Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: DS 2 yıl kuralı işaretli Vize de İse 2 yıl kuralı geçerli değil!

Araştırmacı Watçı ugurkaratass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Standart DS 2 yıl kuralı işaretli Vize de İse 2 yıl kuralı geçerli değil!

Arkadaşlar Merhaba böyle bi konu vardı aradım aradim fakat bulamadım.

Vize'de 2 yıl kuralı yoktur. diyor fakat ds formunda 2 yıl kuralı vardır kutucuğu işaretli ve Aşşağıda yazan burs du bilmem neydi onlar İşaretli değil.

Şimdi ben bu kurala tabiimiyim yoksa değilmiyim.

Bilgilendirirseniz sevinirim iyi geceler

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    11

Work and travel öğrencileri bu kurala tabi değildir.

Araştırmacı Watçı ugurkaratass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Amerika'da ben j1 vizemi f1 e çevirmek istersem bana engel olur mu ?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Engel olmaz arkadaşın dediği gibi J1 de yazan çok önemli değil,ancak vize türü değiştirmek istiyorsan bunu oradayken yapmamanı tavsiye ederim muhtemel göçmen gözüyle bakarlar ve Türkiyeye dndüğünde birdaha vize alman çok zor.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    11

Alıntı Alexandria Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Engel olmaz arkadaşın dediği gibi J1 de yazan çok önemli değil,ancak vize türü değiştirmek istiyorsan bunu oradayken yapmamanı tavsiye ederim muhtemel göçmen gözüyle bakarlar ve Türkiyeye dndüğünde birdaha vize alman çok zor.
    Ben bu konuyu anlatmaktan usandım gerçekten herkes kafasına göre bu 2 yıl kuralı sana uygulanmaz diyor. Çok açık ve net bir şekilde yanlış bilgi veriyorsunuz.Çünkü konsolosluk sitesinde work and travel için bu kural uygulanmaz diyor ancak çatır çatır 2 yıl kuralını basıyorlar son sınıf öğrencilerine yakında bununla ilgili detaylı konu anlatımı yazacağım belgelerle birlikte. Arkadaşım senin durumuna gelince senin j-1 vizene 2 yıl kuralı geçerli olsa bile F-1,j-1 vb GÖÇMEN OLMAYAN VİZELERE tekrardan başvurabilirsin.BU KURAL GÖÇMEN VİZELERİ İÇİN GEÇERLİDİR.Ayrıca Allah aşkına artık şu saçma sapan şeylere inanmayın j-1 dan F-1 vizesine ABD ikende başvurabilirisin ve vizeyide alabilrisin GEREKLİ ŞARTLARI YERİNE GETİRİYORSAN en az 10 tane tanıdığım var bunu yapan. Sen vizeye başvuruyorsun adam sana niye göçmen gözüyle baksın. Şu konsolosluk memurlarını tanrılaştırmayın artık gözünüzde lütfen.
    Konu cardwat tarafından (19-05-2015 Saat 01:01 AM ) değiştirilmiştir.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Konsolosluk yanlis bircok uygulama yapiyor hersene. Mesela 5 senelik j1 vizesi vermek gibi. Istedikleri kadar versinler bu uygulanmaz. cUNKU KURAL ACIKTIR , En fazla 4 ay verilir vize watcilara. Kisacasi en garanti ogrenilecek yol konsolosluga sormaktir. Yorumla ugramaya gerek yok. Ben 2 sene evvel konsolosluk gorevlisi ile gorustugumde bizzat sormustum ve watcilara 2 yil kurali gecerli olmadigi soylenmisti. Degisiklik ooldu mu bilemiyorum.

Birseye daha yorum yapayim , ben vize degisiminin asla ve asla Amerka da yapilmamasi taraftariyim. Donun burada tekrar alin vizeyi. Tabiki hic paraniz yoksa veya vize almaniz cok dusukse orada vize degisimi yapmak dusunulebilir. Ancak sunu herkes iyi bilsin , Amerika da vizeyi degistirdiginiz andan itibaren , green card almaya kendinizi odaklayin. Almadan da donmeyin. Cunku ciktiktan sonra Amerika ya geri donmeniz ihtimali %10 dur.
    Konu ozgursum tarafından (19-05-2015 Saat 02:13 AM ) değiştirilmiştir.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    11

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konsolosluk yanlis bircok uygulama yapiyor hersene. Mesela 5 senelik j1 vizesi vermek gibi. ıstedikleri kadar versinler bu uygulanmaz. Cunku kural acıktır , en fazla 4 ay verilir vize watcilara. Kisacasi en garanti ogrenilecek yol konsolosluga sormaktir. Yorumla ugramaya gerek yok. Ben 2 sene evvel konsolosluk gorevlisi ile gorustugumde bizzat sormustum ve watcilara 2 yil kurali gecerli olmadigi soylenmisti. Degisiklik ooldu mu bilemiyorum.

