Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Son Paycheck ile ilgili cidden acil soru (Yarin patron ile konusucam :( )

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Cool Son Paycheck ile ilgili cidden acil soru (Yarin patron ile konusucam :( )

Arkadaslar, Merhaba

Son paycheck ile ilgili bi sorum var. Bize son paycheck i burada actirmis oldugumuz amerika bankasi hesabina yollicaklarini soylediler. Burdan ayrilirken, paranizi alin fakat icersinde 10 dolar civarinda para birakmamizi solediler. Bu sayede hesap kapanmayip, turkiyede herhangibir atm den hesabimiza yatirilacak olan son paycheck i cekebilecegimiz solediler. Fakat gecen gun bankadan bi mektup geldi Turkiyeye donen bi arkadasa. Eleman hesabi kapmadan gitmis ve, 35 dolar ceza gelmis. Sunu sorucam, bu son paycheck isi genelde nasil oluyor? Patron son ceki Turkiyeye (zarfin icinde) paycheck olarak mi yolluyor, yoksa bizim burdaki banka hesaplarina parayi yolloyip, biz Turkiye den cekebiliyor muyuz? Bide, bu paychecleri Turkiye deki bankalar kesintisiz olarak bozuyolar mi? Sorular bir yana, bilen arkadaslardan tavsiyelerini bekliyorum. son paycheck i Turkiyeye mi isteyelim, yoksa burdaki banka hesaplarina koymalarina goz yumalim?

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Yav arkadaslar, hic kimsenin son paycheck i ile ilgili bi sorunu yok, kimse yorum yazmayacak mi? Lutfen konuda bilgisi olan arkadaslar yassinlar, patron ile konusacam yarin.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

arkadaşlar arkadaşa yardım edecek yokmu yaw bende merk ettim şimdi

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

benzer bi olay benim basimdan gecti,son paycheckim Bank Of America bankasina aitti,sirket alaskadan alabilecegimi soylemisti ama anchoragea gelince alaska da bole bi banka olmadigini ogrendim neyse newyork subelerinin adreslerini alip yola ciktim zar zor bana en yakin subeye gittim ceki verdim,veznedeki bayan benden 'two pieces of identity' card istedi;bunlardan biri pasaport o tamamdi,ama TC kimligimi kabul edemiyecegini soledi,kredi kartimda yoktu zaten,ALAMAZSIN dedi.tabi cozum olarak hesap acma fikri geldi aklima sordum hesap acarsam olur mu diye o zaman olur dedi ve beni baska bi beye yonlendirdi,o adamdan da hesap acsamda ayni anda cekemiyecegimi ogrendim,tabi ucagim vardi ve ayak bilegim kotu durumdaydi bunlari soledim Allah razi olsun adam bana 1 haftalik gecici bi kard cikartti ve bu sayede parami cekebildim tabi o kart icin 10 dolar kesildi bi de niye oldugunu tam olarak anlayamadigim 25 dolar daha kestiler.yani 35 dolar kesintiyle cekimi bozdurmus oldum
    umarim yardimci olmusumdur
    "Her ne kadar psikopatlıkta gözüm olmasada, dalımı kıranın ağacını kökünden sökerim"

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

amerikadaki hesabini kapatmadan turkiyeye donmen mantikli degil. ki o sekilde bile yapsan turkiyedeki atm den para cekerken bankalar komisyon alirlar.. benim bildigim arkadaslarimin son checkleri postayla geldi. ama yine onu bozdurmak icin de bayaa bi komisyon veriyosun.. 100-150 dolarlik ceki bozmuyolar bile zaten
    arbeit mach frei

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

Selamlar,
    1-)Eger isyerin cok buyuk degilse, yani odeme genel bir yerden degil de direk patron tarafindan yapiliyorsa en mantiklisi patrona rica edip moneygram ya da havaleyle sana gondermesi parani. (ortalama 15 dolar falan masrafi var)

2-) Tanidigin ve guvendigin bir arkadasin varsa debit kartini ona birakman ve para yatirilinca sana havale yapmasini istemen (Biraz riskli)

3-) Cekin turkiyeye gonderilmesi; ortalama masraf 20-30 ytl oluyor ama bekleme suren toplamda 2-3 ayi bulabilir... (Cek sana geliyor, sonra sen bankaya veriyorsun, sonra onlar tekrar amerikadan karsiligini aliyorlar ve parani oduyorlar... bu konuda en hizli ve uygun ucretli banka olarak akbanki tavsiye ederim. 20 ytl karsiliginda isini 20 gunde hallediyorlar..)
    Betrayer... in truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes see what others cannot...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

necro olayı açıklamış bende ona paralel birşeyler eklemek istiyorum.

1.En iyi seçenek çekinizi önceden almanızdır.Yani işyerine gideceğiniz tarihi önceden haber verirseniz çekinizi bir hafta önceden alabilirsiniz.Bankaya gider bozdurur daha sonra banka hesabınızı kapatırsınız ve herşey güllük gülistanlık olur.

