Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 69 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ( ehliyet )permanental resident

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart ( ehliyet )permanental resident

bu gun secretary of state e gittim ehliyete basvurmak icin.
    Ben sadece turkiyeliyim ve ehliyet almak istiyorum dedim.memur da eger parmenental resident deilsen alamassin dedi.iki saat derdimi anlatmaya calistimsada karsimda beni dinleyen birini bulamadim.onlara turist olmadigimi j1 vizem oldugunu.ve burda araba kullanabilmem icin ehliyete mutlaka ihtiyacim oldugunu soledim.ama nafile parmenental resident dio baska bisey demio gerizekali.hayir bi benim pasaporta baksa ok hic sallamadi bile

her eyaletin kendi kanunlari var galiba michiganda ehliyet alma sansim yok

benim turkiyede ehliyetim yok.burda alirsam belki orda kullanma sansim olur die dusundum.ama farkeden birsey yok adamlara ne sorarsan sor sana sorulan soru parmenental resident misin hayir bitti daha oteye gecemedim bile

turkiyede ehliyeti olmayipda burda ehliyete basvuran arkadaslar varmi? onlar alabildiler mi? prosedur nedir bu konuda fikri olanlar varsa lutfen yazsin
    Konu break tarafından (03-01-2009 Saat 02:22 PM ) değiştirilmiştir.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı fastdemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu gun secretary of state e gittim ehliyete basvurmak icin.
    Ben sadece turkiyeliyim ve ehliyet almak istiyorum dedim.memur da eger parmenental resident deilsen alamassin dedi.iki saat derdimi anlatmaya calistimsada karsimda beni dinleyen birini bulamadim.onlara turist olmadigimi j1 vizem oldugunu.ve burda araba kullanabilmem icin ehliyete mutlaka ihtiyacim oldugunu soledim.ama nafile parmenental resident dio baska bisey demio gerizekali.hayir bi benim pasaporta baksa ok hic sallamadi bile

her eyaletin kendi kanunlari var galiba michiganda ehliyet alma sansim yok

benim turkiyede ehliyetim yok.burda alirsam belki orda kullanma sansim olur die dusundum.ama farkeden birsey yok adamlara ne sorarsan sor sana sorulan soru parmenental resident misin hayir bitti daha oteye gecemedim bile

turkiyede ehliyeti olmayipda burda ehliyete basvuran arkadaslar varmi? onlar alabildiler mi? prosedur nedir bu konuda fikri olanlar varsa lutfen yazsin
    Onların yaptığı normal bir prosedür.Dedikleri gibi ehliyeti sadece permanent resident'lara veriyorlar ve sen wat programı ile Amerikada bulunduğun için temporary resident'sın.

Fakat bu yine de alamazsın anlamına gelmiyor.
    Biraz uyanıklık yaparak ehliyet alabilirsin.Şöyle ki;
    -Sana sordukları zaman permanent resident olduğunu söylersin.Eğer vizenden bunu anlarlarsa vizenin bitmesine yakın vizeni uzatacağını,üniversiteye gideceğini...vs söyleyebilirsin.
    -Turist olarak sürekli Amerika'yı dolaştığını ve sabit bir yerde kalmadığını söyleyebilirsin(Bir arkadaşım bu şekilde ehliyet almıştı)
    -Ya da benim yöntemi deneyebilirsin:Önce gider bir Photo ID alırsın ve eğer şansın varsa bu ID'de senin geçici ikamet ettiğin yer almaz.Bu ID kartı aldıktan sonra artık Amerika sınırları içerisinde pasaportuna ihtiyacın kalmaz.Zaten bu photo ID puan açısından pasaporttan daha değerlidir.Daha sonra ID kartınla gider ehliyet almak istediğini söyler ve sınavları geçtikten sonra Photo ID'yi verip yerine ehliyet alırsın.
    -

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Sagol mqyaver senin dedigin gibi baska bir secretery of state e gittim ve Photo ID icin basvurdum bana parmenental resident oldugumu sorduklarinda evet dedim ama bisey demediler aradilar biraz kontrol ettiler ve tamam dediler basvuruyu kabul ettiler 1 haftaya kadar evine yollayacaz dediler.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Ehliyete basvururken Photo ID yeterli olacak mi yoksa baska belgelerede ihtiyac olacak mi? benim turk ehliyetim yok ama bir arkadas baska ehliyete gerek yok cok kolay aliyorsun dedi ( chicago dan almis ).sinavlar nasilmidir bu konuda bilgisi olan varsa yazsin lutfen

