Toplam 30 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Amerikada Ulaşım ve Trafik Kuralları

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Exclamation Amerikada Ulaşım ve Trafik Kuralları

Amerika'da ulaşım sistemi Türkiye'ye oranla oldukça farklıdır. Genel olarak her Amerikalı araba sahibidir. New York, San Francisco, Washington DC ve Boston gibi büyük şehirler dışındaki yerlerde toplu taşıma sistemleri pek gelişmemiştir. Okul kampüsünde yaşıyorsanız arabanız olmadan idare edebilirsiniz. Ama kampüs dışında yaşamayı tercih edecekseniz büyük bir ihtimalle araba almanız gerekecektir.

Araba kullanabilmek için geçerli bir ehliyetinizin olması gerekmektedir. Ehliyet sorununuzu çözdükten sonra sıra alacağınız arabayı seçmede. Amerika'ya öğrenci olarak geldiğiniz ve bütçenizin sınırlı olduğu farzedilirse kullanılmış araba almak daha uygun olur. Öte yandan kullanılmış araba almak biraz risklidir. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

Kullanılmış Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kullanılmış arabaları alabileceğiniz yerler araba galerileri ve direk sahibinden olmak üzere ikiye ayrılır.

*
    Araba galerilerinden kullanılmış araba aldığınızda pazarlık imkanınız pek fazla değildir. Fakat size sattıkları arabaları biraz pahalıya satmalarının yanında genelde 1 yıl garanti verirler ve aldığınız arabanın bozularak elinizde hurda olması riskini ortadan kaldırırlar. Ayrıca gazeteden arayıp teker teker buluşmak yerine gidip galeriden almanın kolaylığı da büyüktür. Fakat bütçeniz oldukça kısıtlıysa sahibinden almak size %10-15 daha ucuza araba almanızı sağlayabilir.
    *
    Sahibinden araba almak daha dertli ama daha ucuz bir çözümdür. İşe Pazar gününü bekleyerek ve sabah erkenden kalkıp bulunduğunuz bölgenin Pazar günkü gazetesini almakla başlamalısınız. Pazar günleri gazetelerin “Classifieds” (seri ilanlar) kısmında bir çok ikinci el araba ilanı görebilirsiniz. Erken kalkın ve erkenden bütçenize uyanları teker teker arayıp araba sahipleriyle randevulaşmaya çalışın. Eğer arabalı bir arkadaşınız yoksa bir günlüğüne araba kiralamak faydalı olabilir. Çünkü çoğunlukla araba sahipleri sizin evlerine gitmenizi isteyebilir. Fakat istediğiniz bir buluşma noktasına gelenler de olabilir. Buluşma noktası olarak da daha önceden sizin için arabaları kontrol etmesi için anlaştığınız tamirciyi vermeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Size en önemli tavsiyemiz tamirciye kontrol ettirmeden sahibinden ikinci el araba almamanızdır. Bunun için, bölgenizde bir tamirciyle önceden konuşabilirsiniz.Genelde sizin için kontrol edeceği bir kaç araba için 30-40$ ödemeniz yeterli olacaktır. Eğer arabayı almanız durumunda onun daimi müşterisi olacağınızdan bahsederseniz bu yardımı size ücretsiz yapmasını da sağlayabilirsiniz.
    *
    Kullanılmış arabalar hakkında bilgiyi pazar gazetelerinin "Classifieds" bölümü dışında okullardaki ilan tahtalarından ve marketlerin girişlerindeki standlarda bedava olarak bulunan araba dergilerinden bulabilirsiniz.
    *
    Alacağınız arabanın işiniz bittiğinde kolay satılabilmesi ve değerinden çok kaybetmemesi açısından Amerikan arabası olmamasına bakın. En dayanıklı arabalar genelde Japon arabalarıdır.
    *
    Amerika'daki mesafelerin uzunluğundan dolayı makul fiyata satın alabileceğiniz arabalar büyük bir olasılıkla yüksek milde olacaktır. Bu nedenle bu tür durumlarda en önemlisi arabanın triger kayışını (timing bi) kontrol ettirmenizdir. Triger kayışı (Timing b) normal olarak her 60,000 milde bir değişmelidir. Değiştirilmezse arabanızın tamamen kullanılamaz duruma gelmesi riski vardır.
    *
    Bir başka bilmeniz gereken şey de içinde bütün ikinci el arabaların fiyatlarınım bulunduğu “Blue Book” kitapçığıdır. Bu kitapçığı dergi ve kitap satan her mağazada bulabilirsiniz.”Blue Book” size, her marka ve her model arabanın kesin fiyatını bulmanızda çok yardımcı olacaktır. Amerika’ da normal yıllık kullanım ortalama 12,000 mil olarak kabul edildiğinden senelik averaj olarak bu sayıdan daha fazla kullanılmış arabaların değeri daha düşük çıkmaktadır.

*alıntıdır
    bekle beni amerika

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Araba almayı düşÃ¼nüyordum gerçekten faydalı oldu.

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Gerçekten çok faydalı bir yazı.Çok teşekkürler.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

faydalı bilgiler sağolasn

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Birşey sormak istiyorum 20 yaşındayım ve araba almada veya kiralamada sorun yaşar mıyım ? New York'a gidiyorum.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Yazı oldukça faydalı olmuş ancak başlık alakasız olmuş biraz. Konuyu araştıran muhtemelen bulamaz arama butonuyla.. Araba almanın püf noktaları gibi bir başlık olsaymış, çok daha ulaşılabilir olurdu bence konu.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı Montesque Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birşey sormak istiyorum 20 yaşındayım ve araba almada veya kiralamada sorun yaşar mıyım ? New York'a gidiyorum.
    dostum amerikada 16 yaşında ehliyet alabiliyorsun ... arabanıda alabiliyorsun.. ama 21 yaşının altına araç kiralamıyorlar...

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

way.. ya benım arabalarla aram hıc yoktur orda sımdı ben ehlıyet alabılırmıyım vede tr de gecermı

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı reyes_19 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    way.. ya benım arabalarla aram hıc yoktur orda sımdı ben ehlıyet alabılırmıyım vede tr de gecermı
    evet 1 günde alabiliyorsun ve TR'de geçior...

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı uguriceinn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet 1 günde alabiliyorsun ve TR'de geçior...
    ya araba kullanmasını hıc bılmıyen kac gunde alıyo yoksa bı zamanlar tr de olan kasap ehlıyet olayı ordada mı var benım bı dolu tanıdıgım var okuma yazma yok ehlıyetı var hatta araba kullanmasını bıle bılmıyo

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

ya araba kullanmasını hıc bılmıyen kac gunde alıyo yoksa bı zamanlar tr de olan kasap ehlıyet olayı ordada mı var benım bı dolu tanıdıgım var okuma yazma yok ehlıyetı var hatta araba kullanmasını bıle bılmıyo
    amerikalılarda araba kullanmayı pek bilmiyolar zaten hepsi otomatik araç kullanıyo orda ehliyet almanın bizim için zor kısmı trafik levhalarının ingilizcesini kuralların ingilizcesini bilmek onun dışında bi problem olacağını sanmıyorum geçen sene bir arkadaşım almaya niyetlendi yazılı sınavda kuralların ingilizcesini bilemediği için sınavda başarısız oldu

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

a eyle ala ula amburleyle lap lup dıye dıye ogrenırız yazılı kuralları levhaları fılan yaw o bısı degıl bak sımdı sansımı deneyesım geldı ya olursa

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

a eyle ala ula amburleyle lap lup dıye dıye ogrenırız yazılı kuralları levhaları fılan yaw o bısı degıl bak sımdı sansımı deneyesım geldı ya olursa
    yani denemeye değer özelliklede ehliyetin yoksa.. burda kursa para ver harç parası... cart parası curt parası... bi araştır bence bu olayı

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı uguriceinn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yani denemeye değer özelliklede ehliyetin yoksa.. burda kursa para ver harç parası... cart parası curt parası... bi araştır bence bu olayı
    valla aslında fıkrıyatıma cuk oturdu once ehlıyetı alayım araba kullanmasınıda bı ara orenırım saka bı yana bı dolanam bakayım bu konu hakkında neler bulabılıcem..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

valla aslında fıkrıyatıma cuk oturdu once ehlıyetı alayım araba kullanmasınıda bı ara orenırım saka bı yana bı dolanam bakayım bu konu hakkında neler bulabılıcem..
    Amerika da sür orda herkes kurallara uyuyo Türkiyedeki gibi kaos hali yok orda pek. Daha rahat edersin.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

yok ben hıc bılmıyorum araba kullanmasını ehlıyet alacak kadar ogrensem yeter sonra arpa carpa ogrenırız zaten ben gelıstırırım kendımı

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

bu arada eksı sozlukte soyle bısı buldum belkı cıdden ehlıyet sınavını dusunen arkadaslar olabılır paylasmak ıstedım..

oncelikle $unu belirtiyim, turkiyeden aldiginiz ehliyetiniz ile abd'de (en azindan benim bulundugum eyalette boyle diyor kanun) 1 yil yasal olarak araba. bulundugunuz eyaletin ehliyetini almak istediginizde de oncelikle bir yazili sinava girmeniz gerekmektedir. yanli$ hatirlamiyorsam toplam 50 adet coktan secmeli soru soruluyor ve bunlarin 15'i trafik levhalari diger 35 soru ise genel trafik kurallari ile ilgili sorular. ilk bolumden 1, ikinci bolumden ise maksimum 3 yanli$ yapma hakkiniz var. eger bu sinavi ba$ari ile gecerseniz (ki sonucu hemen optik okuyucuda belli oluyor), size orada bir "learner's permit" veriliyor ve bunun ile 60 gun boyunca yaninizda normal bir ehliyeti olan bir ki$i ile trafikte yasal olarak araba kullanabiliyorsunuz. bu sure dolunca tekrar bureau of motor vehicles'a telefon edip direksiyon sinavi icin randevu aliyorsunuz. sinav gunu mutlaka bir araba bulmaniz lazim, zira onlar size kullanmaniz icin herhangi bir araba vermiyorlar. en iyi yontem tanidiginiz bir arkada$i ayarlayip sinav mahaline goturmek. sinav takriben 5 dk kadar suruyor ve hiz olarak 30-35 mph'i a$miyorsunuz. hele ki bir de duz vites (stick shift) araba ile sinava girmi$seniz yaninizda oturan gorevliden resmi olmasa da manevi bir arti puan aliyorsunuz. bu direksiyon sinavinda sadece "dur" i$aretlerine dikkat etmeniz, sola saga donu$lerde sinyal vermeyi unutmamaniz, ani fren yapmamaniz ve park ederken anormal bir hata yapmamaniz "operator driver licence"'i almanizi garantiletecektir. sinavi gecip gecmediginiz 10-15 dakika icinde size bildirelecek ve cok buyuk bir ihtimalle devlet dairesinden cebinizde ehliyetinizle ayrilacaksiniz.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

yok ben hıc bılmıyorum araba kullanmasını ehlıyet alacak kadar ogrensem yeter sonra arpa carpa ogrenırız zaten ben gelıstırırım kendımı
    reyes,orada araba kullanmak zaten kolay.ehliyet almak ta öyle.yalnız eyaletlere göre prosedürler ve bekleme süreleri değişiyor. tr ehliyetin varken almak daha kolay. ancak ehliyetin yoksa yazılı sınavı geçtikten sonra verdikleri permit ile 6 ay sonra sınava girildiğini duymuştum eyaletin birinde.gideceğin eyaletin dmv web sitesinden ayrıntılı bilgi alabilirsin...ama çarpa çarpa öğrenme olayını bir daha düşün derim ben

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Amerikadaki trafik kurallarının veya trafikte karşılaşabiliceklerinin tükiyedekine göre biraz farklı olduğunu duydum , bilgisi olan varsa eğer yardımcı olabilir mi ?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı cag Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Amerikadaki trafik kurallarının veya trafikte karşılaşabiliceklerinin tükiyedekine göre biraz farklı olduğunu duydum , bilgisi olan varsa eğer yardımcı olabilir mi ?
    hız sınırlarını aşmadığın sürece pek bişey olmaz texsdaysan radar tespit cihazları var hemde yasal onları kullanabilirsin ayrıca polis seni durdurduğunda arabadan inmemen ve ellerin direksiyonda beklemen lazım en önemli olanlar bunlar
    ya olduğun gibi görün yada gözüme görünme!!!

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı matador_36 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hız sınırlarını aşmadığın sürece pek bişey olmaz texsdaysan radar tespit cihazları var hemde yasal onları kullanabilirsin ayrıca polis seni durdurduğunda arabadan inmemen ve ellerin direksiyonda beklemen lazım en önemli olanlar bunlar
    arabadan inipte polisin yanına gitmeye yeltenirsen (ki tr de polis arabada bekler sen gidersin yanına) vurulma riskin bile var haberin olsun
    2008,2009,2011 wat katılımcısı

2008-NY-Thendara City-Van Aukens Inn-Dish Washer

2009-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

2011-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

Alıntı kayhan86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arabadan inipte polisin yanına gitmeye yeltenirsen (ki tr de polis arabada bekler sen gidersin yanına) vurulma riskin bile var haberin olsun
    Aynen genelde bir el silahta diğer el fenerde fenerde tam gözün üstünde oluyor.Birde sürücü belgesi adamların o kadar umrunda değil önemli olan kafanın nasıl olduğu.Sarhoş yakalanayım demeyin.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı cag Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende bir iki şey ekleyim: 1.la'de kırmızıda sağa dönmek serbest,ama durup beklersen arkandan korna çalan kimse olmaz 2.trafik ışıkları kavşaklarda yolun karşısında bulunur yani eğer ışığın altında durayım dersen kavşağın tam ortasında durmuş olursun. 3.otobanlarda hız sınırı 65 mil yazar ama 70-75 e kadar müsaade edilir(interstate lerde). 4.bizdekinin aksine şerit kavramını tam anlamıyla kullanırlar. 5.yolun ortasından karşıdan karşıya geçerseniz ve bir polis arabasıyla göz göze gelirseniz "ne var la ben bunu ilk defa yapmıyom" bakışı atın,yeterlidir (ama yayaya dahi ceza kesme yetkileri var.) ve son olarak "alkol alıp trafiğe çıkmayın!!!!!!!!"
    arkadaşlar zaten yeteri kadar anlatmışlar bu hususu...

Alıntı cAv Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen genelde bir el silahta diğer el fenerde fenerde tam gözün üstünde oluyor.Birde sürücü belgesi adamların o kadar umrunda değil önemli olan kafanın nasıl olduğu.Sarhoş yakalanayım demeyin.
    evet.zaten ehliyet ruhsat sorarken 2.olarak içip içmediğinize bakıyorlar ve ikna olmaları zaman alabiliyor..aldığınız alkolün miktarına ve sorularına verdiğiniz cevaplarına göre de davranışları değişken olabiliyor...ek olarak,oranın polisi bizim gibi rahat değil.siz ne kadar kanıt gösterirseniz gösterin,onlar sizin masum olduğunuzu anlayana kadar suçlusunuz onların gözünde....ha,suçsuz olduğunuzu anlasınlar,şamata bile yaparsınız

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

mesela NY eyaletinde ehliyet almadan önce 5 günlük eğitim gibi bişey war,

Bide trafik kurallarıyla ilgili hoş bi detay, yolun başında göründüğünüz anda bütün arabalar duruyo!!!!
    Ah! küçük hokkabazlık, sefil aynalı dolap;
    Bir şapka, bir eldiven, bir maymun ve inkılap! NFK

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı sum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mesela NY eyaletinde ehliyet almadan önce 5 günlük eğitim gibi bişey war,

Bide trafik kurallarıyla ilgili hoş bi detay, yolun başında göründüğünüz anda bütün arabalar duruyo!!!!
    hocam,bu eğitim daha önceden ülkesinde ehliyeti olanlar için de geçerlimi?

bende bir ayrıntı vereyim, stop levhalarına ve kırmızı ışıklara gecenin köründe bile inanılmaz dikkat ediyorlar....ayrıca yol size yeşil,yayaya kırmızı yansa bile yaya geçtiğinde (özellikle sağa dönüşlerde) yaya yoldayken,karşı kaldırıma geçene kadar durur beklerler...

taksilerden de bahsedeyim...taksiciye adres sorsanız genelde söylemez,tam adresi ver,gps ten yazayım der.varacağınız yere varıncada pişkin pişkin bahşiş isterler...ben son günlerde la downtowndan bizim kasabaya kadar otoban ve kasaba içi yolları kendim tarif ettim...taksici yabancı olduğumu anlamasına rağmen bu kadar yol bilmeme şaşırmıştı

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Güzel ayrıntılar teşekkürler , gidince yaşıyıcaz artık ne nedir .

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

harika bi yazı teşekürler

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Güzel bi noktaya değinmişsin hocam, teşekkürler yazı için

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

nasıl yaa ehliyetim yok oraya gidince bu sınavı geçersem 1 günde para vermeden ehliyet sahibimi oluyorum yani

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

güzel konu güncel tutmak istedim..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)