Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 69 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ( ehliyet )permanental resident

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Ne kadar uğraşırsak uğraşalım WAtçılara ehliyet olayı hikaye gibi. En iyi ihtimalle 2-3 ayda ancak ehliyet alınıyor zaten.

Buraya 6 ayılğına gelen bir Türk öğrenciyi araba sürerken durdurmuş polis.
    Türk ehliyetini göstermiş. Polis kabul etmemiş.
    Sona pasaportu göstermiş "1 ay oldu daha geleli ben nasıl alıyım ehliyet bu sürede" falan demiş.

Polis de en sonunda birşey demeden bırakmış.
    Şu WAT olayı bana zehir olsun da beş kuruş kazanamadan, Amerika'yı gezemeden Türkiye'ye döneyim diyorsanız Wildwood -New Jersey tam size göre.

ABD'de eğitimle ilgili geniş bilgi için:
    http://www.turkishwat.net

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

türk ehliyetimizin bir çok yerde geçerli olduğu söyleniyordu gidip gelen arkadaşlarım da bu konuda bir sıkıntı yaşamamışlar; ayrıca en kötü ihtimalle burdan uluslararası ehliyetle sıkıntının çözülebileceği söyleniyor..90 gün değil j1 vizeniz boyunca diye biliyorum yanlış mı acaba ;(

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ya en fazla 98 dolar ticket yersiniz işler çok ters gitmezse mahkemeye bile çıkmazsınız.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

""yaltinel:
    ya en fazla 98 dolar ticket yersiniz işler çok ters gitmezse mahkemeye bile çıkmazsınız.""

Neyden dolayı??

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı stephen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar.
    şimdi ben anladıgım kadarıyla newyorktan ehliyet almak için yapmam gereken ilk iş dmv ofisine basvurmak orada yazılı sınavı verdikten sonra surus testine girmek ve ehliyeti almak. anladıgım kadarıyla prosedur bu.
    eger prosedur boyleyse bi kac sorum olucak ozellikle newyorktan ehliyet alanların cevaplarına ihtiyacım var.
    1-su dmv ofisine git dediğiniz bi yer varmı. size zorluk cıkarmadan ehliyetini aldıgınız yer. varsa tam olarak nerede oldugunu soyleyebilirmisinz?
    2-basvuru için gerekli evraklar olarak. pasaport, I20 form(f1 vizesine sahibim), debit kart, ssn oldugunu biliyorum. dogrumu biliyorum? bi arkadasım herhangi bi adreste oturdugunu gosteren adına duzenlenmiş bi faturaya ihtiyacın var demişti(tel faturası gibi) new jersey eyaleti için. new york için buna ihtiyacım varmı..
    3-turkiyeden ehliyetim var bunun bi faydası olurmu newyork eyaleti için.
    bu sorulara cevap veren arkadaslara simdiden cok tesekkur ederim.
    saygılar..
    international ehliyet diye birşey geçerli değil bunu söyleyim once..
    nY den alacaksan öncelikle ufak bi şehirden al ny cityden alma
    gerekli formlar ikametin yada ds formun ve pasaportun..
    ayrıca arabanın da olması lazım. ama ny da almak zor cunku 8 saat mi ne zorunlu eğitim var.
    NJ'e geç ve ufak bi şehrinden al ehliyetini out of state olarak.
    ehliyet almak neden bu kadar sıkıntı anlamadım ama benim gibi 1500 dolar ticket'ı ehliyetsiz yerseniz başınız derde girebilir.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

89 dolar meseleside anladıım kadarıyla su:
    Ehliyetsiz araba kullanmak yuzunden cezadan bahsediyor olabilir arkadaş. Evet sadece ufak bir ticket yersiniz ehliyetinizi şerif kabul etmezse lakin sonra mahkeme gunu hakim hala ehliyet aldıgınızı gormezse sorun çıkartabilir. Velev ki çıkarmadı; o zaman da ikinci kez şerif sizi ehliyetsiz yakalarsa başınız gerçekten belaya girebilir.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

az önce bir arkadaşımla görüştüm geçen yaz ordaydı Türk ehliyetiyle kullanmış arabayı hep ve polis durdurduğunda da bi aksilik olmamış. Şans galiba bu durum biraz da

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

tamamen öyle. bende işinizi şansa bırakmayın diyorum.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

ya arkadaslar tr ehliyetini kullana bilirsiniz,biz bi kac defa araba kiraladik tr ehliyetiyle.polis durdurdugunda we are new in the area diyoduk,you are all set diyip,bizi serbest birakiyordular.
    Şirket Seçim Yönergesi
    VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ

BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

2004 watcilarindanim. Sans eseri forumu gordum. Ben ve arkadaslarim PA de calisirken Chicagodan ehliyet aldik ve sadece 1 gunde ve hersey dahil 10$ a. Sonrasinda ehliyetimi Turk ehliyetine cevirttim Turkiyede 1 gunde. Watci icin tek sorun eger Chicagoda calismiyorsa adres belgesi. Adres belgesi; herhangi bir yerden Chicagodaki herhangibir adrese sizin adiniza gitmis zarf olabilir yada banka dokumunuz. Biz Chicagodan bir arkadas ayarladik, chicagoya gitmeden 1 hafta once kendi adimiza mektup yolladik ve o mektuplarla ehliyeti aldik...
    Adres belgesinin yaninda Social Security karti, Pasaport ve I20 kagidi kafi...
    Chicagonun en guzel tarafi diger eyaletlere nazaren ehliyetin cok cabuk ve kolay alinabilmesi. Ha unutmadan ayni gun driving teste girmek istiyorsaniz oraya bir arabayla gitmeniz gerekiyor.. Yoksa sanirim 1-2 gun sonraya driving test veriliyordu...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı eeejw Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2004 watcilarindanim. Sans eseri forumu gordum. Ben ve arkadaslarim PA de calisirken Chicagodan ehliyet aldik ve sadece 1 gunde ve hersey dahil 10$ a. Sonrasinda ehliyetimi Turk ehliyetine cevirttim Turkiyede 1 gunde. Watci icin tek sorun eger Chicagoda calismiyorsa adres belgesi. Adres belgesi; herhangi bir yerden Chicagodaki herhangibir adrese sizin adiniza gitmis zarf olabilir yada banka dokumunuz. Biz Chicagodan bir arkadas ayarladik, chicagoya gitmeden 1 hafta once kendi adimiza mektup yolladik ve o mektuplarla ehliyeti aldik...
    Adres belgesinin yaninda Social Security karti, Pasaport ve I20 kagidi kafi...
    Chicagonun en guzel tarafi diger eyaletlere nazaren ehliyetin cok cabuk ve kolay alinabilmesi. Ha unutmadan ayni gun driving teste girmek istiyorsaniz oraya bir arabayla gitmeniz gerekiyor.. Yoksa sanirim 1-2 gun sonraya driving test veriliyordu...
    Hocam ne beleş ehliyetmiş o yaw.
    New Jerseyde bizim Türklerden birine direksiyon sınavı için yazılı sınavdan sonra 2 haftaya gün vermişler.

Adam sınava gitmiş. Tutumuşlar "Sana çok erken gün verilmiş bu mümkün değil nasıl aldın?" diye kızmışlar bir sonraki hafta gelmesi için geri göndermişler.

3 haftadan önce gün vermiyorlar bu salak eyalette.
    Şu WAT olayı bana zehir olsun da beş kuruş kazanamadan, Amerika'yı gezemeden Türkiye'ye döneyim diyorsanız Wildwood -New Jersey tam size göre.

ABD'de eğitimle ilgili geniş bilgi için:
    http://www.turkishwat.net

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Arkadaşlar Ufak Merkezlerden alın. Bunu yaptığınız takdirde takribi olarak 1 saati geçeceğini düşünmüyorum.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaslar ben bugun ehliyet icin sinava girdim ve gectim. simdi bundan sonra 5 saatlik bi ders almam gerekiyo bildigim kadariyla. herhangi bi driver schoola gidip alabilirmiyiz herhangi bi kayit yapmak gerekiyomu gitmeden once. ve son olarak adrese bi belge gondericeklermis 2-3 haftaya kadar. onunla road teste girilicekmis.
    kisacasi bu yazili sinavi gectikten sonra nerede ne yapmam gerektigini bilen varsa paylasirsa sevinirim...

