Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: araç sigorta tutarı hesaplama

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Standart araç sigorta tutarı hesaplama

arkaşlar merhaba,

arkadalımla araba almaya kalktık satıcıyla anlaştık ve bi kaç gün sonra görüşcez. ama aklımıza araç sigorta masrafı takıldı.

alacağımız araba 2000 lincoln ls. 2750$ verecez. bu parayı verebiliyoruz sorun değil ama aracın diğer masrafları ne kadar olur bu konu hakkında bilginiz var mı. sigortadır, plakadır vb.

aracın sigortası alacak kişinin yaşına, arabanın miline göre değişiyo diye duydum. araba 130000 mil. yaşlarımız 23-24

yardımlarınız bekliyoruz

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Plaka ve vergiler 180-200$ civarı bir seferde ödersiniz. Bunun 25-30 dolarlık kısmı refundable ve arabayı sattığında geri alırsın. Sigorta konusu çok karmaşık bir konu. Türk ehliyetine sigorta yapan şirketlerin sayısı gittikçe azalıyor ve 6 aylık yapıyorlar en az. Bu da aylık size en az 100$+ olarak yansır.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Yanlış hatırlamıyorsam 45 günlük yada 60 günlük geçici sigortalar da yapılabiliyor. Fiyat olarak çok fazla değişmiyor ama 6 aylık yükümlülükten kurtulabilirsiniz bu şekilde.Bunun koşullarını araştırmak lazım net olarak hatırlayamadım şimdi.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Şimdi öncelikle size şöyle tavsiyelerde bulunabilirim. aracı alıcağınız adam eğer şahıs ise, arabanın fiyat kısmına "GIFT" yazdırın, eğer bunu yazdırırsanız çek, kredi kartı,vb. şeylerle değil sadece nakit ödeyerek alınız, yoksa sizi vergi kaçırmadan içeri alırlar eğer oraya gift yazmazsanız eyalete göre araba fiyatının üstünden vergi uyguluyorlar. mesela araba 2000bin dolarsa ve vergi oranı %5 ise, 100 dolar vergi verirsiniz, ama gift yazarsa vergi vermezsiniz. bunun yanında ruhsatı üstünüze almak için yaklaşık 105 dolar gibi bir ücret ödüyorsunuz.

Sigorta işine gelince ise, en ucuz olan sigortadan yaptırın, o da PIP sigortası. personal insurance.. gibisinden birşeydi, sadece kişiye sigorta yapıyorlar arabaya yapmıyorlar. Bizim arabamız 92 modeldi ve 100bin mil civarıydı. Kadına anlattık derdimizi ve bize en kısa olan(6 aylık) sigortayı yaptı, ve bunu taksite böldü. kullandığımız ay kadar taksit parasını verdik ve bitince devamını ödemedik. aylık taksiti 60 dolar civarı birşeydi(21 yaş altıyız). oradakiler size taksit yapamayız derlerse, nakit ödeyip 2 ay sonra iptal ettirince paramızın geri kalanına alabilirmiyiz diye sorun. çünkü bizim öyle bir seçeneğimiz de vardı. mesela 6 aylık sigorta yaptırıp parasını ödedin diyelim ve 2.ayında arabayı sattın, 4 aylık sigorta paranı alabiliyorsun.

sonra plaka alma olayına geldik. eğer normal plaka alırsanız 400 dolar gibi birşey tutuyor. ama arabasını yeni almış olanlar için temporary plakalar var, yani geçici plaka, bunu 1 ay kullanıyorsun. florida eyaletinde biz 2 kez aldık ve 3.kez de alabiliyormuşsun. yani mesela bu ay ayın 26sında plakayı aldık diyelim mesela, bir dahaki ay 27 sinde gittik ve tekrar aldık. bunun fiyatı ise 7 dolar. böyle yaparak yaz sezonunu geçirebilirsiniz. boşu boşuna 400 dolar vermeyin. bu arada eğer başka bir eyalette iseniz, temporary tag i kaç ay alabilirsiniz bilmiyorum.
    Ben hükümette çok sormuştum plakayı kaç kere alabiliyoruz diye ve bölge sorumlusunu arayıp öğrenmişlerdi. doğrulamak için tekrar tekrar sordum ve 3 aydı. ama 2.ayın plakasını almak için dmv ye gittiğimde ilkte veremeyiz dediler ve ben baya ısrar ettim, gerekli yerleri aramalarını söyledim. hatta biz kapanmasına yakın gitmiştik, dmv kapandı ve içeride tek biz vardık. oradakiler gerekli yerleri aradılar ve bize sonunda plakamızı verdiler. işleri kanuna göre yapınca herşey mümkün amerikada. sadece doğru bil ve üstüne git.

şimdilik acele acele yazdım, bir sorun olursa akşama bakarım tekrar. kolay gelsin.
    Konu orcns tarafından (26-07-2012 Saat 08:35 PM ) değiştirilmiştir.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

alacağımız eyalette vergi %8,25 gift seçeneğini mantıklı 2750x8,25=226 dolar kara geçeriz.zaten nakit olarak alıcaz

personal insuruanca dediğin gibi ucuz ama arabanın başına bişey gelse masrafı cebimizden çıkcak. galiba full sigorta yapmak iyi gibi ama fiyatları ne kadar hiçbir fikrim yok. bide araba luxury sınıfında acaba bu sigorta fiyatını etkiler mi

aylık 60 dolar ödedik demişsin. şimdi bu bütün arabalar içn sabit mi

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

şimdi her araba için sabit mi bilmiyorum ama mantıken yola çıkarsam sabit değildir diye düşünüyorum. çünkü biz çok sigorta şirketi gezdik ve çok internetteki sigorta şirketlerinden araştırdım, her seferinde sigorta için bilanço çıkarırken arabanın marka/modelini sordular, bence arabaya göre fark eder.

şimdi full sigorta yaptırmak istiyorsun fakat amerikada türksen ve 21 yaş altıysan sigorta fiyatları arttıkça artıyor. amerikalı olsan birnevi ucuz ama gerçekten yabancı bir ülkeden olduğunda bakışları değişiyor biraz.

size verebilceğim en iyi tavsiye çevrenizdeki sigorta ofislerine gidin ve fiyatları sorun. mesela kendi vücudumu ve arabanın sadece kazalara karşı sigortalanmasını istiyorum deyin. yada full sigortalarda da afetlerden oluşucak hasarların ödenmesi filan var bunları ekletip ek ücret almayın bence, deprem, sel filan olucakta araban gidicek,peh peh peh.. ben çok sigortacı dolaştım ve her birinde fiyatlar oynuyordu. en ucuzunu bulana kadar uğraşın bence.

ayrıca bu arabayla travel yapmayacaksanız size tavsiyem pip almanız. eğer travel yapıcaksanız da pip yaptırıp bir de çekici servisi ekletebilirsiniz bence. bunun dışında arabanıza güvenmiyorsanız arabayı travel öncesinde satın ve araba kiralayın. pip de ısrar etmemim sebebini sigorta fiyatlarını duyunca anlarsınız size bol şans, ne olduğu hakkında cevap bekliyorum.

Tam olarak fiyatı belli olmuyor bu sitelerde fakat benim şehrimde olan 2 tane hatırladığım sigorta şirketinin internet adresini vereyim. hatırladığım bunlar, şehrimde belki daha ünlü sigorta şirketleri vardır fakat hatırlamıyorsam ya fiyatı daha uçuktur yada vermiyorlardır bazıları biz foreign lere vermeyiz diyorlar.

http://www.directgeneral.com/
    http://www.progressive.com/
    Konu orcns tarafından (27-07-2012 Saat 05:06 AM ) değiştirilmiştir.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Öncelikle cevaplarin için teşekkürler. biz arabayla travela cikicaz planlarimiza göre 6000 mil olucak. o yüzden başimiza bişey gelirse basimiz agrimasin istiyorum. bide alicagımız arabayla sigortasiz bi süre dolaşabilirmiyiz. çünkü araştirmak için zamana ihtiyacimiz olucak

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

6bin mil iyi rakam. sen biliyorsun o zaman. ama dediğim gibi pip yaptırıp yanına sadece araba bakımı+çekici ekletirsin. eğer ben full dersen doğal afetler içindir, hayvanların zarar vermesidir böyle garip garip şeyler içinde para ödersin. bunları çıkart içinden.

ne kadar bir süreden bahsediyorsun bu arada ?

eğer sigortan olmayacaksa plakan da olmaz. böyle dolaşmak sorun bence, ve göze batarsınız, 2 günden fazla dolaşılmaz diye düşünüyorum.

