Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 69 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: uçağa ilk kez binecekler için bilgi..

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart uçağa ilk kez binecekler için bilgi..

Yurtdışı Çıkış fonu: Yurtdışı Çıkış Fonu olan 15 YTL, uçuş gününüzden önce herhangi bir Ziraat Bankası şubesine yatırılabilir.Bankaya giderken yanınızda pasaportunuzu bulundurun ücreti yatırdıktan sonra size verilen dekontu pasaportunuzla birlikte havaalanında bulundurun.

Havaalanı İşlemleri: Amerika uçuşunuzdan önce bir iç hat uçunuz varsa (Antalya- İstanbul gibi), İstanbul’da iç hatlardan dış hatlara geçiş yapmanız gerekmektedir. Herhangi bir iç hat uçuşunuz yoksa ve İstanbul’dan Amerika uçunuz olacaksa, Atatürk Havaalanı’na gittiğiniz zaman dış hatlar terminaline gitmeniz gerekmektedir. Dış Hatlar terminalinde gerekli işlemlerin yapılması için uçuştan 2 SAAT ÖNCE bulunmanız gerekmektedir. Dış Hatlar terminaline gittiğiniz zaman , ilgili havayolu firmasının kontuarına gitmeniz gerekmektedir.(Lufthansa, KLM, Delta, THY, BA gibi). Kontuara gittiğinizde, görevli memura pasaportunuzu ve biletinizi veriniz. Ayrıca kargoya verilecek olan valizlerinizi tartılmaları için kontuarın yan tarafında bulunan elektronik kantarın üzerine koyunuz. Bu aşamaya “check-in” işlemi denmektedir. Kontuardaki görevli yolcunun geldiğine dair gerekli işlemi yapacak ve bu işlemleri bitirdikten sonra size pasaportunuz ve biletinizle birlikte “boarding pass” verecektir. Boarding pass yani biniş kartında uçakta kaç numaralı koltukta oturduğunuz, uçağa biniş zamanınız ve uçağa kaç nolu kapıdan biniş yapacağınız yazılıdır. Check-in işleminiz bittikten sonra, pasaport kontrol oklarını takip ederek gümrük bölümüne geleceksiniz. Burada Türk Vatandaşları için ayrılmış sıralara girmeniz gerekmektedir. Polis memuruna pasaportunuzu, yurtdışı çıkış fonunu yatırdığınıza dair dekontu ve biniş kartınızı vermeniz gerekmektedir. Pasaportunuza çıkış damgası basıldıktan sonra gümrük işlemleriniz sona erecektir. Boarding pass üzerinde yazan uçağa biniş kapısına giderek, uçağa alınmayı bekleyeceksiniz.

Önemli Notlar: Check-in işlemi sırasında kontuarda veya uçus esnasında hostes tarafından I-94 diğer adıyla APIS dediğimiz form dağıtılacaktır. Bu form sizin pasaport ve kimlik bilgilerinizi, Amerika’da gideceğiniz adresi içerir. I-94 formu Amerika’ya girişte pasaport kontrol görevlisine gösterilecek evraklardan biri olup, aynı zamanda SEVIS validation işlemi içinde size gereklidir. Bu formu kaybetmemeye özen gösterin.

Uçuşunuz Avrupa’da herhangi bir şehir üzerinden aktarma yaparak gidiyorsa, örneğin İstanbul-Münih-Chicago gibi, Istanbul-Münih ve Münih-chicago arasi için size 2 adet boarding pass verilecektir ve bu tip bir aktarmada valizleriniz de otomatik olarak Münih’te Chicago uçağına aktarılacak ve valizlerinizi Chicago’da alacaksınız. Eğer uçunuzda Avrupa’da herhangi bir aktarmaya ek olarak Amerika içinde bir aktarmanız varsa örneğin; İstanbul-Amsterdam-Denver-Madison gibi bu durumda yine tüm uçuşlar için size boarding pass verilecek, ancak valizlerinizi Denver’da almanız gerekecektir. Denver bu durumda ayrıca Amerika’ya giriş noktanız olacak olup, pasaport kontrolünüz Denver’da yapılacaktır.
    Biletinizi satın aldığınız acentayla Avrupa aktarmalarında transit vize gerekip gerekmediği, valiz nakil durumları, bilette parkur veya tarih değişikliği yapma durumunuzda ödeyebileceğiniz ek ücretler konusunda mutlaka görüşün.
    Aktarmalar sırasında bulunduğunuz ülkenin yerel saatine göre saatinizi ayarlamayı unutmayın, böylece bir sonraki uçuşunuzu kaçırmamış olursunuz. Havaalanında hiç kimseden emanet eşya almayın, tanımadığınız kişilerin valizlerinin içinde ne olduğunu bilemezsiniz. Tehlikeli maddeler taşıyor olabilirler ve size verdikleri bagaj sizin eşyanızmış gibi işlem göreceğinden zor durumda kalabilirsiniz.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

sağol :P ....

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ni demek

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

bu faydalı bilgiler için tesekkurler.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ben ilk defa uçağa biniceğim için benim gibi olanlar vardır diye düşündüm.şirketimizin bize yolladığı türkçe oryantasyon bilgilerinden alıntıdır.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

ama yurtdısı cıkıs fonunu ilk defa duyuyorum gecen sefer ole bi para yatırmamıstım...yenimi cıktı bu.?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

teşekkürler

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yurt dışı çıkış harcı hep veriliyor diye biliyorum ben ancak nasıl verildiğini bilmiyordum.yani bu para bilet fiyatına dahil diye biliyordum.bu konuda pek bi bilgim olmadığı için bilgili olan arkadaşlar yardımcı olur sanırım bize..

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

mille grazie
    Şirket Seçim Yönergesi
    VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ

BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

15 milyon stephen eskiden öğrenciler muhaftı bu mebla 70 milyon olduğu için şimdi herkese 15 e indirdiler o yüzden ödicez
    All the miles that separate disappear now when I'm dreaming of your face..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

2 adet boarding pass verilecek deniyo. ozaman munihte bizim yapmamız gereken bir ucaktan inip hiç bi işlem yapmadan diğerine binmek öyle deilmi.? yani bi daha check-in yapmak gerekmiyo heralde munihte.?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı kerempi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    15 milyon stephen eskiden öğrenciler muhaftı bu mebla 70 milyon olduğu için şimdi herkese 15 e indirdiler o yüzden ödicez
    oylemi. bunu ogrendiğim iyi oldu ya. ben gecen sefer odemediğim için bu sefer de odemem diye dusunmustum. yoksa havaalanında ziraat bankası arıcaktık
    oyle olabilirmi acaba. yani havaalanında odeyebilirmiyiz.?? yada varmıdır orda ziraat bankası?? cok soru sordum farkındayım

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

valla ne iyi bi topic oldu bu..ilk defa forumda işe yaradığımı düşündüm valla
    havaalanında ziraat bankası bence yoktur ama..

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

teşekkürler bilgiler için..
    şu yurtdışı çıkış fonu havaalanında ödenebiliyor mu acaba?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

gitmeden ödemeni tavsiye ederim hocam son dakkaya bırakma ben genelde sabiha gökçeni kullandım yurtdışına çıkarken atatürk ü pek bilmiyorum o yüzden ne desem yalan olur ama son dakkaya bırakmadan ödemeni tavsiye ediyolar genelde uçaının saati mesai saati dışı olur vs ..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı kerempi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gitmeden ödemeni tavsiye ederim hocam son dakkaya bırakma ben genelde sabiha gökçeni kullandım yurtdışına çıkarken atatürk ü pek bilmiyorum o yüzden ne desem yalan olur ama son dakkaya bırakmadan ödemeni tavsiye ediyolar genelde uçaının saati mesai saati dışı olur vs ..
    haklısın. zaten oyle olucak biliyosun sabahın 6 sı
    ok ya bunu ogrendiğim gercekten cok iyi oldu.. tesekkurler..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

vergilerin canı cehenneme :OOO

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

ewt doru bende 5.5 gitmeden ödeyelim:=)

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

evet en mantıklısı gitmeden ödemek görünüyor

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

3.AMERİKA’YA VARIŞ :Uçaktan indikten sonra Passport Control yazan tabelaları takip edin. Pasaport kontrol noktasına geldiğiniz zaman, görevli memura pasaportunuzu, DS 2019 belgenizi ve I-94 formunuzu teslim edin. Görevli belgelerinizi inceleyip size birkaç soru yönlendirebilir. Pasaport kontrol aşamasında tıpkı Konsoloslukta vize aşamasında olduğu gibi parmak izi alınacak ve biyometrik fotoğraf çekilecektir. Görevlinin talimatlarını takip edin, size sorulan sorulara düzgün cevaplar verin, görevliyle tartışmaya yol açacak hareketlerden uzak durun. Pasaport kontrol işleminin tamamlandığı aşamada görevli pasaportunuzu, Ds 2019 belgenizi ve I-94 belgenizi iade edecektir. Bu aşamadan sonra “Luggages” tabelalarını takip ederek valizlerinizi alacağınız bölüme doğru gidin. Havaalanına aynı andan çok fazla sayıda uçak inmektedir. Valizlerinizin hangi banttan geleceğini anlamak için son boarding passınızın üzerinde yazan uçuş numarasına bakın, örneğin Türk Hava Yolları’nın 1991 sefer sayılı uçağıyla uçuyorsanız uçuş numaranız TK 1991’dir. TK 1991’in yazılı olduğu bantın önünde beklerseniz valizleriniz bu banttan gelecektir. Valizlerinizi aldıktan sonra “exit” tabelalarını takip ederek çıkışa ulaşabilirsiniz.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bunu eklemeyi unutmuşum ayrıca biyometrik fotoğraf nedir bilen var mı?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

bi kamera var adam sana bak buraya diyo sen bakıyosun ayak ustu fotografını cekiyo. olay bu

