Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 55 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Overtime nasil hesaplanir ? ( ne kadar kazandigin )

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart Overtime nasil hesaplanir ? ( ne kadar kazandigin )

Basit olarak haftada 40 saatden sonrasi mesai (overtime) olur ve 1,5 kati ile carpilir.
    Her gun icin de 8 saatden sonrasi da yine mesai olur ve yine 1,5 kati ile ucretlendirilir. Mesai olmayan normal calisma saatlerine regular diyolar. Haftada 40 saat reguluru doldurmazsan Cumartesi overtime olmaz.
    Pazar ve resmi tatil gunleri ( 4 temmuz gibi) tum gun mesaidir.

Ornek vereyim. Hergun 9 saat calisan biri Sali gunu 5 saat calissin mesala.

Gunler ____________________ Normal Calisma (regular) _______ Mesai (overtime)

Pazartesi _ 9 __________________________ 8 ____________________ 1
    Sali ______ 5 __________________________ 5 ____________________ 0
    Carsamba_ 9 __________________________ 8 ____________________ 1
    Persembe_ 9 __________________________ 8 ____________________ 1
    Cuma ____ 9 __________________________ 8 ____________________ 1
    Cumartesi_ 9 __________________________ 3 ____________________ 6
    Pazar ____ 9 __________________________ 0 ____________________ 9

Toplam = 59 ____________________regular:40 ____________overtime 19

Haftada 80 calistiginizi varsayalim.
    regular 40
    overtime 40 .

Overtime 1,5 ile carpilir ise 40 x 1,5 = 60 saatlik ucret alinir. 40 da regular vardi 60 + 40 = 100 . saati 7,25 dersek 7,25 x 100 = 725 dolar haftalik alir,kesintiler haric.

SORU : Simdi size bir soru bakalim konuyu anlamis misiniz 2005 yilinda 2 haftada 252 saat calismistim. o iki haftada kac dolar kazandim ?

Cevaplayanlar Shinoda'dan bir sey istesin )

Herkese 2005 gibi iyi bi sezon ve iyi sanslar diliyorum. 252 yi gecersiniz umarim
    Konu yazinalaska tarafından (18-04-2008 Saat 04:25 AM ) değiştirilmiştir.
    Work and Travel Alaska - Dikkat !

http://www.turkishwat.net/dikkat-alaska-t3370.html

_______________SkyBlue2391_______________

2004 Alaska
    2005 Alaska
    2006 Alaska
    2007 Alaska
    2008 Alaska
    2009 ........

Mutlaka gidebildiginiz kadar cok sirketi ziyaret edin daha sonra kiyaslayip kararinizi verin . Guvendiginizi secin .

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

Bilgi için teşekkürler... bir de ekleme ben yapayım.

Çalıştığınız tüm zamanlar çalışma saati olarak yansımıyor paycheck'e, günde 1 saat falan ortalama break-time vermek durumundasınız, yani çalışsanız da çalışmasanız da öyle yansıyor (öyle olmayanar var fakat geneli böyle) o yüzden 40 saatlik rutin bir çalışma aslında 32-35 saat olarak yansıyabiliyor çekinize, ve overtime da 32+ değil 40+ da verildiği için fazladan çalışmanız gerekiyor... sonra neden saatimi az göstermiş bu ecnebiler diye şaşırmayın (ben şaşırmıştım o yüzden)

not: ayrıca sorunun cevabı: 7,25'den hesaplarsak;

regular: haftalık 290$*2=580$
    overtime: haftalık 935,25$*2=1870,5$
    toplam: 2450,5$ yapar, ki masallah 3 ayda kazanan insanlar var bu parayı
    Betrayer... in truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes see what others cannot...

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

peki ben bişey sorcam beyler
    benim overtime ücreti ile regular dediğiniz olay aynı..iş sözleşmesinde
    ikisindede 7,25 yazıyor.over time için ''OFTEN'' yazıor haftada 30-90
    saat arasıda çalışma dior..
    bu yasal birşey mi overtime ile regular dediğinizin aynı olması?_
    only GoD CaN JuDgE me!!!!!

"FiRsT YoU GoT ThE MoNeY
    TheN YoU GoT ThE PoWeR
    WheN YoU GoT ThE PoWeR
    YoU HaVe ThE WoRLd
    YoU HaVe ThE WoMeN...

LaNeT OlSuN İçiİmdeKi İnsAn SeVgİsine

nerede o eski saf temiz bir beklenti olmdan olan sevdalar aşklar,,,,ya mecnun olmuş küpeli ya leyla kaşar

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

amerika ici overtime o sekilde kalabiliyor diye biliyorum ekstra ucret vermiyorlar ama yanlis biliyor olabilirim

BannedUser
    Guest

one be kardeşim hiç mi uyumadın 14 gün 11*24=264 saat yapar yani sen hiç durmadan 10,5 gün mü çalıştın

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

gunde ortalama 18 saat

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

ben şöyle olduğunu düşünüyordum,mesela saat ücretim 10$,haftada 40 saatten sonra bu saat ücreti 1.5 katına çıkıyor yani 41. saatten itibaren saat ücreti 15$ dolar oluyor.buna göre haftada 50 saat çalışan biri:
    40x10=400
    ve vertime,10x15=150
    toplam=550
    böyle hesaplanmıyormu?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yazınalaska'nın hesaplamasında yanlışlık olduğu kanaatindeyim.

Overtime hem günde 8 saatin üstünde hem de haftada 40 saatin üstünde olmak üzere iki türlü işlemez.Bu iki yöntemin sadece birine tabii olursunuz.

Yukarıdaki ifadeyi açacak olursak;
    Amerikada her eyaletin kanunları farklı olduğu için overtime uygulamasında 2 tip çeşitlilik görülür.Birincisi(genel yaygın şekil budur), bazı eyaletlerde, haftada 40 saatten sonra her çalıştığınız saat(ya da dakika) ücreti normal ücretinizin 1.5 katını alırsınız.Eğer bu yönteme tabi olduğunuz bie eyalette iseniz,örnek verecek olursak, haftada 4 gün ve günde 10 saat çalışsanız overtime ücreti alamazsınız.Bu sistemde önemli olan günde ne kadar çalıştığınız değil haftada 40 saati geçip geçmediğinizdir.Haftada 4 gün ve günde de 9 saat çalışsanız overtime ücreti alamazsınız.Günde 8 saati geçiyorsunuz ama bu önemli değildir,sonuçta haftada 40 saati geçmiyorsunuz ve overtime alamazsınız.

Diğer sistemde ise overtime belirlemede haftalık 40 saati geçme yerine günlük 8 saati aşma kriterdir.Yani gün içinde 8 saati aştığınız her saat(dakika da olabilir) overtime çalışıyor olursunuz.Bu sistemde haftada 40 saati geçip geçmediğiniz önemli değildir.Yine bir örnek verecek olursak her gün 9 saat ve haftada 4 gün çalışsanız ki bu haftada 36 saat yapar ama toplamda overtime sınırı olan günlük 8 saati 4 gün boyunca 1 saat aştığınız için 4 saat overtime alırsınız(çalışma saati 36 yani 40'ın altında ama overtime alıyorsunuz).

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Konuya açıklık getirlirse
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

Alıntı macgyver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazınalaska'nın hesaplamasında yanlışlık olduğu kanaatindeyim.

Overtime hem günde 8 saatin üstünde hem de haftada 40 saatin üstünde olmak üzere iki türlü işlemez.Bu iki yöntemin sadece birine tabii olursunuz.

Yukarıdaki ifadeyi açacak olursak;
    Amerikada her eyaletin kanunları farklı olduğu için overtime uygulamasında 2 tip çeşitlilik görülür.Birincisi(genel yaygın şekil budur), bazı eyaletlerde, haftada 40 saatten sonra her çalıştığınız saat(ya da dakika) ücreti normal ücretinizin 1.5 katını alırsınız.Eğer bu yönteme tabi olduğunuz bie eyalette iseniz,örnek verecek olursak, haftada 4 gün ve günde 10 saat çalışsanız overtime ücreti alamazsınız.Bu sistemde önemli olan günde ne kadar çalıştığınız değil haftada 40 saati geçip geçmediğinizdir.Haftada 4 gün ve günde de 9 saat çalışsanız overtime ücreti alamazsınız.Günde 8 saati geçiyorsunuz ama bu önemli değildir,sonuçta haftada 40 saati geçmiyorsunuz ve overtime alamazsınız.

Diğer sistemde ise overtime belirlemede haftalık 40 saati geçme yerine günlük 8 saati aşma kriterdir.Yani gün içinde 8 saati aştığınız her saat(dakika da olabilir) overtime çalışıyor olursunuz.Bu sistemde haftada 40 saati geçip geçmediğiniz önemli değildir.Yine bir örnek verecek olursak her gün 9 saat ve haftada 4 gün çalışsanız ki bu haftada 36 saat yapar ama toplamda overtime sınırı olan günlük 8 saati 4 gün boyunca 1 saat aştığınız için 4 saat overtime alırsınız(çalışma saati 36 yani 40'ın altında ama overtime alıyorsunuz).
    evet günde 8 saatten fazlası overtimedır gibi bir açıklama yanlış olur... hesaplamalar günlük değil haftalık olarak yapılır... rastlamadım ama farklı şekilde hesaplama yapılan eyalet varmı bilmiyorum, ki oldugunu zannetmiyorum... buradaki kıstas günde ne kadar çalışıldığı değil haftada ne kadar çalışıldığıdır...
    Betrayer... in truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes see what others cannot...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Hafta içi 8 saatin üstüne overtime uygulaması var.Ancak şartlarını,kime uygulandığını ya da hangi eyalette olduğunu bilmiyorum.Bugüne kadar hiçbir Wat öğrencisinin günlük 8 saatin üstünde overtime aldığını da duymadım.Ancak böyle bir uygulama var:
    "....Hourly workers working more than 8 hours in a work day must be paid mandatory overtime pay for all hours over 8 hours."(http://www.spectrum-research.com/V2/...ertime_law.asp)

WAT öğrencileri için konuyu toparlama babında genelleme yapacak olursak günde kaç saat çalıştığınıza bakılmaksızın bir haftalık iş süresinde 40 saatin üstüne çıktığınız her saat(tam sayı şeklinde bir saat olması gerekli değil her dakika için desek daha doğru olur aslında) için overtime(normal mesai ücretinin 1.5 katı alırsınız).

Burada önemli husus 40 saatin üstüne çıktığınız anda overtime'a girersiniz.40 saatten sonra 1 dakika bile çalışsanız bunun karşılığında overtime alırsınız.
    Haftada 45 saat çalışan bir kimse -saat ücretinin 10$ oldugunu varsayarsak-;
    40*10+5*15=475 dolar alır.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

teşekkürler arkadaşlar bende yanlış bilmediğimi görmüş oldum.yazınalaskanın hesap yöntemini pek anlamadım çünkü.
    birçok iş listesinde 40+ overtime olarak geçiyor buna göre bizim hesaplamamız kıstas gibi.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ben yazinalaskaya birakicam aciklamayi sadece birsey soylicem 4 yildir alaskaya giden bir arkadasa karsi boyle konusuyorsunuz.. gerisinin cevabini o verir

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Ben bir yorumda bulunmak istiyorum daha doğrusu bir noktaya dikkat çekmek.

Malumunuz forumun amacı bilgi alışverişinde bulunmak ve birbirimize yardımcı olmak dolayısıyla hiçkimsenin sen haklısın ben haklıyım davası yaptığını düşünmüyorum.

Tartıştığımız şey kesinlikle şahıslar değil,fikirlerdir.
    Ortada bir yanlışlık varsa bunu düzmeliyiz ki diğer arkadaşlar da yanlış bilgi almasınlar...

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

ya bide çalıştığımız saatlerden molaları kullansan da kullanmasan da kesiolarmış. paychecki öle veriolarmış bu haftada kaç saat kesinti oluo yani mola filan..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

daha nasil anlatayim ))

bu arada o yuzden bana ""majestic"" diyolar

2004 Alaska
    2005 Alaska
    2006 Alaska
    2007 Alaska
    2008 Alaska
    2009 ........

Mutlaka gidebildiginiz kadar cok sirketi ziyaret edin daha sonra kiyaslayip kararinizi verin . Guvendiginizi secin .

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

@yazınalaska
    hocam siz hala aynı fikirde ısrarlı mısınız ?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

kesinti olayo fabrikadan fabrikaya, hatta bolumden bolume gore degisir. 15 dakklik molalar kesilmez . 30 dakka larda bazen kesilmez. 1 saatler illa ki kesilir

2004 Alaska
    2005 Alaska
    2006 Alaska
    2007 Alaska
    2008 Alaska
    2009 ........

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

haftada 40 saati gecemezsen gunluk gectigin saatler overtime olarak yazilir. yani 2 turlu hesaplanabilir bu alaska icin boyledir amerika ici nasildir onu bilemem isteyene paycheck detaylarimi scan edip yollarim overtimelari gorursunuz..

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

hayır olay sen haklısın ben haklıyım değilkiburada fikir paylaşıyoruz ve evet eyaletten eyalete işyerinden işyerine değişebilir.geçmiş yıllarda çalışanlar nasıl overtime aldıklarını yazarlarsa daha etkili olur.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

olay hakli degil yanlis anlasilmisim yani yazinalaska 4 yildir gidiyor bu 5 olcak yeterince iyi biliyor alaskada nasil oldugunu

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Arkadaşlar ben bir kere şu mantığı kabul etmiyorum: Arkadaş 3 kere gitti 5 kere gitti dolayısıyla o bilir..

Galiba nickimin altında acemi watçı yazdığı için yazdıklarımız itibar görmüyor ancak ben de bu işlerde yeteri kadar tecrübeliyim vakti zamanında biz de yeterince gittik,gitmeye devam edeceğiz.

Ayrıca bazı işleri bilmenin gitme sayısıyla bir orantısı olduğunu zannetmiyorum.Ben ilk gittiğim sene orada yılların watçılarına telefon alınması,kimlik alınması,masrafsız paycheck bozdurma,iş bulma gibi konularda bizzat yardımcı olmuş,onlara ben öğretmiştim bu işlerin nasıl yapılacağını.Kendi mantığımı work&work yerine work&learn şeklinde özetleyebilirim.Haftada 100 saat çalışmak yerine 50 saat çalışmayı ve boş vakitlerde gezmeyi,yeni şeyler öğrenmeyi tercih ederim.

Geçen sene Amerikaya gittiğimde elimde ne iş kabul belgesi ne kalacak yer vardı.Yani bana kimse iş ya da kalacak yer ayarlamadı.

Forumun ilk sayfasına bakarsanız günlük 8 saatin geçildiği takdirde overtime uygulaması var olduğunu söyleyen benim ancak şunu da eklemişim şartlarını,kime nasıl uygulandığını bilmiyorum dedim.

Alaskaya hiç gitmediğim için Alaskada overtime uygulamasını giden arkadaşlara bırakıyorum.

Alaska harici eyaletlerde çalışacak arkadaşlara sesleniyorum.Aklınızı karıştırmayın, uygulama son derece basit ;"ne kadar ekmek o kadar köfte" misali 40 saati ne kadar geçerseniz o kadar overtime alırsınız.Günde kaç saat çalıştığınızın ya da hafta sonları çalışıp çalışmadığınızın bir önemi yoktur.
    Günde 8 saati geçin ya da geçmeyin,hafta sonu çalışın ya da çalışmayın tek kriter bulunduğunuz çalışma haftasında 40 saati doldurup doldurmadığınızdır.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

hahahaha

basit bi anlatimla haftada 40 saat overtime.

ama diyelim ki pazartesi 16 - sali 16 calistin ve haftanin kalan gunleri calismadin . o zaman sifir overtime mi ?
    hayir degil 16 saat overtime. Anlatilmak istenen buydu.

Alaska'ya cok gitmek cok bilmek degil tabi ama, cok gitmek az bilmek, az tecrube de degil

2004 Alaska
    2005 Alaska
    2006 Alaska
    2007 Alaska
    2008 Alaska
    2009 ........

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

overtime 2 kere olmaz.

basit anlatimla haftada 40 saat den sonrasi overtimedir ama haftada 40 saati doldurmazsan gunluk overtime i da alirsin . yazdiklarim iyi okunursa anlasilir bence.

2004 Alaska
    2005 Alaska
    2006 Alaska
    2007 Alaska
    2008 Alaska
    2009 ........

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

@yazinalaska

Hocam sen şimdi Amerikada(New York,Virginia..vs -Alaska hariç) eğer günde 8 saati geçersen overtime mı alırsın diyorsun?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ben cevaplıyım: evet alırsın

8 saati geçersen ama haftada 40 saatin altında olursan o gün kaç saat extradan çalışırsan o kadar overtime alırsın. haftalık 40 saati geçersen extra kaç saat almışsan o kadar overtime alırsın

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

daha nasil anlatilir bilmiyorum ki

Eyaletler arasi farkliliklar varsa bilemem

2004 Alaska
    2005 Alaska
    2006 Alaska
    2007 Alaska
    2008 Alaska
    2009 ........

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

United States federal law

In the United States, the Fair Labor Standards Act of 1938 applies to employees in industries engaged in, or producing goods for, interstate commerce. The FLSA establishes a standard work week of 40 hours for certain kinds of workers, and mandates payment for overtime hours to those workers of one and one-half times the workers' normal rate of pay for any time worked above 40 hours. The law creates two broad categories of employees, those who are "exempt" from the regulation and those who are "non-exempt". Under the law, employers are not required to pay exempt employees overtime but must do so for non-exempt employees. Independent contractors are not considered employees and are not protected by the FLSA. Several factors determine whether a worker is an employee, who might be entitled to overtime compensation, or an independent contractor, who would not be so entitled. That an employment agreement states that a party is an independent contractor does not mean that this is necessarily so.

Classes of workers who are exempt from the regulation include certain types of administrative, professional, and executive employees. To qualify as an administrative, professional, or executive employee and therefore not be entitled to overtime, three tests must be passed based on salary basis, duties, and salary level. The tests vary between administrative, professional, and executive employees based on their different duties and salary levels. There are many other classes of workers who may be exempt including outside salespeople, certain agricultural employees, certain live-in employees, and certain transportation employees. Employees cannot waive their FLSA protections and cannot abridge them by contract.

An employer may not retaliate [1] against an employee for filing a complaint or instituting a proceeding based on the FLSA. An employer that does retaliate would be liable under the Fair Labor Standards Act Section 216(b) for equitable relief including reinstatement, promotion, payment of lost wages, and payment of liquidated damages. Acts of retaliation include terminating employment, disrupting the workplace, threats, acts of physical violence, and constructive discharge.

Out of approximately 120 million American workers, nearly 50 million are exempt from overtime laws (U.S Department of Labor, Wage and Hour Division, 1998). In 2004, the United States was 7th out of 24 OECD countries in terms of annual working hours per worker. (See Working time for a complete listing.)

On August 23, 2004, President George W. Bush and the Department of Labor proposed changes to regulations governing implementation of the law. According to one study, the changes would have had significant impact on the number of workers covered by overtime laws and have exempted several million additional workers [2]. The Bush administration maintained that the practical impact on working Americans would be minimal and that the changes would help clarify an outdated regulation. In particular, the new rules would have allowed more companies to offer flextime to their workers in lieu of overtime. In September 2004, both chambers of Congress voted to block the Labor Department from putting these regulatory changes into effect.

görüldüğü üzere, günde 8'den fazla çalışmak değil, haftada toplam 40'dan fazla çalışmak overtime kapsamında yasalara göre... ha, günde 8'den fazla çalışanlara overtime üzerinden ücret ödeyen firmalar olabilir, -ne güzel firmalardır onlar- ,ama yasaya göre vermek zorunda değiller....
    Konu necro tarafından (20-04-2008 Saat 03:28 AM ) değiştirilmiştir.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Yazinalaska hocam daha nasıl anlatırım bilmiyorum diyorsun ama aynı şeyleri yazıp duruyorsun.

Net bir soru sordum ben sana cevabını vermedin: dedim ki bu 8 saat olayını Amerikadaki New York,Virginia gibi eyaletler için mi söylüyorsun diye.Neyse önemli değil,senin yerine lost kardeşimiz verdi.

Ben de lost'a cevaben yazıyorum:

Hocam Amerika'ya daha önce gittiniz mi bilmiyorum.Ama eğer gittiyseniz nasıl oluyorda günde 8 saati geçince overtime'a giriliyor diyorsunuz anlayamıyorum.
    2 farklı eyalette 4 farklı işte çalıştım.Ve kesinlikle altını çizerek söylüyorum(gerçekten çizecem mecaz değil yani) böyle bir şey kesinlikle yok

Ben çalıştığım işte hangi günün hangi saatinde overtime'a gireceğimi bilirdim.Söylediğimden adım gibi eminim ve yineliyorum sizin yöntem yanlış.

Ayrıca daha önce Amerika'ya giden onlarca arkadaş var.Onlar neden nasıl overtime aldıklarını belirtmiyorlar acaba?Malum nikimizin altında Acemi watçı yazınca hiyerarşide geride kalıyoruz,maalesef yazdıklarımız ses getirmiyor.

Bu konuda ortak noktada buluşamayacağımız gibi görünüyor.Konuyu fazla da uzatmamak lazım zira diğer arkadaşları sıkmak istemiyorum.Arkadaşların kafalarını karıştırmamak ve olayı şahsi polemiklere dönüştürmemek için bu başlığı netliğe kavuşturmamız lazım.

Eh bu durumda en mantıklı yol resmi sitelere başvurmak oluyor(bunlar resmi sitelerdir ama bize hiyearşik WAT yapısı lazım derseniz ben adını koyayım 20 kere Alaska'ya gidenler anlatıyor şeklinde düşünebilirsiniz)Neyse erinmedim,üşenmedim sizin için araştırdım.Sitelerden alıntıları koyuyorum:

----New Jersey için-----
    OVERTIME WAGE RATE - The New Jersey State Wage and Hour Law requires the payment of time and one half per hour for actual hours worked in excess of 40 hours, with certain exemptions.(Kaynak:http://lwd.dol.state.nj.us/labor/wag...hour_laws.html)

---Virginia İçin---
    Under the FLSA, employees are eligible for overtime pay after working at least 40 hours in one week. Certain types of employees are exempt from federal overtime requirements. These exempt employees are often referred to as "white collar" employees.
    (Kaynak:http://www.metrocorpcounsel.com/curr...4&EntryNo=1881)

Baktım böyle tek tek eyaletlerden link almak hem zaman alıyor hem de çok yer kaplıyor(malum yazı uzadıkça okunması azalıyor)iyisi mi bir genelleme yapalım dedim ve yaptım.

Genelleme yapacak olursak FLSA altında 50 eyalet 40 saatin üstünün aşılması takdirde overtime olduğuna kanunen tabidir.Bunun için aşağıdaki yazıya ve linke bakabilirsiniz:

FLSA applies in all 50 states.
    Generally, under FLSA, employees are entitled to time-and-a-half for hours worked beyond 40 hours in a work week. You loss this right only if you fall into an exemption.
    Kaynak: (http://www.myemploymentlawyer.com/me...answer_id=2133)

Daha önce de overtime hesabını matematiksel olarak yapmış idim.Bir de ingilizce hesabının yapılışını da gösterelim de matematiğimiz iyice pekişsin(daha önce yazılarımı okuyanlar bilirler,aşağıdaki hesaplama daha önce göstermiş olduğum hesaplamanın tıpkısının aynısıdır,-rakamlar farklı-,kısaca ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı

How much overtime pay do you deserve?

For each hour worked over 40 hours, pay should equal at least one and a half times the employee’s regular rate of pay. Here are some examples of how to calculate overtime pay based on how you are paid during a 40-hour workweek:

Hourly rate

* If more than 40 hours are worked, at least one and a half times the regular rate for each hour over 40 is due.
    * Example: An employee paid $8.00 an hour works 44 hours in a workweek. The employee is entitled to at least one and a half times $8.00, or $12.00, for each hour over 40. Pay for the week would be $320 for the first 40 hours, plus $48.00 for the four hours of overtime--a total of $368.00.
    (Kaynak: http://www.overtimepaylaw.us/chapter_5.html )

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

Alıntı macgyver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazinalaska hocam daha nasıl anlatırım bilmiyorum diyorsun ama aynı şeyleri yazıp duruyorsun.

Net bir soru sordum ben sana cevabını vermedin: dedim ki bu 8 saat olayını Amerikadaki New York,Virginia gibi eyaletler için mi söylüyorsun diye.Neyse önemli değil,senin yerine lost kardeşimiz verdi.

Ben de lost'a cevaben yazıyorum:

Hocam Amerika'ya daha önce gittiniz mi bilmiyorum.Ama eğer gittiyseniz nasıl oluyorda günde 8 saati geçince overtime'a giriliyor diyorsunuz anlayamıyorum.
    2 farklı eyalette 4 farklı işte çalıştım.Ve kesinlikle altını çizerek söylüyorum(gerçekten çizecem mecaz değil yani) böyle bir şey kesinlikle yok

Ben çalıştığım işte hangi günün hangi saatinde overtime'a gireceğimi bilirdim.Söylediğimden adım gibi eminim ve yineliyorum sizin yöntem yanlış.

Ayrıca daha önce Amerika'ya giden onlarca arkadaş var.Onlar neden nasıl overtime aldıklarını belirtmiyorlar acaba?Malum nikimizin altında Acemi watçı yazınca hiyerarşide geride kalıyoruz,maalesef yazdıklarımız ses getirmiyor.

Bu konuda ortak noktada buluşamayacağımız gibi görünüyor.Konuyu fazla da uzatmamak lazım zira diğer arkadaşları sıkmak istemiyorum.Arkadaşların kafalarını karıştırmamak ve olayı şahsi polemiklere dönüştürmemek için bu başlığı netliğe kavuşturmamız lazım.

Eh bu durumda en mantıklı yol resmi sitelere başvurmak oluyor(bunlar resmi sitelerdir ama bize hiyearşik WAT yapısı lazım derseniz ben adını koyayım 20 kere Alaska'ya gidenler anlatıyor şeklinde düşünebilirsiniz)Neyse erinmedim,üşenmedim sizin için araştırdım.Sitelerden alıntıları koyuyorum:

----New Jersey için-----
    OVERTIME WAGE RATE - The New Jersey State Wage and Hour Law requires the payment of time and one half per hour for actual hours worked in excess of 40 hours, with certain exemptions.(Kaynak:http://lwd.dol.state.nj.us/labor/wag...hour_laws.html)

---Virginia İçin---
    Under the FLSA, employees are eligible for overtime pay after working at least 40 hours in one week. Certain types of employees are exempt from federal overtime requirements. These exempt employees are often referred to as "white collar" employees.
    (Kaynak:http://www.metrocorpcounsel.com/curr...4&EntryNo=1881)

Baktım böyle tek tek eyaletlerden link almak hem zaman alıyor hem de çok yer kaplıyor(malum yazı uzadıkça okunması azalıyor)iyisi mi bir genelleme yapalım dedim ve yaptım.

Genelleme yapacak olursak FLSA altında 50 eyalet 40 saatin üstünün aşılması takdirde overtime olduğuna kanunen tabidir.Bunun için aşağıdaki yazıya ve linke bakabilirsiniz:

FLSA applies in all 50 states.
    Generally, under FLSA, employees are entitled to time-and-a-half for hours worked beyond 40 hours in a work week. You loss this right only if you fall into an exemption.
    Kaynak: (http://www.myemploymentlawyer.com/me...answer_id=2133)

Daha önce de overtime hesabını matematiksel olarak yapmış idim.Bir de ingilizce hesabının yapılışını da gösterelim de matematiğimiz iyice pekişsin(daha önce yazılarımı okuyanlar bilirler,aşağıdaki hesaplama daha önce göstermiş olduğum hesaplamanın tıpkısının aynısıdır,-rakamlar farklı-,kısaca ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı

How much overtime pay do you deserve?

For each hour worked over 40 hours, pay should equal at least one and a half times the employee’s regular rate of pay. Here are some examples of how to calculate overtime pay based on how you are paid during a 40-hour workweek:

Hourly rate

* If more than 40 hours are worked, at least one and a half times the regular rate for each hour over 40 is due.
    * Example: An employee paid $8.00 an hour works 44 hours in a workweek. The employee is entitled to at least one and a half times $8.00, or $12.00, for each hour over 40. Pay for the week would be $320 for the first 40 hours, plus $48.00 for the four hours of overtime--a total of $368.00.
    (Kaynak: http://www.overtimepaylaw.us/chapter_5.html )

öncelikle ellerine sağlık, gayet bilgi verici olmuş....

ve eklemek isterim ki, bazı arkadaşlar paychecklerinde 8 saatin üzerine de overtime almış olabilirler, garip de olsa şirket kendi inisiyatifini kullanmış ve günde 8 saatin üzerini overtime olarak tanımlamıştır... yani burda ben 8'in üstüne overtime alıyordum demekki bütün eyalet de böyleydi demek biraz fazla iyimser bir yaklaşım olur...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)