Sayfa 4 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 121 adet sonuctan sayfa basi 91 ile 120 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: J1'dan F1'a geçiş ilgilenenler buraya

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı azuhazu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu sorun olmaz sanırım, çünkü altı aylık pasaportla 10 yıllık vize alanlar var.
    tamamdır benimde öğrenmek istediğim buydu teşekkürler azuhazu

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Öğrenci vizesini amerikadayken alıcam bu vize türünün adı ne?? ayrıca gideceğim yer dil okulu değil.Türkiye'deki üniversitem ordaki üniversiteye beni exchange studen olarak bir seneliğine göndercek.Böle bi durumda vize alma ihtimalim daha mı kolay olur?Ayrıca önceki yazılarda arkadaşların dediği gibi bankada para falan olması gerekiyor mu?Ben o vizeye türkiyeye dönmeden başvurmayı düşünüyorum amerikada bankada o kadar para olması imkansız..
    ""Let the game begin""

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

var mı bu sene geçiş yapmayı düşünenler?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Ben sığınma talep etmeyi düşünüyorum. Gönlüme göre biriyle karşılaşırsam da evlenmeyi. F-1 olayını I20 olayını falan da amerika'ya green card ile yerleşen arkadaşım kolay olarak nitelendiriyor. Ve bunları aldığın anda olay bitti diyor. Bilemiyorum. Deneyip görücem artık gidince.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

olay bitti derken ne bakımdan söylüyor?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Dil kursu orada kalmanı garantiliyor. F-1 yani. Ondan sonra da ver elini evlilik That's all man. Gerçi evliliğe gerek kalmadan F-1'i 10 seneye kadar periyotlar halinde uzatabiliyorsun diye biliyorum.

Alıntı marty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    olay bitti derken ne bakımdan söylüyor?

Profesyonel Watçı ByLyric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı speedygonzalez Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dil kursu orada kalmanı garantiliyor. F-1 yani. Ondan sonra da ver elini evlilik That's all man. Gerçi evliliğe gerek kalmadan F-1'i 10 seneye kadar periyotlar halinde uzatabiliyorsun diye biliyorum.
    Oraya gidince ben araştırırm zaten bu mevzuları...
    ---wat where amazing happens---http://www.turkishwat.net/image.php?type=sigpic&userid=7507&dateline=1307807  820

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı speedygonzalez Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim bildiğim 5 sene ama ha 5 sene ha 10 sene gerçi şu var 5 yıl kaçak çalışılır mı ya? saati 7 dolara gerçi hiç belli olmaz bu işler şansın yaver giderse iyi işlerde bulabilirsin tabii.
    Konu marty tarafından (14-05-2011 Saat 12:20 AM ) değiştirilmiştir.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Arkadaşlar bakın ne buldum:

Siz Sordunuz ABD Başkonsolosluğu Cevapladı!

09.25.2008 - SORU: 2 sene önce Au-pair olarak Amerika’ya gitmiştim. 1 sene Au-pair’lik yaptıktan sonra J1 vizemin statüsünü f1 öğrenci vizesi yaptım bir dil okuluna devam ediyordum. 2 ay önce kişisel sebeplerden dolayı Türkiye’ye dönmek zorunda kaldım. Şuan Amerika’ya geri dönmek istiyorum. Bir dil okulunda eğitim almak üzere gitmek istediğim Amerika’ya vize alma olasılığım nedir?
    CEVAP: Vize başvurusunda bulunan kişiler başvuru sırasında içinde bulundukları şartlara göre değerlendirilirler. Daha önce ABD’de yasal olarak bulunmak kişinin durumunu güçlendiren bir etmen olmakla beraber, öğrenci vizesi almak için gerekli olan diğer şartların da yerine getirilmesi gereklidir.
    Bu şartlar eğitim masraflarını karşılayacak ekonomik güce sahip olduğunu kanıtlama, eğitim programına devam etmeye yeterli seviyede İngilizce bilgisine sahip olma ve eğitim programının tamamlanmasının ardından kendi ülkesine döneceğini ispatlayabilmektir.
    Bu şartları yerine getiren öğrenci vizesi başvuru sahiplerinin başvuruları onaylanmaktadır.

