Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 13 'süz uçaklar :)

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Standart 13 'süz uçaklar :)

Birçok kez duymama rağmen bugun farkettimki THY'de de 13 Nolu sıra bulunmuyor

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Bu 13 te var bi keramet Uçak bileti ararken de 13 Haziranı seçememiştim

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Gidip 12 ile 14 ün arasına mı çöksekki bi kağıda da yazarız 13 die

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

walla ben bu tablodan 5dakıka once 12A ya reserveyı yaptım işalah bi sorun olmas
    only GoD CaN JuDgE me!!!!!

"FiRsT YoU GoT ThE MoNeY
    TheN YoU GoT ThE PoWeR
    WheN YoU GoT ThE PoWeR
    YoU HaVe ThE WoRLd
    YoU HaVe ThE WoMeN...

LaNeT OlSuN İçiİmdeKi İnsAn SeVgİsine

nerede o eski saf temiz bir beklenti olmdan olan sevdalar aşklar,,,,ya mecnun olmuş küpeli ya leyla kaşar

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Evet arkadaşlar yeni bir teori atıyorum ortaya Bişi dikkatimi çekti. AirBus uçakları 13 numarayı kullanıyor fakat boeing ler kullanmıyor. Tamamen üretici olayı
    Konu bactery_6 tarafından (29-05-2008 Saat 11:59 PM ) değiştirilmiştir.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Standart işte cvp! :):)

Batılı firmaların uğursuzluk getirdiğine inandığı 13 sayısı ile ilgili batıl inançları, Türk Hava Yolları'nı (THY) da etkiledi. THY'nın dış hatlarda sefere çıkan bazı uçaklarında, 13 numaralı koltuğun bulunmadığı ortaya çıktı. THY'nın bu kararı almasında, özellikle yabancı müşterilerin batıl inançlarından dolayı 13 numaralı koltuğu istememesi etkili oldu. Bu nedenle, THY'nın dış hatlarındaki seferlerde, koltuk numaraları 12'den 14'e atlayarak devam ediyor.

THY Genel Müdürü Abdurrahman Gündoğdu, bazı uçaklarda 13 numaralı koltuğun olmadığını doğruladı. Gündoğdu, uçakların yurtdışında alındığını hatırlatarak, "Batı ülkelerinde uğursuz olduğuna inanıldığı için 13 numaralı koltuk yok. Bizde uçakları onlardan alıyoruz o yüzden 13 numaralı koltuk yok" dedi.

Uçakları satın aldıktan sonra koltuk numaralandırmasını değiştirdiklerini söylen Gündoğdu, 13 numaralı koltuğun olmadığı sadece 10 uçağın bulunduğunu söyledi. Gündoğdu, "Biz yeni 10 uçak aldık. Bu uçaklarda 13 numaralı koltuklar yok. İhtiyaçtan dolayı değiştirme fırsatı bulamadık. Batıl inançtan dolayı bu böyle kalamaz. Bunu en yakın zamanda düzelteceğiz" dedi.
    Konu MaJ tarafından (30-05-2008 Saat 12:03 AM ) değiştirilmiştir.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Üretici firma ile alakalı bir durum değil. Tamamen havayolu şirketlerinin istegine göre düzenleniyor koltuklar..Benim verdigim resimde THY'nin Airbus A 340-300 tipli uçağına ait.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

sorunun cevabını verdim ama sanırım cvp yazarken verdim,görmedin

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı Fiorex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üretici firma ile alakalı bir durum değil. Tamamen havayolu şirketlerinin istegine göre düzenleniyor koltuklar..Benim verdigim resimde THY'nin Airbus A 340-300 tipli uçağına ait.
    Tebrik ediyorum seni dikkat etmemiştim orasına google dan hızlıca bi bakayım dedim de dikkatimi çeken kısım o olmuştu

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Hayır @Maj ,

Gördüm mesajını fakat Gündoğdu'nun açıklamasında belirtilen uçaklar kiralanan uçaklar.Diğer havayolu firmalarından kiralanıyor uçaklar.Verdiğim linkteki airbus a 340-300 THY'de 94'te seferlere başlamıştır.Gündoğdu sorulan sorundn sıyrılmak için böyle bir cevap vermiş olsa gerek.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Yahu ne alakası var hakkaten de millet manyamış.
    12den sonraki rakam 13tür. İsterse orada 1453 yazsın farketmez ki
    Herşey bitti bu kaldı yani...

