Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 35 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Amerikalıların Yemek Kültürü

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Thumbs up Amerikalıların Yemek Kültürü

Amerikalıların Yemek Kültürü

Amerikan Mutfağı ise, zihinlere, fast food (hızlı/ayaküstü yemek), preserved food (içerisine koruyucu malzeme katılmış yiyecek), diet food (diyet yemeği), processed food (belirli bir işlemden geçirilmiş yiyecek), low-carb food (düşük karbonhidratlı yiyecek), hatta junk food (boş yere hamallık yaptıran aburcubur yiyecek) gibi, hepsinin de zararlı yönleri gündemde olan birçok Amerikan icadı kavramla geliyor… Ve aslında, bu kavramların çoğunun, günlük yaşamı kolaylaştıracak boyutları veya yemeklere yeni lezzetler katacak nitelikleri mutlaka var.

Bu tür bir yemek anlayışı ile obes (aşırı şişman) Amerikalıların sayıları her geçen gün hızla artarak neredeyse toplam nüfusun % 25’ine ulaşmış durumda . Aşırı şişmanlık, Amerikalılar için, adeta bir salgın halinde, kontrolsüzce büyüyen önemli bir sorun. Tabii ki bunun nedeni ortalama Amerikan beslenme alışkanlıkları…

Amerika çok farklı coğrafi kökenden gelen insanlardan oluşmuş bir ülke olduğu için, kültür farklılığı mutfak kültüründede kendisini göstermiş ve son derece zengin bir çeşitlilik ortaya çıkmıştır. Bu çeşitliliği yeme- içme mekanlarında ve yemek malzemelerinde rahatça görebilirsiniz. Yeni kıtaya göç eden herkes, beraberinde bir bitki tohumunu, bir yemek tarifini, ya da bir pişirme alışkanlığını da getirmiş. Böylece, Amerika’nın kültürel özelliğini oluşturan genel ilke, yemek kültürüne de yansımış. Ancak diğer alanlarda olduğu gibi Amerikan kültürü tamamen yok olmamış sadece diğer kültürlerler harmanlanmış.

Yine Amerika’da “etnik mutfak” kavramını görmek çok mümkün. Etnik mutfak, “ülkesinin dışında olmasına rağmen, özelliklerini, geleneklerini ve lezzetlerini muhafaza ederek ve mümkün olduğu kadar orijinal malzemelerini kullanarak, aslına yakın halde korunan mutfak” anlamına geliyor. Örneğin, Çin Mutfağı, aşağı yukarı tüm büyük Amerikan kentlerinde Çin Mahallelerine rastlamak mümkün.

Amerika’da Çin dışında kabul gören diğer mutfaklar ise Tayland ve Japon mutfaklarıdır. Japon Mutfağı, Amerikalılar için yalnızca sağlıklı beslenmenin değil, aynı zamanda modaya en uygun şekilde doymanın da, en son sembolü. Hemen her kentte, hatta kasabada, suşi yenebilecek restoranlar veya “suşi bar”lar mevcut…

Bir başka çok ünlü Amerikan etnik mutfağı da İtalyan Mutfağı… İtalyanlar, dünyanın her yerini olduğu gibi, Amerika’yı da mutfaklarıyla fethetmiş durumdalar. İtalyan mutfağı, aynı zamanda Amerika için, şık ve sofistike yemek tarzının da sembolü. Bu arada, belirtmekte yarar var, hemen her Amerikan kentinin, tıpkı Çin Mahalleleri gibi, “İtalyan Sokakları” da mevcut… Italyan yemeği – Akdeniz mutfağı olduğundan bizim damak tadımıza en yakın mutfaktır. Diğer mutfakları denediyseniz ve hoşunuza gitmediyse Italyan mutfağını kesinlikle beğeniceksiniz.

Ayrıca özellikle güney kıyılarında Meksika yemeğide yapan restaurantlarda oldukça yaygın. Hatta “Mc Donalds” gidi fast-food yapan Meksika restaurantları zinciri bile var. Acılı – baharatlı yemekleri seviyorsanız Meksika yemeğini seviceksiniz demektir.