biz arabayı aldığımızda adama söylemiştik böyle böyle sigorta işlemleri ve plaka işlemleri yapıcaz(bizim evden hükümet 20 mil, dmv 20mil filandi) o yüzden dedik adam 1 hafta plakasını bizde bıraktı. biz de o hafta süresince dikkat çekmeden dikkatli bir şekilde kullandık. rastgele polis durdursa yeni aldık filan muhabbeti yapıcaktık, işyerimdeki amerikalılara sorunca birşey olmaz dediler bu duruma. ama sen o hafta kaza yaparsan filan başın ağrıyabilir. ama dediğim gibi, üstünde plaka olucaksa 1 haftayı geçmemeli bence. ya birde ben biraz titiz adamım ki sizde öylesiniz galiba, o yüzden bu süreçler en idealidir diyorum. öyle biri değilseniz bütün yaz sigortasız dolaşan bile var yani)

peki kaç gün travel yapıcaksınız ve travel bittikten sonra arabayı nereye satmayı düşünüyorsunuz ?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Alıntı orcns Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    6bin mil iyi rakam. sen biliyorsun o zaman. ama dediğim gibi pip yaptırıp yanına sadece araba bakımı+çekici ekletirsin. eğer ben full dersen doğal afetler içindir, hayvanların zarar vermesidir böyle garip garip şeyler içinde para ödersin. bunları çıkart içinden.

ne kadar bir süreden bahsediyorsun bu arada ?

eğer sigortan olmayacaksa plakan da olmaz. böyle dolaşmak sorun bence, ve göze batarsınız, 2 günden fazla dolaşılmaz diye düşünüyorum.

biz arabayı aldığımızda adama söylemiştik böyle böyle sigorta işlemleri ve plaka işlemleri yapıcaz(bizim evden hükümet 20 mil, dmv 20mil filandi) o yüzden dedik adam 1 hafta plakasını bizde bıraktı. biz de o hafta süresince dikkat çekmeden dikkatli bir şekilde kullandık. rastgele polis durdursa yeni aldık filan muhabbeti yapıcaktık, işyerimdeki amerikalılara sorunca birşey olmaz dediler bu duruma. ama sen o hafta kaza yaparsan filan başın ağrıyabilir. ama dediğim gibi, üstünde plaka olucaksa 1 haftayı geçmemeli bence. ya birde ben biraz titiz adamım ki sizde öylesiniz galiba, o yüzden bu süreçler en idealidir diyorum. öyle biri değilseniz bütün yaz sigortasız dolaşan bile var yani)

peki kaç gün travel yapıcaksınız ve travel bittikten sonra arabayı nereye satmayı düşünüyorsunuz ?
    arabayı agustosta alcaz ekimin 15ine kadar kullanıcaz 3ay bizde kalıcak

gezi 1ay surcek yani arabayı 1ay aktif olarak kullanıcaz
    arabayıda newyorkta satıcaz

sigorta sitelerine bektık direk kredi kartı istiyolar yanı internetten sanırım sigorta yapabiliyosun ama neyi secicegimizi tam karar veremedık genelde basic seçiyoruz body,engine,personal sigorta dahil gozukuyor..
    sigorta acentesine gidip sormayı planlıyorum

arabayı aldıgımda mecburen sıgortasız plakasız 600mil gitmek zorundayım.
    Başka seçenegim yok artık polise yakalanırsam yeni aldım goturuyorm gibisinden bişeyler soylerım

ayrıca sigorta işlemleri nasıl olucak onlarıda ogrenmem gerek

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Bu arada pinkfloyd ile beraber alıcaz. ben şuan işyerindeyim. zaten herşey pinkfloydun dedigi gibi. arabayi şehir disindan alcaz. sigortasiz dolaşmak sikinti yaratır mi

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

bir araba almak için 600mil mi gideceksiniz, bir de ordan geri dönüceksiniz. valla sizin iş biraz zor. 2 yıl daha yaşlı olsaydı keşke de yaşadığınız yerden alsaydınız. satıcı siz gelene kadar sattım birisine filan demez inş.

birde şunu düşünmenizi tavsiye ederim, şimdi sigorta yaptıracaksınız, arabayı üstünüze alıcaksınız, sonra nyc de satıcaksınız. nyc kaç gün kalıcaksınız ve bunu orda nasıl satmayı planlıyorsunuz? mesela arabayı 2700e alıp nyc de 1000-500e satıcaksanız, arabadan 2000dolar kaybınız olacak, bir de uğraşmalar filan bunun yerine 2 ay kullandınız ve travel a çıkmaya az kaldığında, kaldığınız şehirde 2bin yada 2.5bin e satıp+1 ay daha az sigorta ödeyip, aradaki farkla araba kiralarsanız, hiç başınız ağrımasa nasıl olur acaba ? yani bunları düşündünüz mü ? çünkü hikayeler dinliyorum nyc de arabayı bırakıp gidenler, satan kişilerden daha çok oluyor
    Konu orcns tarafından (28-07-2012 Saat 06:46 PM ) değiştirilmiştir.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

bunları hepsini dşündük, zaten araba almak için özellikle 600 mil gitmiyoruz. zaten gidecektik gitmişken denk getirebilirsek arabayı alcaz ve döncez. bizim bulunduğumuz bölgede arabalar çok pahalı ve hep pickup tarzı arabalar var.

satma olayını da füşündük. new york 10 güne kadar kalabilirim. zaten araba da öyle zarar etceğimiz bi araba değil. özellkle bu arabayı seçtik. farklı şehirlerde bu araba 3000-4000 civarı.zarar etsek de çok fazla etmeyiz. onu da göze aldık.
    kiralama olayı da pahalı. 1 ay kiralama 1000 dolar dan aşağı değil.onu verceğime arabdan 1000 dolar zarar ederim daha mantıklı

arabayla sigartasız 600 mil gelmek o biraz tedirgin ediyo beni.yada arbayı alır almaz sigorta yaptırabilir miyim acaba çok vaktimi alır mı? fazla vaktim yok da

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Alıntı orcns Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir araba almak için 600mil mi gideceksiniz, bir de ordan geri dönüceksiniz. valla sizin iş biraz zor. 2 yıl daha yaşlı olsaydı keşke de yaşadığınız yerden alsaydınız. satıcı siz gelene kadar sattım birisine filan demez inş.

birde şunu düşünmenizi tavsiye ederim, şimdi sigorta yaptıracaksınız, arabayı üstünüze alıcaksınız, sonra nyc de satıcaksınız. nyc kaç gün kalıcaksınız ve bunu orda nasıl satmayı planlıyorsunuz? mesela arabayı 2700e alıp nyc de 1000-500e satıcaksanız, arabadan 2000dolar kaybınız olacak, bir de uğraşmalar filan bunun yerine 2 ay kullandınız ve travel a çıkmaya az kaldığında, kaldığınız şehirde 2bin yada 2.5bin e satıp+1 ay daha az sigorta ödeyip, aradaki farkla araba kiralarsanız, hiç başınız ağrımasa nasıl olur acaba ? yani bunları düşündünüz mü ? çünkü hikayeler dinliyorum nyc de arabayı bırakıp gidenler, satan kişilerden daha çok oluyor
    north dakota willistonda harunun dediği gibi araba yok olanlar pickup ve feci pahalı minneapolise gidiicez oyle yada boyle gitmişken alıcaz arabayı
    kiralama olayına baktık 25 yaş altı için her gun para bndiriyo ayrıca farklı şehirde bırakıcagımız içinde ekstra masraf neredeyse aynı fiyata geliyor
    burda işe taksiyle gidiyoruz bu hafta 4kez ıse gec kadım ve 50 dolar kaybettım bu yuzden
    araba burdada lazım travel kısmındada
    olduda ciddi sorun cıktı satarız hurdaya yolumuza baska şekilde devam ederiz

satma işine gelince 4-5gun miami ve sonra 1 hafta civarı newyorkta kalıcaz
    miamiden baslıcaz sitelere vermeye 15gunde hertürlü satarız zararınada olsa..
    işin bir güzel yanıda 2kişi olucagımız için tüm masraflar yarıyarıya dşücek
    uçuk bir gezi planımız var arabasız tek başımıza gittigimizde aynı masrafı yapıyoruz ucaklar hoteller şehir içi ulaşım vs..

o yüzden bişekilde alıcaz

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

ne diyelim o zaman şimdiden hayırlı olsun bizim için de yaşadığımız yerde araba lazımdı. ilk günlerde markete gitmek bile problemdi, bir de benim olduğum yer çok sıcaktı. biz alt kattaki watçılarla tartışmıştık ve gidecekleri günün gecesi bizim arabaya zarar verip gitmişler, o yüzden çok zararına satmıştık fakat ona rağmen iyi ki almışık dedik. sizde de öyle olur.(yani zarar kısmı değil, iyi ki almışım kısmı )

sigorta işlemleri uzun sürmüyor. gerekli belgeleri götürünce orda yarım saat içinde sigortalısın. fakat önemli olan ucuzunu bulmak. bol şans.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)