Yurtdışı Eğitim ve Yaşam - Mezun.com

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı marty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bakın ne buldum:

Siz Sordunuz ABD Başkonsolosluğu Cevapladı!

09.25.2008 - SORU: 2 sene önce Au-pair olarak Amerika’ya gitmiştim. 1 sene Au-pair’lik yaptıktan sonra J1 vizemin statüsünü f1 öğrenci vizesi yaptım bir dil okuluna devam ediyordum. 2 ay önce kişisel sebeplerden dolayı Türkiye’ye dönmek zorunda kaldım. Şuan Amerika’ya geri dönmek istiyorum. Bir dil okulunda eğitim almak üzere gitmek istediğim Amerika’ya vize alma olasılığım nedir?
    CEVAP: Vize başvurusunda bulunan kişiler başvuru sırasında içinde bulundukları şartlara göre değerlendirilirler. Daha önce ABD’de yasal olarak bulunmak kişinin durumunu güçlendiren bir etmen olmakla beraber, öğrenci vizesi almak için gerekli olan diğer şartların da yerine getirilmesi gereklidir.
    Bu şartlar eğitim masraflarını karşılayacak ekonomik güce sahip olduğunu kanıtlama, eğitim programına devam etmeye yeterli seviyede İngilizce bilgisine sahip olma ve eğitim programının tamamlanmasının ardından kendi ülkesine döneceğini ispatlayabilmektir.
    Bu şartları yerine getiren öğrenci vizesi başvuru sahiplerinin başvuruları onaylanmaktadır.

Yurtdışı Eğitim ve Yaşam - Mezun.com
    Marty,Konsolosluk olumlu konusmus yukardakine bakilirsa...benim merak ettigim sey, J1-F1 veya B1/B2-F1 degişikliklerinde yeni duzenleme nasil?...yani
    -abd ici basvuru
    -kanada veya meksikadan basvuru
    -geri donup tr'den basvuru
    Hangisi daha mantikli olur?ve illa J1 mi olmasi lazim yani B1/B2 ilede ayni isi yapabiliyormuyuz??

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

hocam valla benim bildigim yani gecen seneden ornek verecek olursak j-1 icin konusuyorum vizedeki calisma suren dolmadan 25-30 gun once yazilacagin okula basvurman gerekiyor iste sponsorun olacak kisinin banka hesap bilgileri fln eyaletine gore bu kabul olma ve ya olmama suresi degisiyor. kanada ve meksikadan derken sanirim tr ye gitmek istesek vize almak icin soyluyorsun bunula ilgili de sanirim oradaki konsolosluklar vizeyi burdan veremeyiz kendi ulkenizden alin diyorlarmis. Geri donup tr den basvuruda olasi tabii ama bu defa da gidecegin okul nereye gidecegin ve tabii en onemlisi tum bu etmenlerde goz onune alinarak vize alamama ihtimali ve bunlarin disinda tekrar abd ye gelmenin ekonomik kulfeti. Ama abd icinde statu degisikligine basvurdugumuzda yuzde yuz kabul olacak diye biseyde yok tabii. Yani gercekten iyi dusunulmesi gereken bir durum.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

kesinlikle haklisin hocam..statu degisimine basvurup uzun sure bekletilip ret alanlari duymustum....en garantili yol,i20 yi falan orada ayarlayip,tr de basvuru yapmak herhalde...cunku bu statu degisimi sirasinda bekledigimiz sure cok sakat...calisamiosun,okula gidemiosun,hazir para yemek zorundasin...bu surecin kac ay olacagi falan tam belli olmuyo..amerika disina falan cikamiosun...o yuzden o kadar zaman bekleyip hazir para yemektense bi ucak biletiyle tr de halletmek mantikli gelio...

