Sayfa 1 Toplam 7 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 196 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Araba Kiralama ve Ehliyet

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart Araba Kiralama ve Ehliyet

Araba Kiralama ve Ehliyet
    Amerikada toplu tasima sistemi cok gelismemistir. Ya da ulke genelinde araba ucretleri ve benzin cok ucuz oldugundan toplu tasimaya cok ihtiyac duyulmuyorda denebilir. Dolayisi ile cogu sehirde arabaniz olmadan bir yere gitmeniz cok zor olacaktir.

Amerika kaldiginiz sure boyunca, ki bu surenin cokta kisa olmayacagini dusunursek araba ihtiyaciniz olabilir. Amerikada araba kullanabilmenizin ilk sarti Turkiye de ehliyet sahibi olmanizdir. Araba kullanimi ile ilgili yasal kurallar eyalete gore degisiklik gosterir. Dolayisi ile gideceginiz eyaletin konu ile ilgili yasalarini gitmeden once arastirmaniz gerekecektir.

Bircok eyalette burada gecerli olan ehliyetinizi 6 aya kadar kullanabilirsiniz. Gitmeden once “Uluslararasi Surucu Belgesi” almaniza gerek olmayacaktir. Sadece ulkeye ne kadar sure once girmis oldugunuzu kanitlayabilmek icin araba kullanirken yaninizda pasaportunuzu taşımanız gerekecek.

Araba kiralayabilirsiniz ancak bunun icin en az 21 yasinda olmaniz gerekecektir. Bazi eyaletlerde 25 yasin altinda oldugunuz icin sizden normalin ustunde sigorta ucreti talep edebilirler. Büyük kiralama şirketlerinin çoğu bankalarin birinden alinmis kredi kartiniz olmasını isteyecektir. Bir problemle karsilastiginizda acentanin size destek olacagindan emin olabilmeniz icin büyük bir firma ile çalışmanız sizin için daha iyi olur.

Önemli araba kiralama şirketleri şunlardır: Alamo, Avis, Budget Rent-a-Car, Dollar, Enterprise, Hertz, National Car Rental, Rent-A-Wreck ve Thrifty.

Araba kiralamak istiyorsanız, bazı konuları dikkate almanız gerekmektedir. Birçok müşteri sadece araba kiralama ve aracın özellikleriyle ilgilenmekte ve diğer önemli hususları gözden kaçırmaktadır. Uzun bir yolculuk için araba kiralayacaksanız, aracın sigorta kapsamını incelemelisiniz.

Sigorta en onemli konulardan biridir. Kiraladığınız arabayla seyahat ederken bedenen zarar görebilme veya arabaya zarar verebilme olasılığınız vardır. Mesuliyet sigortası, böyle bir durumda meydana gelecek ziyanlarla ilgili iddialara karşı sizi koruyacaktır.

Kaza Sigortası, kiraladığınız araba hasar gördüğünde veya çalındığında kaybınızı karşılamaktadır. Sigorta yaptırmadıysanız, meydana gelen tüm zararı kendiniz karşılamak durumunda kalabilirsiniz.
    Araba kiralarken kullanabileceğiniz bazı kredi kartları size otomatik kaza sigortası sağlayabilir. Kullanacağınız kredi kartının bu anlamda bir getirisi olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Amerikada herhangi bir hata yapip ceza ödemeden araba kullanmak için trafik kurallarini çok iyi biliyor olmanız gerekir. Bu kurallar eyalete göre farklılık göstereceği için gideceğini eyalate göre yasalarla ilgili araştırma yapmanız gereklir. Amerikan Otomobil Derneği’nin (AAA – American Automobile Association) şubesi ya da web sitesinden faydalanabilirsiniz.

Yinede en bütün eyaletlerde geçerli olabilecek en temek trafik kuralları şunlardır ;

Sağ şeritten süremelisiniz, emniyet kemerinizi her zaman takılı tutun, hız sınırını asla aşmayın, içkili araba kullanmayın, STOP levhası gördüğünüz her yerde (öğrenci servislerinin üstünde bile olsa) yavaşlamak yerine arabanızı durdurun, yayaların her zaman ve heryerde geçiş üstünlüğü olduğunu asla unutmayın.