2.Eğer sizden sonra ayrılacak bir arkadaşınız varsa onunla anlaşırsınız ve işvereninize çekinizi o kişiye vermenizi söylersiniz.Eğer bunu söylemezseniz kolay kolay sizin çeki sizden başka kimseye vermezler.Tabii bu durumda banka kartınızı da arkadaşınıza bırakacaksınız.Arkadaşınız sizin çeki sizin hesabınıza yatıracak ve atm den de parayı çekecek.Buraya kadar normal fakat burada bilmeniz gereken önemli durum var şöyle ki: Ben bu metodu aynen geçen sene uyguladım.Arkadaşım benim çeki aldı,hesaba yatırdı daha sonra da çekti ve Türkiyeye geldiği zaman bana çekin tutarını verdi.Fakat bu işlemi yaptığınız zaman Amerikadan banka hesabınızı kapatmadan ayrılmış olacaksınız ki kesinlikle tavsiye etmem.

Bankada bir kaç dolar paranız olması lazım ki yıllık kart ücreti..vs aldıkları zaman hesab eksiye düşmesin.Ayrıca iyi planlama yapılmadığı zaman hesabınız overdraft olabilir.Amerikada debit kartlardan hesabınızda para olmasa bile para çekebiliyorsunuz ve sonradan bu ödemeyi yapmadığınız zaman hesabınız overdraft oluyor.Bu aynen başıma geldi.Geçen seneki banka hesabımı kapatmadan gittim ve aynı bankaya kartımı kullanmak istediğimi bildirmek için gittiğim zaman acı bir sürprizle karşılaştım.Fazla uzatmayayim bankaya 150 dolar ceza ödeme durumunda kaldım.

Yani eğer Amerikadan ayrılıyorsanız arkadanızda açık ya da yarım bir iş bırakmayın derim.

3.Çekin Türkiyeye gönderilmesi de bir ihtimal ancak ben tavsiye etmem.Öncelikle çekin ulaşmama ihtimali var.Bana daha önce yolladıkları 100 dolarlık bir çeki bozduracak hiçbir banka bulamadım ve buna sebep olarak bana meblağın düşük olduğunu söylediler.Yalnız şunu da unutmayın çeki bozdursanız bile yüksek ve ciddi oranda bir komisyon ödeme durumunda kalacaksınız.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Bende de bank of america kartim var. Turkiyeye gelince bunlari arasak olmuyormu. Telefonla iptal etmiyorlar mi ? Nedir olay , benim pek zamanim yok sadece new york da 3 5 saatim olacak bu isi yapabilmek icin ki pek sanmiyorum. Bende hesabi en kisa zamanda kapatin diyenlerdenim.
    Viva México cabrón

( NY-San Diego-México-LA-FL-Costa Rica-Nic-Hon-El Salvador-Guate-FL-NY )

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

son hafta çalışmayıp işten çıksan daha karlı bi iş olacak demekki

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı Beholder Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende de bank of america kartim var. Turkiyeye gelince bunlari arasak olmuyormu. Telefonla iptal etmiyorlar mi ? Nedir olay , benim pek zamanim yok sadece new york da 3 5 saatim olacak bu isi yapabilmek icin ki pek sanmiyorum. Bende hesabi en kisa zamanda kapatin diyenlerdenim.
    Eger Manhattan 'a inersen Times Square 'de Bnak of America var orda isini gorursun . www.maps.google.com dan bak istersen third evanue 'de varmis mesela .
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

benımde aynı sekılde son paycheckımız ve eve verdıgımız depozıtoyu eve gonderecegını soledı ıkı zarf seklınde cek gelıcek bozdurma olayını sordum herhangı bır amerıkan bankası sızı cok fazla bekletmez dedı ne kadar dogru bılmıorum gelınce ogrenıcez

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Benim son paycheck'im ben döndükten sonra yatacaktı. o yüzden hesabı açık bırakıp gitmiştim. Son paycheck yatınca da bankaya telefon açtım. Parayı türkiyedeki adresime çek olarak göndermelerini ve hesabımı kapatmalarını istedim. Onlar da bu isteğiniz yazılı dilekçe ile bize fakslayın dediler. Öyle yaptım. 10 gün sonra çek elimdeydi. hesabı da kapatmışlar. arkadaşların da belirttiği gibi akbank'a gittim çekle. cüzzi bi rakam karşılığı bozdular. toplamda 1-2 ay sürmüştü işlemlerim.
    Gel gidelim hamama,
    Otur Barack Obama...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Arkadaşımız sorununu ilettikten sonra neler yaşadığına dair herhangi birşey yazmamış. Oysaki bu gibi durumlarda başınıza gelen olayları sonuçlarıyla birlikte yazarsak ileride herkes için daha yararlı paylaşımlar yapmış oluruz. Sadece yardım alma amaçlı kullanmamız haksızlık olur.

Cevap vermek gerekirse, arkadaşların da belirttiği gibi paycheckler Türkiye'deki adreslerinize postalanabilir ve ufak miktarda komisyonlarla Türk Bankaları'nda bozdurulabilir.
    CCN International Education Services - www.ccnedu.com

CCN Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Servisi
    Work and Travel Departmanı

Work and Travel programında bilmeniz gerekenler konusunda makale için tıklayın

Tel: 0212 292 5707
    Fax: 0212 292 5166
    E-mail: info@ccnedu.com

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)