Sonuç: Amerika yeni başkanını seçiyor. Sizce yeni başkan kim olmalı ya da olabilir?

Katılımcı sayısı
27. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Obama

18 66,67%
  • Clinton

9 33,33%
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Obama mı Clinton mı, neden?

turkishwat inc. shinoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Question Obama mı Clinton mı, neden?

Önümüzdeki ABD seçimlerinde hangi adayın başkanlık koltuğuna geçmesini istersiniz diye sorsak ne düşünürsünüz?

Bush'tan önce görev yapan Bill Clinton Amerika'nın en parlak dönemini yaşamasını sağlamıştır. Clinton zamanında Amerika 300 Milyar Dolar bütçe fazlası vermiştir. 1 Galon benzin (=~ 3.7 lt) 1 dolar kadardı sanırım ancak şu anda 3 dolar civarında (Türkiye'deki fiyatların 1/3'ü ve gelir düzeyini de işin içine katarsak TR-GSMH=6000$, USA-GSMH=48000$ yani 1/24'ü).

Verdiğim oranlar yaklaşık oranlardır.

Obama'nın rengi ve tavırları sempatik ancak fazla bir bilgi yok elimizde.

Clinton ve Obama dışında iki aday daha var ancak onların fazla bir iddiası olmadığı için oylamada yer vermedik.

Yazın topraklarına basacağınız ülkenin gelecekteki lideri ve bunun Türkiye ve dünya üzerindeki etkilerini nasıl değerlendirirsiniz?
    admin (at) turkishwat.net

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

Mccain'i de atlamayalım lütfen... 70 küsür yaşında olabilir ama en sağlam adaydır benim gözümde... geriye kalan 2 büyük adaydan hangisi olursa olsun gayet şaşırtıcı olacak... clinton olursa karı-koca başkanlık yapmış olacaklar, havalarından geçilmez muhtemelen.... obama olursa -ki zenci bir insanı başkan yapmaları işi daha da ilginç kılıyor- "gerçi zenci demeyelim afro-american"

Clinton daha bi bu iş için uygun gibi geliyor bana....
    Betrayer... in truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes see what others cannot...

Tecrübe Puanı
    10

Diğer iki adayın başkanlık yarışını sürdüremeyecekleri belli. Çünkü eyalet seçimlerinde çok düşük oylar aldılar ve almaya da devam ediyorlar. Clinton şimdilik birçok eyalette yenilmiş olsa da başkanlığa en yakın aday.

Bu arada 24'ün başkanı obamaydı

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

david ve wayne palmer dimi zaten iki zenci kardeş'i de başkan yapmaları çok gerçekçi olmuş
    Betrayer... in truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes see what others cannot...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

siin gibi yakından takip etmiorum ama clinton ın bi konuşmasını dinlemiştim
    artık kadınların başa geçmesi lazım demişti benimde hoşuma gitti şimdiye kadar hep biz yönettik savaşlar terör ortada şimdi bırakalımda kadınlar yönetsin
    benim oyum clinton a
    bu arada bu oyların bi etkisi var dimi turkishwat olrak kilit bir role sahibiz yani

Tecrübe Puanı
    10

tabi ki, eğer clinton başkan seçilirse seneye turkishwat üzerinden vizeye giden herkese sorgusuz sualsiz 10 yıllık j-1 verilecek

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Çok fazla takip etmeme rağmen, obama bana daha sıcak geliyor.En azından Ortadoğu'yu yakından tanıması ve sıcak ilişkilerinin, ABD'nin ortadoğu politikasına ve doğal olarak dünya barışına olumlu bir katkı yapacağına inanıyorum

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı shinoda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tabi ki, eğer clinton başkan seçilirse seneye turkishwat üzerinden vizeye giden herkese sorgusuz sualsiz 10 yıllık j-1 verilecek
    işte budur bizi ilgilendiren olay bu zaten
    clinton clinton clinton

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Alıntı harun_bjk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işte budur bizi ilgilendiren olay bu zaten
    clinton clinton clinton
    Hocam Clinton' ın sponsporunda iş yok benden söylemesi :P
    Obama'yı tavsiye ederim ama

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı Fiorex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam Clinton' ın sponsporunda iş yok benden söylemesi :P
    Obama'yı tavsiye ederim ama
    ozaman obama obama hepimiz zenciyz çarşı clintona karşı

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Obama ermeni soykırımını tamamen tanıyacağını belirtmişti, dip not olsun.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Bildiğim kadarıyla Hillary Clinton'un da sözde ermeni soykırımını tanıma sözü verdi.Bu tasarı her türlü kabul edilecek zaten,maksat ermenileri ucuz siyaset oyunlarına alet etmek ki oluyorlar da..

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Zenciler ezik insanlar..Zaten gittigimiz yerlerde bize karsida iyi bir tavir sergiliyorlar..Benim oyum obamaya..Bu arada yasasin siyah beyaz kardesligi :P

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Clintonnnn

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

obama bush ile gizli görüşme yapmış bir de obama daha önce ermenileri destekleyen sözler sarfetmişti

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Amerika'da başkanı halk seçmez bence. Seçilecek başkan seçimler başlamadan belirlenmiştir zaten.
    Biraz fazla komplo teorisi gibi oldu ama bence durum bu. Zaten böyle olması gerekiyor. ABD gibi bir gücün başına gelecek kişi, halkın seçimine bırakılamaz.

Gerçi TR gibi kendine bile hayrı olmayan bir ülkede bile ABD ziyareti yapmadan seçilen pek kimse yok sanırım...

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

hiç farketmez ben hayatıma bakarım....

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

arkadaşlar bilmem katılacak mısınız ama sizlere şunu soylyeyebilirim: obama'nın aday edilmesi sadece ucuz bir Amerikan politikası.şuraya yazıyorum obama hiçbir şekilde baskan olamayacaktır.dusunsenize bir partinin 2 adayı var hangisi secilirse MCcain'in karsısına surulecek.(bu arada mccain bildiğim kadarıyla bush'un partisinden aday)bir tarafta bir zenci diğer tarafta da bir kadın aday...partinin iki baskan adayı,türleri yonunden (obama:zenci,clinton:kadın)birazcık amerika için yabancı.cunku amerikada bildiğim kadarıyla simdiye dek ne kadın ne de zenci bir baskan gucu eline gecirebilmiştir.sonuc ortada gbi,obama buyuk ihtimalle on secimi kazanıp mccain gbi guclu bir adayın onune surelecek ve orada kaybedecek(belki de clinton kazanacak on secimi ama o da mccain'in karsısında zayıf bir aday olacaktır).sonra da onlar bu olayı ''bakın gordunuzmu bize yıllardır somurgeci ırkçı ve dinsel ayrılıkçı dediniz ama gelin gorun ku ABD'de DEDESİ KENYALI BİR MUSLUMAN OLAN ZENCİ BİRİSİ BİLE baskan adayı olabiliyor''.e tabi bunun sonunda onlar demokratik oluyorlar.tıpkı ırak'a demokrasi ve ozgurluk getirdikleri gbi.bu olay onları ''demokratiklk ve insan hakları eşitliği'' yonunden dunyada daha da bir lider konumuna getirecek.ve kim bilir belki de yarın oburgun ırak değil(iran turkiye ve suriye gbi devletleri soylemiyrm cunku bunun uzerine baya bir komplo teorisi var zaten)sudi arabistan bile demokratiklik yonunden kıt sayılacak ve oraya da ''sozde Amerikan demokrasisi'' goturulmeye calısılacaktır.Arkadaslar bu amerikalılar her yuzyılın basında ''100 yıllık siyasetlerini'' belirliyorlar,oyle bizim gbi 5-10 yıllık değil onların siyaseti.onlar şimdiden 2035 yılında ne gbi yatırımlar yapacaklarını,dunyada amerikan hegemonyasının yuzde kac oranında artacagını yada hangi devletleri gizliden gizliye somureceklerini hesaplamıs durumdalar.yaptıkları tek sey o siyasetlerin gerceklesmesini saglayacak adımlar da bulunmak(obama'nın baskan adyı yapılması gbi).
    gelelim bu baskan adaylarının ermeni soykırımını kabul edeceklerini belirtmelerine.kabul etmekten baska sansları yok zaten.ben de amerikada baskan olmak istesem kabul edeceğimi taahhut edecegim ilk seyler arasında sozde ermeni soykırımını kabul etmek olacaktır.arkadaslar gunumuzde ermenistan cok zengn bir ulke gbi gorunmese de dunyada (ozellkle de abd'de)ermeni lobileri cok kuvvetli bir durumda.amerikan senatosunda cok kuvvetli bir ermeni lobisi var ve bu yuzden senatodaki ermeni lobisinin destegini almak için soykırımı kabul edeceklerini acıklamaları gerekmektedir.ermeni soykırımını kabul ettrmek gerceklik yada yanlışlık meselesi değil,''güc meselesi''.Eger bizim de abd'de guclu bir lobimiz olsaydı şimdi obama veya clinton yada her kimse işte bugun onların ''Amerika'nın KKTC'yi tanıyacagını taahhut ederim'' gbi acıklamalarını konusuyor olacaktık...
    arkadaslar dediklerim sizlere buyuk bir komplo teorisi gbi gelebilir,ama inanınki bunlarda az da olsa dogruluk payı war....

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

Aslında komple teorisi olmaktan çıktı artık amerikada başkanları belirli güçleri elinde güruhların seçmesi.Bende katılıyorum başkanın zaten şimdiden belli olduğuna.Bu kadar büyük bir güç,gücünün devamını sağlamak için elinden ne geliyorsa yapacaktır.Halka seçtirip bunu riske atamaz diye düşünüyorum.Aynı Türkiye üzerinde yaptıkları gibi...

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

bencede obama, en azından 2. sınıf insan olarak görülen insanlar için....

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

eeee bu kadar mı yorumlarınız bu konu için?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

hmmmm... evet ,gorüyorum ki gençlik bu tür konulara cok ilgili,bayaa bişyler yazlmiş

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

clinton dıyorum bende en azından turkıyeın sıyasetı için onu daha da uygun goruyorum obama paşanın ermenı soykırımını tanıyacagını dusunuyorum ki onun için ermenı lobısını arkasına aldı ermenılerın oyuna karsılık ermenı soykırımını kabul edıcek ama clınton ın bunu yapacagını dusunmuyorum tr ye olan sempatısıne guvenıyorum tabı bellıde olmaz siyaset bu)

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

clinton başkanlık seçimini kazanırsa ermeni soykırımını tanıyacağını resmen beyan etmiştir.. ayrıca o kadındakı kazanma hırsının pekte hayırlara alamet oldugunu düsünmüyorum. kocasının onu aldatmasına rağmen siyasette bir yere gelmek için boşanmadı. kocasını kullanan bir insanın aslında türkleri kullanmaması için bir neden yok.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı aysun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    clinton başkanlık seçimini kazanırsa ermeni soykırımını tanıyacağını resmen beyan etmiştir.. ayrıca o kadındakı kazanma hırsının pekte hayırlara alamet oldugunu düsünmüyorum. kocasının onu aldatmasına rağmen siyasette bir yere gelmek için boşanmadı. kocasını kullanan bir insanın aslında türkleri kullanmaması için bir neden yok.
    katılıyorum sana,o kadın da sözde ermeni soykırımını kabul edecegini acıkladı...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

OBAMA diyorum
    gittim; gezdim; gordum....

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ister Obama olsun, ister Clinton, Amerikanın iç ve dış politikaları zaten daha önceden bellidir, bu insanlar maşa olarak kullanılıyor...Komplo teorisinden öte bir çok Amerikalı da bunun farkında, o yüzden birşey değişeceğini pek zannetmiyorum...Ama eğer illa birini seçmek gerekirse Clinton derim, zenci olmanın moda olduğu bu günlerde bir zenciyi başkan yapmak işleri daha da çıkmaza sokabilir bence...

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

arkadaşlar seçim den önce verilen vaatlerle seçildikten sonra yapılanlar hep farklı olmuştur bunu bulmak için geçmişe gitmeye gerek yok çevremize bakmamızda yeterlidir...bu arada mc cain de ırak savaşını destekliyor...obama nın ermeni tasarısına destegini belirtmesi gibi...bunlar ince konular ayrıntılı düşünülmesi gerekir...ama benim amerikada bulumdugum sürede konuştugum kişilerin destegi obama yönündeydi......

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Bush savasci kimligi ile Obama ise Ermeni yakinligi ile hosuma gitmiyor . Bnece 2 sine de hayir .
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

arkadaşlar amerikadayken oranın halkından aldıgım destekle ADAYLIGIMI koymuş oluyorum... +1 kontenjan varmış 2 partinin özel yasasıyla adaylıgımı koymanın mutlulugu içindeyim...oylarınızı beklerim...misyonum :
    **fener in türkiye kupasını almasında yardımcı olacam (GALATASARAYLIYIM
    **mazot u 10 cent yapacam
    **hamileligi 3 aya indirecegim
    **TÜRKiYEDEKİ politikacıların topunu aya yollayacagım

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)