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Thumbs down

Alıntı fastdemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ehliyete basvururken Photo ID yeterli olacak mi yoksa baska belgelerede ihtiyac olacak mi? benim turk ehliyetim yok ama bir arkadas baska ehliyete gerek yok cok kolay aliyorsun dedi ( chicago dan almis ).sinavlar nasilmidir bu konuda bilgisi olan varsa yazsin lutfen
    sayın fastdemir,

turk ehliyetinin olup olmaması amerikan ehliyeti açısından hiçbir şeyi değiştirmez.

ben bugun dmv ye gidip ehliyet icin basvurdum.bana ehliyet icin permanent resident olman lazım dedi ben de permanentım zaten dedim hepsi bu.

ehliyete basvururken sadece iki sey lazım: amerikan id'si ve ssn.Baska bir seye gerek yok.Ama american id yok ise o zaman pasaport ve baska belgeler lazım olabilir.

gorevli basvurumu aldıktan sonra goz testi yapacagını soyledi.3-4 metre arkasında bir kagıtta harfler bulunuyordu ve onları okumamı istedi.Sırasıyla onları soyledim ve goz testini gectim.

goz testinden sonra onume sınav yapmak icin trafik levhalarını gosteren bir kagıt getirdi.Ben de sınavı bu kadar erken alabilecegimi bilmiyordum bu aksam biraz calısıp yarın girebilir miyim dedim elbette dedi.

Simdilik bu kadar.Artık sınava girdikten sonra gerisini de yazarız.
    Konu macgyver tarafından (06-08-2008 Saat 03:10 AM ) değiştirilmiştir.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ya MACGYVER verdigin bilgiler cok yararli sana cok tesekkur ediyorum

Benim ID bir haftaya kadar elime ulasir ben de ondan sonra ehliyete basvuracam. Sen sinava girdikten sonra sorular neler ve sinava nasil hazirlandigini bizimle paylasirsan sevinirim genis bir sekilde anlatirsan hem benim icin hemde benim durumumda olan bir cok kisi icin faydali olacagini dusunuyorum

Sana sinavda basarilar insallah en kisa zamanda ehliyetini alirsin

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Bugun gidip bende basvuru icin gerekli bilgileri aldim arkadaslar,

Haftaya Sali gunu sinava giricem fakat hic bir basvuruda bulunmadim, direk sinav saati gidicem ve giricegimi soylediler..Gerekli belgeler olarakta Pasaport ve SSN yeterli dediler. Arti olarakta Driver License Manual 2007-2008 kitapcigini aldim calismak icin..Basit birseye benziyor orta seviyede bir ingilizceyle gecilebielcegini tahmin ediyorum...

Fakat benim ogrenmek istedigim buradan aldigim ehliyeti ben Turkiyede ve AB ulkelerinde kullanmak istiyorum bunun icin ayri bir basvuru sekli var mi onu anlayamadim dogrusu. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı cepkah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugun gidip bende basvuru icin gerekli bilgileri aldim arkadaslar,

Haftaya Sali gunu sinava giricem fakat hic bir basvuruda bulunmadim, direk sinav saati gidicem ve giricegimi soylediler..Gerekli belgeler olarakta Pasaport ve SSN yeterli dediler. Arti olarakta Driver License Manual 2007-2008 kitapcigini aldim calismak icin..Basit birseye benziyor orta seviyede bir ingilizceyle gecilebielcegini tahmin ediyorum...

Fakat benim ogrenmek istedigim buradan aldigim ehliyeti ben Turkiyede ve AB ulkelerinde kullanmak istiyorum bunun icin ayri bir basvuru sekli var mi onu anlayamadim dogrusu. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?
    Ben burada bir akrabama ehliyet almak istedigimi belki onu turkiyede de kullanabilecegimi soylemistim. Oda bana Amerikan ehliyeti dunyanin her yerinde gecerli dedi. Bence kullanabilirsin zaten benim amcam Almanyada Ehliyet aldi ve onu turkiyede kullaniyor 5 yildir.