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

çok komik insanlar var gerçekten
    bazı otellerde de 13 numaralı oda olmuyor falan..

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

anlamını bılen varmı.....

1453 un sayısal toplamı yani istanbulun fethi onlar için ugursuz.Dİye biliyorum...

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Arkadaşlar olamaz böyle birşey.
    Hıristiyanlar açısında sakıncalı olduğu için 13 numaralı sıra kaldırılmış. Ülkemize şeriat gelmiş. Laiklik elden gidiyor.
    Tehlikenin farkında mısınız?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yahu 13 olsa nolur 12 olsa nolur 21314 olsa ne farkeder, takılmayın bunlara...

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Alıntı faruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hıristiyanlar açısında sakıncalı olduğu için 13 numaralı sıra kaldırılmış. Ülkemize şeriat gelmiş. Laiklik elden gidiyor.
    Konu yine çok farklı noktalara gelmiş
    "Şeriat" kelime manası ile "Allah'ın emirleri" dir.. Onun yerine "Şer'i kuralların hüküm sürdüğü bir yönetim gelmiş" demen bana göre daha uygun olurdu.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Alıntı Fiorex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu yine çok farklı noktalara gelmiş
    "Şeriat" kelime manası ile "Allah'ın emirleri" dir.. Onun yerine "Şer'i kuralların hüküm sürdüğü bir yönetim gelmiş" demen bana göre daha uygun olurdu.
    bkz. Doğan medya grubunun "Laiklik elden gidiyor, Şeriat geliyor" haberleri

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

13 ünde gidicem eger uçakta 13 olursa check in de 13 ü seçeceğim mülakattada baan 13 numarasının uğursuzluk getirdiğine inanıyormsuunuz diye sormuşlardı..Hepsi üst üste gelsin de düzen bozulmasın :d eğer uçak düşerse bu yazdıklarım gazeteye çıkar.Böylece siteninde reklamı olmuş olur.Bu kıyamı unutmayın adminler :P
    Did u see the lights,as they fell all around u?Did u hear the music,Serenade from the stars?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaşlar b üyük otellerde 13 numaralı oda olmaz gökdelenlerin çogunda 13. kat olmaz çünkü satamazsınız kiralayamazsınız batılı manyaklar işte

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı wiseman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    13 ünde gidicem eger uçakta 13 olursa check in de 13 ü seçeceğim mülakattada baan 13 numarasının uğursuzluk getirdiğine inanıyormsuunuz diye sormuşlardı..Hepsi üst üste gelsin de düzen bozulmasın :d eğer uçak düşerse bu yazdıklarım gazeteye çıkar.Böylece siteninde reklamı olmuş olur.Bu kıyamı unutmayın adminler :P
    Hehe bomba olmuş yha İyi bakalım inş hayırlısı olr snn için ..
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

onıkıden sonra her zaman onuc gelır ab sacma orda 14 yazması onemlı dııl kı o onüçç

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Halbuki ben seçecek olsam 13ü seçerim yani Şu 13 antipatisi almış yürümüş uçaklarda bile

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

hristiyan inancında 13 rakamı ugursuz sayılır
    bu ucakları da genelde hristiyan milletler ürettiği için dolayısıyla 13 numarasını kullanmıorlar
    her ne kadar onlar için uğursuzsa bu numara bizim için çok şerefli bir tarihin rakamlarının toplamını yansıtmaktadır (1453)
    kaldı ki benim doğum günüm 13 haziran hiç bir uğursuzluğunu görmedim hehe

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

13 numarali koltuk olsun 300 euro ucuz olsun
    ben o ugursuz koltukta yinede otururum

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı yıldırım Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    anlamını bılen varmı.....

