Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: J-1 vizesi bitmeden donusturulebilir mi ?

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Question J-1 vizesi bitmeden donusturulebilir mi ?

selamlar,

benim merak ettigim konu j-1 vizesi alarak internship icin amerika ya gidildiginde,turkiye ye donmeden baska bir vize tipine gecerek orada calismaya devam etmek mumkun mudur ? Eger evet ise,hangi vizelere basvurulabilir-ne yapmak gerekir ? Bu konuda bilgi verebilecek olan varsa cok sevinirim.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

calisma vizesini alman cok cok cok zor bir olay. Cok daha kolay yolu amerikali bulup evlenip green card almak.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı mert13 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamlar,

benim merak ettigim konu j-1 vizesi alarak internship icin amerika ya gidildiginde,turkiye ye donmeden baska bir vize tipine gecerek orada calismaya devam etmek mumkun mudur ? Eger evet ise,hangi vizelere basvurulabilir-ne yapmak gerekir ? Bu konuda bilgi verebilecek olan varsa cok sevinirim.
    ozgursum'un yazmis oldugu yorum cok dogru olmakla birlikte, alman ya da odaklanman gereken vize turu H1B vizesidir. Ama onceki yorumda dendigi gibi binde bir olan bir olaydir ve alinmasi epey bir zordur.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

verdiginiz bilgi icin tesekkurler.

istedigim vize turunun h1b vizesi oldugunu soylediniz.cok zor oldugunu soyluyorsunuz turkiyeden direkt o vizeye basvurup gitmek dahada imkansiz olsa gerek? Bunu gerceklestiremez miyim? sanirim kalifiyeli,isimde cok tecrubeli olursam alabileegim vize gibi gorunuyor.

yeni mezunlarin en kolay gidebilecegi yol internshipler degil mi ?

peki internship sonrasi bir is kurma cabasina girilirse,kucukce bir isletme (fast food gibi) kurulmak istense,bunun icin ulkede kalmama ve calismama izin verirler mi ?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

verdiginiz bilgi icin tesekkurler.

istedigim vize turunun h1b vizesi oldugunu soylediniz.cok zor oldugunu soyluyorsunuz turkiyeden direkt o vizeye basvurup gitmek dahada imkansiz olsa gerek? Bunu gerceklestiremez miyim? sanirim kalifiyeli,isimde cok tecrubeli olursam alabileegim vize gibi gorunuyor.

yeni mezunlarin en kolay gidebilecegi yol internshipler degil mi ?

peki internship sonrasi bir is kurma cabasina girilirse,kucukce bir isletme (fast food gibi) kurulmak istense,bunun icin ulkede kalmama ve calismama izin verirler mi ?
    Evet, H1B vize turu kalifiye eleman oldugunuz icin sizden baska kimse ile o pozisyonun doldurulamayacaginin ve sizin bu is icin en iyi aday oldugunuzun ispati edilmesi ile aliniyor. Basvurdugunuz alan ile ilgili 4 yillik universite bitirmis olma zorunlulugunuz ya da universite yillarinda eksiklik var ise eksik olan her 1 universite yili degerinde 3 yillik is dunyasindan referans sunmaniz gerekiyor. Senin mezun oldugunu dusunerek 4 yillik okul bitirmis olmanin bu sarti yerine getirecegini soyleyebiliriz. O vize turune Turkiyeden siz degil de ABDde calisacaginiz firma sizin adiniza basvuruyor. Yani bu calismak istedigin isveren ile daha once yuzyuze tanismisligin yok ise cok fazla umut baglama bu ise.

Evet mezun ogrencilerin en kolay ABDye gidebilecegi sistem trainee/internshiptir. Internship olaylarinda fazla vize reddi de olmuyor. Dolayisi ile 1 yil ABDdesin, bu sure icerisinde kendini isverene ispatlamaya calisirsin ve eger seni isterler ise H1Bye gecmeye calisirsin. Evlilik de her zaman en saglam yoldur. Bu bir yillik sure zarfinda mutlaka cok yakinlasacagin bayanlar bulursun, etkilesim oldugu muddetce evlilik de gerceklesecektir. Bana sorar isen ABD'ye lotodan cikma green card ile gidemiyor isen en iyisi evliliktir. Evlilik olayindan sonra hayatin duzene girdigi gibi artik hicbir vizeye ya da sarta bagli olamamanin vermis oldugu hafifligi hayal edemezsin. Diledigin iste, diledigin eyalette, is sozlesmelerine para vermek zorunda olmadan, isten cikarilma kovulma vb gibi kaygilar tasimadan en rahat ve tabiri caiz ise krallr gibi yasamanin anahtaridir evlilik yolu ile alinan green card.

Ayrica son bolumde yazmis oldugun kucuk olcekli bir isletme acarak ABDde kalma olayi ihtimal dahi degildir, ABD yatirimci vizeleri veriyor olmakla birlikte bu yatirimlar milyon dolarlarla ifade edilen yatirimlar. Dolayisi ile kucuk bir isletme kurmak ABDde sana kalma sansi vermez.

Insallah istedigini alirsin, kolay gelsin.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Sercan977 mesajin icin cok tesekkurler.

Anlattigin gibi ilk once Internship ile 1 yilligina bir otelde calismaya gidip,sonrasinda ise yine okudugum alanla ve gecen 1 yilda yaptigim isle ilgili..yani otellerin birinde calismaya devam etmek uzere h1b ile amerikada kalmaya devam edebilirim diyorsun.Peki tum bunlar gerceklesti diyelim ben baska islerde calisabilir miyim? Ben amerikada kaldigim surece surekli otelcilik yapmak istemiyorum.j-1 iken yada h1b de iken baska islerde calisma imkanim varmidir? Ornegin h1b ye gecisten sonra benim icin basvuran isyerinde part time calisip,baska islerde yapabilirmiyim ?

J-1 ile ya da h1b ile amerikada bulurken meslek kurslari,sertifika programlarina gidilebiliyor mu off gunlerinde ?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Sercan977 mesajin icin cok tesekkurler.

Anlattigin gibi ilk once Internship ile 1 yilligina bir otelde calismaya gidip,sonrasinda ise yine okudugum alanla ve gecen 1 yilda yaptigim isle ilgili..yani otellerin birinde calismaya devam etmek uzere h1b ile amerikada kalmaya devam edebilirim diyorsun.Peki tum bunlar gerceklesti diyelim ben baska islerde calisabilir miyim? Ben amerikada kaldigim surece surekli otelcilik yapmak istemiyorum.j-1 iken yada h1b de iken baska islerde calisma imkanim varmidir? Ornegin h1b ye gecisten sonra benim icin basvuran isyerinde part time calisip,baska islerde yapabilirmiyim ?

J-1 ile ya da h1b ile amerikada bulurken meslek kurslari,sertifika programlarina gidilebiliyor mu off gunlerinde ?
    Rica ederim mert13, Evet eger internship ile ise alinir isen ve isverenin senden memnun olur ise H1B vizesine gecebilmen ihtimal dahilinde ancak az once de demis oldugum(uz) gibi zor isler olmakla birlikte imkansiz degildir. Internship yapar iken ikinci iste calisman kesinlikle yasak, tabi bu yasal olan isler ile ilgili bir konu, sana gun sonunda nakit odeyebilecek patron bulur isen ve internship yaptigin otele caktirmadan calisabilir isen bu senin elinde, elbette calisabilirsin,izinli gunlerin tamamen senin insiyatifinde olan gunlerdir. H1B vizesinde ikinci is olayi durumunu bilmiyorum acikcasi ama orada da ikinci isin yasak olacagini dusunuyorum , cunku ana amac o ise tum zaman ve eforunu sarfetmen icin kabul edildin. Mesleki kurslar ve sertifika programlarinin problem yaratacagini zannetmiyorum, cunku amacin orada para kazanmak degil, sadece kendini gelistirmeye calisiyorsun , dolayisi ile bu tarz kurslar problem olmayacaktir. Is degistirme ya da alan degistirme olayi da soz konusu olmayabilir cunku internship 1 yillik, H1B vizesi ise 3 yillik oluyor dolayisi ile ise o alanda alindigin icin alan degistirmene kimse musade etmeyecektir.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

pek cok insan j-1 alinca 2 yil kurali basiliyor vizenize diyor.Bu konuyu biliyor musun ? J-1 den sonra ulkemize donup en az 2 yil kalmalimiyiz? Su ana kadar baslik altinda tartistiklarimiza bakarsak boyle bir durum yok olmali senin dusuncene gore ?

h1b vizesine geciste peki hic duydun mu soyle bir ornek...Turkiyede turizm okumus,internshipde yine otellerde calismis yani demek istedigim alani belli olan bir insanin,h1b icin kendi alaninin disinda bir isveren sayesinde vize aldigini ve calismaya devam ettigini ? Internship sonrasinda ornegin guvenlik olarak is buldum.Az once demistim ya j-1 de iken sertifika,kurs vs katilabiliyormuyuz diye. Diyelimki ben gittim guvenlik elemani olacak sertifikalarim var,sirkette buldum beni istiyor calistirmak icin.Boylece kendi alanimi degistirip h1b vizesi cikartabilirmiyim guvenlik gorevlisi olmak icin ?

Internship esnasinda, j-1 vizesiyle amerikada bulunuyorken, baska bir isveren beni almak isterse o 1 yilin dolmasini beklemeden,beni amerikaya getiren o otel ile anlasmali sozlesmemi bitirip, h1b vizesine gecip yeni isverenim ve isimle devam edebilirmiyim ?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

pek cok insan j-1 alinca 2 yil kurali basiliyor vizenize diyor.Bu konuyu biliyor musun ? J-1 den sonra ulkemize donup en az 2 yil kalmalimiyiz? Su ana kadar baslik altinda tartistiklarimiza bakarsak boyle bir durum yok olmali senin dusuncene gore ?

h1b vizesine geciste peki hic duydun mu soyle bir ornek...Turkiyede turizm okumus,internshipde yine otellerde calismis yani demek istedigim alani belli olan bir insanin,h1b icin kendi alaninin disinda bir isveren sayesinde vize aldigini ve calismaya devam ettigini ? Internship sonrasinda ornegin guvenlik olarak is buldum.Az once demistim ya j-1 de iken sertifika,kurs vs katilabiliyormuyuz diye. Diyelimki ben gittim guvenlik elemani olacak sertifikalarim var,sirkette buldum beni istiyor calistirmak icin.Boylece kendi alanimi degistirip h1b vizesi cikartabilirmiyim guvenlik gorevlisi olmak icin ?

Internship esnasinda, j-1 vizesiyle amerikada bulunuyorken, baska bir isveren beni almak isterse o 1 yilin dolmasini beklemeden,beni amerikaya getiren o otel ile anlasmali sozlesmemi bitirip, h1b vizesine gecip yeni isverenim ve isimle devam edebilirmiyim ?
    selam mert, evet 2 yil kuralina tabi olacaksin ancak iki yil kurali toplamda 300-315 dolara patlayan ve tamami evrak isleri ve burokratik islemler surecinden gecen bir hengamedir, evraklarini tamamladiktan sonra yapacagin cok bir sey yoktur, beklemekten baska birsey yapamazsin hatta. Ben ABDye 3. defa geldigimde internship olarak j1 vizesi ile gelmistim ve vizeme 2 yil kurali koymuslardi, daha sonra son 5 ayim kala bu iki yil kuralini kaldirmak icin gerekli islemleri tamamladim ve yanilmiyorsam toplamda 2 ay icinde sonuclandi ve iki yil kuralim kaldirildi, ve ben de bu surecten sonra stajimin bitimine 1 hafta kala evlendim ve statu degistirdim. Simdi sana bu iki yil kuralindan neden bahsetmedigime gelir isek kafani bulandirmak istemedim, zaten zamani geldiginde bu iki yil kuralinin seni bagladigini ve H1Bye gecebilmek icin bu kurali kaldirman gerekecegini ogrenecektin kendiliginden. Cunku iki yil kuralina tabi isen statu veya vize degisikliklerinde bu kuralin kaldirilmis olarak basvurulmasi gerekiyor diye biliyorum.

Ikinci kisimda cok guzel bir ornek vermissin ancak inan daha once hic H1B vizesi ile kalan tanidigim, arkadasim olmadigi icin bu soruya cevap veremeyecegim. Ancak su sartlarda mumkun olur diye dusunuyorum : Ornek : 1 yil calismis oldugun otellerin sahiplerini ayni anda ozel guvenlik sirketleri de vardir, ve seni kisisel olarak sevdiler ise ve sen sertifikalarini bu zaman dilimi icerisinde halletmis isen, seni elde tutmak ve memnun etmek icin internshipin sonrasinda yine kendi bunyelerinde bulunan ozel guvenlik sirketine H1B vizesi ile baglayip orda kalmani ve onlara hizmet etmeni saglayabilirler. Tabi bu vermis oldugum ornegi kendim olusturdum. Yanlis anlama oraya turizm alanindan gidis yapiyorsun ve alanin ya da tecruben olmayan bir alanda sadece sertifika aldin diye insanlar seni 3 yillik sirketlerine baglayacak ve kovuldugunda tazminat ucak donus bileti vb masraflarini karsilamak zorunda kalacak kulfetin altina sokmak istemezler. Ancak dedigim gibi : Otel ve ozel guvenlik sirketi ayni isletmeye sahip olur ve senden ve performansindan memnun olurlar ise zaten seni tanidiklari icin ozel guvenlik sirketlerine transfer edebilirler seni. Umarim anlatabilmisimdir.

J1 vizesi ile gelinen internship programlarinda sadece yatay olarak is degistirmenin mumkun oldugunu dusunuyorum, yani otelcilikten pazarlamaciliga ya da reklamciliga gecemezsin, ayrica bu gecis eylemi otelin sana vaat etmis oldugu seyleri yerine getirmiyor ya da getiremiyor oldugu durumlarda gecerlidir. Yani kisacasi 1 yillik internship programina gittiginde senden beklentileri : Calis, isine sikica saril ve donemini tamamla. Baska isler , baska hayaller pesine dusmeden, sureni sana atanan yerde tamamlamis olman beklentisi icindelerdir, hem otel, hem spionsorun hem de seni oraya gonderen sirket.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

J1 den h1e geçişte, türkiyeye dönüp başvuruyu buradan yaparsanız şansınız daha yüksek olur demişti benim avukatım. Bu konuyu da bir araştırın isterseniz.

Bol şans.
    Amerika hakkında bütün bildiklerim bu blogta!
    http://butunbildiklerinianlat.blogspot.com/

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)