Benim dusuncem Amerika ve benzeri gelismis ulkelerden alinan ehliyetler dunyanin her yerinde gecerlidir

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Bütün işlemler bittikten sonra Amerikan kimlik kartı ve ehliyet alma süreci ile ilgili bütün işlemleri açık ve sade bir şekilde yazacağım inşallah.

Şimdilik kaldığımız yerden devam edelim.

*Ehliyet için başvuru formunu doldurup,göz testini de DMV'de geçtikten sonra hemen yazılı sınavı olabileceğimi söylemişlerdi.Ben de biraz çalışmam gerektiğini belirttim ve ertesi gün işim de olmadığından dolayı evde Drivers Manual adlı kitabı okudum.Ardından internetteki quiz sorularını çözdüm ve tekrar DMV'nin yolunu tuttum.

Yazılı sınavda 20 tane soru soruyorlar.Bu soruların içinde 4 tanesi trafik levhaları diğerleri ise genel kurallar.Sınavı geçmek için 4 trafik levhasından en az 2 tanesini doğru bilmeniz ve genelde de 20 soru içerisinden en az 14 doğru cevabınız olması lazım.

Sınav için herhangi randevu almanıza gerek yok, ne zaman DMV'ye giderseniz o zaman sınava girebilirsiniz.Sınav sonuçlarını ise siz sınavınızı bitirir bitirmez açıklıyorlar ve eğer geçerseniz ehliyet alma işleminde son aşamaya geliyorsunuz: sürüş testi.

Açıkcası buradaki ehliyet sınavları da bizim ülkemizdekinden pek de farklı değil.Şöyle ki; hiçbir şey bilmeseniz bile mantıksız şıkları eleyerek bir hayli doğru cevap çıkarabilirsiniz.En önemli nokta ise DMV'nin internetteki resmi sitesinde tam rakamı bilmesem de 70-80 civarı soru var ve bu soruların 15 tanesi sınavda aynen karşınıza çıkıyor.Diğer bir deyişle sürücü kitabını okumadan bile sadece sitedeki soruların cevabını çözseniz muhtemelen sınavı geçersiniz.

Daha sonra vakit yokluğu nedeniyle tekrar sınava girmemek için işi ciddiye alıp kitabı 2 kere okuyup,internetteki soruları da 2 kere çözüp sınava gittim ve 20 sorunun tamamını da doğru cevapladım.

Tekrarlayalım: Ehliyet almak için yapılan yazılı sınav kesinlikle zor bir sınav değil, yüksek oranda da ingilizce bilgisi gerektirmiyor.Daha önce de belirttiğim gibi sadece internetteki soruları çözüp sınava girmeniz geçmeniz için yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Sorular ise burada: http://www.nydmv.state.ny.us/dmanual/default.html

*Bilindiği gibi Amerika'da her eyaletin kendi yasaları olduğundan dolayı burada anlatılanlar New York eyaleti için geçerlidir.Diğer eyaletlerde kuvvetle muhtemel işlemler ve süreç farklıdır.
    Konu macgyver tarafından (08-08-2008 Saat 06:57 AM ) değiştirilmiştir.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Usta benim bulundugum eyalet Montana ve bugun bana başka bir bela cıkarttılar..Bu amerikada gerçekten birşeyler kesin olarak gitmiyor.Hep altından başka olaylar cıkıyor, dediler ki 6 ay Montana'da kalmadan ehliyet temin edemezsin. TR'de ehliyetin varmıydı diye sordular, olmadığı halde var dedim cünkü başka alternatif kalmamıştı...Haftaya salı gidip görüşcem ehliyetim Tr'de dicem, okulada burada devam edicem diye patlatıcam palavraları ne kadarı tutarsa...

Bir fikri bir tavsiyesi olan var mı bu konuda?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Usta benim bulundugum eyalet Montana ve bugun bana başka bir bela cıkarttılar..Bu amerikada gerçekten birşeyler kesin olarak gitmiyor.Hep altından başka olaylar cıkıyor, dediler ki 6 ay Montana'da kalmadan ehliyet temin edemezsin. TR'de ehliyetin varmıydı diye sordular, olmadığı halde var dedim cünkü başka alternatif kalmamıştı...Haftaya salı gidip görüşcem ehliyetim Tr'de dicem, okulada burada devam edicem diye patlatıcam palavraları ne kadarı tutarsa...