1453 un sayısal toplamı yani istanbulun fethi onlar için ugursuz.Dİye biliyorum...
    nefretin sahi adlı şarkısında geçiyorondan sonra bole şeyler diyenler çıktı.. ole bişey yok ama oladabilir

bizim niye haberimiz yok??!!

bkz. Doğan medya grubunun "Laiklik elden gidiyor, Şeriat geliyor" haberleri
    işimiz doğan gurubuna kaldıysa artık ohhhoooo!!!

13 sayısı niçin uğursuzdur?

13 sayısının uğursuz olduğuna ilişkin inanç dünyada o kadar yaygındır ki, yaşamı birçok yönde ciddi olarak etkilemektedir. Bazı ülkelerde evlerin kapılarına 13 numarası verilmez, uçaklarda 13. koltuk sırası yoktur, apartmanlarda, otellerde 13. kat ya 12A'dir ya da 14'tür. 13 numaralı oda yoktur. Olsa bile insanlar o odada kalmak istemezler. Hatta ayin 13'ünde işe gelmeme, uçak ve tren rezervasyonlarının iptali, alışverişin düşmesi ve benzeri davranışların ABD'ye günde milyonlarca dolara mal olduğu söylenmektedir. Bu inanç bir fobi yani bir çeşit korku hastalığı olarak kabul edilmiş olup adı
    'triskaidekaphobia'dır.

Genel olarak bu inancın, Hz. İsa'nin meşhur son yemeğindeki havarilerin sayısından kaynaklandığı sanılsa da, kökü çok daha eskilere mitolojik tanrıların yaşadığına inanılan çağlara, İskandinavya topraklarına kadar gider. O zamanlarda ışık ve güzellik tanrısı Balder bir ziyafet verir. Balder Vikking'lerin meşhur tanrısı Odin ile Frigga'nin oğulları olup, ay kraliçesi Nanna'nın da eşidir. Bu ziyafete 12 kişi davetli iken, yalanların ve hilelerin tanrısı Loki, davetli olmadığı halde, zorla 13. kişi olarak katılmak ister. Ancak bu arada çıkan tartışmada, Loki diğer tanrılar tarafından da çok sevilen Balder'i
    öldürür.

Bu mitolojik hikaye ve inanış İskandinavya'dan Avrupa'nın güneyine kadar yayılır. Hıristiyan din adamları bu halk masalını kullanırlar ve Hz. İsa'nın son yemeğine uygularlar. Hıristiyan versiyonunda Balder'in yerini Hz. İsa, Loki'nin yerini de hain Judas alır. Bu yemekten sonra 24 saat içinde de Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürülür. Bu nedenle Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır. Bu inanışlara göre 13 sayısı uğursuzdur ama ayın cumaya rastlayan 13. günü hepten uğursuzdur. Ancak böyle bir günde doğmuşsanız tam tersi, yani 13 sizin uğurlu gününüzdür.

Cuma gününün uğursuz sayılmasına Havva anamızın Adem babamıza elmayı cuma günü yedirtip cennetten kovulmasına sebep olması, Hz. Nuh zamanındaki büyük selin cuma günü olması, Hz. İsa'nın cuma günü çarmıha gerilmesi gibi olaylardan biri veya hepsi neden olmuş olabilir. Müslümanlar ise Hz. Adem'in cuma günü yaratıldığına inandıklarından bu güne diğer günlerden daha çok değer verirler.

Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
    (Allah katında günlerin efendisi Cuma'dır. O kurban ve Ramazan bayramı günlerinden de faziletlidir. Cuma gününde şu beş özellik vardır: 1- Hazret-i Âdem o gün yaratıldı. 2- O gün yeryüzüne indirildi. 3- O gün vefat etti. 4- O günde öyle bir an vardır ki, günah veya akrabalarla ilişkiyi kesme konularında olmamak şartıyla kul Allahü teâlâdan bir şey isterse Allahü teâlâ mutlaka onu verir. 5- Kıyamet o gün kopacaktır. Allah�a yakın hiç bir melek, hiçbir gök, hiçbir yer yoktur, hiçbir rüzgar, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, Kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın.) [Buhari, İ. Ahmed]

13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayin 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır.

biraz uzun oldu ama okuyana açıklayıcı olacaktır
    AEK

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks