Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 30 nisan vize görüşmesi

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Standart 30 nisan vize görüşmesi

Öncelikle anlatmışken '' Kocaeli'den Amerikan konsolosluğuna nasıl gidilir?'' le başlamak istiyorum. İnternetten bu sorunun tam cevabını alamamıştım. :-D

Kocaeli - Harem otobüslerine biniyorsunuz. Harem' e gelince hemen üsküdar vapur iskelesine gider servisler var. sonra Beşiktaş iskelesine gidiyorsunuz eğer akbil iniz yoksa büfelerden 4 basımlık kartlardan alın geliş için de lazım, konsolosluğun oralarda kart satmıyorlar. vapurla beşiktaş a indikten sonra otobüs duraklarından T40 istinye otobüsüne biniyorsunuz.(manzara stresinizi alacaktır.) Kaplıcalar da inecesiniz. solunuzda bir bayır olacak :-D biraz yürüdükten sonra konsolosluk gözükecek..

Saat 10:30 randevumdu. 1 saat erken gittim ne olur ne olmaz diye: Güvenlik, randevu saatinden 1 saat önce olanların girişine izin veriyordu. 9:50 gibi içeri girmeye başladım. Öncelikle kesinlikle telefonla giriş yok. Bu konuda çok katılar. kaldı ki güvenlik bile saat kullanmıyor, sürekli uzaktan haberleşiyorlar. Değerli eşyalarınızı nereye koyacaksınız diye endişelenmeyin. Konsolosluğun sadece 10 adım ötesinde birçok cafe var , emanet alıyorlar 5 TL. Ayrıca fotokopi, Biyometrik fotoğraf gibi ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz.
    İlk güvenlik sizin randevu saatinizi ve isminizi kontrol ediyor.içerideki sıraya yönlendiriyor. Burada ayak üstü belgelerinizi sıralıyorlar, eksik veya fazla olanları ayıklıyorlar iç kapıya yaklaşıyorsunuz, içerisi müsait olunca elektronik kale kapısı açılıyor ve tekrar güvenlik aşaması hava alanlarından hiçbir farkı yok.bir kız çantasında fotoğraf makinesini unutmuştu dışarıdaki cafelere emanet için gitti. güvenlikten de geçtikten sonra asansöre doğru yol aldım. VA katına çıktım. zaten bizi yönlendiriyorlar. içerinin %80 i Work and Travel öğrencisi olduğunu anlıyorsunuz. 13-14 tane vezne var. 1-9 arası veznelerden birine numaranız gelince belgelerinizi vermek için gidiyorsunuz. ingilizce konuşuyor,parmak izi alıyorlar. hangi parmaklar olduğunu göstererek anlatıyor zaten. yan tarafa geçmemi ve numaramı beklememi söylüyor. meşhur 11 numaradaki hintli bayanı görüp dinlemek için yakınlara oturuyorum. Gerçekten de anlamakta çok güçlük çekiyordum. millet anlamakta güçlük çekiyordu nedeni hoparlöründen gelen sesin az olması... 10 numaranın sesi 11 i bastırıyordu. Eğer 11 e denk gelirseniz sesli konuşmasını, sesini iyi alamadığınızı söyleyebilirsiniz bu sayede biraz daha yavaş konuşabilir :-D ben başka bir aksilik bir zorlama göremedim peynir ekmek gibi onay veriyorlardı. Anlamadığınızı anladıkları zaman tekrar tane tane soruyorlar. ' beni anlıyor musun? ' , ' anladın mı?' gibi soruyorlar birine ' haklarını biliyormusun ?' diye 4 defa sordu. oda yes yes yes yes dedi herkes gülmeye başladı :-D bu arada benim sıra numaram atladı ve bir türlü gelmedi. bir vezneye bir sorun mu var diye sordum. 'Hayır bekleyin gelecektir' dedi. toplamda 1 saat falan beklemiş bulundum artık dayanamadım benim geldiğim gruptan kimse kalmamıştı. bu sefer güvenliğe gittim bana en sağdaki vezneye direkt gitmemi söyledi( numarasını hatırlamıyorum 13 yada 14- olması gerekli) madem geç kaldık direk gitmeyeyim dedim.veznedeki yaşlı ,gözlüklü bir ablamızdı. konuşmalara biraz kulak misafiri oldum. bir kız mülakat oluyordu, sonuna yetiştim. ' ingilizcen çok yetersiz. çok yavaş, seneye daha iyi hazırlanıp tekrar denemelisiniz.' dedi. Kız birden akıcı bir ingilizce konuşmaya başladı ama kabul edilmedi. sonra kocaeli'den bir kız mülakat oldu vizesini kaptı. başka bir erkek gazetecilik okuyormuş hoşuna gitti ona da vizeyi verdi. Artık dedim sıra bende hemen ' Excuse me ' diyerek numaramın geçtiğini söyledim. Sıram epey geçmişti, hemen belgelerimi çeke çeke aldı(belgeleri yırtacak diye çok korktum.) Transcripti açmaya çalışırken sorguya başladı.GPA 2,14

-Gerginmisin?
    -Evet gerginim, bekliyorum.
    -nereye gideceksin?
    -Wisconsin Dells
    -Ne iş yapacaksın?
    -Park görevli olarak çalışacağım, temizlik gibi işler...
    -dışarıda mı?
    -Evet, dışarıda.
    -Yazın dışarısı çok sıcak olur gibi bir şeyler söyledi.
    -Biliyorum.
    -nerede okuyorsun?
    -Kocaeli Üniversitesinde.
    -Yönetmen mi olacaksın?
    -Hayır, Gazeteci.
    -(Türkiye'de gazeteciliğin önemiyle alakalı uzun uzun bir şeyler söyledi.)
    -Evet, evet dedim. ( anlamadığımı oda farketmiştir. :-D)
    -Camda insan kaçakçılığıyla alakalı kağıdı gösterdi. Birşeyler söyledi.
    -Evet yaptım. dedim.
    - Vize bilgilendirme kağıdı ve belgelerimi verdi.
    -Have fun. dedi. güldü.
    -Teşekkürler, iyi günler dedim
    Arkama bakmadan oradan uzaklaştım. :-D

Biliyorum biraz şanslı günümdeydim. Artık Amerika için gün sayacağım. Uzun uzadıya detaylarıyla anlatmaya çalıştım arkadaşlar umarım sıkmamışımdır. Umarım her şey istediğiniz gibi olur, Bol şans...
    Konu tolgahan tarafından (02-05-2013 Saat 10:19 PM ) değiştirilmiştir.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Çok zorlamıyorlar zaten

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Ben de 1.94 gno ile 13 numaradan aldım vizemi hem de. Akşam detaylı anlatırım ben de

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

hayırlı olsun arkadaşlar çok sevindim bende ilk redeen sonra tekrar görüşmeye gidicem haftaya falan inş bu kez alırım .. sizde anlatın nasıl geçti ne sordu heyecanımız azalsın bıraz

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı mlda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun arkadaşlar çok sevindim bende ilk redeen sonra tekrar görüşmeye gidicem haftaya falan inş bu kez alırım .. sizde anlatın nasıl geçti ne sordu heyecanımız azalsın bıraz
    ben de bugün 13 numaradaki bayandan aldım vizemi nereye gideceğimi nerede çalışacağımı ve ne iş yapacağımı sordu sonra bölümümü ve üniversiteden sonra ne iş yapmak istediğimi. ben sıra beklerken duyduklarım da birine çalışma belgesini göstermesini söyledi 10 numaradaki bayan. deniz restoranında çalışacak olan birine deniz ürünlerini sever misin diye sordu. genelde kolay sorular soruyorlar eğer anlayamazsanız tekrar edip değişik yollarla aynı soruyu soruyorlar ben sıra beklerken birisine aynı soruyu değişik şekillerde sordu ve anlatmak için her yolu denedim ama ingilizcen yeterli değil dedi

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı mlda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bemde bugün ankarada red aldım hemde tüm soruları cevaplamama ragmen nedeni hazırlıkta transkriptte geçti kaldı yazıyor not ortalanm kaçtı hazırlık sınıfında dedi bende okul açıklamıyor geçyi yada kaldı olarak açıklanıyor dedim ancak ankaradaki 45 50 yaşlarındaki sarışın kısa saçlı bayandan red aldım ama kendime güveniyorum moralim her ne kadar bozuk olsada mayıs sonuna dogru bir daha giricem görüşmeye bu sefer istanbulda tabi umarım alırım 2. sinde sen de alırsın inş ama bugünkü izlenimlerime göre ankarada en az bnm gördüğüm 6 kişi red aldı hattta bir kız arkadaşta geçen sene gitmesine ragmen red aldı isanın morali bozuluyor işte ama bir kere daha deniyecegiz bakalım birde 1. den red yiyip 2.yi girip alan varmı varsa 1. den red aldıgımız için ön yargılı oluyorlr mı acaba

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

10 ve 11 numaraya dikkat özellikle 11

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı tolgahan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 -2 dk vize. Aldım.yarın anlatacağım, yorgunum akşam yazamadim.
    Alıntı haluksoydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de 1.94 gno ile 13 numaradan aldım vizemi hem de. Akşam detaylı anlatırım ben de
    merakla beklıyoruz

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

hayrlı olsn arkadaşlar vizeleriniz

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Alıntı ewerest Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayrlı olsn arkadaşlar vizeleriniz
    Teşekkürler.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    12

hayırlı olsun bende 10 mayısta giricem vize görüşmesine şimdiden heyecan bastı. bi de burda yeni konu nasıl açıyoruz tam çözemedim.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Alıntı emrah.crkn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun bende 10 mayısta giricem vize görüşmesine şimdiden heyecan bastı. bi de burda yeni konu nasıl açıyoruz tam çözemedim.
    Teşekkürederim. Anlattığım gibi heycanlanacak bur durum yok. Sormak istedigin kategorinin üstünde new thread sen konu açabilirsin.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    12

new thread değilim sanırım konu açamıyorum. neyse benim şimdi ganom 2,07 ingilizcem yalnız fazla iyi değil sorduğu temel şeylere cevap verebilirim ama karışık bir şey sorarsa cevap veremem diye düşünüyorum. İngilizce seviyem intermediate.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

new thread değilim sanırım konu açamıyorum. neyse benim şimdi ganom 2,07 ingilizcem yalnız fazla iyi değil sorduğu temel şeylere cevap verebilirim ama karışık bir şey sorarsa cevap veremem diye düşünüyorum. İngilizce seviyem intermediate.
    Bende aynı durumdayım, bana complex cümleler kurdu görevli tam anlamı ile anlamadım ama içinden ne ssöylemek istediğini anladım.soracagi sorular belli zaten.bir aksilik olmazsa en fazla 2 dk ye alırsın vizeni...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    12

inş teşekkürler iyi dileklerin için orda alamayan çok oluyor mu peki. banada mesela birisi uzun uzun şeyler söylüyor kelimelerden çıkartıyorum ne demek istediğini ancak öyle yani. alamayanların ingilizce çok kötü mü? benim randevum saat 10 da.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Talking

inş teşekkürler iyi dileklerin için orda alamayan çok oluyor mu peki. banada mesela birisi uzun uzun şeyler söylüyor kelimelerden çıkartıyorum ne demek istediğini ancak öyle yani. alamayanların ingilizce çok kötü mü? benim randevum saat 10 da.
    Evet, söylediklerine yakın cevaplar verebiliyormusun diye bakıyorlar, bide bana nereye gideceksin demiş ben odaklanamadim. Soruyu tekrar ettirdim, bu konuda çekinmeyin. Sacmalamaktan iyidir.
    6-7 kişiden biri alamıyordu benim gozlemimde. Eğer imkanınız varsa şirketinize söyleyin ıngilizce telefonla ön mülakat yapin. Ben yapmıştım çok işime yaramıştı.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    12

Alıntı tolgahan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet, söylediklerine yakın cevaplar verebiliyormusun diye bakıyorlar, bide bana nereye gideceksin demiş ben odaklanamadim. Soruyu tekrar ettirdim, bu konuda çekinmeyin. Sacmalamaktan iyidir.
    6-7 kişiden biri alamıyordu benim gozlemimde. Eğer imkanınız varsa şirketinize söyleyin ıngilizce telefonla ön mülakat yapin. Ben yapmıştım çok işime yaramıştı.
    aynen bende internetten falan sorular çıkardım. onları yazdım arkadaşlarımla pratik yapıcam. inş alırım bunca emek masraf boşuna gitmez. Teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)