Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trafik Kuralları - Park Kuralları

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Exclamation Trafik Kuralları - Park Kuralları

Daha öncede bu tarz bir konu açmıştım ve zamanı gelince detaylandıracağımı söylemiştim . E artık zamanı geldi biraz da daha düzenli olsun istedim.
    Arkadaşlar Amerika'ya gidipte araba kiralamadan olmaz araba kiralarken nelere dikkat etmeniz gerek bunlar forumda mevcut zaten ama trafik kuralı olarak bilinmeyen çok şey var. Kiralayacağınız yerden de bunları öğrenmeniz zor.

Park kuralları : California icin bahsediyorum , kaldirimlar renk renk boyalidir. Her rengin kendi kurali vardir.

Beyaz Renk Kaldırım: Beyaz renkli kaldirimda ya taksiler durabilir yada sizin durmaniz icin belirtilmis dakikalar
    vardir. Cogu kaldirim uzerinde bu tarz yazilar mevcut . Beyaz renkli kaldirimda maximum 3 dk kalabilirsiniz.

Yeşil Renk : Maksimum park süreniz 30 dk dır. Akşam saat 6 dan sonra park etmenizde bir sakınca yoktur. Ancak sabah 7 de arabayı ordan çekmeniz gerekir.

Sarı Renk : Gün içerisinde buralarda durduğunuzda arabanın içerisinde olmanız gerekir. Akşam saat 6 dan sonra park edebilirsiniz.

NO PARKING - TOW AWAY ZONE : Kaçın burdan. Eğer parkederseniz çok kısa bir süre içersinde arabanız çekilir. 350$ civarında bir cezası olması lazım hatırladığım kadarıyla.

Mavi Renk (DISABLED PERSON) : Anlaşılacağı üzere engelli vatandaşlar için park alanı. Üstelik buraya parkederseniz bunu hakaret olarak algılamaktalar. O yüzden öğrenciyim, bilmiyordum edebiyatıyla yırtmanız çok zor. Cezası 550$.

Kırmızı Renk : Beldediye araçlari, İtfaiyeler vs vs kamu araçları için ayrılmış alandır. Buraya parkederseniz cezası 350-500$ arası olması lazım.

Gri Renk : Sonunda park edebileceğiniz bir alan Ama dikkat etmeniz gereken bir kaç şey var.

1) Her sokakta bir tabela mevcuttur. Tabelanın üzerinde NO PARKING - Wednesday/Friday 6.00 AM - 8.00AM gibisinden uyarılar bulunur. Bunun anlamı belirtilen gün (çarşamba ve cuma) ve belirtilen saatler arasında oraya park yapamazsınız çünkü sokakta temizlik olacak. Yani akşamdan park ederseniz sabah belirtilen saatten önce arabayı oradan çekmeniz gerekir. Cezası 56$-60$.

2) Bazı sokaklarda hatta çoğunda metal bir alet vardır. Arabayı park ettiğiniz zaman oraya bozuk para atmanız gerekir. Bu süreyi geçirmemeye dikkat edin. Şansınız varsa gözden kaçırırlar ama sanmıyorum Park cezalarını kesmek için küçücük beyaz bir araba dolanır etrafta ama aynı şekilde polisin de yetkisi var tabi ki.Ayrıca akşam saat 6 dan sonra para atmanıza gerek yoktur.Ancak sabah 6 yada 7 ye kadar bu hakkınız. Cezası 56-60$.

3) Gri renkli olmasına rağmen tüm sokak boş ise etrafınıza iyi bakın oraya park etmenin yasak olduğunu söyleyen küçük bir tabela mevcut olabilir. No Parking - Tow Away. ve bu tabelayı bilerek mi yaparlar nedendir bilinmez. küçük yaparlar.

Otoparka park ettiğiniz zaman dahil belirli bir saat araliğınız vardır bunu geçirirseniz otopark görevlisi arabayı çektirir. Saatiniz dolduğunuzda tekrar para ödeyip aldığınız kartı arabanın ön tarafına koyunuz.

-----Trafik Kuralları-----

1) Trafik ışıkları bizim buradaki gibi değildir. Gidip dibinde duramazsınız ışık ile durmanız gereken yer arasında 50 metre mesafe vardır. Dikkat edin.

2) Düşünün ki yolda 3 adet ok mevcut. Biri sola kıvrımlı, birisi düz ve birisi de sağ tarafı göstermekte.Dönüşler olduğu zaman yerde bulunan okları takip etmeniz gerekir. Sola dönüş gösteren okun üzerindeyken düz devam ederseniz ve polis yakalarsa cezası var tabi ki. Onun dışında sola dönüş gössteren okun üzerindeyken düz devam ederseniz ters şeride girmiş olursunuz. Düz devam etmek isterseniz bir yandaki şeridi kullanmanız gerekli.

3) Dönüşlerde dikkat etmeniz gereken bir şey de 4 yollu bir kavşakta yaya varsa mutlak ve muhakkak yol vermeniz gereklidir. Ayrıca yaya yoldan karşıya geçerken yavaş yavaş yaklaşmayın "geçse de gitsem diye." eğer yolda yaya varsa dönüş manevrasına başlamayın.

4) Eğer sola yada sağa dönüşte yol çizgisi kesik değilse, Size kırmızı yanmasına rağmen SAĞ TARAFA dönüş yapabilirsiniz. Ama yine de yaya varsa yol vermeyi unutmayın. Bu kuralın geçerli olmadığı dönüşlerde karşınızdaki ışıklarda NO TURN ON RED uyarısı mevcuttur. Yani dönüş için yeşil ışığın yanmasını beklemek zorundasınız.

5) Düşününki gecenin bir yarısı yolda sadece siz varsınız bulunduğunuz yol üzerinde STOP uyarısı mevcut. (Asfaltın üzerinde yazar) Bu yazının üzerine geldiğinizde arabayı tamamen durdurucaksınız. etrafınıza baktıktan sonra yola devam edebilirsiniz. Bakın yavaşlamaktan bahsetmiyorum Bunun yüzüden ceza yemiş insan tanıyorum. 75-150$ olması lazım.

6)4 yollu bir kavşağa geldiniz ve ışık mevcut değil. Geçiş, sıra usulü kabul edilir. Her gelen geliş sırasına göre hareket eder. Eğer uymayan varsa Türk'tür bu geçişi Türk geçişi olarak adlandıranları da duymadım değil Hollanda'da da U dönüşüne Türk dönüşü derlermiş

Yenen cezaların da türleri vardır. I ve M eğer polis ticket üzerine I yazarsa mahkemeye çıkıp cezayı erteletebilir ve ödemeden ülkeden kaçabilirsiniz Ancak Yediğiniz park cezalarını M olarak yazarlar ve ödemek zorundasınız. zaten araba kiraladığınız yer kart numaranızı aldığından böyle bir ihtimal olduğunda kartınızdan tahsil edebilirler sonradan.

7) Otobanda hiz limitlerine mutlaka uymalisiniz. ilk başlarda yavaş gelicektir ama el mahkum saatlerce yol kat ederken nasıl olacak peki?. yolda tek araç olarak hız yapamazsınız. hız yapmak istediğiniz zaman yolda sizin gibi 3-5 araba ile beraber hız yapabilirsiniz ama sakın en öndeki araba olmayın. Bir grup aracın hız yaptığını tespit eden polis en öndekini durdurur. Hız yapacağınız araları nasıl bulacaksınız? Bir şekilde denk geliyor merak etmeyin

8) Arabanın camından dışarıya bir şey atmayın. Cezası 1000$.

9) Polis sizi durdurursa sakın aşağıya inmeyin. camı yarıya kadar indirin ellerinizi direksiyonun üzerine koyun. Hele Hele benim yaptığım gibi polise herhangi bir yerde herhangi bir zamanda arkadan yaklaşmayın silahını çeker vurur ruhunuz duymaz

10) Freeway yada Highway (otoban) lerde en sol 2 şerit belli uzunluklarda düz sarı çizgi ile boyanmıştır. Bu yol boyunca tabelalar görürsünüz. .....ZONE 2 PEOPLE ONLY gibisinden tam hatırlayamadım şimdi. bunun anlamı bu şeritte olan arabaların içinde en az 2 kişi olması gerekir. Bazı yerlerde bu sayı 4 tür. O yüzden dikkat.

11) Fazla yavaş ta kullanmayın bu sefer de trafiği yavaşlattığınız için ceza var

12) Her ne sebeple olursa olsun herhangi bir sokakta arabanın içerisinde uyumayın. Hapis cezası var.

13) Meksika sınırında olanlar sakın meksikaya arabayla geçmeyin. Hiç iyi şeyler duymadım ve bunu anlatan meksikalı arkadaşlarımdı.

14) Alkollü araba kullanmayın. Polise rüşvet vermeye çalışmayın yaptırımları çok ağır bunların.
    İyi Eğlenceler
    Konu oguzerdem1 tarafından (06-07-2012 Saat 10:46 PM ) değiştirilmiştir.

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Harika konu olmus tesekkurler.
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)