Bir fikri bir tavsiyesi olan var mı bu konuda?
    Bende tr de ehliyetim var diecem galiba cok onemli deil ama bir arkadasimin ehliyeti vardi ve amerikan ehliyetine ihtiyaci oldugunu soledi ve baya kolay aldi ama chicago da almisti ben michigandayim yani burda isler farkli ve uzun surecege benziyor

birde Farkli ofislere gitmeyi deneyebilirsin ben ilk gittigim yerde olumlu cevap alamadim ikinci gittigim yerde PHOTO ID istiyorum parmanental resident im dedim ok dediler.Olmadi farkli ofisleri dene ise yarayabilir.

Vede son alternatif farkli bir eyalet deneyebilirsin. Her eyalet farkli yasalara sahip . ehliyeti daha rahat alabilecegin bir eyalette deneye bilirsin (ama orada adres bilgilerini dogrulaman gerekir yani sana yardimci olacak birilerine ihtiyacin olacak)

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ya sizin isler baya kolay gitmis ya.....ben maine eyim nerdeyse iki ay oldu islemlere baslayali....bizim burda iki tane id istiyorlar biri resimli olacak biride imzali .......birde proof of residence......gecici yada teekelli olmasi onemli deyilll.....bunu kanitlayan onlarca evrak var onlardan biri yeterli......isin kotu kismida sinaw randevusu dmv ye direk basvurulmuyor maniennin bas kentinde bir ofis var oraya 10 dolarlik bir cekle basvuru formunu gonderiyon ondan sonra sana randevu yeri ve tarihi gonderiyorlar(6 hafta surdu benimkisi)......oce yazili sinava girdim sinav kolaydi fazla calismadim isim garanti olsun diyede bir amerikan kiz aldim yanima bana tercume felan etsin diye sinawda(maksat kopya cekmekti) almaz olsaydim kizin yaptirdigi butun sorular yanlis cikti az kalsin kalacaktim onun yuzunden....birde yanida reader le girince adam 10 tane trafik isaretisordu bana yuzde 80 nini bil mek gerekiyordu sinawinda trafik isaretlerininde ...ikisinide tam sinirdan kopardim bana permit verdi 18 aylik yani arabayi belli sartlarda kullana biliyom yanimda ehliyetin olan 21 yasinda biri olmasi lazim felan.....sonrada bu sinavi gectigime dair belgeyi yeniden gonderdim iki hafta oldu daha ses yok adam en gec uc hafta icinde girersin demisti direksiyon sinavina..........

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Yahu bana bugün patlattılar bombayı,

Vize tarhin Eylül sonuna kadar oldugundan veremiyoruz... Uzatıp gelmen gerekiyor.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Arkadaslar su kadarini soyleyeyim ki burasi Amerika ve burada heran hersey olabilir

ben 2 hafta once secretery of state e gittigimde bana parmenental resident deilsin alamassin dediler

Bu gun yazili sinavi verdim bir ay boyunca yanimda ehliyetli bir yetiskin ile araba kullanabilmem icin belge verdiler hesaplarima gore 37 gun sonra ehliyetim elimde olacak

peki ne oldu da alabildim bu gun benimle birlikte arkadasim geldi ve bana verdikleri halde ona vermediler geri dondu. eger asla vaz gecmesseniz ve deneyebileceginiz butun yollari denerseniz basarili olursunuz.ben ilk once photo id aldim parmenental residentmisin dediklerinde evet dedim.kanitla o zaman dediler onume bir liste koyup bunlardan biri sende varmi dediler bende listede I-94 formunu gorunce evet bu bende var dedim ve ds formumu gosterdim.eger tr ehliyetim olsaydi ayni gun ehliyet alabilirdim. tr ehliyetim olmadigi icin bir ay bekleyecem
    Uzun lafin kisasi ehliyet verilir mi verilmez mi die tartismaya gerek yok isini bilen aliyor :P

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Abi bırakcan şimdi Kimine dişlisi çıkıyor...Kadın nuh diyor peygamber demiyor valla..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Abi bırakcan şimdi Kimine dişlisi çıkıyor...Kadın nuh diyor peygamber demiyor valla..
    ya kardes sen hangi eyalettesin? durumun nedir? bir aciklarmisin ona gore ben fikrimi soyleyeyim.

Ben once photo ID aldim ben ve oda arkadasim ( urdunlu ) ayni anda secretery of state e gittik.benim vizemde expired date: September 1th, arkadasinki ise september 10th. kadin bana bisey demedi yardimci oldu hatta trafik isaretlerinde hic yapmamam gerektigi halde 1 , test de ise 10 tane hakkim oldugu halde 11 yanlis yaptim yani kaldim ama kadin bana bisey olmaz testi ingilizce aldin o yuzden seni geciriyorum caktirma dedi .
    Benim arkadasa ne mi oldu ayni kadin ona sen bi kac hafta sonra gidiyosun Photo ID yi ne yapacaksin zaten parmenental resident da deilsin dedi geri yolladi.

ben ilk gittigim yerde ayni durumla karsilastim
    Kimine dişlisi çıkıyor...Kadın nuh diyor peygamber demiyor valla..
    ve bana da ayni sey oldu eli bos yuzu kara geri dondum ne ehliyet nede photo id alabildim. evet o disli olanlara carpmamak baltayi tasa vurmamak icin baska bir secretery of state e gittim ve aldim Burasi amerika birisi yok dedi die vaz gecmeyin farkli farkli yerlerde farkli insanlara farkli yollardan durumunuzu anlatin ise yarayacaktir

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Daha önce NY eyaletinde nasıl ehliyet alındığından bahsetmiştim.Son olarak da sürüş testinden kısaca bahsedeyim de hem başladığımız işi bitirmiş olalım hem de başkalarına kısmen de olsa faydamız olsun.

Göz testini ve yazılı sınavı geçtikten sonra 5-hour pre-licensing course adı verilen 5 saatlik bir kurs almak zorundasınız.Daha önceden olmayan kurs son yıllarda artan kazaları bir nebze engellemek amacıyla oluşturulan ve gerçekten de son derece işlevi olan bir kurs.Kursa katılıp 5 saat boyunca anlatılanları dinleyip, videoları da izleyip sertifika alıyorsunuz ki bu sertifika sürüş testine girmenmiz için zorunlu.

İnternetten online olarak sürüş testi için randevu alıyorsunuz.Tabii ki uzun bir süre beklemeniz gerekebilir şahsen ağustosun ortasında en yakın randevu tarihini 18 eylüle alabildim.

Sürüş sınavı için arabayı kendiniz götürüyorsunuz.Arabanın sigortalı ve kayıtlı olması gerektiğinden bahsetmeye gerek yok galiba.Sürüş sınavı için görevli sizinle arabaya biniyor(3. bir şahısa izin yok).Zaten arabayı ana caddede falan da sürmüyorsunuz.Hiçbir trafik olmayan neredeyse boş sokaklarda kısa bir müddet araba sürüp, bir iki trafik ışığı geçiyorsunuz.karşınızı "dur" levhaları çıkıyor, falan filan... 3 nokta dönüşü yapıp, paralel araba park ettikten sonra sınavınız sona eriyor.

Her hatanız için puan alıyorsunuz ve 30 puana kadar sınavı geçebilirsiniz.30 dan fazlaysa kaldınız demektir fakat tekrar sınava girme hakkınız her zaman için mevcut.

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Vay be harbiden zormus ama cok yararli bi konu .
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

abi biri bana şunu anlatsın, benm ehliyetim var gittiimde direk american ahliyeti alabilcemmi? amerikan ehliyetin oldumu bide pasaport taşımanada gerek kalmıomuş sanırım..
    AEK

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Burda varsa ehliyetin arkadasim birkac gun icerisinde alinacabilecegini soylemisti . (Virginia 'dan almis kendisi) Bu konuda da macgyver nickli arkadas anlatmis baya baya . Evet ehliyet direkt olarak ID yani pasaport yerine geciyor .
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

turkiye ehliyetiyle idare edin be abi..herkes boyle idare edio
    S-pectacular

**Newyork-boston-massachusetts-philedelphia-atlantic city-new jersey-washington**

--------------------------------------------
    did you start to feel it!!! by@S-pectacular

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yani ehliyetiolanlara sen parmenental resident misin deilmisin gibi sorular yok yani??
    AEK

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

permanental diye bir bir şey yok. Permanent'dır o, yani kalıcı.

