Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Irkçılık (Dini-Milli)

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart Irkçılık (Dini-Milli)

..................................
    Konu barasorlu tarafından (08-12-2018 Saat 04:27 PM ) değiştirilmiştir.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Hocam bildiğiniz gibi Amerika 300 milyon civarı nüfusa sahip olan ve son derece kozmopolit bir ülke.Geçen bir dersde hocamız Amerika için ming pot tabirini kullanmıştı.Bütün insanların,milletlerin birarada olduğu bir kaynaşma noktası diyelim.

Amerikada insanların müslümanlara bakışı o kadar geniş bir meseledir ki bu kişilere,kaldığınız yere,muhatap olduğunuz kişiye kısacası bir çok faktöre göre değişir.

2006 yılında çalıştığım otelde işverenim ve çalışma arkadaşlarım dinimize son derece saygılıydılar.Öğle yemeklerinde bize özel sebzeli ya da içinde domuz eti olmayan pizza yollarlardı.O an kaldığım yer Virginia'da Newport News adlı bir şehirdi ve insanlar müslümanlığa karşı önyargılı değillerdi.

Fakat insanların müslümanlar hakkında son derece yanlış fikirleri de var.Misal verecek olursa başımız ağrıdığı zaman aspirin içmediğimizi düşünenlerden tutun da(ne alakaysa işte) müslümanların müslüman olmayanları öldürme hakkının olduğunun doğru olup olmadığını bana soranlar da vardı.Burada da işler biraz bize düşüyor.İnsanların akıllarındaki önyargıyı yıkmak ve onlara işin doğrusunu göstermek bir nevi görevimiz diye düşünüyorum.

Tabii işin bir de diğer boyutu var.Bazı insanlar müslümanları potansiyel terörist olarak görüyorlar,onlar hakkında hiç ama hiç iyi fikirlere sahip olmadıklarını rahatlıkla söyleyebilirim.

Size aşağıda bir link vereceğim ve sizden ricam bu videoyu defalarca izlemeniz.Bu video sayesinde Amerika'da insanların müslümanlara karşı düşüncelerini biraz daha iyi anlayabilirsiniz.

Linki vermeden önce müsadenizle videonun kısa bir çözümlemesini aşağıya ekliyorum.

Olay şu şekilde gelişiyor ve olaylar saniye saniye gizli kamera tarafından kaydediliyor.Başı kapalı bir müslüman bayan, bir restorana yiyecek almak için giriyor.Bu video ABC televizyonu tarafından hazırlanıyor.Restorandaki garson, müslüman bayana servis yapmak bir yana ağır hakaretlerde bulunuyor(garson da ABC'nin bir çalışanı).Burada amaç bir müslüman bayan hakarete uğradığı zaman insanların nasıl tepki vereceği.

Garson, bayana şu tarz şeyler söylüyor:
    How do I know you are not terrorist.Terrorist look like you.You are not dressed like American.Get on your camel and get back to where you came from...vs Yani restorana yiyecek bir şeyler almak için giren bayan yiyecek almak bir yana sırf başı kapalı olduğu için son derece ağır hakaretlere uğruyor

İşin enteresan tarafına gelecek olursak.Bir takım insanlar garsonun bu davranışını destekliyor ve doğru davrandığını söylüyor.

İşin takdire şayan tarafı ise insanların büyük çoğunluğu ise garsona iğrenç olduğunu,bu şekilde davranamayacağını ve benzeri şeyler söylüyorlar.Bazı insanlar dükkanı terkediyor ve bir daha oraya gelmeyeceklerini söylüyor.Bazıları ise garsona manager'i ile konuşmak istediklerini söylüyorlar.

Son bir not:Videoda garson bayana Amerikalı gibi giyinmediğini söylüyor.Kadın daha sonra Amerikalı olduğunu ve Amerika'da doğduğunu fakat buna rağmen bir takım insanların kendisini Amerikalı olarak kabul etmediklerini söylüyor.

Şahsi yorumum ise şudur: Amerikalı olmak demek standart bir giyim tarzına sahip olmak demek değildir.Bence Amerikalı olabilmek değişik inançlara,ırklara,düşüncelere karşı önyargısız ve saygılı olabilmektir.

http://www.youtube.com/watch?v=PqbQW...og.miracc.com/

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

...........................
    Konu barasorlu tarafından (08-12-2018 Saat 04:27 PM ) değiştirilmiştir.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Mükemmel bir video. Bu videonun farklı bir platformda tartışılması gerekiyor. Özellikle Türkiye'de ki başörtüsü konusunu düşününce...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

valla muslimanlara potansiyel bi terorist olarak baktıklarını sanmıyorum..yabancıların acayip yardımsever ve onyargı içerisinde olmadıklarını olmadıgını da ..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

.........................................
    Konu barasorlu tarafından (08-12-2018 Saat 04:28 PM ) değiştirilmiştir.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Ben bu konunun biraz daha gündemde kalması ve güncelliğini koruması için bu konu hakkında bir şeyler söylemek istiyorum.

Elbette ki sizlerin de bu konudaki düşüncelerinizi bilmek isterim.

Şahsen ırkçılık ya da anti-islam gibi akımların ülkelerle değil de şahıslarla alakalı bir mevzu olduğuna inanıyorum.2 kere WAT deneyimi yaşadım ve dinim ya da ırkımla ilgili olumsuz hiçbir tavırla karşılaşmadığım gibi insanlar farklılıklarım konusunda bana destek oldular.Neticede din insanların iç dünyası ile ilgilidir ve herkesin şahsi seçimidir.Irk konusunda ise insanlar arasında ayrımcılık yapmak tek kelimeyle bana acizlik gibi geliyor.Hepimiz iyi biliyoruz ki istisnasız hiç bir insan ülkesini,ırkını ya da rengini kendisi seçmiyor.Hal böyle iken insanlar arasında bu tip unsurlardan dolayı ayrımcılıkta bulunmak bence gerçekten acizlik.

Amerika kanunları ayrımcılık konusunda son derece serttir.Geçen bir dersde Amerikalı bir hocam Amerika'da iş başvuru formlarında fotoğraf kullanmanın ya da yaşı belirtmenin yasalara karşı olduğunu söylemişti.Buradaki neden ise fotoğraf kullandığınız takdirde cinsiyetinizden ötürü ya da yaşınızı belirttiğinizde yaşınızdan ötürü ayrımcılığa uğrayabilirsiniz.Böylesine bir düşünceyi takdir etmemek mümkün değil.

Din konusunda aklıma gelen diğer uygulamalardan bahsedeyim.2006 yılında KFC adlı restoranda çalışmak için başvuruda bulunmuştum.İşe alındıktan sonra bize şirket ve iş hakkında bilgi veren bir kitapçık vermişlerdi.Bu tip şeylerle ilgili olduğumdan dolayı bu kitapçığı baştan sonra okumuştum.Şimdi bu kitapçıktan bir takım satırlar aktarayım, lütfen bunlara dikkat edin:

-KFC çalışanlarının sakal bırakmaları yasaktır.Ancak hastalık ya da dini inancınızdan dolayı bunu yapmanız gerekiyorsa bunda özgürsünüz.
    - KFC çalışanları dinlerini yaşama konusunda haftanın belirli günleri ya da günün belirli saatleri ücreti ödenmemesi kaydıyla diledikleri şekilde izin alabilirler.

Bunlar üzerinden 2 yıla yakın zaman geçmesine rağmen halen aklımda kalan bir takım satırlar.Bunları okuyunca insanın iç çekmemesi mümkün değil galiba.

Dolayısıyla Amerikada iken dininiz,ırkınız ya da yukarıda bahsettiğimiz bir takım unsurlardan dolayı herhangi bir ayrımcılığa uğrarsanız bunun ülkeyle bir alakası yoktur ve bu davranış sadece yapan kişinin bir ayıbıdır ki ben böylesine bir tavırla karşılaşacağınıza da pek ihtimal vermiyorum.Eğer böylesine bir durumla işyerinizde karşılaşırsanız bu durumu manager'inize bildirirseniz emin olun ki bu olay karşısında en sert önlemi alacak ve sizi kesinlikle mağdur etmeyeceklerdir.

2 kere Wat deneyimimin ardından şu anda Almanya'da yaklaşık 6 aydır değişim öğrencisi olarak bulunuyorum.Daha önce yurtdışına çıkan insanlar için sıkça söylenilen "ufkunuz açılacak" şeklinde bir ibarenin ne anlama geldiğini merak ederdim ve sanırım artık bunu anladım.

Burada sık sık yolda gezen rahibe olduklarını tahmin ettiğim insanlar görüyorum.Bu kadınlar inançları gereği siyaha benzeyen ve tüm vücudunu kaplayan bir elbise giyiyorlar ve yine inançları gereği hayatı boyunca evlenmiyorlar.Şimdi bu insanların inançlarının doğru ya da yanlış olduğu tartışılır ancak bu insanların sırf inançlarının gereği olarak zorunlu olmadıkları halde diğer insanlara göre son derece zor bir hayatı seçmeleri ve bunu devam ettirmeleri bende kesinlikle büyük bir takdir uyandırıyor.Bu tarz bir yaşam tarzını seçmek ve devam ettirmek benim için mümkün olmayabilir ancak bunu yapanları takdir etmek ve elimden gelirse bu konuda insanlara yardımcı olmak benim gerçekten mutlu eder.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı bartublumenberg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla muslimanlara potansiyel bi terorist olarak baktıklarını sanmıyorum..yabancıların acayip yardımsever ve onyargı içerisinde olmadıklarını olmadıgını da ..
    arakdaşa katılıyorum
    ameriakda kimden yardım istediysem son derece kibar şekilde bana yardım etti
    ameriaklılar inanılamz ayrdım sever inasanlar. her millete bazen kotusu cıkar
    .ama genle cok cok cok iyi insanlar .benim başımdan pek cok olay gectide
    şimdi anlatsam 3 sayfa cıakr kısacası ABd liler türkelrden cok daha iyi emin olun

dunayada türkelrden daha irkçi millet kalmadı zaten
    başımdan gecen olay
    '' otobuse binmişiz kızın biri bayıldı bende arkada oturuyorum baktım .
    otobuste bide turk grup vardı ..kzıalr erkekler felan ..kimsede su yok turk
    bi kızın elinde su vardı ..yabancının biri suyu verebilirmisin diyo ..
    bu kız '' hayır vermem hem hıristyan hem turk degil''
    diyodu şok oldum arkadaşlarıda bişi demiyodu
    zaten turk olarak 2 3 kişi kaliteli insan vardı gerisi kaypak
    5 para etmez adamlardı ve benim mahalede 100 yakın turk vardı
    ben utanıyorum bunalrın yaptıklarını anltmaya .
    hayır arkadaş amerikalılar asla kotu niyetli deigl on yargılıd egil merak etmeyin

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

Alıntı richard99 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arakdaşa katılıyorum
    ameriakda kimden yardım istediysem son derece kibar şekilde bana yardım etti
    ameriaklılar inanılamz ayrdım sever inasanlar. her millete bazen kotusu cıkar
    .ama genle cok cok cok iyi insanlar .benim başımdan pek cok olay gectide
    şimdi anlatsam 3 sayfa cıakr kısacası ABd liler türkelrden cok daha iyi emin olun

dunayada türkelrden daha irkçi millet kalmadı zaten
    başımdan gecen olay
    '' otobuse binmişiz kızın biri bayıldı bende arkada oturuyorum baktım .
    otobuste bide turk grup vardı ..kzıalr erkekler felan ..kimsede su yok turk
    bi kızın elinde su vardı ..yabancının biri suyu verebilirmisin diyo ..
    bu kız '' hayır vermem hem hıristyan hem turk degil''
    diyodu şok oldum arkadaşlarıda bişi demiyodu
    zaten turk olarak 2 3 kişi kaliteli insan vardı gerisi kaypak
    5 para etmez adamlardı ve benim mahalede 100 yakın turk vardı
    ben utanıyorum bunalrın yaptıklarını anltmaya .
    hayır arkadaş amerikalılar asla kotu niyetli deigl on yargılıd egil merak etmeyin

keşke olmasaydın, ama çok haklısın...
    bütün bir yaz boyunca, kimden ne kadar yardım istediysem ya da başka bir sebepten dolayı muhatap olduysam hepsi gayet kibar ve sabırlı davrandılar, din,dil, ırk bakmadan güleryüzlüydüler, ta ki amsterdamdaki aktarmada iki tane kızla aynı sıraya gecene kadar... kızlar gayet bütün sıradaki insanlar, birtakım ünlüler, ve diğer birsürü insan hakkında o kadar saygısız ve seviyesizdiler ki, Türk olarak ben utandım.... gerçekten dünyada bu kadar kasıntı, kendini olmadığı gibi gösteren ve doğuştan +20 kibir puanıyla yaşayan insanlar yok sanırım... niye böyleyiz bende bilmiyorum...

