Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 37 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Irkçılık (Dini-Milli)

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ya ist fethettigimizde de 1 tek ayasofyayı cami yaptık geri kalan hepsi sabit kaldı ve halka istediginiz gibi yasamaya devam debilrisiniz dendi. hee aysaofya hem gorkenli oldugu icin hemde bi yerde gucumuzu belli etmek icin cami yapıldı ama olsun sonucta bzim altımızdayken adamalrın klisesini bile osmanlı yaptı

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı barasorlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya ist fethettigimizde de 1 tek ayasofyayı cami yaptık geri kalan hepsi sabit kaldı ve halka istediginiz gibi yasamaya devam debilrisiniz dendi. hee aysaofya hem gorkenli oldugu icin hemde bi yerde gucumuzu belli etmek icin cami yapıldı ama olsun sonucta bzim altımızdayken adamalrın klisesini bile osmanlı yaptı

eywallah hocam güzel açıklama

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Zaten istesende o dönemde bugün amerikanın emperyalizmini yapma imkanın yok .Çok az sayıda osmanlı beyliğinin soyundan gelen insan vardı ve o coğrafyaya onları yayıp orda yaşıyanları öldürmek gibi bi sistemle osmanlı o kadar büyüyemezdi yani ben konuyu daha uzatmak istemiyorum sonunda anti-osmanlıcı ilan edilmek istemem çnkü anlatmak istediğim başka bişeydi onuda anlattım sanıyorum konuyu daha fazla millet kişiselliğine indirgemek istemem ama tarihimizi çok iyi bilmek istiyosak bence o osmanlı topraklarında o gün ataları yaşamış insanların o 70 milletin bugünkü tarih kitaplarını öğrenmek bilmek lazım ben sadece 3 4 tanesini okuyabilmişimdir en fazla keşke bugünkü gibi olanaklar o günlerdede olsaydıda bugün emperyalizm dediğimiz şeyi kimlerin başlattığını detaylı olarak nesnel olarak bilebilseydik
    All the miles that separate disappear now when I'm dreaming of your face..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı kerempi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zaten istesende o dönemde bugün amerikanın emperyalizmini yapma imkanın yok .Çok az sayıda osmanlı beyliğinin soyundan gelen insan vardı ve o coğrafyaya onları yayıp orda yaşıyanları öldürmek gibi bi sistemle osmanlı o kadar büyüyemezdi

Orti dünyada kabul edilmiş tarihte 3 büyük imparatorluk vardır
    bunlar mongols =mogollar rome= roma ottoman = osmanlı
    bunlardan 2 si dünyayı yaktılar yıktılar ozellikle mogolar

he en ılımlısı osmanlı idi ama maalesef devletleride insanlar kurdugu icin insanalrın ölme kaderi devletlere de gecmis onlarda elbet bi gun bi nedenden bitiyor ve bitecek

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı macgyver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam bildiğiniz gibi Amerika 300 milyon civarı nüfusa sahip olan ve son derece kozmopolit bir ülke.Geçen bir dersde hocamız Amerika için ming pot tabirini kullanmıştı.Bütün insanların,milletlerin birarada olduğu bir kaynaşma noktası diyelim.

Amerikada insanların müslümanlara bakışı o kadar geniş bir meseledir ki bu kişilere,kaldığınız yere,muhatap olduğunuz kişiye kısacası bir çok faktöre göre değişir.

2006 yılında çalıştığım otelde işverenim ve çalışma arkadaşlarım dinimize son derece saygılıydılar.Öğle yemeklerinde bize özel sebzeli ya da içinde domuz eti olmayan pizza yollarlardı.O an kaldığım yer Virginia'da Newport News adlı bir şehirdi ve insanlar müslümanlığa karşı önyargılı değillerdi.

Fakat insanların müslümanlar hakkında son derece yanlış fikirleri de var.Misal verecek olursa başımız ağrıdığı zaman aspirin içmediğimizi düşünenlerden tutun da(ne alakaysa işte) müslümanların müslüman olmayanları öldürme hakkının olduğunun doğru olup olmadığını bana soranlar da vardı.Burada da işler biraz bize düşüyor.İnsanların akıllarındaki önyargıyı yıkmak ve onlara işin doğrusunu göstermek bir nevi görevimiz diye düşünüyorum.

Tabii işin bir de diğer boyutu var.Bazı insanlar müslümanları potansiyel terörist olarak görüyorlar,onlar hakkında hiç ama hiç iyi fikirlere sahip olmadıklarını rahatlıkla söyleyebilirim.

Size aşağıda bir link vereceğim ve sizden ricam bu videoyu defalarca izlemeniz.Bu video sayesinde Amerika'da insanların müslümanlara karşı düşüncelerini biraz daha iyi anlayabilirsiniz.

Linki vermeden önce müsadenizle videonun kısa bir çözümlemesini aşağıya ekliyorum.

Olay şu şekilde gelişiyor ve olaylar saniye saniye gizli kamera tarafından kaydediliyor.Başı kapalı bir müslüman bayan, bir restorana yiyecek almak için giriyor.Bu video ABC televizyonu tarafından hazırlanıyor.Restorandaki garson, müslüman bayana servis yapmak bir yana ağır hakaretlerde bulunuyor(garson da ABC'nin bir çalışanı).Burada amaç bir müslüman bayan hakarete uğradığı zaman insanların nasıl tepki vereceği.

Garson, bayana şu tarz şeyler söylüyor:
    How do I know you are not terrorist.Terrorist look like you.You are not dressed like American.Get on your camel and get back to where you came from...vs Yani restorana yiyecek bir şeyler almak için giren bayan yiyecek almak bir yana sırf başı kapalı olduğu için son derece ağır hakaretlere uğruyor

İşin enteresan tarafına gelecek olursak.Bir takım insanlar garsonun bu davranışını destekliyor ve doğru davrandığını söylüyor.

İşin takdire şayan tarafı ise insanların büyük çoğunluğu ise garsona iğrenç olduğunu,bu şekilde davranamayacağını ve benzeri şeyler söylüyorlar.Bazı insanlar dükkanı terkediyor ve bir daha oraya gelmeyeceklerini söylüyor.Bazıları ise garsona manager'i ile konuşmak istediklerini söylüyorlar.

Son bir not:Videoda garson bayana Amerikalı gibi giyinmediğini söylüyor.Kadın daha sonra Amerikalı olduğunu ve Amerika'da doğduğunu fakat buna rağmen bir takım insanların kendisini Amerikalı olarak kabul etmediklerini söylüyor.

Şahsi yorumum ise şudur: Amerikalı olmak demek standart bir giyim tarzına sahip olmak demek değildir.Bence Amerikalı olabilmek değişik inançlara,ırklara,düşüncelere karşı önyargısız ve saygılı olabilmektir.

http://www.youtube.com/watch?v=PqbQW...og.miracc.com/
    merhaba.ben kapalı bi bayanım wat la amerikaya gitsem sorun olur mu. bide namaz konusunda nasıl davranırlar.bu konuyu bi kaç kişiye sordum bazıları sorun olur bazıları olmaz diyo.kafam karıştı

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

sana bu forumdan kimse sorun olur demedi, oyle bir durum yok.. ulkemizde hristiyanlarin ibadetlerine ne kadar izin veriliyorsa ;onlar cok daha fazla izin veriyorlar bu konuda.. hicbir sorunun olmaz merak etme..

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı sibel tunç kol Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba.ben kapalı bi bayanım wat la amerikaya gitsem sorun olur mu. bide namaz konusunda nasıl davranırlar.bu konuyu bi kaç kişiye sordum bazıları sorun olur bazıları olmaz diyo.kafam karıştı
    daha kaç konuya daha aynı soruyu soracaksın !!! bir incele profillerimizi burada tecrübeli insanlar olarak konusuyoruz üstelik. Sana sorun olur diyen her kimse gelsin foruma anlatsın bakalım ne sorun olmuş ögrenelim bizde !!
    2008,2009,2011 wat katılımcısı

2008-NY-Thendara City-Van Aukens Inn-Dish Washer

2009-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

2011-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks