından daha fazla tutan bir şey alırsanız ya da hesabınızda para olmamasına rağmen para çekerseniz hesabınız overdraft olur.Amerikadaki bankacılık sisteminde eğer siz "OverDraft Protection" adı verilen yani hesabınızdan fazla para çekmenizi ya da kullanmanızı engelle yönünde talimat vermezseniz hemen hemen bütün bankalarda debit kartınızı paranız olmasa bile kullanabilirsiniz.Zaten bankacılık sistemi de bundan güzel bir şekilde nemalanıyor.

Yani siz hesabınızda yeterli para olmadan bir şey aldınız ya da para çektiniz..vs ve hesabınız OD durumda şu anda.Hesabınız overdraft olunca diyelim ki hesabınızdan 40 dolar harcadınız bu parayla birlikte aynı zamanda "OD Fee" de ödemeniz gerekiyor.Kötü haber ise "OD Fee" siz hesabınızı tekrar artıya çıkarana kadar devam ediyor.Yani bundan sonra siz bankanıza ödeme yapana kadar belirli aralıklarla sürekli olarak hesabınızdan misal 25$ dolar düşecek.Bunun tam süresini bilmiyorum ama bir zaman sonra da hesabınız "Charged Off" olacak yani bir nevi kapanmış olacak.Bu aşamada kartınız olsa bile kullanamayacağınız gibi daha önce biriken cezaları temizleseniz bile size tekrar hesap açmayacaklardır.

Peki yapmanız gereken nedir?Bir an önce banka ile irtibata geçip ödemeniz gereken miktarın ne olduğunu öğrenip bu miktarı kendi hesabınıza yatıracaksınız.Bank of America hesabınızın IBAn numarası,Swift numarası,Hesap numarası -artık ne gerekiyorsa- gibi bilgileri öğrenip Türkiyedi bankanızdan Bank Of America'daki hesabınıza transfer yapmanız gerekir.

Eğer elinizi çabuk tutar, banka ile iletişime geçer ve durumun bir yanlışlık sonucu vuku bulduğunu ve hemen düzeltmek istediğini bildirirseniz muhtemelen sadece hesabınızda olmadan kullandığınız tutarı öder, herhangi bir ücret ya da ceza ödemeyebilirsiniz.
    Konu macgyver tarafından (02-10-2008 Saat 05:31 AM ) değiştirilmiştir.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşlar ben bu gün bank of america ile görüştüm ( veznedar ile ) bana hesabımı kapamamın gereksiz olduğunu bunun öğrenci hesabı olduğunu ve hiç bir ücret binmeyeceğini 5 yıl sonunda da amerikaya dönmez ve hesabımda bir işlem yapmaz isem hesabımın kapanacağını söylediler. Yin de hesabımı kapamamı tavsiye der misiniz?

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı amamoslavida Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar ben bu gün bank of america ile görüştüm ( veznedar ile ) bana hesabımı kapamamın gereksiz olduğunu bunun öğrenci hesabı olduğunu ve hiç bir ücret binmeyeceğini 5 yıl sonunda da amerikaya dönmez ve hesabımda bir işlem yapmaz isem hesabımın kapanacağını söylediler. Yin de hesabımı kapamamı tavsiye der misiniz?

Banka hesabi acmak 15 dk surmuyor mu ? Risk almaya ne gerek var . Nolur nolmaz sen kapat kafan rahat olsun . 10 gun sure icinde debit cardin geliyor nasilolsa . Hem elindeki kartta sna hatira kalir bence .
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Chase Bank ile beraberliğimin 3.yılına koşuyorum. Hesap kapatmaya gerek hiç gerek yok. Hesap açtırırken öğrenci olduğunuzu belirtin. Paranızın tamamını çekerken yani dönerken yaptığınız alışverişlerin parasını ödediğinizden emin olun.
    Bu arkadaşın ceza yemesinin de müsebbibi benim Aldığı şeyin parasını çekmediler günlerce. Bir dürüstlük abidesi olarak mail atıp olayı bildirmesini söyledim. Sonrada bütün parasını çektirdim.
    Bunları yazarken aklıma geldi. Bunları yaptırdım çünkü aylık sınırsız metro kartının iadesini alacaktık. Orda problem çıkınca planlar suya düştü. Neyse canım sağolsun

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Alıntı faruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Chase Bank ile beraberliğimin 3.yılına koşuyorum. Hesap kapatmaya gerek hiç gerek yok. Hesap açtırırken öğrenci olduğunuzu belirtin. Paranızın tamamını çekerken yani dönerken yaptığınız alışverişlerin parasını ödediğinizden emin olun.
    Chase Bank ın ayrıntılarını anlatabilirmisin?Hesabı kapatmadan dönmenin dezavantajı olmaz mı?

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Neden olsun ki? Chase NYC bölgesinde en çok şubesi olan banka. Yani erişimi kolay. Ayrıca college account olduğu için hiçbir kesinti yok. Sanırım politikaları değişmiş çünkü topici açan arkadaşa Chase Bank'da hesap açtırmaya gittiğimizde vize süresine bakıp hesap açmayı reddetmişlerdi. O şubedeki görevlinin kıllığından ötürü olmuş da olabilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)