(aşırı bozuk bir yazı oldu gene itibariyle farkındayım, ama hatırlayınca o kadar sinirlendim ki bu çıkabildi ancak, kusura bakmayın)
    Betrayer... in truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes see what others cannot...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bunlar bide tTürkleri temsil ediyo orda haa ayıp walla
    orda ona bisi olsa nolcaktı acaba kac müslüman var cevresinde hanfendinin :-))

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Amerikada tabiki ırkçılık vs tarzı konularla muhattab olucağımızı düşünmüyorum bile yanlız kendi ülkemizide kendi koşulları içinde değerlendirmek zorundayız.Her ülkeyi kendi koşullarında değerlendirmemiz gerektiği gibi.Kendi ülkemize tü kaka amerikayaysa cici dersek biyerlere haksızlık etmiş oluruz gibi geliyo
    All the miles that separate disappear now when I'm dreaming of your face..

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Ben o kadar mükemmel insanlar olduklarına inanmıyorum devletleri dünyanın anasını sattı kan dökmediği coğrafya kalmadı adamlar gık cıkarmıyorlar. Herneyse bir olay anlatayım bari oradaki arkadaşımla ilgili.

Çocuk çok koyu solcu. Kominist felan hatta. Hatta dedesi şuan chp millet wekili chp de bakanlık yapmış. Allah'ın var olduğunu anlatmak için neler çektik. Ya bilmem olabilir felan diyodu. yani anlayın din ile ne kadar alakadar olduğunu.(chpli arkadaşlar alınmasın biz dinsiz miyiz felan diye ben olayı daha ii anlamanız için vurguladım herkesin kişisel tercihi isteyen az isteyen çok isteyen hiç inanmaz).Herneyse çocuğa bir iki tip sürekli terörist aşağı terörist yukarı diyormuş. baya üstüne gitmişler bu da sinirlenmiş tipleri duvara yapıştır okul koridorunda. olay okul müdürne gitmiş okul müdürü ne dese beğenirsiniz. okulda sorun çıkarıyorsun okuldan ayrılman gerek. çocuğun ankara sıkı tanıdıkları araya girerek olayı yatıştırmış. Yani öyle bir çocuğa bunu yapanların ( birde eğitimliler düşünün) herkese zorluk çıkaracak potansiyele sahip olduklarına inanıyorum.

Ama Türkiyeden daha esnek oldukları kesin. Kendi ülkemiz de insanlar bu kadar müslüman kesimin üstüne gidiyorsa orada yapılanları doğal karşılamak gerek aslında...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ya ses cıkarmak farklı birsey biz Türk halkı olarak ne ses cıkarıyoz ki sanki sonucta savaslar devlet politikaları

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

doğru bizim çıkardığımız ses sadece incirlikten kalkan amerikan jetlerinin sesleri

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Amerikanın olayı çoklu yapısında zaten,ben bostonda bulunmuştum gerçekten saygıyı hak eden bir yaklaşımları var ırkçılık ve dini düşünce konusunda.9/11 biraz zarar verdi bu yapıya elbette ama bunuda kabul etmek gerek,sonuçta yapan veya yaptı denilenler müslüman.Ben müslümandan ziyade araplara yaklaşımlarında biraz değişim olduğunu düşünüyorum.
    *EnFla ProDuction™*

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Ben açıkçası amerikanın politikalarının eleştirilmesini çok yerli bulmuyorum.Bütün dünyaya saldırıyo ona bunu diyo buna şunu yaptırıyo vs..Biz eğer dünyanın en güçlü ülkesi olsaydık kimse bize höt dur bakalım nereye diyemeseydi biz dünya barışı içinmi çalışırdık?.Tabiki hayır gücümüzü muhafaza edebilmek ve bu aradaki farkı açmak için çalışırdık.İnsanların ölmesini onaylıyor tabiki değilim ama dünyadaki bu sistemin ve dengelerin korunması amacının yanında biz insanlar görünmeyecek kadar küçüğüz.O yüzden bu sistem yüzyıllardır devam ediyo ve yüzyıllardır insanlar bu denge ve sistem uğruna ölüyo.Suç amerikanın değil yani.Amerikanın yerinde bi başkası olsa aynısını yapardı.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı kerempi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben açıkçası amerikanın politikalarının eleştirilmesini çok yerli bulmuyorum.Bütün dünyaya saldırıyo ona bunu diyo buna şunu yaptırıyo vs..Biz eğer dünyanın en güçlü ülkesi olsaydık kimse bize höt dur bakalım nereye diyemeseydi biz dünya barışı içinmi çalışırdık?.Tabiki hayır gücümüzü muhafaza edebilmek ve bu aradaki farkı açmak için çalışırdık.İnsanların ölmesini onaylıyor tabiki değilim ama dünyadaki bu sistemin ve dengelerin korunması amacının yanında biz insanlar görünmeyecek kadar küçüğüz.O yüzden bu sistem yüzyıllardır devam ediyo ve yüzyıllardır insanlar bu denge ve sistem uğruna ölüyo.Suç amerikanın değil yani.Amerikanın yerinde bi başkası olsa aynısını yapardı.
    misal osmanlı değil mi hocam; ermenilerin bulgarların kuzey afrika hep milletin kanını akıtarak 3 kıtaya hükmetti değil mi?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Orak biz gucluyken yani osmanlı zamanı din iicn savastık ve dunyaya huzur getirdik boyle vahset getirmedik barıs demokrasi diye heryere savas acmadık gerektigi icin yaptık. adamalr gelin bizi fethedin ne zaman gelceksiniz diye balkanalrdan haber yolluyolar sdusun yani ozgurlugu kim getirmis kim goturmus

