Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: NEW HAMPSHIRE - North Conway

Acemi Watçı sugras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    0

Standart NEW HAMPSHIRE - North Conway

Herkese Merhaba arkadaslar. Oncelikle guzel bir Work and Travel programi gecirmeme olanak taniyan az sayida olmasina ragmen belli basli konular ile bana bilgi katan turkishwat ailesine tesekkuru bir borc bilirim.

Bu yazi daha once bu bolge ile alakali bulunamayan bilgileri kapsamaktadır. Umuyorum ki sayfaların üst sıralarında yerini alır. Ben bu bolgeye giderken yuzde 5 yuzde 10 gibi cok az bilgi sahibiydim. Gecirdigim 4 ay boyunca bir work and travel ogrencisinin yapabilecegi bir cok aktiviteyi yaptim ve bunlari sizinle paylasmam gerektigini hissettim. Tekrardan herkese tesekkurler.

NEW HAMPSHIRE

New Hampshire eyaleti Amerikanin kuzey dogusunda Kanada ya siniri olan bir eyalettir. Bu eyalete vergi olmadigindan dolayi cok fazla turist gelmektedir. Sinirsizca alisveris yapabileceginiz Outlet Storelari ile unlu olan bu eyalette yazlar sicak gecerken bahar aylarinda kar yagdigini gorebilirsiniz.

NORTH CONWAY

Bulundugum eyaletin Amerikalilara gore bir koyu olan North Conway nufusu 4500 5000 civarinda olup yil icerisinde ortalama olarak 300 bin e yakin turist cekmektedir. Bunun nedeni ise Amerikanin en buyuk daglarindan biri olan White Mountain in burada olmasi ve yoreye ait Moose adini verdikleri geyiklerin doga ve insan ile ic ice olmasidir. Ayrica Settlers Green Outlet Centerda da oldukca kaliteli markalarin urunlerini vergisiz bir sekilde satin alabiliyorsunuz. Gelelim is konusuna

North Conway tamami ile para biriktirme cennetlerinden birisi. Saatlik aldiginiz ucretiniz minimum 8.00 maksimum ise 13.00 olabiliyor. Bu kiyasla ortalama olarak alabileceginiz ucret ise 9.00. Is verenler overtime vermekten kesinlikle kacinmiyorlar. Mc Donaldstan tutun burada ki en kaliteli otel olan Grand Conway de dahil olmak uzere neredeyse butun firmalar over time yani 40 saat uzeri calistirdiktan sonra saatlik ucretinizin bir bucuk katini rahatca verebiliyorlar. Oyle ki burada ki her WAT ogrencisi ikinci ve ucuncu isinde calisa dursun neredeyse hic biri sponsor firmasina bu isi bildirmiyor ve hic bir problem de olmuyor. Is konusunda secenegin bol olmasi da WAT ogrencilerini oldukca sevindiren bir olay.

Konaklama konumuza gececek olursak;

Burada 4 veya 5 seceneginiz mevcut. Ned Sullivan s adinda bir kisinin 4 adet dublex evi mevcut. Bu evlerde odanizda 3 veya 4 kisi ile birlikte kalabiliyorsunuz. Lakin bu sene için konuşacak olursam bir 4 odalı bir evde 16 kişi kaldılar. Wylie Court denilen yerde de ortalama olarak 3 veya 5 kisi ayni odayi paylasiyorsunuz. Yani 2 kisi kalabilmek icin sevgiliniz ile gelmediyseniz ekstra para odemek zorundasiniz. Bu sene ile mi alakalı yoksa çok fazla öğrenci yoğunluğu oldu da böyle bir durumla karşı karşıya kalındı bilmiyorum ama 12-14 kişilik evlerde 20+ kişinin kalmasına da şahit oldum. Peki nedir bu haftalik kira harcamasi. Her konaklamanin ne kadar oldugunu bildigimden dolayi Ned in evlerinde 200 dolar depozit 90 dolar haftalik odeme yapiyorsunuz. Wylie Court da ise haftalik odemeleriniz kisi sayisina gore degisiyor lakin depozit olarak 200 - 300 dolar veriyorsunuz. Haftalik odemenizde 90-125 dollar civarinda oluyor. Diger konaklama yerlerinde de ortalama olarak 70 100 dolar arasi bir odeme yapiyorsunuz. Ek olaraktan G.B Carrier adında bir firmaya ait olan ve burada Green House olarak bilinen bir ev de seçenekleriniz arasında mevcut. Bu evde 85/100 arası bir haftalık ödemeniz oluyor. Depozito olarak ödemeniz gereken miktar da 200/300 olarak değişiyor. Tabi bu konaklama sağlayan firma dışındakilerden depozitonuzu kolay kolay alamazsınız. Bu firma aralarında açık ara en iyi olanı. Bu evde de 14 16 kişi kalıyorsunuz. Bu evle alakalı olarak son 2 senede çok ciddi ve ün salmış güzel house partyler yaptığımızı da eklemeden geçmeyeyim.

Ev-iş yeri arası ulaşım için;

North Conway de ulasim oldukca sikintili. Geldiginiz gunden itibaren size yürüyerek yarım saat kadar yakın olan Walmart tan kesinlikle 70 / 150 dolar araliginda bir bisiklet almaniz gerekiyor. Eger ki 2 veya daha fazla arkadas olarak buraya geldiyseniz araba bile satin alabilirsiniz.

İş seçenekleri:

Housekeeper olarak çalışmak istiyorsanız Grand Conway,Golden Gables, Residence Inn Marriott, Red Jacket Mountain View Resort, Hampton Inn, Quality Inn, Fox Ridge Resort, Briarcliff Motel ve Colonial Motel'de çalışabilirsiniz. Aralarında öveceğim her hangi bir yer olmasa da kesinlikle kaçınmanız gereken yer Briarcliff Motel'dir. Siz siz olun burada çalışmaktan kaçının. Öyle çalıştım da beğenmedim demiyorum. Bana güvenin

Dishwasher olarak çalışmak istiyorsanız Vito Marcello's Italian Bistro ve Delaney's Hole in the Wall gerçekten güzel yerlerdendir. Bunun dışında AppleBee's ve Muddy Moose adlı restoranlarda da çalışabilir, güzel paralar kazanabilirsiniz. Pizza Hut, Via Roma ve Shalimar of India adında ki yerler de bu listeye dahil olabilir. Bu iş verenlerden Vito Marcello'ya giderseniz selamlarımı iletmenizi isterim Lakin yer sahibi sayın Vito son derece sinirli bir adamdır. Sinirli olması sizi geriyorsa sakın orada işe başlamayın. Ama bu çevrede ki en kaliteli ve manevi değeri yüksek insanlardan birisi olması da ayrı bir güzelliğidir.

Bir ekibe dahil olup çalışmak istiyorsanız Burger King, Mc Donald's, Dunkin Donuts, Friendly's, Pizza Hut, 99 Restaurant and Pub, Lickety Splitz, Abenaki Trail Restaurant and Pub ve Chef's Bistro'da çalışabilirsiniz. Chef's Bistro, Pizza Hut ve Friendly's de waiter/waitress olarak çalışıp çok müthiş paralar da kazanıp dilediğiniz gibi bu paraları kullanabilirsiniz. Chef's Bistro da çılgın derece de bahşiş alabilirsiniz.

Lifeguard olarak çalışabilmek için ise Kahuna Laguna Water Park ve Grand Conway Otel'in havuzunda bu pozisyonda çalışabilirsiniz. Tavsiyem değildir ama yine de siz bilirsiniz.

Bir de mağazalarda satış sorumlusu yada buna benzer bir pozisyonda çalışma imkanı sağlayan Settler's Green outler Center'da ki mağazalara başvuru yapıp hızlı geri dönüş alabilirsiniz. Buraları kesinlikle değerlendirmenizi tavsiye ederim. İyi para kazanamaya bilirsiniz ama İngilizce seviyeniz iyi değil ise Dishwasher pozisyonundan ziyade bu iş pozisyonunda çalışmak sizi daha az yıpratacaktır.

Paranızı biriktirip iyi bir travel yapmak istiyorsanız veya iyi bir birikim ile Türkiye'ye dönmek istiyorsanız bu köy de iyi para biriktirebilirsiniz. Ama ben bunları yazdıktan sonra olur da buraya gidip güzel bir WAT programı geçirmezseniz bu sizin ile alakalı bir problemdir. Bu tür konulara dahil olmak kesinlikle istemiyorum. Teşekkürler. Keyifli WAT'lar
    Konu sugras tarafından (27-10-2016 Saat 06:01 AM ) değiştirilmiştir. Sebep: yenilenen yıl için gerekli güncellemeler detaylı bir şekilde hazırlanıp sunulmuştur.
    Travel Management & Tourism Guidance of Gazi University

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Bu sene gideceklere fikir edinmede gerçekten yardımcı olacağını düşünüyorum, devamını bekliyoruz

Tecrübe Puanı
    0

Konu detaylı olarak güncellenmiştir. Herkese keyifli ve az sıkıntılı zamanlar dilerim. Hoşçakalın forumdaşlarım

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

tesekkurler paylasimin ve guncelleme icin.

Tecrübe Puanı
    0

Ben koyunu güncelleyeyim de bu lokasyona gidecekler için bilgilendirme niteliğindeki bu yazıyı arkadaşlar okusun faydalansın

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)