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Stephen eğer hala NY'daysan durumu anlatayım :
    Trafik işlemleri yapan neredeyse her yerde bu kursu alabilirsin. Kurs deyince yanlış anlama. Video kaseti(VHS )takıyolar, izliyosun. 5 saat falan da sürmüyor. Gittiğim yer biraz idealist idi, o yüzden konuştu anlattı sorular falan sordu ve sorularımızı cevapladı. Ayrıca road test hakkında ipucu falan verdi. Genelde fazla yoğun olmadığı için beklemene gerek olmaz. Bazı planlanmış günlerde yaparlar kursu. O yüzden gidip tarihi saati öğrenmen lazım. 40$ falandı sanırım ücreti.
    Sana bir sertifika verecekler. Üstünde numarası olacak. Bunu verirken road test kaydı yapalım mı derler ve 20$ koparmaya çalışırlar. İnternetten kendin yaparsın, ona gerek yok.
    Sertifikayı aldıktan sonra learner permitdeki numara ve sertifika numaranla bir siteye gir. zip code girmeni isteyecek. O bölgeye en yakın road test alanlarını gösterecek. Bazı yerlerde 2 hafta, bazı yerlerde 1 ay sonraya gün oluyor. Sürekli kontrol et siteyi. İptal edenler çok oluyor. Bir rezervasyon ayarla.
    Road test için falan evine bir şey gelmeyecek. Learner permit ve sertifika ile gideceksin. Testi geçersen kredi kartı fişi gibi bir fiş verecek ve bununla kullanabileceksin. Gerçek ehliyetin 2 hafta içinde posta kutuna gelir. Başka birşey soracak olursan msn den mesaj atarsın. Sanırım silmişim seni, adresini bulamadım

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Alıntı faruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Stephen eğer hala NY'daysan durumu anlatayım :
    Trafik işlemleri yapan neredeyse her yerde bu kursu alabilirsin. Kurs deyince yanlış anlama. Video kaseti(VHS )takıyolar, izliyosun. 5 saat falan da sürmüyor. Gittiğim yer biraz idealist idi, o yüzden konuştu anlattı sorular falan sordu ve sorularımızı cevapladı. Ayrıca road test hakkında ipucu falan verdi. Genelde fazla yoğun olmadığı için beklemene gerek olmaz. Bazı planlanmış günlerde yaparlar kursu. O yüzden gidip tarihi saati öğrenmen lazım. 40$ falandı sanırım ücreti.
    Sana bir sertifika verecekler. Üstünde numarası olacak. Bunu verirken road test kaydı yapalım mı derler ve 20$ koparmaya çalışırlar. İnternetten kendin yaparsın, ona gerek yok.
    Sertifikayı aldıktan sonra learner permitdeki numara ve sertifika numaranla bir siteye gir. zip code girmeni isteyecek. O bölgeye en yakın road test alanlarını gösterecek. Bazı yerlerde 2 hafta, bazı yerlerde 1 ay sonraya gün oluyor. Sürekli kontrol et siteyi. İptal edenler çok oluyor. Bir rezervasyon ayarla.
    Road test için falan evine bir şey gelmeyecek. Learner permit ve sertifika ile gideceksin. Testi geçersen kredi kartı fişi gibi bir fiş verecek ve bununla kullanabileceksin. Gerçek ehliyetin 2 hafta içinde posta kutuna gelir. Başka birşey soracak olursan msn den mesaj atarsın. Sanırım silmişim seni, adresini bulamadım
    bilgi için çok sağol..Çok faydalı oldu ehliyet almak isteyenler için
    özellikle ben

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

faruk saol bilgiler icin. msn imi bulamazsın normaldir. bende silmiştim galiba. deiştirdim ben zaten msni. neyse bu bilgiler yeterli gerek yok

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

WAT ile gidenler kesinlikle bulaşmasın ehliyet işine. İlerde master yapma planlarınız varsa alın ama WAT için ehliyet alınmaz.
    State ID alırsanız yani non-driver ID, hem NY eyaletinden resmi bir kimlik almış olursunuz hem de işlemler 10 dk sürer. Ayrıca fiyatı 10$. Arkadaşlarınıza gösterip hava atabilirsiniz
    Ehliyet almak gerçekten masraflı ve zor. Road test sanıldığı gibi kolay değil. İyi şöför olup olmadığınıza değil, onların kuralıyla oynayıp oynamadığınıza bakıyorlar ve çok titizler. Ayrıca road test için arabayı siz buluyorsunuz. Eş dostdan araba buldum ama arabayı birinin getirmesi gerekiyor. Siz atlayıp gidemiyorsunuz. Eğer araba bulamazsanız 50$ bayılırsınız araba ayarlanması için.