Birseye daha yorum yapayim , ben viz degisimini asla ve asla amerka da yapilmamasi taraftariyim. Donun burada tekrar alin vizeyi. Tabiki hic paraniz yoksa veya vize almaniz cok dusukse orada vize degisimi yapmak dusunulebilir. Ancak sunu herkes iyi bilsin , amerika da vizeyi degistirdiginiz andan itibaren , green card almaya kendinizi odaklayin. Almadan da donmeyin. Cunku amerika ya geri donmeniz ihtimali %10 dur.
    ozgursum benim vizemde bu kural var ds'te yok.uzun uğraşlar sonucunda konsoluslukta yetkili biriyle konuştuğumda adam bana vizende varsa uygulanır ama tam bilemiyeceğini söyeldi.yani onlarda ne yaptıklarını bilmiyorlar.şaka gibi bir durum.Kendi verdikleri kuralddan haberleri yok Uygulanıp uygulanmadığını öğrenebilmek için yetkili görüşü almam gerekiyormuş bunun için belgelerimi texas'a yolladım kesin sonucu alınca buraya yazacağım.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

ne duruma dustuk ya , kendi verdikleri vizenin kuralini mi bilmiyorlar

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Alıntı cardwat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bu konuyu anlatmaktan usandım gerçekten herkes kafasına göre bu 2 yıl kuralı sana uygulanmaz diyor. Çok açık ve net bir şekilde yanlış bilgi veriyorsunuz.Çünkü konsolosluk sitesinde work and travel için bu kural uygulanmaz diyor ancak çatır çatır 2 yıl kuralını basıyorlar son sınıf öğrencilerine yakında bununla ilgili detaylı konu anlatımı yazacağım belgelerle birlikte. Arkadaşım senin durumuna gelince senin j-1 vizene 2 yıl kuralı geçerli olsa bile F-1,j-1 vb GÖÇMEN OLMAYAN VİZELERE tekrardan başvurabilirsin.BU KURAL GÖÇMEN VİZELERİ İÇİN GEÇERLİDİR.Ayrıca Allah aşkına artık şu saçma sapan şeylere inanmayın j-1 dan F-1 vizesine ABD ikende başvurabilirisin ve vizeyide alabilrisin GEREKLİ ŞARTLARI YERİNE GETİRİYORSAN en az 10 tane tanıdığım var bunu yapan. Sen vizeye başvuruyorsun adam sana niye göçmen gözüyle baksın. Şu konsolosluk memurlarını tanrılaştırmayın artık gözünüzde lütfen.
    Nereden başlasam acaba,öncelikle şu çok bilmiş tavırları bir yana bırakın emin olmadan kimseyi yanlış bilgi vermekle suçlamayın,tabi yanlış olabilirim ancak benim yazdıklarım genel geçer bilgilerdir sizin vize durumunuz gibi anormal bir durumda tabiki yanlış olabilir.
    Demişsiniz ki Allah aşkına şu saçma sapan şeylere inanmayın.... yahu ben alamaz mı demişim,alır almasına ancak F1 de bittikten sonra Turkiyeye yeşil kartsız gelsin ondan sonra vize alması çok zor buradan demek istediğim buydu lütfen tekrar okuyup anlayınız.
    Son olarak sizin ölümüne savunduğunuz 4.sınıflara çatır çatır 2yıl kuralı işletiyorlar iddaanız,hemen bu yıl son sınıf olupta vize almış 2arkadaşımı aradım ve onlarda öyle birşey olmadığını öğrendim.Bu sizin kendi dumunuza verdiğiniz yanlış anlamdan başka birşey değildir.Yani 2. sınıfta olupta 1.80 ortalamayla vize alsaydınız ve bu kural yine yanlışlıkla vizenize basılmış olsaydı bukezde 2.00 ın altındakilere 2yıl kuralı veriyorlar derdiniz.
    Tekrarlıyorum,sizin vizenizde bir hata/yanlışlık olmuş diye herkesin durumunu aynı görmeyin ve bunun üzerinden insanları küçümseyerek yorumlar yapmayın,sağlıcakla kalın.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    11

valla ds belgesine öylesine işaretlemiş adam gereksiz vizemde yazmıyor not subject diyor kafam rahat burayıda okudum

