Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ICCP Turkey

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Exclamation ICCP Turkey

Merhaba arkadaşlar WAT katılım süreçi başlamışken size uyarılarda bulunmak istedim.WAT kesinlikle denenmeye değer bi program bunun farkında olunuz fakat ne ölçüde pişman olacağınız veya mutlu olacağınız sizin elinizde bunu nasıl sağlayabilirsiniz! Herşeyi araştırın boş zamanlarınızda internette bulabileceğiniz bilgiler yeterli olacaktır.Daha da iyisi önceden bu programa katılanlarla konuşun bekletilerinizi ona göre belirleyin ki hayal kırıklığına düşmeyesiniz.Şirketlerden bazılarının anlattıkları sadece toz pembedir.Herkese herşeye kolay inanmayın;bunlarla uğraşmak istemeyebilirsiniz zor gelebilir ama Amerika'da olduğunuzda sonuç pişmanlıktır.Zaman varken ve daha erken yolun başındayken herşeyi araştırın.
    Ben bu programa katılacağımı aklımın ucunda bile geçirmiyorken öğretmenim tavsiyesine uyup geldim neler değişti! Amerikayı görmüş oldum,farklı kültürleri öğrendik,ingilizce konuşma düzeyimiz gelişti.Amerika'nın ekonomisinden faydalanarak teknolojik aletler aldık. ve en önemlisi ileride burada yaşamayı çalışmayı düşünenler için buradaki herkesin bile sahip olamadığı sosyal güvencemiz oldu işiniz ne olursa olsun farketmezsizin.
    Arkadaşlar ben burada ICCP TURKEY acentasıyla geldim şirkette muhatap olduğum tek adam Ali Bilen'di.Sağolsun yolladığı yalnış formlar sayesinde çok güzel işleri kaçırdık.Üç arkadaş aynı yere gitmek istiyorduk.Üçümüzde farklı eyaletlere düştük ki yakın bile değildi. Erken başvurmamıza rağmen işlerimiz çok geç halloldu.Bundan dolayı bileti geç ve pahalıya aldık.Tüm belgeleri biz doldurduk işleri biz hallettik.Onun bizim için yaptığı tek şey eline verdiğimiz parayı saymak oldu ki onu bile beceremedi.Hesabımızı tutmamış olsaydık yalnışlıkla (!?!) talep ettiği fazla ücreti vermiş olabilirdik.Ayrıca bu işlerle uğraşmakdan dolayı 3-4 dersten kaldık.Erken gelmemiz gerektiğinden bütlerede giremedik.Ama ben buraya daha geç gelip erken ayrılanları gördüm amacı ney çözemiyorum.!!!Gidiş tarihimizide sağolsun okul açıldıkdan 2 hafta sonraya aldırdı ve işin bitiş tarihini değişme fırsatımızda olamadı.Ne kadar fazla kalırsak ingilizcemizin o kadar gelişeceğini söyledi.Ama Temmuzda Amerikalılar gidince dağ başında ingilizcemizi sesimizin ekosuyla kontrol edip mi geliştirecektik.Konuyla o kadar alakasızdı ki bize kiraladığı shuttle a binebilmek için havaalanında sabahladık halbuki buraki arkadaş bu konuda uyarıda bulunmuşlar.Ayrıca tuttuğu shuttle kişi başı 56$ ödedik daha doğrusu maaşdan kestiler.İyikide öyle olmuş bide 5 er dolar bahşiş verin diye ısrarda bulunmuştu.Kim için çalıştığını hala bilmiyoruz!!! Arkadaşımın başına gelenler daha ayrı bi felaket havaalanında iş verenin alıp almayacağını kesin olarak bildirmemişti.Biz kendisini hiç bekletmememize rağmen neden sürekli bekliyoruz o da ayrı bi konu...Neyse arkadaşımı havaalanında karşılayıp götürmüşler.Bize burada ailemizle konuşmak için hat vereceklerdi ; yalan oldu.Gittiğimiz yerde calling card olduğunuz arayabileceğimizi söylediler arkadaşım 3 gün ailesine ulaşamadı.Annesi çok meraklanmıştı.Çalıştığı şirkete mail attık öyle haberdar olduk.İkimizde YMCA'da çalıştık;gayet sıcak kanlı insanlar.Arkadaşım Los Angeles'da maddi sıkıntı yaşamadı gayet memnun ayrıldı.Onun kazancı saatlik 8 dolardı.Ama biz kazancımızdan pek memnun olamadık çünkü saatlik 4.5 dolar alıyoruz.Konaklama ve yemek onlardan olduğu için böyle dedi ama overtimelar sayesinde çok fazla kazanacağımızı söyledi.Bu yalandı.Arkadaş bura kalabalık bi yer değil ve gereginden fazla işçi çalıştırıyorlar.Yemeklerindende haz edeceğini zannemiyorum.Maddi durumun kötüye gittiğini farkedince işi değiştirmek istedim.Whittle Camp a arkadaşımın yanına transfer olacaktım.Bana mümkün gibi gözüküyordu.Sonuçda ikiside YMCA'ydı.Ama ne işyeri ne sponsor izin vermedi.İstersem Estes Park a geçebileceğimi söyleyip geçiştirdiler sonradan onu da kabul etmediler.
    Benim başıma gelenler sizin başınıza gelmesin diye benim size önerim ne kadar acenta varsa önceden araştırıp kötüleri sildikden sonra geri kalanlarla konuşun.Summer Work and Travel | Consulate General of the United States Istanbul, Turkey Buraya gelmeden yapacağınız işleri,yapmayacağanız işleri,haklarınızı öğrenin.Türk-Amerikan dernekleri,Konsolosluklar,Acentalarınız,Sponsorlar ınız gereken konularda yardımcınız olacaktır.

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Guzel bir deneyim olmus. En azindan size olumlu katkilarini dusunmek lazim. Her nekadar super bir yaz olmasada "yinede denemeye degdi" diyorsaniz olay bitmistir.
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı miserable Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar WAT katılım süreçi başlamışken size uyarılarda bulunmak istedim.WAT kesinlikle denenmeye değer bi program bunun farkında olunuz fakat ne ölçüde pişman olacağınız veya mutlu olacağınız sizin elinizde bunu nasıl sağlayabilirsiniz! Herşeyi araştırın boş zamanlarınızda internette bulabileceğiniz bilgiler yeterli olacaktır.Daha da iyisi önceden bu programa katılanlarla konuşun bekletilerinizi ona göre belirleyin ki hayal kırıklığına düşmeyesiniz.Şirketlerden bazılarının anlattıkları sadece toz pembedir.Herkese herşeye kolay inanmayın;bunlarla uğraşmak istemeyebilirsiniz zor gelebilir ama Amerika'da olduğunuzda sonuç pişmanlıktır.Zaman varken ve daha erken yolun başındayken herşeyi araştırın.
    Ben bu programa katılacağımı aklımın ucunda bile geçirmiyorken öğretmenim tavsiyesine uyup geldim neler değişti! Amerikayı görmüş oldum,farklı kültürleri öğrendik,ingilizce konuşma düzeyimiz gelişti.Amerika'nın ekonomisinden faydalanarak teknolojik aletler aldık. ve en önemlisi ileride burada yaşamayı çalışmayı düşünenler için buradaki herkesin bile sahip olamadığı sosyal güvencemiz oldu işiniz ne olursa olsun farketmezsizin.
    Arkadaşlar ben burada ICCP TURKEY acentasıyla geldim şirkette muhatap olduğum tek adam Ali Bilen'di.Sağolsun yolladığı yalnış formlar sayesinde çok güzel işleri kaçırdık.Üç arkadaş aynı yere gitmek istiyorduk.Üçümüzde farklı eyaletlere düştük ki yakın bile değildi. Erken başvurmamıza rağmen işlerimiz çok geç halloldu.Bundan dolayı bileti geç ve pahalıya aldık.Tüm belgeleri biz doldurduk işleri biz hallettik.Onun bizim için yaptığı tek şey eline verdiğimiz parayı saymak oldu ki onu bile beceremedi.Hesabımızı tutmamış olsaydık yalnışlıkla (!?!) talep ettiği fazla ücreti vermiş olabilirdik.Ayrıca bu işlerle uğraşmakdan dolayı 3-4 dersten kaldık.Erken gelmemiz gerektiğinden bütlerede giremedik.Ama ben buraya daha geç gelip erken ayrılanları gördüm amacı ney çözemiyorum.!!!Gidiş tarihimizide sağolsun okul açıldıkdan 2 hafta sonraya aldırdı ve işin bitiş tarihini değişme fırsatımızda olamadı.Ne kadar fazla kalırsak ingilizcemizin o kadar gelişeceğini söyledi.Ama Temmuzda Amerikalılar gidince dağ başında ingilizcemizi sesimizin ekosuyla kontrol edip mi geliştirecektik.Konuyla o kadar alakasızdı ki bize kiraladığı shuttle a binebilmek için havaalanında sabahladık halbuki buraki arkadaş bu konuda uyarıda bulunmuşlar.Ayrıca tuttuğu shuttle kişi başı 56$ ödedik daha doğrusu maaşdan kestiler.İyikide öyle olmuş bide 5 er dolar bahşiş verin diye ısrarda bulunmuştu.Kim için çalıştığını hala bilmiyoruz!!! Arkadaşımın başına gelenler daha ayrı bi felaket havaalanında iş verenin alıp almayacağını kesin olarak bildirmemişti.Biz kendisini hiç bekletmememize rağmen neden sürekli bekliyoruz o da ayrı bi konu...Neyse arkadaşımı havaalanında karşılayıp götürmüşler.Bize burada ailemizle konuşmak için hat vereceklerdi ; yalan oldu.Gittiğimiz yerde calling card olduğunuz arayabileceğimizi söylediler arkadaşım 3 gün ailesine ulaşamadı.Annesi çok meraklanmıştı.Çalıştığı şirkete mail attık öyle haberdar olduk.İkimizde YMCA'da çalıştık;gayet sıcak kanlı insanlar.Arkadaşım Los Angeles'da maddi sıkıntı yaşamadı gayet memnun ayrıldı.Onun kazancı saatlik 8 dolardı.Ama biz kazancımızdan pek memnun olamadık çünkü saatlik 4.5 dolar alıyoruz.Konaklama ve yemek onlardan olduğu için böyle dedi ama overtimelar sayesinde çok fazla kazanacağımızı söyledi.Bu yalandı.Arkadaş bura kalabalık bi yer değil ve gereginden fazla işçi çalıştırıyorlar.Yemeklerindende haz edeceğini zannemiyorum.Maddi durumun kötüye gittiğini farkedince işi değiştirmek istedim.Whittle Camp a arkadaşımın yanına transfer olacaktım.Bana mümkün gibi gözüküyordu.Sonuçda ikiside YMCA'ydı.Ama ne işyeri ne sponsor izin vermedi.İstersem Estes Park a geçebileceğimi söyleyip geçiştirdiler sonradan onu da kabul etmediler.
    Benim başıma gelenler sizin başınıza gelmesin diye benim size önerim ne kadar acenta varsa önceden araştırıp kötüleri sildikden sonra geri kalanlarla konuşun.Summer Work and Travel | Consulate General of the United States Istanbul, Turkey Buraya gelmeden yapacağınız işleri,yapmayacağanız işleri,haklarınızı öğrenin.Türk-Amerikan dernekleri,Konsolosluklar,Acentalarınız,Sponsorlar ınız gereken konularda yardımcınız olacaktır.

Merhaba,
    Yukarıdaki katılımcımız hakkında bazı gerçekleri burada açıklamak zorunda olduğumuzu hissettik. Öncelikle bu katılımcımız 10 yıldır öğrenci yolladığımız Colorado Denver da bulunan Estes Park Center veya Snow Mountain Ranch te çalışmak için başvurmuş ve mülakat sonucu işveren tarafından Snow Mountain Ranch te işe alınmıştır.
    WAT ‘ denemeye değer bir program’ diye belirtmiş.Bu ifade en başta katılımcımızın WAT programı beğendiğini gösterir.

‘Ben bu programa katılacağımı aklımın ucunda bile geçirmiyorken öğretmenim tavsiyesine uyup geldim neler değişti! Amerikayı görmüş oldum,farklı kültürleri öğrendik,ingilizce konuşma düzeyimiz gelişti.Amerika'nın ekonomisinden faydalanarak teknolojik aletler aldık. ve en önemlisi ileride burada yaşamayı çalışmayı düşünenler için buradaki herkesin bile sahip olamadığı sosyal güvencemiz oldu işiniz ne olursa olsun farketmezsizin’ şeklinde belirtmiş. Burada da bizim programımıza katılarak yukarıda yazdığı herşeyi yapabildiğini ve mutlu olduğunu bizzat kendisi kendi ağzından belirtmektedir.
    ‘ICCP TURKEY acentasıyla geldim şirkette muhatap olduğum tek adam ........Sağolsun yolladığı yalnış formlar sayesinde çok güzel işleri kaçırdık. ‘şeklinde belirtmiş. Katılımcımız yanlış form yollamaktan bahsetmekte. Biz bu işi 10 yıldır yapmaktayız ve bu 10 yıl içerisinde yanlış form yollanmamıştır ve yollanamazda. Hiçbir firma katılımcılarına yanlış form yollamaz.
    ‘Üç arkadaş aynı yere gitmek istiyorduk.Üçümüzde farklı eyaletlere düştük ki yakın bile değildi.’ şeklinde belirtmiş. İkisi ayni yere gitmek istiyordu. Üçü değil çünkü 3. arkadaşları iyi yüzdüğü Cankurtaranlık işi istemişti. Kendisi ve diğer arkadaşı ayni yere gidemediler çünkü bu yazıyı yazan katılımcımız bu işin sponsoru ile yaptığı mülakatı geçemedi ve programdan çıkartıldı. Ama arkadaşı mülakatı geçti ve o işe gitti. Ama katılımcımız mülakatını geçemediği sponsorun işine asla gidemeyeceğini anlayamadı maalesef. Eğer mülakatı geçseydi arkadaşı ile ayni yere gidebilirdi. Aynı üniversiteden başvuran başka bir öğrenci daha bu sponsorun mülakatını geçti ve o gitti. Bu katılımcımız gidemedi. Kaldı ki bu katılımcımızın bize çok teşekkür etmesi gerekir çünkü bizim 6 tane farklı sponsorumuz olduğu için bir sponsorun mülakatını geçemezse, başka sponsor ile Amerika’ya yollayabiliyoruz. Başka firma olsaydı sponsor mülakatını geçemediği için programdan çıkartılırdı.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

‘Erken başvurmamıza rağmen işlerimiz çok geç halloldu.Bundan dolayı bileti geç ve pahalıya aldık.’ şeklinde belirtmiş. Biz başvurusunu başka bir kişi / firma aracılığı ile aldık. Ancak kendisi ilk sponsorun mülakatını geçemediği için başka sponsorumuza başvurduk.
    ‘Tüm belgeleri biz doldurduk işleri biz hallettik.Onun bizim için yaptığı tek şey eline verdiğimiz parayı saymak oldu ki onu bile beceremedi.Hesabımızı tutmamış olsaydık yalnışlıkla (!?!) talep ettiği fazla ücreti vermiş olabilirdik’ şeklinde belirtmiş. Katılımcımızın İngilizce seviyesinin ne kadar düşük olduğunu Karabük’te başvurduğu acentesine veya eğitmenine sorarsanız, ilk sponsorun kolay mülakatını geçemediğine de dikkat ederseniz formları kesinlikle tek basına yapamayacağını tahmin edebilirsiniz. Kısacası katılımcımız adini bile Türkçe karakterler kullanarak yanlış yazmıştır. Her turlu formunu bizzat biz doldurduk. Ücreti bize asla ödemedi. Başvuru yaptığı ildeki firmasına ödemiştir.
    ‘Ayrıca bu işlerle uğraşmakdan dolayı 3-4 dersten kaldık.Erken gelmemiz gerektiğinden bütlerede giremedik.Ama ben buraya daha geç gelip erken ayrılanları gördüm amacı ney çözemiyorum.!!!’ şeklinde belirtmiş. Katılımcımızın herşeyini baştan sona biz yaptığımız halde 3-4 dersten kalmasının suçunu bize yükleyemez. Kaldı ki formları kendisi yapmış olsaydı bile bütün işlem 1 ya da 2 gün sürerdi.
    ‘Gidiş tarihimizide sağolsun okul açıldıkdan 2 hafta sonraya aldırdı ve işin bitiş tarihini değişme fırsatımızda olamadı.’ şeklinde belirtmiş. İşveren eğer öğrenciler 30 Eylül’e kadar kalacaklarsa başvuruşunlar. Kalamayacaklarsa başvurmasınlar şeklinde en başta belirtti ve bizde bunu aynen bütün katılımcılarımıza aktardık. Kabul edenlerin başvurularını aldık, kabul etmeyenleri başka islere yönlendirdik. Tarihler uymadıysa bu işe başvurmaması gerekirdi.
    ‘Ne kadar fazla kalırsak ingilizcemizin o kadar gelişeceğini söyledi.Ama Temmuzda Amerikalılar gidince dağ başında ingilizcemizi sesimizin ekosuyla kontrol edip mi geliştirecektik.’ şeklinde belirtmiş. Temmuz’da Amerikalılar gitseydi o işte Eylül sonuna kadar çalışamaz, kimse kalmadığı için işten çıkartılırdı. Ayrıca yukarıdaki ilk paragrafta bizzat kendisi İNGİLİZCE KONUŞMA DÜZEYİMİZ GELİŞTİ diye belirtmiş.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

‘Konuyla o kadar alakasızdı ki bize kiraladığı shuttle a binebilmek için havaalanında sabahladık halbuki buraki arkadaş bu konuda uyarıda bulunmuşlar.Ayrıca tuttuğu shuttle kişi başı 56$ ödedik daha doğrusu maaşdan kestiler.İyikide öyle olmuş bide 5 er dolar bahşiş verin diye ısrarda bulunmuştu.’ şeklinde belirtmiş. Katılımcımızın formları kendisinin yapmadığını çünkü formları dolduracak kadar İngilizce seviyesinin iyi olmadığını burada yine anlamak mümkündür. Bu shuttle i biz kiralamadık ve bizimle hiç ilgisi yoktur. İşveren öğrencilerin havaalanından işyerine gidebilmeleri için shuttle a rezervasyon yaptırmakta ve sadece öğrencilere (bize değil) yaptıkları shuttle rezervasyonunu bildiren bir email yollamakta. Biz de katılımcımız yazanları anlamadığı için tercüme edip kendisine yolladık. İşverenin yolladığı rezervasyonda mutlaka 5 Dolar bahşiş verin seklinde yazmaktaydı ve biz bu bilgiyi kendilerine aktardık. Ama katılımcımız shuttle ı hala bizim kiraladığımızı sanmaktadır.
    ‘Arkadaşımın başına gelenler daha ayrı bi felaket havaalanında iş verenin alıp almayacağını kesin olarak bildirmemişti.Biz kendisini hiç bekletmememize rağmen neden sürekli bekliyoruz o da ayrı bi konu...Neyse arkadaşımı havaalanında karşılayıp götürmüşler.’ şeklinde belirtmiş. Bahsettiği kişi Cankurtaranlık programına katılan arkadaşıdır. Saat 15:00 civarında Washington Dulles Havaalanına inmiştir ve saat 17:00 civarında havaalanından alınıp kalacağı otele götürülmüştür. Bütün dünyadan gelenleri hergün saat 17:00 de havaalanından ücretsiz olarak karşılamışlardır. Kısacası bahsettiği gibi bir felaket yoktur.