TEKRAR SÖYLÜYORUM : BİR HEVES UĞRUNA EHLİYET ALMAYIN. TÜRK EHLİYETİ DE NY EYALET YASALARINA GÖRE GEÇERLİ. İLK SENE TÜRK EHLİYETİ İLE KULLANDIM SÜREKLİ, BİR PROBLEM OLMADI. EĞER BİR HATIRA OLARAK VEYA BİR STATÜ SEMBOLÜ OLARAK KİMLİK ALMAK İSTİYORSANIZ NON-DRIVER ID ALIN.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

WAT ile gidenler kesinlikle bulaşmasın ehliyet işine. İlerde master yapma planlarınız varsa alın ama WAT için ehliyet alınmaz.
    State ID alırsanız yani non-driver ID, hem NY eyaletinden resmi bir kimlik almış olursunuz hem de işlemler 10 dk sürer. Ayrıca fiyatı 10$. Arkadaşlarınıza gösterip hava atabilirsiniz
    Ehliyet almak gerçekten masraflı ve zor. Road test sanıldığı gibi kolay değil. İyi şöför olup olmadığınıza değil, onların kuralıyla oynayıp oynamadığınıza bakıyorlar ve çok titizler. Ayrıca road test için arabayı siz buluyorsunuz. Eş dostdan araba buldum ama arabayı birinin getirmesi gerekiyor. Siz atlayıp gidemiyorsunuz. Eğer araba bulamazsanız 50$ bayılırsınız araba ayarlanması için.

TEKRAR SÖYLÜYORUM : BİR HEVES UĞRUNA EHLİYET ALMAYIN. TÜRK EHLİYETİ DE NY EYALET YASALARINA GÖRE GEÇERLİ. İLK SENE TÜRK EHLİYETİ İLE KULLANDIM SÜREKLİ, BİR PROBLEM OLMADI. EĞER BİR HATIRA OLARAK VEYA BİR STATÜ SEMBOLÜ OLARAK KİMLİK ALMAK İSTİYORSANIZ NON-DRIVER ID ALIN.
    peki bu non driver ıd sadece new yorktamı alınabılıyo?
    bok vardı keşfettiniz şu kıtayı..şimdi uğraş dur vize ,uçak bileti vs..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Hayır sadece NY değil. 50 eyaletin tamamını araştırmadım ama sanırım hepsine veriliyor. DMV yani Department of Motor Vehicles dairelerinden alınıyor. Herhangi bir eyaletin web sayfasından bilgi alabilirsiniz. Fiyatda ve alım şartlarında değişiklikler olabilir.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaslar ben bugun 5 saatlik kursuda aldim. simdi sirada road test var. newyorkta road teste girenlerden ricam nelere dikkat ediyolar. road test sirasinda ne onerirsiniz. 10 dakikalik o test te neler yaptiriyolar dikkat etmem gerekenler nedir. bu konuda da bilgilendirirseniz cok sevinirim.. tesekkurler..

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Hocam yorumlarin icin tesekkur ederim, bu isle epiyce ugrasan, uc bes kere sinava giren, cok zor vede cok kolay oldugunu canli olarak yasayan ve bu zorluga ve kolayliga alinan STATE in etkili oldugunu bazi cok kolayca alinabilecegini, ve falza bir masraf edilmeyecegine sahit oldum
    ben iki farkli eyalette almak icin ugrastim
    birincisi MAINE de cok ama cok ugrastim, ilk beni biktiran olayi, randevu alma olayi oldu sinava bas vuruyorsun 6 haftaya sonra gun veriyorlar 120 sayfa calis sonra sinava gir kazan sinavi. daha sonra yine randevu al road rest icin, 6 haftaya gun versinler ,ki bur road test olayina 3 kere gittim alamadim, salak salak sebebler yuzunden vermediler iki dakika gec kaldim diye sinaw yapmadi eleman 6 hafta sonraya gel felan yapti....sonuc olarakta alamadimki toplamda amerikada 18 ay araba surdum...cok kotu soforde deyilim, sasirdim yani alamayisima... birde yanima kar kaldi 3-5 kere aldigim day-off lar bana simdi dusununce bana nerdeyse 500 dolar param gitmis oldu

ama sonra Floridada basvurdum ertesi gun test te gittim, 30-40 sayfa kitap, 1 saat bir goz gezdirdim sinava gittim, gectim ardindan gorevli dedi dreksiyon sinavina girmek istiyonmu,sasirdim girebilirmiyim, dedi tabiki neden olmasin..bende dusundum dedim once girmeyeyim biraz hazirlanayim, ama sonra girmeye karar verdim, OK dedim hemen gireyim. Girdim cok kolay gecti .3-5 dakika icinde. yani toplam 1 saat surmeden aldim ehliyeti. Bende inanamadim.

Ikincisi amerikadan alinan ehliyet Dunyanin her yerinde turk ekliyetinden daha gecerli daha etkili, eger baska yerde yurt disina cikacaksiniz cok avantajli birsey

Bence isinde bulundugunuz durumu ve State in kosullarini degerlendirerek karar verin ehliyet almak icin

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Alıntı stephen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar ben bugun 5 saatlik kursuda aldim. simdi sirada road test var. newyorkta road teste girenlerden ricam nelere dikkat ediyolar. road test sirasinda ne onerirsiniz. 10 dakikalik o test te neler yaptiriyolar dikkat etmem gerekenler nedir. bu konuda da bilgilendirirseniz cok sevinirim.. tesekkurler..
    Kitapta yazıyor zaten bütün önemli noktalar. Yani o fasikülün içinde her şeye tek tek dikkat edeceksin Şanslıysan adam gibi biri biner yanına. Kıl biri oturursa yandın.

Emniyet kemeri, aynalar ve koltuk. Eleman çalıştır demeden motoru çalıştırma. Yola çıkalım dediği zaman sinyali veriyorsun. Aynadan kontrol yapıyorsun sonra kör noktayı kontrol etmek için kafayı çevirip omzun üstünden bi bakış atıyorsun. Çok çok önemli bir nokta bu. Tüm sınav boyunca 30 mili geçmeyeceksin. Sağa sola dönüşler yaptırıyor. Yavaşlamana sinyal vermene ve yol geçiş üstünlüğüne uyup uymadığına bakıyor. STOP tabelalarına dikkat eder. Buralarda yol geçiş üstünlüğünü bileceksin. Sonra boş bir yer yakalayınca U dönüşü yaptıracak. Bunu da kuralına göre yapacaksın. 3 kademeli dönüş. Paralel park yaptırır. Bunu yaparken aynadan bakarak yanaşma. Kafayı çevirip öyle yapacaksın. Ayrıca aynayı da kontrol edeceksin parka başlamadan önce. Zaten en çok hata yapılan noktalar bunlar. Bir de direksion tutuşun önemli.
    Çoooook temkinli bir sürüş bekliyolar. Hatalarını çatır çutur işliyor elindeki cihaza. İnşallah geçersin.

Ekleme: Eğer paralel parkda falan tam giremezsen görevliye sor "Can I try one more time?" diye. Biraz somurtuyor ama tamam dene diyor. Ben yaptım ordan biliyorum

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaşlar Türkiyedeki Ehliyet Yurt Dışında 6 Ay Geçerliymiş Galiba? Eyaletten Eyalete Değişiyor mu Bu Durum? Virginia'da Mesela Geçerli Olacakmı Ehliyetimiz?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Unhappy slm

Alıntı Bubblegun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Türkiyedeki Ehliyet Yurt Dışında 6 Ay Geçerliymiş Galiba? Eyaletten Eyalete Değişiyor mu Bu Durum? Virginia'da Mesela Geçerli Olacakmı Ehliyetimiz?
    burdaki ehliyetle direk kullanabiliyor muyuz ben nette söle bi sey görmüştüm

Kişilerin yurtdışında sorunsuz olarak taşıt
    kullanabilmesi için düzenlenen Uluslararası bir
    sürücü iznidir.

Belge 1949 yılında BM nezdinde imzalanan
    Uluslararası Karayolları Trafiği Anlaşmasına gıöre
    düzenlenir.

Belge için gerekli evrak;

T.C.Vatandaşları İçin

-Sürücü Belgesi aslı,
    -TC kimlik numarası,
    -2 Fotoğraf,

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar İçin

-Sürücü Belgesi aslı,
    -2 Fotoğraf,
    -Sürücü Belgesinin Diplomatik Temsilcilik (Konsolosluk veya Büyükelçilik) Onayli Tercüme

Uluslararasi Sürücü Belgesi, ilgili Uluslararasi Anlaşma geregi, düzenlendiği ülkede geçersizdir. Bu
    belge Uluslararası anlaşmaya taraf pek çok dünya ülkesinde geçerlidir. Bunun tek şartı, o ülkede turist
    Olarak bulunmak ve daimi ikametinin olmamasıdır.