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    11

Alıntı Alexandria Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nereden başlasam acaba,öncelikle şu çok bilmiş tavırları bir yana bırakın emin olmadan kimseyi yanlış bilgi vermekle suçlamayın,tabi yanlış olabilirim ancak benim yazdıklarım genel geçer bilgilerdir sizin vize durumunuz gibi anormal bir durumda tabiki yanlış olabilir.
    Demişsiniz ki Allah aşkına şu saçma sapan şeylere inanmayın.... yahu ben alamaz mı demişim,alır almasına ancak F1 de bittikten sonra Turkiyeye yeşil kartsız gelsin ondan sonra vize alması çok zor buradan demek istediğim buydu lütfen tekrar okuyup anlayınız.
    Son olarak sizin ölümüne savunduğunuz 4.sınıflara çatır çatır 2yıl kuralı işletiyorlar iddaanız,hemen bu yıl son sınıf olupta vize almış 2arkadaşımı aradım ve onlarda öyle birşey olmadığını öğrendim.Bu sizin kendi dumunuza verdiğiniz yanlış anlamdan başka birşey değildir.Yani 2. sınıfta olupta 1.80 ortalamayla vize alsaydınız ve bu kural yine yanlışlıkla vizenize basılmış olsaydı bukezde 2.00 ın altındakilere 2yıl kuralı veriyorlar derdiniz.
    Tekrarlıyorum,sizin vizenizde bir hata/yanlışlık olmuş diye herkesin durumunu aynı görmeyin ve bunun üzerinden insanları küçümseyerek yorumlar yapmayın,sağlıcakla kalın.
    Arkadaşım tartışma ortamı yaratmadan bilgi verelim formun amacı bu.
    1-) Özgürusm dediğin gibi konsolosluk bir çok yanlış işlem yapıyor. 2 yıl kuralında bunlardan bir tanesi. Buradaki sorun senin ısrarla konsolosluğun yaptığı yanlış işlemlerin geçerliliğinin olmadığını savunman.Forumda bir sürü insan var 2 yıl kuralı olan en az 4 tane son sınıf öğrencisi ben sadece BU FORMDA gördüm.Yani biz bunlarının hepsini bırakacağız senin o 2 mezun arkadaşını kriter alacağız öylemi.
    2-) Yine bu konuyla ilgili başka bir mesajında 2 yıl kuralı ile ilgili ds 2019 önemli değildir diyorsun. Külliyen yanlış. Ds 2019 burada en önemli belgelerden birdir. Bu kuralara waiver yaptırırken ve advisory opinion aldığında kullandığın tek belgeldir.Sen bu belgeye önemli değildir diyorsun
    3-) Arkadaşın vizesinde bu kural varsa ve eğer göçmen olmayan vizelere başvuracaksa bu kural ona uygulanamaz çünkü tekrardan göçmen olmayan vizeye f-1 başvuracak. Ama sen bunu genel geçer yazamasın bu yanlış bilgidir. DOĞRUSU GÖÇMEN OLMAYAN VİZELERE UYGULANMAZDIR. Adam watla gitti j-1 vizesi ile amerikada evlenmeye kalktı yada diyelim ki bu sene wat'a gitti vizesinde 2 yıl kuralı var gelecek sene green card kazandı. Ozaman ne olacak? İşte bu yüzden yanlış bilgi veriyorsun.Bu formu okuyan bir sürü insan var.Sadece konunun sahibi arkadaş değil.Ben bu forma sırf bu konu yüzünden üye oldum, çünkü hemen hemen türkçe hiç bir kaynak yok internette bu konuyla ilgili.
    4-)'' alır almasına ancak F1 de bittikten sonra Turkiyeye yeşil kartsız gelsin ondan sonra vize alması çok zor'' Al işte bir yanlış bilgi daha. NEDEN ZOR ? BANA NEDEN ZOR OLDUĞUNU AÇIKLA ? Bunu bizzat benim abim yaptı. üni son senesinde wat yaptı ? Sonra 5 ay kaplan dil okulunda kaldı.VE VİZEYİ ABD'DEN ALDI F-1'INI. 6. SENESİNDE TEKRAR J-1 VİZESİNİ TÜRKiYEDEN ALDI. Oda benim gibi okulu 6 senede bitirdi. Zor olduğu resmi bir sitede mi yazıyor ? Kulaktan dolma bilgiler ve şirketlerin size söylediği bilgilerle hareket ediyorsunuz. Sizi sömürmekten başka hiç bir amacı olmayan şirketler.

Amacım kimsenin kalbini kırmak değil, fikirleriniz bilgilere dayanasın kulaktan dolma şeylere değil.Verdiğin bilgilerin yanlış olduğunu kanıtlayan RESMİ DEVLET SİTELERİ ingilizcen yeterli ise oku
    1-) DS BELGESİ İLE İLGİLİ YANLIŞIN Waiver of the Exchange Visitor Two-Year Home-Country Physical Presence Requirement
    2-) KONSOLOSLUĞUN YANLIŞ VERDİĞİ KARARLARININ HÜKÜMSÜZ OLDUĞUNU İDDA ETMENLE İLGİLİ YAZI
    Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçiliği (Ayrıca, 2 yıl kuralı, burs almamış, mecburi hizmet zorunluluğu olmayan kişilere de uygulanmaktadır.)
    ah keşke abim burada olabilseydi onun vizelerinde koyabilseydim.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    11

1-) Özgürusm dediğin gibi konsolosluk bir çok yanlış işlem yapıyor. 2 yıl kuralında bunlardan bir tanesi. Buradaki sorun senin ısrarla konsolosluğun yaptığı yanlış işlemlerin geçerliliğinin olmadığını savunman.Forumda bir sürü insan var 2 yıl kuralı olan en az 4 tane son sınıf öğrencisi ben sadece BU FORMDA gördüm.Yani biz bunlarının hepsini bırakacağız senin o 2 mezun arkadaşını kriter alacağız öylemi.
    2-) Yine bu konuyla ilgili başka bir mesajında 2 yıl kuralı ile ilgili ds 2019 önemli değildir diyorsun. Külliyen yanlış. Ds 2019 burada en önemli belgelerden birdir. Bu kuralara waiver yaptırırken ve advisory opinion aldığında kullandığın tek belgeldir.Sen bu belgeye önemli değildir diyorsun
    3-) Arkadaşın vizesinde bu kural varsa ve eğer göçmen olmayan vizelere başvuracaksa bu kural ona uygulanamaz çünkü tekrardan göçmen olmayan vizeye f-1 başvuracak. Ama sen bunu genel geçer yazamasın bu yanlış bilgidir. DOĞRUSU GÖÇMEN OLMAYAN VİZELERE UYGULANMAZDIR. Adam watla gitti j-1 vizesi ile amerikada evlenmeye kalktı yada diyelim ki bu sene wat'a gitti vizesinde 2 yıl kuralı var gelecek sene green card kazandı. Ozaman ne olacak? İşte bu yüzden yanlış bilgi veriyorsun.Bu formu okuyan bir sürü insan var.Sadece konunun sahibi arkadaş değil.Ben bu forma sırf bu konu yüzünden üye oldum, çünkü hemen hemen türkçe hiç bir kaynak yok internette bu konuyla ilgili.
    4-)'' alır almasına ancak F1 de bittikten sonra Turkiyeye yeşil kartsız gelsin ondan sonra vize alması çok zor'' Al işte bir yanlış bilgi daha. NEDEN ZOR ? BANA NEDEN ZOR OLDUĞUNU AÇIKLA ? Bunu bizzat benim abim yaptı. üni son senesinde wat yaptı ? Sonra 5 ay kaplan dil okulunda kaldı.VE VİZEYİ ABD'DEN ALDI F-1'INI. 6. SENESİNDE TEKRAR J-1 VİZESİNİ TÜRKiYEDEN ALDI. Oda benim gibi okulu 6 senede bitirdi. Zor olduğu resmi bir sitede mi yazıyor ? Kulaktan dolma bilgiler ve şirketlerin size söylediği bilgilerle hareket ediyorsunuz. Sizi sömürmekten başka hiç bir amacı olmayan şirketler.