Birde,mezun.comda okudugum kadariyla meksika ve kanadadaki abd konsolosluklari,donem donem belli ulkelerin vatandaslarinin f1 basvurularini kabul edebiliyorlarmis sanirim..ama net bilmiorum..

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

yaa ben bu olayı tam olarak anlamadım.şu an j1 vizesine sahibim vizem 30 eylül de bitiyo ve ben dil okuluna kayıt olup 6 ay daha kalmak istiyorum burda.bunun için 10 000 dolar olan bi hesaba mı ihtiyacım var?işin banka hesabı boyutuyla alakalı bilgi verirseniz çok sevinirim.bi de prosedür ne şekilde işliyo?acil yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ARKADAŞLAR EĞER İNGİLİZCENİZ VAR İSE AŞAĞIDA HERŞEYİ AÇIKLAYAN BİR METİN YAYINLIYORUM.

The difference between changing your status and going abroad to get your F1 is the actual VISA in side the passport. If you go to Turkey, you will get the visa i the passport which will allow you to travel back and forth. And in case of changing your status, you will have the same permission to study in the U.S. and be legal in USA without leaving the country.

The final decision it is really up to you.

Just in case below are instruction about how to apply for Change of status.

If you need any further info, please contact .

In order to apply for the change of status, we need to receive the following:

1) submit application form- you can do it online.

Don't forget to provide all the information, including address in the US and also in your country. Please note that F1 visa is given for the long term studeies, therefore we recommend you to apply for at least 4 sessions (6 month).

2) with the information from the application form, we will send you an invoice for $935, which includes first 6 weeks of class ($540) , registration ($100), processing ($80), mailing ($15) and SEVIS fee ($200) . You will be able to pay it by sending a check or money order(in order of Bell Language School), or making a deposit to our account, if you cannot come in person to pay. You will also have to pay the Immigration and Naturalization Service fee for change of status, which is $290.

TOTAL: $1225

3) provide copies of:
    - passport
    - I-94
    - Visa
    -DS form

4) Provide copies of statements of your financial support. These documents are required by US Immigration and Naturalization Service from the school to issue an I-20 form.

You can use one of three possible ways of stating your financial support:

Please note that in every case your available funds should be aproximately $1300 per month of your intended study (for instance, if you intend to study 6 months, your balance should be no less than $7,100). You may either:

* Submit an original statement from your bank account.

OR

* if you have an American resident or citizen as your sponsor, have him or her fill out affidavit of support (I-134 form) and submit his or her bank statement.

OR

* if you have a sponsor who resides in your country, have your sponsor write a sponsorship letter (in English) and submit his or her bank statement.

5) You should also write down a letter explaining why you want to study English in America.

6) Take a placement test and choose class schedule. As an F1 student, you must attend classes Monday to Friday in one of the following schedules:
    - morning: from 8:30 to 12:15
    - afternoon: from 1pm to 4:45
    - evening: from 6pm to 9:45

7) With all the documents and the payment, we will issue the I-20 form and the form for change of status. You will have to come to school, make sure everything is fine and then we will send the case to the Immigration.

Remember: Your documents must be submitted and received by INS before the expiration date indicated on your I-94 form. *INS is in the process of changing its regulations regarding change of status procedures. Please refer directly to Bell Language School Administration to find out whether you are eligible for change of your non-immigrant status to F-1.