Amerikalıların ikinci bir özelliği ise yemek hazırlamak için Türk kadınları gibi uzun saatlerini mutfakta geçirmemeleri. 2. Dünya Savaşı sonrasında gıda endüstrisinde bir yenilik gerçekleşmiş ve dondurulmuş gıdaların üretimi başlamış. Böylece pişirme süresi oldukça kısalmış. Ancak, dondurulmus gıda üretimi kolaylık sağlayabilecek ürünlerin başlangıcı oldu. Daha sonra Amerikan toplumu micro-dalgada 5 dk. Hazırlanabilecek yüzlerce çeşit üretti. Tabii buda Amerikalıların bugünkü kötü beslenme alışkanlıklarını ve dolayısıyla da, sağlık sorunlarını yaratan beslenme biçimini oluşturmuşlar.

Çoğu bilim adamı Amerika’da obezliğin yaygın olarak görülmesinin nedenini genetik bir bozukluğa bağlar. Ancak bunun sebebi yedikleri miktar da olabilir. Restoranlarda küçük bir porsiyon istemek olanaksızdır. Eğer yalnızca açlığınızı bastırmak için küçük bir salata isterseniz bütün bir maruldan ve çeşit çeşit sebzenin doldurulduğu bir tabağın geleceğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca bir dilim pastanın Örneğin, bir dilim pastanın boyu ve ağırlığı, bizdeki ölçülerle, neredeyse yarım pastaya eşit.

Büyük porsiyonların yanı sıra muhtemelen sizi şaşırtacak ikinci bir şeyde restaurantlarda ilk içecekten sonrasının bedava olmasıdır. Yani eğer kola içecekseniz sadece bir bardak kola ücretini ödüyorsunuz ve istediğiniz kadar içebiliyorsunuz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi dondurulmuş gıdaların ve çabuk hazırlanan diğer yemek türlerinin çok fazla olması ülkedeki micro-dalga kullanımınıda arttırmıştır. Dolayısı aklınıza gelebilecek her türlü konaklama seçeneğinde odanızda veya ortak kullanım alanında micro-dalga olacaktır. Böylece sizde isten yorgun döndükten sonra yemek hazırlamak için çok vakit kaybetmemek istiyorsanız marketten dondurulmus gıdalardan alıp evde hemen ısıtıp yiyebilirsiniz.

Öneriler :

· Amerikada birçok eyalette Türk yemekleri yapan restaurantlara ya da Türk yemekleri malzemeleri satan dükkanlara rastlamaniz mümkün. Ancak Türkiyede olduğundan çok daha pahalı olacaktır. Bu nedenle çok sevdiğiniz bazı şeyleri yanınızda götürebilirsiniz. Ancak ne götürürseniz götürün önemli olan vakumlu olmasıdır. Ülke ve havayolları kuralları gereği uçağa ve ülkeye vakumlanmamış herhangi bir yiyecek sokmanız mümkün değil.

· Amerikada garsonlar kazançlarının büyük bölümü bahşiştir. Bu nedenle bir restoranda en az %15 bahşiş vermelisiniz. Eğer daha az verirseniz garson kesinlikle size yemeği neden beğenmediğinizi soracaktır. Amerikada “müşteri merkezlilik” çok gelişmiştir bu nedenle servis anlayışları çok iyidir. Ayrıca kazançlarının büyük bölümü bahşiş olduğu için bu onlar için çok önemlidir.

· Eğer 21 yaşının altındaysanız Amerikada alkol içemezsiniz. Bir bara girerken ya da alkol satılan bir dükkandan alkol almaya çalıştığınızda muhakkak size kimlik soracaklardır. 21 yaşın altında olmanız birçok bar icin içeri giremeyeceğiniz anlamına gelmez. Sadece içeri girerken yaşınızın tutmadığını (underage) belli etmesi için bileğinize bir bilezik takarlar. Ve bardan içki almaya çalıştığınızda barmen bileziğinizi görebilir. Her konuda olduğu gibi içki ile ilgili yasalarda eyaletten eyalet edeğişir ancak yinede unutmamalısınız ki çoğu eyalette barlar sadece gece 2 ye kadar açık kalır.