NY'da bunlara bakmıyorlar. Sanırım gerekli olan belgeleri macgyver yazmış. Benim ileriye dönük planlarım olduğu için aldım. Yaz dönemi için orada bulunan birisine ehliyet falan gerekmez. Geçerli bir amerikan kimliğim olsun diyorsanız State ID alın. Hem ucuz(10$) hem de sınavla falan uğraşmanıza gerek yok.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Türkiye B sınıfı ehliyet ile oraya gidince araba kullanılır mı? geçerli mi ? veya geçerli olması için bişi yapmak gerekir mi

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

off evt ya bu soruyu cok sordm ama hala bi cvp bulamadım bak

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı cancan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye B sınıfı ehliyet ile oraya gidince araba kullanılır mı? geçerli mi ? veya geçerli olması için bişi yapmak gerekir mi
    Yasalara Göre Geçerli, Uluslararası yasalardan bahsediyorum. Ancak Orada şerif tek başına kanun olduğu için, size zorluk çıkartabilir.
    Dolayısıyla Ehliyet edinmenizde fayda var.
    tecrübeyle sabittir.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı YETO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    off evt ya bu soruyu cok sordm ama hala bi cvp bulamadım bak
    Türkiyeden alınan ehliyet ABD'de 90 gün geçerlidir...Ha 90 gün geçtikten sonra araba kullanamayacak mısınız? Tabii ki kullanabilirsiniz sadece yasal olmaz...Yasal olmaması sorun mu?Size kalmış...Sonuçta ABD'de yasal bi şekilde yaşamayan milyonlarca insan var...

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaslar polis arkadasım vardı americada. o bana gecerli olmadıgını soyledi. hatta uluslar arası ehliyetin bile americada (daha dogrusu newyorkta) gecerliliği yok dedi.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

IInternational ehliyet dediğimiz ehliyet zaten bir tercumeden ibarettir. DOlayısıyla gecerliligi cogu ulkede yoktur sadece bilgilendirme içerir...
    Ancak cogu eyalet turke ehliyetinizi kabul etmek zorunda lakin dediğim durum yani şeriflerin bu konuyu tam olarak bilmemeleridir. Polis durdurursa sıkıntı yok ancak serif bilmediği için ve kanun o oldugu için size sıkıntı cıkarır ticket verir.

Alıntı NC DMV Nickli Üyeden Alıntı
    The law enforcement authorities in North Carolina do not honor an International Driver License. A valid license issued by a government agency from a home state or country is required to legally drive in this State. In the United States, the American Automobile Association (AAA) issues an International License because some countries around the world require such issuance.
    Yukarıdaki alıntıda NC eyaletini baz alırsak, NC'de international ehliyetin geçmediğini lakin başka bir eyalet veya ülkenin onayladığı ehliyetlerin geçerli olduğunu görürüz.

Almakta yarar olduğunu tekrar söylüyorum.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaslar.
    şimdi ben anladıgım kadarıyla newyorktan ehliyet almak için yapmam gereken ilk iş dmv ofisine basvurmak orada yazılı sınavı verdikten sonra surus testine girmek ve ehliyeti almak. anladıgım kadarıyla prosedur bu.
    eger prosedur boyleyse bi kac sorum olucak ozellikle newyorktan ehliyet alanların cevaplarına ihtiyacım var.
    1-su dmv ofisine git dediğiniz bi yer varmı. size zorluk cıkarmadan ehliyetini aldıgınız yer. varsa tam olarak nerede oldugunu soyleyebilirmisinz?
    2-basvuru için gerekli evraklar olarak. pasaport, I20 form(f1 vizesine sahibim), debit kart, ssn oldugunu biliyorum. dogrumu biliyorum? bi arkadasım herhangi bi adreste oturdugunu gosteren adına duzenlenmiş bi faturaya ihtiyacın var demişti(tel faturası gibi) new jersey eyaleti için. new york için buna ihtiyacım varmı..
    3-turkiyeden ehliyetim var bunun bi faydası olurmu newyork eyaleti için.
    bu sorulara cevap veren arkadaslara simdiden cok tesekkur ederim.
    saygılar..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)