    ‘Bize burada ailemizle konuşmak için hat vereceklerdi ; yalan oldu.Gittiğimiz yerde calling card olduğunuz arayabileceğimizi söylediler arkadaşım 3 gün ailesine ulaşamadı.Annesi çok meraklanmıştı.Çalıştığı şirkete mail attık öyle haberdar olduk.’ şeklinde belirtmiş. Vereceğimiz hatları 2 öğrenci hariç hiç kimse istemedi. Zaten herkesin bildiği gibi Amerika’da her yerde calling card lar satılmaktadır. Alıp arayabilirlerdi. Arkadaşının ailesi meraklanmıştır ve bizi aramışlardır. Biz bizzat çalıştığı iş yerini aradık ve katılımcımız çok yoğun çalıştığını ve aramaya zamanı olmadığını belirtmiştir. Ailesini arayıp aramamak katılımcımızın tercihi ve sorumluluğudur. Bizde bu yaptığının yanlış olduğunu derhal ailesini araması gerektiğini söyledik. Biz web sitemizde ve Facebook gruplarımızda her zaman bütün katılımcılarımıza Amerika’ya indikleri anda ailelerine hemen haber vermeleri gerektiği konusunda ısrarlı duyurular yapmaktayız.
    ‘Arkadaşım Los Angeles'da maddi sıkıntı yaşamadı gayet memnun ayrıldı.Onun kazancı saatlik 8 dolardı.Ama biz kazancımızdan pek memnun olamadık çünkü saatlik 4.5 dolar alıyoruz.Konaklama ve yemek onlardan olduğu için böyle dedi ama overtimelar sayesinde çok fazla kazanacağımızı söyledi.Bu yalandı.Arkadaş bura kalabalık bi yer değil ve gereginden fazla işçi çalıştırıyorlar. Yemeklerindende haz edeceğini zannemiyorum.Maddi durumun kötüye gittiğini farkedince işi değiştirmek istedim.Whittle Camp a arkadaşımın yanına transfer olacaktım.Bana mümkün gibi gözüküyordu.Sonuçda ikiside YMCA'ydı.Ama ne işyeri ne sponsor izin vermedi.İstersem Estes Park a geçebileceğimi söyleyip geçiştirdiler sonradan onu da kabul etmediler.
    ’ şeklinde belirtmiş. Los Angeles’ta çalışan bahsettiği arkadaşı ile ayni gün ve anda mülakata girdiğini ve geçemediğini, ayni mülakatı gecen başka bir öğrencinin bu işe gittiğini yukarıda belirtmiştik. Katılımcımız maalesef mülakatını geçemediği bir işte çalışamayacağını anlayamamıştır. Maaşlarından saatlik 3 dolar, ayda yeme, içme ve konaklama için 480 Dolar kesilmiştir ki bu çok düşük bir rakamdır. Çünkü diğer WAT katılımcılarımız sadece konaklama için ayda 400-460 Dolar ödemişlerdir. Ayrıca katılımcımızın gittiği Colorado’da Estes Park Center ve Snow Mountain Ranch te saatlik 4,5 - 5 - 5,5 Dolar ücret alan öğrenciler ve haftada 60 saate kadar çalışanlar olmuştur. Overtime yapmak kişinin İngilizce seviyesi, is etiği, zamanında işe gelmesi, görevini iyi yapması, başkaları ile iyi geçinmesi, pozitif olması ile ilgili bir durumdur. Yemekler konusunda yapılacak birşey yoktur maalesef çünkü farklı bir ülkeye gidip, farklı kültürden kişilerle çalışıp, farklı yemekler yemek durumu gayet doğaldır çünkü Amerika’da Türk mutfağını bulamasınız. Katılımcımız Snow Mountain Ranch te çalışmak için ise alındığından dolayı ve diğer yerde eleman ihtiyacı olmadığı için başvurusunu kabul etmemişlerdir. Bu tamamen işverenin insiyatifidir.
    Katılımcımızın yukarıdaki ilk paragrafta yazdığı şeyleri yapmış olması programın amacına ulaştığını göstermektedir. Colorado Estes Park Center ve Snow Mountain Ranch te çalışan öğrencilerimizin resimlerini ve videolarını aşağıdaki linkten incelerseniz katılımcılarımızın durumlarını daha iyi görebilirsiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)