Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: genelde merak edilenler?

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Exclamation genelde merak edilenler?

Merhabalar forumunuza yeni üye oldum bu yaz 2 arkadaşımla amerikaya work and travela gideceğim. Road Show iş fuarında HMShost la görüştük ve Pennsylvania bedford south middle plaza ya gideceğiz. Siz daha önce gitmiş olan deneyimli arkadaşlara sormak istediğim birkaç soru danışmak istediğim birkaç konu var. Şimdi biz arkadaşlarla özellikle housing i apartman olan biryer baktık bizim kalacağımız yer 3 kişilik apartman dairesi olduğunu söyledi görüştüğümüz görevli. Biz düşündük ki orda yapacağımız ucuz alışverişlerle ymeğimizi kendimiz yaparak daha ucuza geçiniriz. Fakat bu forumda okuduğum kadarıyla böyle yapan yok. Acaba günlük makarna tavuk yumurta alıp pişirip yesek daha ucuza mı çıkarız yoksa gereksiz masraf ve vakit kaybı mı olur?

Ayrıca forumda amerikaya ne götürülür ne getirilir konusunda arkadaşlar yiyecek götürmekten bahsetmişler bu mümkün mü? Benim duyduğum kadarıyla artık amerikaya ne yemek ne parfüm ne çakı ne de başka birşey sokulamıyormuş? güvenlik çok yüksekmiş hatta bir arkadaşın annesinin parfüm şişesini atmışlar diye duydum bu konu cidden çok önemli biraz bilgi verirseniz çok sevinirim..

Bir başka sormak istediğim ise Full meal plan yazıyor yemek karşılama olayında daha oradaki görevli bizimle bağlantıya geçmedi ama merak ettiğim sabah öğle ve akşam yemeklerini şirket mi karşılıyor, daha önce bu programa giden varmı?

Son olarakta international driving licence almak çok zor birşey değilmiş internetten alınabiliyormuş fakat ben haziran 88 doğumluyum orada araba kiralamak mümkün mü acaba duyduğum kadarıyla 25 yaş sınırmış ama underage fee si denen birşey ödeyerek kiralanabiliyormuş?

Kulanktan dolma bilgilere güvenmek yerine siz deneyimli arkadaşlara sormak istedim şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim...
    Konu coni139 tarafından (17-03-2008 Saat 12:01 AM ) değiştirilmiştir.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

1)evde yemek hazırlamak her zaman daha uygun olur
    2)millet çorba reçel bal tereyağı hamsi lüfer götür diyo ama hiç tavsiye etmem gereksiz
    3)parfümü el bagajında götürmezsin bagaja koyarsın. kimsenin el koyacağı yok sonradan yasalar değişmemişse
    4)full meal demek 3 öğün demek sabah öğle akşam onlardan yani
    5)25 değil 26 yaş sınırı florida da var ama o da başka şeyler için. araba kullanmak için 18i geçmek yeterli hatta bazı eyaletlerde 16 yaşa kadar inmiş. amerikanın uluslar arası driver license kartını kabul ettiğini sanmıyorum. kendi ehliyetleri dışında başka ülkelerin ehliyetlerini sanırım saymıyorlar.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Ben de merak ettiğim bir şey sorayım.Work&travel programının klasik tanımlarından biridir "ingilizcenizi geliştirmek için bla bla.."

Peki döndüğünüzde gerçekten farkediyor musunuz inglizcenizin geliştiğini ? Okulunda ingilizce ders alanlar artık hocanın anlattığını türkçe anlatıyormuş gibi anlıyorum diyebiliyor mu ? Ya da gelişiyor ama yine pratik yapılmadığı için 4-5 ay sonra yine aynı yere mi geliyorsunuz ?

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Hocanın ne anlattığına bağlı. Günlük konuşmaları çok rahat anlarsın ama akademik düzeydeki şeylerden yine bir şey anlayamazsın.
    İngilizce geliştirmek falan bana biraz saçma geliyor. Sanırım hedeflenen ingilizce seviyesi konusunda benim beklentilerim daha fazla olduğu için böylre bir durum var ama genel olarak 2500 dolar ve 3 aylık çabaya karşılık gelen bir gelişim elde ettiğimiz söylenemez

Ehliyet konusunda gideceğiniz eyaletin motorlu taşıtlar bürosundan(DMV) yaş sınırlarına ve ehliyet meselesi bakabilirsiniz.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

1-Yemek konusunda sana sunu söylemek isterim. Her ne kadar full donanımlı mutfak olacak da diyorlarsa sana yerlesecegin housingde mikrodalga fırın, bulasık makinesi, veya ocak olmayacak olabilir. Bu da senin yemek yapmanı veya bulasıkları elde yıkamanı vs zorlastırır. Ki günde 8 saat calısacaksınız ve eve gelince annesinin yemegine alısmıs gencler olarak biz önümüzde yemek görmek isteyecegiz ama yemek olmuyacak. Yorgun argın yemege vakit ayırmaktansa mikrodalgaya hazır gıda atarak 5-10 dk ısıtmayla yemek ihtiyacını gidermen daha kolay gelecek sana. Tabi cok da obur davranmamak, yaglı yiyeceklerden vs kacınmak iyi olacaktır obez olmak istemiyorsan Hem ucuz, hem zahmetsiz oldugu icin yemek isini hazır gıdalarla halledin derim.
    2- Yemek götürme konusunda bir seyler götürme derim. Cünkü cıkacagın yolculuk aktarmalar vs ile en az 18-20 saat sürecek, yolda bozulabilir ve gatelerde sorun cıkarma ihtimali yüksek. Ama yanına alacagın el bagajına cikolata, bisküvi, kurabiye vs al derim ac kalmak istemiyorsan. Ben abd dönüsünde el bagajımı cookies ve snickerslarla doldurmustum.
    3- Tras köpügü, parfüm vs icinse el bagajında tasıyorsan belirli bir limit var yanlıs hatırmıyorsam 100ml kadardı. Ama valizine koyacaksan bu gibi sıvılar icin sorun cıkarmıyorlar.
    4- İnternational driving license konusunda ise abd de her eyaletin farklı kuralları var. Onu bile kabul etmeyebilirler. Ama cogu eyalet Türk ehliyetini kabul ediyor, international a gerek yok bence. Arabayı Türk ehliyeti ve yanında, pasaport veya degisim ögrencisi oldugunu belgeliyecek belgelerle kullanabilirsin. Tabi yine de gidecegin eyalet icin trafik kurallarını arastır. Araba kiralama konusunda da 21 yas altına kiralamıyorlar diye biliyorum ve 25 yas altına da sigortası pahalı oluyor.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Aldilumonun sorusuna gelince sunu söyleyeyim. İngilizceni gelistirmek tabiki de Wat ile olacak is degil, yurt dısında dil okulu vs gitsen daha faydalı olacagı kesin. Ama wat ile de ingilizceni gelistirebilmek sana baglı. Kendimi örnek vermek gerekirse üniversitede okudugum bölüm ingilizce sözde ama pratik olarak bir ise yaramıyor. Amerikada ise direk anadili ingilizce olan kisilerle pratik imkanı buluyorsun. Ama cekingen olur konusmaz kaynasmazsan ingilizcen geriler bile Ama sonucta islerini halledebilmek icin İngilizce konusmak zorunda kalacaksın. Ben ilk haftalarda cekingen davranmıstım sadece is geregi sunu getir götürden ileri gitmemisti amerikalılarla. Ama ilerde havadan sudan bol bol konustuk, espriler, sakalar, kültür paylasımları oldu. İste o zaman ingilizcemin ilerledigini farkettim. Artık cümle kurmak icin düsünmüyordum bile. Yani konusursan ilerler ama 3 ayda cok da fazla bir sey bekleme.
    Son olarak sunu da söylemek isterim. Bilgisayar alıcakken bazı sorunlar cıkmıstı ve telefonda toplam olarak yaklasık 300 dk kadar konusma yaptım representer ile. En cok zorlandıgım yer bu olmustu. Karsılıklı konusurken "Excuse me, Sorry vs " diyerek cümleyi tekrarlatabiliyorsnuz iletisim daha kolay, ama telefonda gercekten de söyleneni kısa sürede anlaman gerekiyor ve anlamadıgın yerde de tekrarlatması da zor oluyor. Yani telefonda konusmalarını daha bi can kulagıyla dinleyin ve mümkünse telefonla da konusun
    Yardımcı olabildiysem ne mutlu...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)