In order to provide you with the exact date, we need to take a look on your DS form.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaslar j1den f1a gecisle ilgili bilgi almak icin dun zoniye gittim(dil okulu)..bana bunun mumkun oldugunu hatta pasaportuma vize basilicagini soylediler tabi kabul edilmesi sartiyla..turkiyeye tatile gidebilicegimi vize aldiktan sonra pasaportuma vize basilicagini turkiyeye gittikten sonra abdye donmek icin tekrar vize gorusmesine girmeme gerek olmadigini bi suru kisiyi j1dan f1a gecirdiklerini soylediler.ben ustune basa basa turkiyeye gidince tekrar vize almak zorunda miyim donmek icin dedim kesinlikle hayir dediler..kayit yaptirdim evraklari doldurup okula vericem onlar konsolosluga gonderiyolarmis 2-3 hafta surer bi aksilik olmazsa dediler.bilgilerinize sunarim

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

benim bildiğim kadarıyla ne kadar süre dil okuluna gideceksen toplamda onu karşılayacak kadar bir miktarın banka hesabında olması gerekiyor.bende wat la amerikadayım ve ne yapacağımı şaşırdım vize statümü değiştirip bir süre daha amerikada kalmayı düşünüyorum.az zamanım kaldı.tr ye döndükten sonra tekrar vize alamama ihtimalini de düşünmek gerek.ama yine de herşeyi göze alıyorum,işlemlere en kısa zamanda başlıcam

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

işlemlere baslamanız mantklı olacak mı sizce?tr ye gıdıp pasalar gıbı 5 yıllık vızenızı alıp gelsenız .

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

evet haklısın mantıklı değil.ama benim durumum çok çok iyi değil ve tekrar tr ye dönüp aynı hazırlıkları yapmak istemiyorum,uçak bileti çok pahalı.burda 2 aylık dil kursu parası.uçak biletimi şirketime sordum 1 yıla kadar uzatma hakkım varmış.zaten şunun şurasında kalacağım max 6ay.ve tekrar amerikaya geleceğimi de zannetmiyorum.bu nedenle burda statü değiştirmem benim için daha iyiymiş gibi geliyor.ya da dönüp au pairlığa başvuracam.iki ihtimalim var bakalım

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

en kolay turist vizesi.turist vizesine basvurun hem dil kursu icin para odemezsiniz.
    Peki.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

azuhazu onunda garantisi yok ben önceden 2 kere wat yapmış halimle turist vizesine başvurdum vizeyi alamadım sonra wat a başvurdum onu aldım. o yüzden turist vizesi hala en zor alınan vize türü. tabii eğer abd içinden statü değişikliği olarak bahsediyorsan onu bilemem.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bende bu sene tekrar wat yapıp sonra bi dil kursuna geçmeyi planlıyorum wat yaptıktan sonra cebimde ne kadar olması lazım.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Önceliklle bu benim ilk watım olacak heyecanlıyım.Arizonaya gidicem. Beniim tek amacım gidip bi sekilde evlenip dönmek.sonra buradan yeniden vize icin basvurup geri gitmem. Acemi olmama karsın hata bulunuyormu yani demek istedigim böle olması mantıklı mı ?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    12

Arkadaslar bende wat dan sonra dil okulu yapmak istiyorum fakat konu guncel degil anladigim kadariyla o yuzden bu islemi kendi yada arkadasi gerceklestirmis olan varsa lutfen bana mesaj atsin yardim ve onerilerinizi bekliyorum.

Hayalperest Watçı ozge.usa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    0

Wat'tan sonra dil okulu isteyen bütün arkadaşların en önemli sorunu para ve çalışma sorununu geçersek, bu F1'e dönüştürme işini Amerika'dayken mi yoksa Türkiye'den mi halletmek gerektiği heralde. Ki bende aynı şeyi düşünüyorum. Fikri olan?

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşlar daha önce f-1 vizesine geçiş yapan varmı..Ben geçiş yapmayı ve vizeye amerikada başvurmayı düşünüyorum ancak merak ettiğim konu Burda kaldığımız süre içerisinde yaşam masrafları ve kalacak yeri kendimizmi buluyoruz dil okulumu ayarlıyor daha önce bu şekilde kalanlar bize bu konuda bilgi verirse çok iyi olur...

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Merhaba arkadaşlar ,
    Bende J1 vizesi ile Seattle a gidiyorum stajer olarak 1 buçuk sene boyunca orada çalışıcam.Sizler daha tecrübelisin ben ilk defa yurtdışına çıkıcam biraz zor olacak .nasıl bir süreç olucak işin üstesinden gelir miyim gelemezsem nelerle karşılaşırım ..eylül ün 8 inde iş başı yapıcam yakındada vize görüşmem var. tavsiyelerinize ihtiyacım var ..