Amacım kimsenin kalbini kırmak değil, fikirleriniz bilgilere dayanasın kulaktan dolma şeylere değil.Verdiğin bilgilerin yanlış olduğunu kanıtlayan RESMİ DEVLET SİTELERİ ingilizcen yeterli ise oku
    1-) DS BELGESİ İLE İLGİLİ YANLIŞIN Waiver of the Exchange Visitor Two-Year Home-Country Physical Presence Requirement
    2-) KONSOLOSLUĞUN YANLIŞ VERDİĞİ KARARLARININ HÜKÜMSÜZ OLDUĞUNU İDDA ETMENLE İLGİLİ YAZI
    Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçiliği (Ayrıca, 2 yıl kuralı, burs almamış, mecburi hizmet zorunluluğu olmayan kişilere de uygulanmaktadır.)
    kardeş benim vizemde not subject two year rule yazıyor ama ds de adam kalemle işaretlemiş o 2 yıl kuralı gibi şeyi olsaydı vizedede yazardı diye düşündüm

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    11

ama şöyle bir durum daha var vizede yazmıyor zaten yazan yeride adam işlemlerimi bitirdi kalemle rasgele işaretledi ordan bi yeri seneye wat a baş vurduğumda eski ds yi benden istmeyecekler diye sanıyorum eski amerikan vizeli pasaportumu isteyecekler ordada not subject yazıyor yani kısaca konsolosluk koymamış olacak alabileceğim ve bilinçlendiğim için böyle bir hata olmasına izin vermem

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    11

Alıntı Basar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ama şöyle bir durum daha var vizede yazmıyor zaten yazan yeride adam işlemlerimi bitirdi kalemle rasgele işaretledi ordan bi yeri seneye wat a baş vurduğumda eski ds yi benden istmeyecekler diye sanıyorum eski amerikan vizeli pasaportumu isteyecekler ordada not subject yazıyor yani kısaca konsolosluk koymamış olacak alabileceğim ve bilinçlendiğim için böyle bir hata olmasına izin vermem
    Başar tekrar wata başvuracaksan zaten bu kural uygulanmıyor. Sıkınıtı yapmana gerek yok. Kural göçmen olan vizelere başvurmak için geçerli

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Bir tartışma yok kocaman insanlarız,ilerde birinin başına yine bu gelirse bu yazılanlar onun için çok yararlı olabilir bence yazdıklarım forumun amacına gayet uygundur.Waive nedir nasıl yapılır biliyorum yinede teşekkür ederim.Büyük harflerle yazışın zaten çok güzel gözler sorunlu biraz hepsini büyük harfle yazabilirsin.Konuyu kişiselleştiren ben değilim arkadaşın sorusuna yanıt verdim ve sizin o sorunla bağdaşmayan yanıtınızın arkadaşın olayıyla aynı olmadığına açıklık getirdim.
    Verdiğin linkte yazan J1 sadece wat için değildir orada kastedilen J1 trainee programı için geçerli olan 2yıl kuralıdır tekrar okuyunuz.Aslında aynı şeyi söylüyoruz ama şunu anlatmaya çalışıyorum senin durumunun kanunen geçersiz olması lazım,geçersiz olan birşeyi waive yapmaya çalışacağınıza exchange visitor program tüzüğünü inceleseniz ve wat öğrencilerine 2yıl kuralı uygulanabileceğine dair yasal bir gerekçe bulursanız bizide aydınlatsanız ne güzel olur değilmi ?

eCFR — Code of Federal Regulations

Size waive işine girmeden önce konsolosluk ile görüşmenizi tavsiye ederim.Kanunu okuyunuz ve onlara bunun yasal tabanını sorunuz.Ben okudum bulamadım iki yıl kuralıyla ilgili fıkralar sadece başta genel çerçevede ve trainee programı alt başlıklarında verilmiş.
    Genel çerçeve dediğim yazı şu zaten ctrl+p yapıp two year rule yazarsan çıkar

Home-country physical presence requirement. The requirement that an exchange visitor, and any accompanying spouse and dependents, who are within the purview of section 212(e) of the Immigration and Nationality Act, as amended, or Public Law 94-484 (substantially quoted in 22 CFR 41.63), must reside and be physically present in the country of nationality or last legal permanent residence for an aggregate of at least two years following departure from the United

Burada verilen iki kanunuda incelerdim ancak zamanım yok orada kimlerin dahil olup olmadığı daha net çizgilerle ayrılmış olmalı.Bol şans.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    11

green card a başvurmak göçmen vizesi olmadığı için sanırım yapabiliyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)