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

vizeye giderken verdik ya foto onlar biyometrikti mesela bastılar pasaportlarımıza en irenç hallerimizi tabak gibi

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ya haberlerde bir şey dinlemiştim ben o sandım.amerikada havaalanlarında kullanılıyormıuş bir cihaz geçiyorsun içinden anadan üryan gösteriyor seni..ben o sandım da..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

ha yok o başka bi alet olsa gerek bi anadan doğma halimize bakmadıkları kaldıydı onuda yaparlar

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

cidden öyle bi haber dinledim hatta haberde de dedi tepki toplayabilir falan diye..bilmiyorum ama kullanıyorlarmı o aleti şuan..abarttılar güvenlik olayını..

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaslar yurtdısı cıkıs harcı konusunda önceden ödemenize gerek yok, atatürk havalimanında 24 saat açık gişe var danışmanın yanında oradan hemen veriyosunuz parayı biletinize bi pul yapıştırıyolar o kadar. Bu seneye kadar ogrenciler muaftı 2 gun once arkadası viyanaya gonderirken de pasaport kontrolden geri gonderdi memur pul yok diye. Arkadas da 4 senedir orda okuyo alısmıs direk gecmeye verdi 15ytl aldı hemen pulu gecti.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bankaya ödenmese de oluyormu yani?

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Ucakta dolduracagınız formlar için ve yanınızda tükenmez kalem bulundurun mutlaka.Ayrıca pasaport kontrol noktasında bırseyler imzalamanız gerekiyor. gecen sene ucakta I94 kartını doldururken arkadasınmın kalemini kullandım fakat pasaport kontrol noktasında ustumde kalem yoktu. gorevlı memur surayı imzalarmısın dedi, bende kaleminizi kullanabilirmiyim dedim. o da hayır kullanamazsın. Ögrenci degilmisin niye kalemin yok gibi birseyler dedi. orda zar zor bi kalem buldum ve halletim neyseki.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Uçakta Doldurmanız Gereken Formlar

Uçakta Amerika'ya giriş yapmak için gereken bir takım formları doldurmanız gerekmektedir. Doldurmanız gereken iki form vardır: I-94 Formu ve Gümrük Formu (form 6059B). İster okumaya gelin ister turist olarak gelin bu formları doldurmanız zorunludur. Bu formlar uçakta hostesler tarafından dağıtılacaktır. İngilizcem iyi değil bu formları nasıl doldururum diye düşünüyorsanız iki seçeneğiniz var, eğer biletinizi bir tur firması yoluyla aldıysanız bu formları uçuştan önce bu firmadan edinip İngilizce bilen bir yakınınızla doldurabilirsiniz ya da uçak görevlileri size bu konuda yardımcı olabilirler.

I-94 Formu

Formu doldururken yanınızda pasaportunuzu bulundurmalısınız. Formda adınız, soyadınız, uçuş numaranız, pasaport numaranız, hangi ülke vatandaşı olduğunuz, kalacağınız adres, ve telefon numaranızı belirtmeniz gerekmektedir. Kalıcı adres ve telefon numaranız belli değilse geçici olarak kalacağınız yerin adresini ve telefon numarasını yazabilirsiniz. I-94 formu pasaport kontrolünde görevli tarafından gözden geçirilir ve iki parça olan formun bir kısmı ayrılarak sizin pasaportunuza zımbalanır. Bu parçanın üzerinde pasaport kontrolündeki görevlinin karar verdiği sizin Amerika'dan en geç çıkış yapmanız gereken tarih bulunacaktır.

I-94 Formu örneği için tıklayın.

Gümrük Formu (Form 6059B)

Bu formda yanınızda yiyecek-içecek getirip getirmediğiniz, eğer aktarmalı uçuş yaptıysanız orada birşey alıp almadığınız, yanınızda 10,000 USD üzerinde para olup olmadığı gibi soruları cevaplamanız gerekmektedir. Bu form bavullarınızı aldıktan sonra gümrükten geçerken gümrük görevlisine teslim etmeniz gereken formdur.

Gümrük formunun (Form 6059B) ön yüz örneği için

Gümrük formunun (Form 6059B) arka yüz örneği için .

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)