Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İş nasıl seçilir?

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Standart İş nasıl seçilir?

Evet arkadaslar work and travel in en onemli kismi is secimidir.Bircok kisinin magduriyetini saglayan sey is secimleridir.Wat inizin iyi ya da kotu olmasini genellikle isleriniz belirler. Sirket seciminden ziyade is secip bu isi saglayan firmalar arasindan sirket seciminii yapmak daha dogrudur. Eger istediginiz bir is yoksa o durumda imzamda bulunan sirket secim yonergesi isimli konuyu iyice okuyup o dogrultuda bir sirket secmelisiniz. Bu firmanin size sunacagi isler arasindan isinizi secmelisiniz. Peki iyi bir is secimi nasil yapilir?

1) Is seciminde oncelikle sizin neyi yapip neyi yapamayacaginiz onemlidir. Kesinlikle yapmayacaginiz ya da yaparken zorlanacaginizi bildiginiz islerden uzak durun. Ornegin ; housekeeper lik herkesin yapamayacagi bir istir. Tum gun genellikle yalniz sekilde odalari temizlemek banyo tuvalaeti temizlemek zor bir istir ya da eglence parklarinda butun gun gunes altinda calisabilirsiniz. Dolayisiyla isinizi kendinize gore secmelisiniz.

2)
    Yapabileceginiz is turlerini sectiniz. Bu durumda yerini secmelisiniz ozel olarak bir sehir olarak degil daha ziyade ne tarz bir yer istediginizle alakali.Aslina bakarsaniz NYC , Chicago , Los Angeles gibi birkac buyuk sehir merkezi disinda amerikanin kalan kismi buyuk oranda aynidir, ondan cok da yer secimini takmamalisiniz.

3)Bir isi secerken saatlik ucret tabiki onemlidir ancak ; daha ziyade verdigi min saat ve gecmis yillarda gidenlerden ogrenceginiz ortalama verilen saatler daha onemlidir. Saatligi 10 dolardan haftada 25 saat calismak yerine 8 dolardan 60 saat calismak cok daha mantiklidir.. Saatlik ucretin yuksekligine kanarak bir ise atlamayin.

4)Bir isi secerken aslinda en onemli kisim haftalik konaklama ucretidir. Bazi wat isleri haftada 125 dolarlik konaklamaya sahipken bazi islerde 60 dolar bazilarinda ise bedava olmaktadir. 12 haftalik bir program olarak dusunursek ilk iste 1500 dolar ikincisinde 720 dolar ucuncusunde ise 0 dolar odersiniz. Ayni ucretle ayni saat calisan kisiler arasinda konaklama ucretinden kaynaklanan bu tarz farklar olusmaktadir. Wat islerinde genel itibariyle ortalama 8 dolar ucret 30-40 saat de saat verilirken konaklama ucretleri is seciminde en onemli sey haline geliyor. Bazi yuksek ucretli ya da yuksek saat veren islerde bu durum biraz daha degisebilir ; ancak yine de konaklama is seciminde mutlaka goz onunde bulundurulmalidir.

5)Is secerken danismanlarin size anlatacagi haftalik 40 saatten sonra saatlik ucretiniz 1.5 kata cikar laflarini cok da onemsemeyin cunku ; overtime denen bu ucreti odeyen firmalarin buyuk cogunlugu 40 saatten fazla vermezler. Ayni isi yapabilecek part time yeni bir eleman alip bu sorunu cozerler. 8 dolara is yaptirmak varken neden 12 dolara yaptirsin. Bu dusunce nedeniyle saatleriniz 40 saatin ustune cok zor cikacaktir ama overtime ucreti odemeyecegini soyleyen firmalarda 40 saatten fazla calismak daha kolaydir. Eger yeteince is olursa calistiginiz yerde bu sizin daha cok calismanizi saglar. Yani iki is secerken birinde overtime ucreti var digerinde yok diye overtime ucreti olani hemen secmeyin.. Arastirin eger overtime vermeyen is 40 saatten fazla saat veriyorsa kazanciniz daha cok olacaktir. Unutmayin ne kadar bos zamaniniz olursa o kadar cok para harcayacaksiniz da.. Para biriktirmek isteyenler icin iyi bir noktadir.

6)Yukarida saydigim konulari gozonunde bulundurdunuz ve hala iki is de ayni gorunuyor size, o zaman diger ozel konular devreye girer. Bu durumda travelda nereleri gezmek istediginizi dusunun guneydoguyu mu? kuzeydoguyu mu? guneybatiyi mi? kuzeybatiyi mi? en cok gezmek istediginiz yeri gozonune bulundurarak ona yakin olani ya da ulasimi daha kolay olani secebilirsiniz..

7) Ingilizcemi gelistiricem Turklerden uzak durayim gibi dusuncelerden kurtulun.. Bulundugunuz yerde Turk olsa bile bircok yabanci watci ve tabiki amerikalilar olacak bu kisilerle muhabbet etmenizi kimse engellemiyor. Ingilizcenizi gelistirmek istiyorsaniz elinizden geldigince yabancilarla takilin. Siz yine de Turklerden uzak olmak istiyorsaniz , kucuk isletmeleri secin. kucuk restaurantlar ya da kucuk oteller gibi..

8)Kuzeye ya da ulusal parklara gidecek arkadaslar!! Boston , Seattle , Chicago gbi buyuk sehir merkezleri disindaki heryer sessiz sakin insanlari zar zor goreceginiz yerler olacak. Bunun avantajlari ve dezavantajlari vardir. Dezavantajlari , sikilabilirsiniz buralarda. Bazen dogal guzellikler sizi bunaltabilir de.. Avantaji ise daha iyi arakadasliklar kurulur , ortam daha sicak olur boyle yerlerde. Iyi yabanci arakdaslar edinip ingilizcenizi gelistirebilirsiniz.. Ayrica buralarda yapilacak cok sey olmadigi icin paranizi biriktirebilirsiniz..

9)Sunu unutmayin arkadaslar oraya calismaya gidiyorsunuz.. Work and travel bu calisirken egleneceksiniz, her sey muthis olacak laflari koca bir yalan. siz cok disiplinli sekilde calisacaksiniz. Basinizdaki mudurleriniz ve patronunuz size watcisiniz diye musamaha gostermeyecektir. Kole miyim ben ya diye sikayet etmeden evvel is hayatinin nasil oldugu konusunda biraz arastirma yapip o sekilde gidin.

10)Daha once wat yapan arkadaslarinizin soyleycegi seylerin %95 inin yalan ya da abartma olacagini sakin unutmyin. wata katilanlarin %5 den azi ancak anlatildigi gibi cok iyi para kazanip surekli partilerle, alisverislerle , eglencelerle dolu bir yaz gecirir. Bu yalanlara kanmadan beklentilerinizi kuculterek gidin.

Simdilik aklima gelen bunlar arkadaslar.. ekleme yapmak isteynler olursa yazabilirler. ben de aklima yeni seyler gelirse ekleyecegim.. Son olarak en onemlisi sudur arkadaslar, is sozlesmenizi imzalarken cok dikkatli sekilde okuyun ve sizin hosunuza gitmeyen kisimlar var ise kabul etmeyeceginiz seyler var ise danismaniniza soyleyin ve o isten vazgecin.. Danismaninizin size o sozlemsede onemli degil sen imzala farkli olucak soylemlerine kanmayin. Cunku isvereniniz o sozlesmedeki herseyi sizden bekler size o dogrultuda davranir. Siz bu durumda ayrilmak istediginizde sponsorlar sozlemeye aykiri durum olmadigi icin size izin vermez siz yine de ayrilirsaniz sizin programinizi iptal eder ulkenize erkenden donmek zorunda kalirsiniz.. Magdur olmamak icin is sozlesmesine bagli kalin.Hepinize simdiden bol sans , iyi watlar...
    Konu ozgursum tarafından (12-11-2014 Saat 05:32 PM ) değiştirilmiştir.

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Isini hala secememis ya da nereden baslayacagini bilmeyenler icin bulunmaz dokuman.
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

valla break malum yeni wata katilacaklarin en buyuk sorunu bu. ayrica en cok sorulan soru da malum bu sorulara otomatik bir cevap vereyim dedim biz de rahatlayalim biraz dimi

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

çok güzel anlatmışsın eline sağlık
    ya olduğun gibi görün yada gözüme görünme!!!

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

özgürsum eline sağlık güzel bi konu olmuş sizde bi sıkıntıdan kurtuldunuz

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

pek sayilmaz

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

mukemmel bilgiler tesekkurler

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

çok güzel anlatmışsın.ben şunu da eklemek istiyorum, wat şirketlerinin her dediğine de güvenmeyin.ben geçen yıl united towers'a gittiğimde ingilizcemin yeterli olmadığı sadece housekeeperlık yapabileceğim söylenmişti.işin aslını diğer şirketlerle de görüştükten sonra anladım.bahsettiğim şirkette kontenjanlar dolduğundan bana istemediğim housekeeperlığı kakalamaya çalıştılar.yani kısaca istemediğiniz bir iş vermediklerinde o şirketten uzaklaşıp başkabir güvenilir şirket bulmaya bakın derim.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

elıne koluna saglık

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Eline sağlık

Acemi Watçı sugras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    0

Bu güzel bilgiler için çok teşekkürler.
    Travel Management & Tourism Guidance of Gazi University

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Teşekkürler, oldukça faydalı olacak iş seçim sürecinde

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Yardım

Alıntı break Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Isini hala secememis ya da nereden baslayacagini bilmeyenler icin bulunmaz dokuman.
    Merhaba,İki yer arasında kaldım bir tanesi Gatlinburg da bir restorant ve garson olarak çalışılıyor saatlik 2 dolar min.32 saat ve alabileceğiniz tiplerle birlikte 270 dolar oluyormuş.
    Diğer bir yer ise Nevada da bir resort otel ve orada min.40 saat ve 9 dolar ve tam çölün ortasında ayrıca $50 kalacak yer parası var diğer seçenek için kalacak yerle ilgili bir bilgi verilmemiş.Bununla birlikte Las Vegasa yakın. Ancak beni düşündüren şey şirketim ısrarla bu işi seçmem konusunda destekledi ve erken iş alımı yaptığı için bu zamanda alındığımızı söyledi.Bu işin bir fırsat olduğunu belirtti şimdi ben ne yapmalıyım ?

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Oldukça iyi özetlenmiş bir bilgi. Ben de geçen sene bu yazıyı okumuştum. Seçim sürecindeki kararsızlığımdan kurtulmamı sağlamıştı. Her wat yapanın okuması gerekiyor bence.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

is secmek bu kadar zor mu

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Ilk mesajda yazdiklarimi yapmak zor degil ki. Aslinda is secim doneminde bu yazdiklarima dikkat ederseniz hem daha dogru tercih yapmis olursunuz hem de secim yapmaniz daha kolay olur.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Güzel bilgiler, teşekkürler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)