Unutmamanız gereken en önemli şeylerden biride Amerika’nın hangi eyaletinde olursanız olun araba kullandığınız esnada bir polis tarafından durdurulursanız Türkiyede yaptığınız gibi arabadan hemen inmeye kalkmayın. Yavaşça sağa çekin, pencerenizi bir karış kadar aralayın ve ellerinizi direksiyondan çekmeyin. Aksi takdirde eğer arabadan inerseniz polis bunu bir tehdit olarak algılayabilir ve size ateş etme hakkına sahiptir
    Her ne söylersen söyle senin bildiğin, karşındakinin anladığı kadardır...
    Mevlana Celalleddin Rumi

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

saol hocam derli toplu böle bi bilgiye ihtiyaç vardı iyi geldi
    All the miles that separate disappear now when I'm dreaming of your face..

Turkishwat Mover
    Tecrübe Puanı
    17

arkadasım araba surerken durdurmustu polıs.bende dırekt ınmıstım.polısın ıcındekı canavarın sesını duyunca hemen gerı bındım

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Ya arkadaşlar tv de amerikada polislerin yaptıklarını görünce insan korkmuyor deil hani

bir tanıdık insanlar orda ışıkta durunca polisle gözgöze gelmemek için radyoyla falan uğraşıyorlarmış .polisle göz göze geldiklerinde polis hemen gelip arabayı falan aramak istiyormuş bir sürü soru soruyormuş. yani ne kadar nazikte olsa arabanızın durduk yere aranmasi sinir bozucu bişey

böyle şeyler yaşayan veya duyan watçılar varmı?

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

adamlarin polisleri gercekten caydirici .ise baksana polis seni durdurdugunda ellerini direksiyondan cekemiorsun .bizde olsa oo abi naber ya.ya bende cocuga araba surmesini ogretiordum

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı safira_rafet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    adamlarin polisleri gercekten caydirici .ise baksana polis seni durdurdugunda ellerini direksiyondan cekemiorsun .bizde olsa oo abi naber ya.ya bende cocuga araba surmesini ogretiordum
    Evet cok sertler hata yapanlara karsi . Araba kiraliyalim dedik kredi karti ve surucu lisansini birlikte istedigini soledi tmm dedik . Sonra biyeri aradi sigorta icin kiralayanin 21 ya da 25 yasinda buyuk olmasi gerektigini soledi . (21 mi 25 mi tam hatirliyamadim simdi) Bu sebepten dolayi kiraliyamadik arabayi hem zorluk cektik hem de en buyuk outleti gezemedik bu da yetmezmis gibi downtowna ulasmak icin 5$ 'da fazla para verdik otobuse .
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

amerikada degisik trafik kurallari var. mesela stop isaretleri var ve bunlarda durmak zorundasiniz ve cok ilginc ki butun amerikalilar uyuyor hepsi bekliyor ve sirayla geciyor hatta bikeresinde basima geleni anlatayim ana caddeden karsiya geciyorum bizim turkiyede bilirsiniz yaya arabanin ustune ustune gider araba onunden gecerken bizim yaya yolun yarisini almistir burda boyle degil araclar 10 metre onceden gordumu duruyor neyse tam karsiya gecerken arabanin biri tam bizim turk usulu yapti bende arkadaslara donup bagirdim turk lan bu diye arabanin icindeki kimdi kaldigim bolgedeki tek turk hemde 50 senedir burda yasiyor

araba kiralama olayina gelince daha bugun arkadasi yolcu ettim firmadan firmaya fiyatlar ve kurallar degisiyor kimisi daha prensipli kimisi daha rahat arkadaslar small car die gecen iste bu ford focus cevy nin standart arabalarindan kiraladilar 1 haftalik 25 yas alti olduklari icin 430a geldi toplam 1000 milden fazla yapcaklari icinde gunluk 10 dolardan 70 dolar toplam 500 dolara geldi kiralama. diger arkadaslar 25 yas ustu birinin uzerine kiraladilar onlarin 3. sinif yani buyuk araba 7 koltuklu jeep kiraladilar oda 550 yani 25 yas alti olunca bir suru ek masraf cikartiyolar en temizi iyi arastirip araba almak iyisini bulursaniz sonradan satip kara bile gecebilirsiniz

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

arkadaşlar ilk şart ehliyetiniz olacak ve yaşınız kesınlıkle 21 ve üstü olsun...eger yaşınız 25 ve üstü ise bu sene indirimlerden yararlanıyorsunuz...gerisi tefarruat...