--------------------------------------------------------------------------------

Bazı Amerikan Yemekleri

Brownie -- çikolata ve cevizli, kıvamlı kek

Burgers -- etli, tavuklu veya balıklı hamburgerler ve cheeseburgerler

Carrot cake -- havuçlu kek

Cereal -- yulaf ezmesi; kahvaltı yiyeceği

Chocolate chip cookies -- parça çikolatalı kurabiye

Cinnamon rolls / buns -- tarçınlı ponçik ve ekmek

Cokes -- meyan kökü tadında, gazlı tüm içecekler

Coleslaw -- lahana ve kuru üzüm salatası

Cornflakes -- mısır gevreği; kahvaltı yiyeceği

Doughnuts -- yağda kızartılan bir tür tatlı simit

Ice cream/ice drinks -- dondurma ve buzlu içecekler

Lobster/crab -- ıstakoz ve yengeç

NY-style cheese cake -- New York usulü peynirli kek

NY-style strip steak -- Dananın sırt kısmından yapılan kalın biftek

Pancake -- kahvaltıda yenen bir tür mayalı gözleme; kahvaltı yiyeceği

Philly cheese -- bir tür yumuşak sürme peyniri

Popcorn -- patlamış mısır; sinema yiyeceği

Porridge -- su veya sütle pişirilmiş un lapası

Pretzel -- simit benzeri bir tür sert ve tuzlu ekmek; tipik sokak yemeği

Spare ribs -- ızgara olarak yenen dana kaburgası

Sweet corn -- süt mısırı

Bagel -- Polonya asıllı bir tür yuvarlak ekmek

Babecue -- (açık havada ızgarada pişirilen et)

Her ne söylersen söyle senin bildiğin, karşındakinin anladığı kadardır...
    Mevlana Celalleddin Rumi

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ben amerikaya giden arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak adına bir kaç soru sormak istiyorum.
    1) Amerikada süpermarketten neler alıp evimizde yemek yapabiliriz?( bizim yemek kültürümüze yakın )
    2) bir yazıda kapalı pakette olan yiyecekleri zaytin, peynir (kapalı kutu) türünden şeyleri bavuluna koyup götürenleri duymuştum. Böyle bir imkan var mı? varsa nelerden götürmek daha iyi olur?

turkishwat inc. shinoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

bana göre bavula o tür şeyler koyup götürmek pek tavsiye edilir birşey değil. Amerika'da her türlü şeyi bulursun ama bazı marketlerde abur cuburdan başka birşey yok. Meksikalı marketler türk marketlere çok benzer. bazı marketlerde çok ucuza balık satarlar ve bunlar çok lezzetlidir. Evde birşeyler yapacaksanız bunlardan yapın derim.

Amerikalıların obez olması çok normal, kimi genetik dese de ben tükettikleri gıda maddelerine bağlıyorum. Bizzat test ettim ve sabah bir KFC yedikten hemen 1 saat sonra çok acıktım. Bu tür yiyeceklerin doyurucu ve tok tutma özelliği yok. Kısa sürede tüketildiği, hızlı bir şekilde kan şekerini yükstiği için kısa sürelik hızlı geçen bir süreç için tok hissediyorsunuz kendinizi. 1-2 saat içinde hızla düşen kan şekeriniz kendiniz çok aç hissetmenize neden oluyor ve tekrar yeme ihtiyacı duyuyorsunuz. Aynı şey kola ve benzeri gazlı içecekler için de aynı. Mc Donald's, Burger, KFC gibi yükte hafif pahada ağır maddeleri tüketmemenizi tavsiye ederim.

Amerika'da kendi yemeğini hazırlayıp yiyen çok irlandalı vardı. Grup olarak gittiğinizi düşünürsek veya orada tanışıp beraber kaldığınızı düşünürsek sizin için faydalı olur.
    admin (at) turkishwat.net

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

en buyuk ve tek sorunum yemek
    :
    only GoD CaN JuDgE me!!!!!

"FiRsT YoU GoT ThE MoNeY
    TheN YoU GoT ThE PoWeR
    WheN YoU GoT ThE PoWeR
    YoU HaVe ThE WoRLd
    YoU HaVe ThE WoMeN...

LaNeT OlSuN İçiİmdeKi İnsAn SeVgİsine

nerede o eski saf temiz bir beklenti olmdan olan sevdalar aşklar,,,,ya mecnun olmuş küpeli ya leyla kaşar

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

fastfood=fasthungry
    Gidince şu hotelin aşçısı ile arayı iyi tuttuk mu 4 ay mis gibi beslenirim valla

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

barış yine faydalı bilgiler çok saol

"FiRsT YoU GoT ThE MoNeY
    TheN YoU GoT ThE PoWeR
    WheN YoU GoT ThE PoWeR
    YoU HaVe ThE WoRLd
    YoU HaVe ThE WoMeN...

nerede o eski saf temiz bir beklenti olmdan olan sevdalar aşklar,,,,ya mecnun olmuş küpeli ya leyla kaşar

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

valla arkadaşlar, hepimiz aç çok biliyoruz bi şeyler amerikalıların yemek kültürü ile ilgili... tabi barıs'ın yazdıkları çok daha ayrınrılı ve iyi... bi kez daha tşk bu arada.

benim gidenlerden duydugum tek şey, amerika'da ne olursa olsun aç kalınmayacağı. yani biçok ırk yani yemek kültürü yaşıyor bi şekilde hallederiz gibi gelio bana...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yaparız iki cızbız takmayın arkadaşlar,
    ama orda pahalı burda ucuz neler bilsek onları götürürüz.
    gittim; gezdim; gordum....

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

new york'ta donerci varmi?
    Şirket Seçim Yönergesi
    VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ

BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

millet bugun bişeyy öğrendim denenmiş
    kavurmayı böle şişe halinde yaparlar ya şişenin içinde dondururlar
    öyle yapmışlar.yanınada kaşar.hediye paketi şekline getirip valize
    koymuşlar...orda adam 2ay tost yapmış mikrodalgada ısıtmış yemiş
    bende aynı siparişi anneme werdim aynısını yaptıracam
    önerırırımde

"FiRsT YoU GoT ThE MoNeY
    TheN YoU GoT ThE PoWeR
    WheN YoU GoT ThE PoWeR
    YoU HaVe ThE WoRLd
    YoU HaVe ThE WoMeN...

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bu adamlarda yemek kulturu diye bisey yok.doping resmen alayii .zaten hepsi yemek ten balina gibi olmuslar obez kaynior ortalik

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşlar bilgilerinizi paylaştığınız için gerçekten çok teşekkürler.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

amerika'dayken yemek reklamları hep midemi bulandırırdı.
    Fırsat bulduğunda çılgınlık yapmayan, bilge olamaz.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Alıntı neo-kimyager Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    amerika'dayken yemek reklamları hep midemi bulandırırdı.
    Olur mu ya? Sırf Subway'in reklamlarını yakalamak için TV gün boyu açıktı bizde

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı Fiorex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Olur mu ya? Sırf Subway'in reklamlarını yakalamak için TV gün boyu açıktı bizde
    bak onu unutmuşum halbuki subway kartım ve içinde 2 cipslik bedavaya yetecek puanım duruyorken
    subway başka tabi ama şu koca koca et parçaları, kızarmış burgerler, soslu etler,hamburgerler çok kötü, yada pizza hut ın spaghetti reklamlarını hatırlarsınız ıiyyyy.
    tabi biz sulu yemekleri özlemişkene ve bu adamlarda marifetmiş gibi et parçalarını reklam yapınca öyle geliyor

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ya biz mangalda kebap yapmıştık btn yabancılar hayran kaldı..dürüm 2 dolar gellll

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

owwwwwww süper ya bende yapmak isterdim...