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yada hristiyan kırım hanı rus çarı görmektense osamanlı sarığı görmeyi tercih ederim diye biraz daha kan akıtsın diye söyledi sanırım

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaşlar vatanınızı düşünün : Amerikalılra böyledir böyle düşünürler diye genellemek bence yanlış ülkemizde de 46039 türlü düşünen insan var herbiri birini tutmaz ki.
    Time division multiplexing of fibre optic interferometric sensor

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

osmanlı tabiki bi örnek.zamanında koloniyal güç olmak adına savaşan fransa ingiltere japonya almanya hollanda hepsi birer örnek hepsi gittikleri yerleri yağmaladılar yaktılar yıktılar.Bugün amerika oraya demokrasi değilde ben şeriat getirmek için saldırıyorum yakıyorum yıkıyorum dese biri çıkıpta hop dur bakalım diyebilecekmi?demeyecek diyemeyecek o yüzden onları eleştirmeyelim diyorum ben sadece.Bizde yaptık tüm dünyada yaptı yine yapıcaklar..

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

genellemek yanlış olur tabi ki ama öyle süper yardım severler baya insancıl takılıyorlar laflarıda bence çok havada kalıyor tablo önümüzdeyken...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı kerempi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    osmanlı tabiki bi örnek.zamanında koloniyal güç olmak adına savaşan fransa ingiltere japonya almanya hollanda hepsi birer örnek hepsi gittikleri yerleri yağmaladılar yaktılar yıktılar.Bugün amerika oraya demokrasi değilde ben şeriat getirmek için saldırıyorum yakıyorum yıkıyorum dese biri çıkıpta hop dur bakalım diyebilecekmi?demeyecek diyemeyecek o yüzden onları eleştirmeyelim diyorum ben sadece.Bizde yaptık tüm dünyada yaptı yine yapıcaklar..
    kardeş yanlış anladın galiba ben osmanlıyı kötüleyecek kadar kanı bozuk değilim. osmanlı tüm dünyaya barış ve refahı getirdi. fatihin yazdığı balkan fermenını aö bir bak istersen. kimin ırzına geçilmiş kimin çocuğu katledilmiş osmanlıda adamlar gel al devletimizi yönet demiş. ispanya kralı yahudileri doğrarken biz gemilerle gidip almışız izmire selanike yerleştirmişiz. asıl insan sevgisi bu din gözetmeden mazlumun yanında zalimin karşısında olmak !

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ben burda goruyom surekli sırııyolar ki zaten amerika avrupa vs batı toplumlarında cogu kendi ulusal marslarını bilmicek kadar cahil bırakılmıs ki kendi kendine dusunemezler devlet bole derse he derler

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

yok osmanlı tarihinide karşılaştırmalı olarak okursak yani kendi tarih kitaplarımız+başka kaynaklar olmak üzere bizim atalarımızında osmanlınında yaptığı şuan amerikanın yaptığına benzer davranışlar var.Osmanlının en çok yaptığı mesela yerleştirme politikası wardır sende bilirsin tarihle alakan warsa.yeni ele geçirdiği bi bölgedeki insanları yer yurt eş dost tanımadan alıp kmlerce ötede başka biyere koymak ordakinide alıp yeni alınan yere yerleştirmek.Bu bi politikaydı bence çok akıllıcaydı ve gerekliydi o kadar büyük bi imparatorluk için ama insani olduğunu söylersek yanlı davranmış oluruz.Ama dediğim gibi ben zaten devlet politikalarında bu büyük düzende hümanist bi yaklaşım olamayacağını deminde söyledim,o yüzden osmanlının bu uyguladığı politikaya saygı duyuyorum,eleştiremem dönem onu gerektirmiş yapmışız.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

neyse konu dısarı cıkıyo gibi osmanlıyı cıkaralım aradan

ben milli olrak bi sorun yasıcagımızı sanmıyorum sonucta beyaz ırkdanız ama dini olarak biraz prosedur cıkabilir gibime geliyor ozellikle resmi islemlerde