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

POLIS arabalari dehset ya suclu olsam insanin kacasi gelmiyor vallahi
    Time division multiplexing of fibre optic interferometric sensor

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

polis arabası değil o ya düğün arabası o ışıklar o sirenler...dehşet
    Her ne söylersen söyle senin bildiğin, karşındakinin anladığı kadardır...
    Mevlana Celalleddin Rumi

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

hele bide durmazsan ilk seferde flasoru aciyorki gormeyin yani

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

teşekkürler bilgi için..bende bu sene gidiyorum inşallah kafama ençok yatan ucuz bi araba almak ortak arkadaşlarla..

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

araba maliyetleri:

araba: 300-1000 arası
    vergi: bnmki 3 dolardı arabayı kesinlikle 100 dolar civarı göstertmek lazım
    plaka: 55 dolar
    sigorta: 200 dolar

tabi bu rakamlar eyaletten eyalete değişir ama 100 aşağı 100 yukarı olur çok değişeceğini sanmıyorum eğer bu işlemleri yapmazsanız çok tehlikeli polis arabanızı durdurup garaja çekebilir

Tecrübe Puanı
    10

Bu sene gidersem eğer kesinlikle kiralamayı düşünüyorum .

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

enterprise'dan baya kazık yemiş biri olarak hertz i tavsiye ederim ark.lar eyalet dışına arabayı bırakmak daha ucuz ve en güsel yan ı da paralı yollar için arabada ogs tarzı bi alet oluyo beleşe geçiyosun bu da baya masraftan kurtarıyo adamı tabi..

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı charlie_ksk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    enterprise'dan baya kazık yemiş biri olarak hertz i tavsiye ederim ark.lar eyalet dışına arabayı bırakmak daha ucuz ve en güsel yan ı da paralı yollar için arabada ogs tarzı bi alet oluyo beleşe geçiyosun bu da baya masraftan kurtarıyo adamı tabi..
    İnternetten fiyatlara baktım Enterprise Hertz'den daha ucuzdu.Nasıl oluyor?
    Günlüğü ne kadara kiralamıştın?
    Şu WAT olayı bana zehir olsun da beş kuruş kazanamadan, Amerika'yı gezemeden Türkiye'ye döneyim diyorsanız Wildwood -New Jersey tam size göre.

ABD'de eğitimle ilgili geniş bilgi için:
    http://www.turkishwat.net

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı BarisMT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    polis arabası değil o ya düğün arabası o ışıklar o sirenler...dehşet
    arkadaşımı hastaneye yetiştirirken 25 mil hız limitli yolda 65 mil yaptığımda arkamdan yetişememişti..
    yanıma gelip şerif kekeleyerek "wh wh wha what are you doing?" demekle ve o virajları nasıl döndüğümü sordu... kibarca hastaneye gidiyorum dedim. peki dedi ama dikkat edin hız limitinin 20 mil üstündeyseniz hapisle cezalandırılabilirsiniz. Cinayete teşebbüs sucuylada yargılanabilrisiniz.
    ayrıca şerif veya arkanızda parlak ışıklı birşey gorunce mutlaka durun! aksi haldeel freniyle dönmeler vs eksik olmaz. sonu ateş etmeye kadar gider..
    araba kiralamak yada almak durumunda bunlara dikkat edin...

Tecrübe Puanı
    10

Alıntı rahdan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşımı hastaneye yetiştirirken 25 mil hız limitli yolda 65 mil yaptığımda arkamdan yetişememişti..
    yanıma gelip şerif kekeleyerek "wh wh wha what are you doing?" demekle ve o virajları nasıl döndüğümü sordu... kibarca hastaneye gidiyorum dedim. peki dedi ama dikkat edin hız limitinin 20 mil üstündeyseniz hapisle cezalandırılabilirsiniz. Cinayete teşebbüs sucuylada yargılanabilrisiniz.
    ayrıca şerif veya arkanızda parlak ışıklı birşey gorunce mutlaka durun! aksi haldeel freniyle dönmeler vs eksik olmaz. sonu ateş etmeye kadar gider..
    araba kiralamak yada almak durumunda bunlara dikkat edin...
    Gercekten enteresan olaylar ...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı gokcek50 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnternetten fiyatlara baktım Enterprise Hertz'den daha ucuzdu.Nasıl oluyor?
    Günlüğü ne kadara kiralamıştın?
    fiyatlar yaza göre değişkenlik gösterebilir ama baya araştırmıştım.eğer eyalet dışına cıkacaksan veya arabayı baska bi eyalete bırakma durumun varsa kesinlikle hertz daha ucuz cnku enterprise new york a araba bırakmaya fazladan 500$ para istiyodu artı kira tabi ama hertz le kira dahil 250 dolara patladı üstelik paralı yollardan da beleş geçtik.bunda arabayı havaalanından kiralamış olmamızın bi etkisi var mı bilmiyorum.enterprise'ın tek avantajı haftasonuna(cuma dahil)denk getirdiğinizde 3gunluk kiralarsanız indirim yapıyolardı.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

selam arkadaslar
    19 yasındayım ve gecen sene ehliyetimi aldım
    abd ye gidnce yasım 20 olacak
    e ben buradaki ehliyetimle orada araba kullanamıcammı yani
    ya da stateden state e deişiomu bu durum?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı YETO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam arkadaslar
    19 yasındayım ve gecen sene ehliyetimi aldım
    abd ye gidnce yasım 20 olacak
    e ben buradaki ehliyetimle orada araba kullanamıcammı yani
    ya da stateden state e deişiomu bu durum?
    Yok yaw.
    Kullanabiliyorsun.Ama kısa süreli vizelerde her ne kadar New Jersey, New York taraflarında Türk ehliyetiyle kullanmaya birşey demese de polisler. Diğer eyaletlerde yani Türklerin az olduğu pek bilinmediği eyaletlerde problem çıkarabilirler.

En garanti çözüm uluslararası ehliyet almak.
    Yasalar izin verse de polis gene problem çıkarıyor. O yüzden araba sürerken yanında pasaportunu da bulundurman iyi olur. Kısa süreli burda olduğunu ispatlama açısından.

Uluslararsı ehliyetin nasıl alınacağını forumda daha önce anlatmıştık.
    Ama sakın Türkiyeden alma.
    Şu WAT olayı bana zehir olsun da beş kuruş kazanamadan, Amerika'yı gezemeden Türkiye'ye döneyim diyorsanız Wildwood -New Jersey tam size göre.

ABD'de eğitimle ilgili geniş bilgi için:
    http://www.turkishwat.net

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı BarisMT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araba Kiralama ve Ehliyet
    Bircok eyalette burada gecerli olan ehliyetinizi 6 aya kadar kullanabilirsiniz. Gitmeden once “Uluslararasi Surucu Belgesi” almaniza gerek olmayacaktir. Sadece ulkeye ne kadar sure once girmis oldugunuzu kanitlayabilmek icin araba kullanirken yaninizda pasaportunuzu taşımanız gerekecek.

demişsin bu eyaletleri nerden öğrenebiliriz veya sen biliyorsan yazarmsın aslında florida da durum nasıl onu yazsan o bile yeter teşekkürler

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

arkadaslar hangı eyaletde ehlıyetımızın gecerlı olup olmadığına nasıl bakıcaz

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ufak hatalarda polis durdurduysa heyecan yapmayın
    sakince biz workandtravel öğrencisiyiz.. buralı değiliz fln.. şuraya gitmeye çalışıyorduk deyin..
    Çok sert olmuyorlar o zaman dikkat edin fln diyor

biz sinyal vermeden sanırım orta şeritten uçarak sağa döndük
    arkaada polis varmış direk yaktı sirenleri kenara çekti.. sonra saldı

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı cheguetouch Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar hangı eyaletde ehlıyetımızın gecerlı olup olmadığına nasıl bakıcaz
    bak bu banada lazim
    buna bakmadan bir suru eyalette kullandim iyiki yakalanmadim:S

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

benzin fiyatları ne kadar peki.bilen varmı

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

2,5 dolar civarı 3,8 litresi

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

kaza yapınca neler yapıolar. arabanın sigortası varsa zararı karsılar o ama yinede kaza yaptın diye para cezası, hapis vs şeyler oluomu

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

cok kiraladim cokdda ceza yedim 2 defa cekilme 500 doalr park cezalarimizda nedense 50 ser doarldan 4 5 tane ..arabnın tekeri kaldırıma bakmıyo diye 40 papel verdiik bi kere ...dedim buna itraz edim ettim adam uydudan sokagi acti sokak eğimli olduğu zmn tekrler kaldırıma bakıcak soncuta bunuda yedik odediğim cezalar s. belami yani

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı rahdan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2,5 dolar civarı 3,8 litresi
    telefon laptop vb. getirmek yerine tr ye benzin getirsek daha karlı oluruz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)