Belgenin geçerliliği düzenlendiği tarihten itibaren 1 yıldır. Bu sebeple ibraz edilen sürücü belgesinin
    de en az 1 yıl geçerliliği olması istenir.

Devletin mali mevzuatina göre, Uluslararası Sürücü Belgesinin harç tutarları her sene başında
    yeniden düzenlenmektedir. Ayni mevzuata göre; belgenin yenilenmesi için eskisini iade edenlere harç
    indirimi uygulanabilmektedir.

İlk Alım Ehliyet Harç KDV TOPLAM
    92,280 142,00 16,70 251,50 TL.
    Yenileme Ehliyet Harç KDV TOPLAM
    92,80 35,50 16,70 145,00 TL.

Not : Belge ücretleri Kurum veznesine nakit ödenir.

kyn: http://www.turing.org.tr/tr/uluslararasi_ehliyet.asp
    chemical engineering&maths&physıcs....

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Kitapta yazıyor zaten bütün önemli noktalar. Yani o fasikülün içinde her şeye tek tek dikkat edeceksin Şanslıysan adam gibi biri biner yanına. Kıl biri oturursa yandın.

Emniyet kemeri, aynalar ve koltuk. Eleman çalıştır demeden motoru çalıştırma. Yola çıkalım dediği zaman sinyali veriyorsun. Aynadan kontrol yapıyorsun sonra kör noktayı kontrol etmek için kafayı çevirip omzun üstünden bi bakış atıyorsun. Çok çok önemli bir nokta bu. Tüm sınav boyunca 30 mili geçmeyeceksin. Sağa sola dönüşler yaptırıyor. Yavaşlamana sinyal vermene ve yol geçiş üstünlüğüne uyup uymadığına bakıyor. STOP tabelalarına dikkat eder. Buralarda yol geçiş üstünlüğünü bileceksin. Sonra boş bir yer yakalayınca U dönüşü yaptıracak. Bunu da kuralına göre yapacaksın. 3 kademeli dönüş. Paralel park yaptırır. Bunu yaparken aynadan bakarak yanaşma. Kafayı çevirip öyle yapacaksın. Ayrıca aynayı da kontrol edeceksin parka başlamadan önce. Zaten en çok hata yapılan noktalar bunlar. Bir de direksion tutuşun önemli.
    Çoooook temkinli bir sürüş bekliyolar. Hatalarını çatır çutur işliyor elindeki cihaza. İnşallah geçersin.

Ekleme: Eğer paralel parkda falan tam giremezsen görevliye sor "Can I try one more time?" diye. Biraz somurtuyor ama tamam dene diyor. Ben yaptım ordan biliyorum
    faruk tekrar saol abi bilgiler için. gercekten faydalı oldu benim için 23 subatta road testim. geneli turkiyedeki kurallarla aynı. ama su kor nokta olayını ben ilk defa americada gordum

bu arada fasikulde yazıyo demişsin.. hangi fasikul o

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

almadın mı DMV ofisinden? böyle kırmızılı siyahlı bi kitap. sen sınava nerden çalıştın ayıptır sorması
    işyerinde boş kaldığımda okuyarak full yapmıştım sınavda. sınav soruları o kitaptan çıkıyor. gayet yararlı bir kitap. dmv ofisinde danışmaya gidip drivers manual iste. bedava zaten. verdikten sonra kısa bir tanıtım yapıp gönderiyo.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart EEHLİYET hakkında bilgi lütfen..

EEHLİYET hakkında bilgi lütfen..arkadaslar ben new jerseye gidecem insalah...araba almayı düşünüyoz arkdasla orda..ehliyet olayı nasıl olcak bilgiverrmisinz..

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

merhaba arkadaşlar inşallah ben de alaskaya gidecem. Alaska da nasıl bir prosedür var bilen var mı_?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Ben Faruk'un aksine, özellikle Türkiye'de ehliyeti olmayanların ABD'den ehliyet almalarını öneriyorum. Zira oradan komik rakamlara aldığınız ehliyeti, Türkiye'ye dönünce yine komik rakamlara TR ehliyetine çevirebiliyorsunuz. ( 35 YTL olarak duyum aldım)

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

sırf oyle 1000 lira kârınız olur Turkiye'ye donerken.
    Tavsiye ediyorum.
    google 'a "gideceğiniz eyalet + DMV" yazın ehliyete ilgii bigileri alırsınız.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)