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

iii dee baba biz kan dökmeden yapmışız. hukuk da bir kural wardır "düşmanın şahitliği en büyük delildir" düşün isveç kralı fransa kralı ispanyalı yahudiler kırım devleti gidip yardım istiyorlar kendi dindaşlarına karşı farklı bir din mensubundan. Eğer, osmanlı eli kanlı devletse neden yardım istesinler şimdi hangi mazlum devlet abd den ing. yardım istiyor.Kurdun eline kuzuyu elini kolunu bağlayarak vermek olur bu bence osmanlı ve abd yi kıyas saçma olur. bunun kendi ırkdaşım veya dindaşım olduğu için söylemiyorum. mesela timur mahvetmiş orta asyayı ırkdaşım ama bi halta yaramaz. bunu da nesnel olduğumu daha iii anlaman için diye söyledim.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Ben zaten osmanlıdan geliyo olmamızdan dolayı her zaman mutlu olmuşumdur ama demek istediğimde şu ki yunan kitaplarında osmanlı çoluğumuzu çocuğumuzu kesti yazar bi başka ülkenin tarih kitabında osmanlı bize bunu yaptı şunu yaptı yazar,bizimkindede sadece onların yaptıkları yazar yunanlılar ülkemizi bastı çoluğumuzu çocuğumuzu kesti deriz ki bunlarda doğrudur sadece eksiktir. bizim tarihçilerimizde kabul etmediği için bizim tarih kitaplarımızda bu tip şeyler yazmaz her ülkenin kendi tarih kitabında kendi kabul ettiği şeyler yazıyo malesef nesnel olamıyoruz o konuda.Ha şuan dünya global olduğu için amerikanın bu yaptıklarını kimse kendine göre yazıp çizemez weya tarihte yoktur böle şeyler diyemez hepimiz gördük duyduk biliyoruz çocuklarımıza anlatıcaz.Bu açıdan tabiki osmanlı amerika karşılaştırılması yapılamaz devirler farklı ama yapılanlar elde olan iktidarı devam ettirmek ve güçlendirmek adınadır her dönemde her koşulda kimseyi yargılamayalım diyorum ben o yüzden dediğim gibi biz bugün dünyanın 1.ülkesi olsaydık türkiye olarak dünya barışı için çalışmazdık.Ben bi türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak açıkçası ülkemin benim çıkarım için elinden geleni,gücü ölçüsünde yapmasını isterdim.Neyse konuyuda çıkardık rayından gerçekten
    Oraya gittiğimizde daha yakından inceleme fırsatımız olucak hayatlarını bakalım politikalarını ve nedenlerini daha iyi anlayabiliriz belki
    Konu kerempi tarafından (20-05-2008 Saat 04:22 AM ) değiştirilmiştir.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

bütün devletlerin tarih kitaplarına bakın hiç biri kötü olayları kabul etmez başka devletlerin tarih kitaplarında yazmasına rağmen.Bütün herkes kendi işine geldiği gibi yazar çizer.Ne yazıktır ki ortada bir nesnellik yok.Tarih konusunda üzüldüğüm olaylardan birtanesidir.
    Time division multiplexing of fibre optic interferometric sensor

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Allah aşkınıza beyler nesnellikse alın size nesnellik. Kapodokyadaki kilisleri bilirsiniz hepsi nereye yapılmış dağların vadilerin oyuklarına.Neden Byzans zulmunden kurtulmak için.ozmanlar byzans putperst. (bknz: ıhlara vadisi yılanlı kilisesi vb.)Ama bizim dönemimize bakın Fatih istanbulu fethettikten sonra sadece Hegia Sophia kilisesi Aya Sofya cami olmuş diğer kiliselere dokunulmuş mu? Bu çok basit bi örnek. Bunlar çoğaltılabilir. Osmanlı zülüm yapmadı zülüm temellerine kurulmadı. Onun için 70 millet içinde barındı. Biz emperyalist bir devlet değildik. Olmadık. Bunu emin olun tüm nesnelliğim ile söylüyorum...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks