Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Amerikada staj 2016 yazı

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Lightbulb Amerikada staj 2016 yazı

Arkadaşlar öncelikle hayırlı bayramlar,
    Bu yaz wat programına katıldım ve hayatımda geçirdiğim en güzel yazdı. Ve şuan makine mühendisliği 3. sınıfa geçtim ve dolayısıyla bir dönem imalat stajımı yaktım. Seneye tekrar amerikaya gitmek istiyorum fakat bu sefer staj yapmak istiyorum. Forumda stajla ilgili baya bişeyler okudum ama hala aklımda soru işaretleri var hemde baya bi. Eğer önüme bi kağıt kalem alıp yapmam gerekenleri yazarsam ve onları yapmak için çabalarsam daha mutlu hissedicem olumlu veya olumsuz sonuçta. Bu konuda daha önce 4 aylık staj yapmış birileri var mıdır acaba mühendislik programında? Yada bu konu hakkında bana yardımcı olabilecek veya aydınlatabilecek seviyede bişeyler bilen arkadaşlar varsa benimle irtibata geçebilirler mi? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Profesyonel Watçı ByLyric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    15

Şuan sen WAT'a gitmek gibi ABD de staj mı yapmak istiyorsun ? Doğru mu anladım ?
    ---wat where amazing happens---http://www.turkishwat.net/image.php?type=sigpic&userid=7507&dateline=1307807  820

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Hayır, wata gitmek gibi değil. Amerikada staj yapmak istiyorum fakat 12 yada 18 aylık değil. 3 aylık (yada 4 her ne kadar oluyosa) yaz stajı. Nasıl bi yol izlemem gerektiğini bilmiyorum.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

o sekilde bir program yok malesef.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Anlıyorum ama break'in bi konuya yaptığı açıklamada internship için maksimum staj süresi 12 aydır yazıyo, yani benim anladığım minimumu hakkında bi bilgi yok. Danışmanlık şirketlerinde 3-12 ay yazıyo staj için ama hiçbi şirkette açıklamalarda süsten başka bişeye yer vermemiş

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaşlar bende 2 defa wat yaptım ve şimdi sıra internshipte diyorum. Fakat muhattabım olan firma U ile başlayan ücreti 4500 dolar. Diğer şirketlerin ücretleri 9000-100000-12000 arası. Sebebi nedir bilginiz var mı?

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

diger sirketlerin istedigi para 9-10-12 bin dolar mi?

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    diger sirketlerin istedigi para 9-10-12 bin dolar mi?
    Hayır isim vermiyim camxxx adlı şirketin sayfasında 9999 Tl yazıyor ama bence site güncel değil uzun yıllardır...

Bilginiz var mı neredeyse 6 ay oldu kaydolalı fakat 5 iş geldi farklı zamanlarda. Ben 3 işi maddi sebeplerden dolayı seçmedim. 2 iş ise onlar beni seçmedi...

Sizce de 6 ay cok uzun değil mi? Dil seviyemi ve pozitifliğimi yaptıgım video cekımlerınde (sponsorlar ile) yansıttıgımı dusunuyorum..

Sizce yapabileceğim doğru hamle ne olmalıdır?
    teşekkürler

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

yok 9999 olabilecek mantikli bir fiyat aslinda. Guncel olabilir bunu anlamak icin en azindan telefon acabilirsin firmalara. Staj sureci bu sekilde yurur. Uzun sure icinde sana az sayida is gelir ancak 6 ay olduktan sonra yerlesmemis olman biraz kotu bir durum. Bu durum 1-2 ay daha devam ederse bence baska sirket ve dolaisyla onun calistigi basa sponsorla sansini dene. Bu arada turizm staji mi seninki?

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Çok teşekkürler özgürsum. İnan bir şirkere mail attım hatta (bu sitede reklamları olan) dönmediler.. Bölümüm işletme bu arada... Dikkatimi çeken durum şu oldu. Son 2 ayda sponsor mulakatları (2-8 soruluk video çekimleri) yapmaya başladık. Aklıma geliyo neden ilk kayıt oldugumda yapmam gerekmez miydi? 7 aydır evde durmak inanın çok zor, 2 kez wat yaptım hızlıbir hayatım vardı fakat bu süreç beni yıprattı. Şirketime güveniyorum fakat danışmanım her işe ''bu işi kaçırmamalıyız diye yaklaşıyor yani sorumlulugu atmaya calısıyor. Ön kayıt ücreti 500usd e biraz üzülüyorum. Eğer başka şirkete geçersem 500 yanar artı başka şirketinde işletme için hazır stajı olup olmaması vs..
    Bende cv mi tekrar düzenleyip video kaydı yapıp özel şirketlee kendim atıcam eğer job offer alabilirsem öyle denerim. Var mı tavsiyeniz eklemek istediğiniz herhangi brşey, lütfen bilginiz varsa payaaşın çünkü ihtiyacm var Çok teşekkürler.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

isletme icin stajlari olmayabilir , danismanlik firmalari forumunda , acente listesi yayinlamistim wat icin. Asagi yukari cogunlugu internship de yapiyor. O firmalarin tamamina ulas ve ellerind eisletme mezunu icin hazir staj isi olup olmadigini sor. Eger varsa o zaman ise bakarsin kafana yatarsa oraya kaydolursun.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Listeden 2 şirkete daha yazdım. Umarım sonuç cıkar. Peki sizin staj buma süreciniz ne kadar aldı? ve bölümünüz nedir? En zor kısmı nedir bu işin?

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

iktisat mezunuyum ben de. Benim de seninki gibi bir surecim oldu. Once bir firmanin elinde is vardi o is icin kaydoldum ancak o is icin elendim. Ben de o firmayla konusup parami geri aldim. Cunku o is icin kaydolmustum. Daha sonra kisa 1-2 gun arastirma yaptim ve yeni is buldum. O isi sunan firmaya kaydolup ise alinmam 30-40 gun surdu. Bunun nedeni isvernein Turkiye ye gelip yuzyuze gorusme yapma istegiydi. Yoksa is hazirdi. Isverenin ihtiyaci dogrultusunda 3 ay bekleyip o sekilde amerikaya ulastim. Simdi sen 2 firmaya daha yazdim demissin , orda 20 den fazla sirket var. Hepsine istisnasiz ulas ve ellerinde hazir staj isi olup olmadigini sor , isletme mezunu icin. Kafana gore sirket eleyerek staj isi bulman zor olur. Seceneklerini daraltma. Ayrica fiyatlarini sor ve MUTLAKA pazarlik yap. Staj olayinda ciddi indirim alabilirsin. Bana 3500 dolar fiyat cekilmisti. Ben 2800 e kaydolmustum dusun artik Tabi benim soyledigim 6 sene evvel

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Yazdıklarınla tebessüm ettim, harbiden sağolasın yarın aramaya başlıycam. Fiyat ise 4800 iken 4500 e anlaşmıştım. 500'ü ön ödemeli tabi. Ben bu siteyi 2 senedir kullanıyorum 2 kez wat yaptım bu sayfadaki bilgiler hayat kurtardı Her firmaya yamazk istemiyorum eğer sizin tavsiyeeriniz varsa lütfen özelden yazın, onlarla konuşayım. iyi akşamalr

Acemi Watçı beyzaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı keremov1c Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazdıklarınla tebessüm ettim, harbiden sağolasın yarın aramaya başlıycam. Fiyat ise 4800 iken 4500 e anlaşmıştım. 500'ü ön ödemeli tabi. Ben bu siteyi 2 senedir kullanıyorum 2 kez wat yaptım bu sayfadaki bilgiler hayat kurtardı Her firmaya yamazk istemiyorum eğer sizin tavsiyeeriniz varsa lütfen özelden yazın, onlarla konuşayım. iyi akşamalr
    ne yaptın acaba gidebildin mi ya da hangi firmayı seçtin? bende şuan firma seçmeye çalışıyorum. kayıt olduysan süreç nasıl işliyor bilgi verirsen çok sevinirim

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı beyzaa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ne yaptın acaba gidebildin mi ya da hangi firmayı seçtin? bende şuan firma seçmeye çalışıyorum. kayıt olduysan süreç nasıl işliyor bilgi verirsen çok sevinirim
    staj icin kayit olacaksan , parayi vermeden once is listesi iste. Hafizam yaniltabilir ancak Keremovic su an Amerikada ancak tam anlamiyla tam anlamiyla begendigi ise girmedi diye hatirliyorum.Kotu de sayilmazdi isi. Baska biriyle karistiriyor olabilirim. Neyse kisacasi bir sirkete parayi vererek staj isi icin oraya zorunlu kalma. Cv ni ver , is lisesi iste ise yerlesimden hemen sonra tum parayi yatiracagini soyle , kabul etmiyorlarsa , sozlesmene 3-6 ay gibi surecte begendigim bir ise yerlesimim yapilmazsa tum par kesintisiz iade olur maddesi eklet. Kabul ediyorlarsa on odeme yapmana gerek yok. Bunlari kabul etmiyorsa firma , amaci ,ben kayi alayim da nasilsa bir ise yerlestirir gonderirim olur. Staj icin is secmek wat isi secmekten daha onemli , burada tek basina olacaksiniz , etrafinizda wat gibi ogrenci toplulugu olmayacak. Gercekten bir hayat kurmaniz gerekecek. Bu nedenle staj isini secerken cok daha secici olmakta fayda var.
    Konu ozgursum tarafından (06-08-2016 Saat 09:10 PM ) değiştirilmiştir.

Tecrübe Puanı
    0

staj icin kayit olacaksan , parayi vermeden once is listesi iste. Hafizam yaniltabilir ancak Keremovic su an Amerikada ancak tam anlamiyla tam anlamiyla begendigi ise girmedi diye hatirliyorum.Kotu de sayilmazdi isi. Baska biriyle karistiriyor olabilirim. Neyse kisacasi bir sirkete parayi vererek staj isi icin oraya zorunlu kalma. Cv ni ver , is lisesi iste ise yerlesimden hemen sonra tum parayi yatiracagini soyle , kabul etmiyorlarsa , sozlesmene 3-6 ay gibi surecte begendigim bir ise yerlesimim yapilmazsa tum par kesintisiz iade olur maddesi eklet. Kabul ediyorlarsa on odeme yapmana gerek yok. Bunlari kabul etmiyorsa firma , amaci ,ben kayi alayim da nasilsa bir ise yerlestirir gonderirim olur. Staj icin is secmek wat isi secmekten daha onemli , burada tek basina olacaksiniz , etrafinizda wat gibi ogrenci toplulugu olmayacak. Gercekten bir hayat kurmaniz gerekecek. Bu nedenle staj isini secerken cok daha secici olmak da fayda var.
    genellikle konuştuğum bütün firmalar ön kayıt ücreti alıyor ve şartlarını okuduğumda kesinti yapıyor eğer iş olmazsa,vize alınmazsa vs. Ön kayıt ücreti almayan otele yerleştirdikten sonra parayı alan bir firma buldum fakat cv mi gönderdikten sonra cevap alamadım bir daha :/Yeni mezun oldum turizmden wat yaptım geçen yaz. şimdide innternship yapmak istiyorum gidenlerden tavsiye almak istedim bu yüzden. cevabınız için çok teşekkürler!

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

evet sirketler ilk basta sana bunu direk sunmaz , sen isteyeceksin. Kendilerine kuck yalan da soyleyebilirsin , iste bir firmaya verdim parami 1 seneye yakin oldu is yok parami alamiyorum gibisinden. Parayi sonra ver ya da bence daha iyisi on kayit ucreti verip , 6 ay icinde kendi istedigin standartlarda is bulunamazsa kesintisiz iade iste. Bu arada diger arkadaslara dedigim gibi tum firmalara ulas , hepsiyle gorus. Hepsi benzer sponsorlarla calisiyorlar ve dolayisiyla ayni ve ya benzer isler sunacaklar. Wat a oranlar fiyat farkliliklari da oldukca cok. Bu yuzden icine sinen uygun fiyatli bir yer bulman yararina olacaktir. Is konusunda da birkac ay bekleme olabilir bu dogal.

Tecrübe Puanı
    0

evet sirketler ilk basta sana bunu direk sunmaz , sen isteyeceksin. Kendilerine kuck yalan da soyleyebilirsin , iste bir firmaya verdim parami 1 seneye yakin oldu is yok parami alamiyorum gibisinden. Parayi sonra ver ya da bence daha iyisi on kayit ucreti verip , 6 ay icinde kendi istedigin standartlarda is bulunamazsa kesintisiz iade iste. Bu arada diger arkadaslara dedigim gibi tum firmalara ulas , hepsiyle gorus. Hepsi benzer sponsorlarla calisiyorlar ve dolayisiyla ayni ve ya benzer isler sunacaklar. Wat a oranlar fiyat farkliliklari da oldukca cok. Bu yuzden icine sinen uygun fiyatli bir yer bulman yararina olacaktir. Is konusunda da birkac ay bekleme olabilir bu dogal.
    dediğin gibi yapacağım bu daha mantıklı istediğim gibi iş bulunmazsa 6 ay içinde kesintisiz iade istiyorum diyeceğim. çok sağol yardımların için

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)