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Amerika lıların yemek kültürü yoktur, oradayken 3 ay karnınız doyar ama yemek yememiş olursunuz. yaşasın yemek yemek.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

evvt bencede yemek yememiş olacaksın ama karnın bir sekilde doyuyor..

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

1 ayda 11 kilo verdim. porsiyonları buyuk hemde çok buyuk. ama ben begenmemiştim o kadar. hep pizza yiyodum pizza hut dan
    ve gerçekten hiç bişe yemiyodum ilk zamanlarda pizzacıyı keşfedene kadar. ve yine de acıkmıyodum. biraz su içip bi sigara içtiğimde toparlanıyodum hemen
    2008,2009,2011 wat katılımcısı

2008-NY-Thendara City-Van Aukens Inn-Dish Washer

2009-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

2011-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ya ben şöle bişy duydumm.. giden arkadasım alısverişte yahudilerinkinden al diyor yani et olarak mesela muslumanların kinden domuz eti çıkabilir ama yahudilere koyamıyorlarmışş.. ben onun yalancısıyımm

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı c_mon106 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya ben şöle bişy duydumm.. giden arkadasım alısverişte yahudilerinkinden al diyor yani et olarak mesela muslumanların kinden domuz eti çıkabilir ama yahudilere koyamıyorlarmışş.. ben onun yalancısıyımm
    bunu ben de duydum ve doğru olduğuna üzülerek de olsa inanıyorum... 3 tane harf varmş paketli yiyeceklerin üstünde bu 3ünden biri olursa helalmiş ama ben bu 3 harfi hatrlamyrum bilen varmı

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Alıntı maviyeşil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunu ben de duydum ve doğru olduğuna üzülerek de olsa inanıyorum... 3 tane harf varmş paketli yiyeceklerin üstünde bu 3ünden biri olursa helalmiş ama ben bu 3 harfi hatrlamyrum bilen varmı
    yahudiler de domuz eti yemedikerinden bir arastirma merkezi ile gida
    maddelerinin iceriklerini arastirip eger domuz urunu yoksa paketin uzerine U
    veya K -daire icinde- yazisi yazdiriyorlar.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı watken Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yahudiler de domuz eti yemedikerinden bir arastirma merkezi ile gida
    maddelerinin iceriklerini arastirip eger domuz urunu yoksa paketin uzerine U
    veya K -daire icinde- yazisi yazdiriyorlar.
    işte bu harflerdi çok saol

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

umarım abdnin sağlıksız beslenmesinden nasibimi alıp, 10-15 kilo fazla gelirim buraya

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

obezite kültürünü az da olsa yaşamak istiyorum..

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı freedom_1796 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya biz mangalda kebap yapmıştık btn yabancılar hayran kaldı..dürüm 2 dolar gellll
    en güzelini yapmışsınız
    ஐ~√V^ $ahs!y€T ^√V'^~ஐ

Diejenigen, die Empfehlung Empfehlung lebensfähigen

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

avde kadınbudu köfte, mercimek çorbası, pilav gibi bir çok yemeği kendim yaptım ve yedirdim amerikalılara et ucuz bence burdan gitmeden bütün et yemeklerini ve köfte türlerini öğrenin gidin zayıflamazsınız

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

biz de mangal yaptik orda. icine dustuler valla.
    cok hazirlikli gitmistim ev yemeklerini cok sIk yedim ve yedirdim.
    adamlar yesil mercimek yemegini bile sevdiler dusunun artik
    Her ne yaşıyorsan,seni öldürmediği müddetçe, güçlü kılar.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Benim amerikalı arkadaşım "Kanka ı want to pilav." diyodu kadın budu köfteyi söyletene kadar ne çektim. İlk önce kadın budunu anlatdım sonra köfte kısmın
    "ALL GOOD THING TO THOSE WHO WAIT"

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)