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

vizeyi alırsın , ilk gidişte yeni bir hayat kurmak kolay değil. Konaklamanı sağlıyor mu işveren bilmiyorum ama ilk gidişte ev ve araba ayarlamak kolay olmuyor. Onlar için masraf yapman gerekiyor. Araba ve evi hallettikten sonra herşey rayına oturur. İlk birkaç ayı çok önemseme. Zorlanabilirsin. Sonra güzelleşir herşey.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vizeyi alırsın , ilk gidişte yeni bir hayat kurmak kolay değil. Konaklamanı sağlıyor mu işveren bilmiyorum ama ilk gidişte ev ve araba ayarlamak kolay olmuyor. Onlar için masraf yapman gerekiyor. Araba ve evi hallettikten sonra herşey rayına oturur. İlk birkaç ayı çok önemseme. Zorlanabilirsin. Sonra güzelleşir herşey.
    Teşekkürler kardeşim.Az bir süre değil sonuçta 1 buçuk sene boyunca orada olucam ama inanıyorum ki üstesinden gelicem ..Konaklama sağlamıyorlarda önerebiliyolar. Craghlist tende araştırıyorumda oda kiralamak bile ucuz değil açıkcası .. ayağıma göre yorganımı uzatmam lazım ..

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı macgyver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam j1 den f1 e geçiliyor artık bu herkesin malumu ve bu noktada hemfikiriz.Fakat sorun f1 vizesine geçtikten sonra Türkiyeye döndüğünüz zaman tekrar Amerikan vizesine başvurursanız vize alamayacağınız gibi elinizdeki vizeyi bile iptal ediyorlar.

MEzunda daha önce okudum, bugün çok aradım ama bulamadım eğer bulsam linki yollayacaktım fakat size olayı kısaca nakledeyim:

j1 den f1 geçen arkadaş Türkiyeye döndükten sonra tekrar vizeye başvurmaya gidiyor.Tabii kendisinin aynı zamanda 10 yıllık turist vizesi de var.Ve vize almayı bırakın pasaportundaki 10 yıllık turist vizesinin üzerine "cancelled" yazıp elindeki vizeyi de iptal ediyorlar.

Bence bu işe girmeyi düşünenler geniş çaplı bir araştırma yapsın.Mezun forumu iyice okuyun.Vize değişimi yani "change of status" pek de tavsiye edilen bir şey değil.Yapanlar var mı?Elbette.Ama bundan dolayı başı ağrıyanlar da az değil doğrusu...
    Cok dogru. J-1 vizesi F-1 vizesine cok kolay donebiliyor ama daha sonra Turkiye'ye donup tekrar Amerika icin vize alma sansiniz malesef hic olmuyor.

J-1 ile gittiniz, 4 ay kalip geri doneceksiniz. Daha sonra F-1 e basvuracaksiniz diyor konsolosluk.

Bu sekilde vizesini F-1 e ceviren bir ogrencimiz 3 yil kaldi Amerika'da. Annesi kaza gecirince dondu ve tekrar gitmek icin yeniden basvurdu ama F-1 ve Turist vizesi vermediler.

2013 yazinda WAT ile Amerika'da giden, guzel calisan ve zamaninda geri donen bir ogrencimiz 2014 yili WAT programi icin yeniden basvurdu ama vize alamadi. Sebebi abisinin 2013 yazinda WAT programi ile Amerika'ya gidip evlenip kalmasiydi. Abisinin durumu nedeniyle vize vermediler. Hatta mulakatta vizeniz onaylandi dediler ancak pasaportu ulastiginda red kagitlarini yollamislardi.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaşlar, direkt f1 ile giden var. Ama yinede yardımcı olmaya çalışırım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)