Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ABD'de yapılacak resmi işlemler

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Standart ABD'de yapılacak resmi işlemler

Evet tüm hazırlıklar tamamlandı, uçuşa birkaç günümüz kaldı artık son kontrolleri yapıyoruz. Ben de hem bilgilerimi teyit etmek hem de diğer arkadaşlara yol göstermesi amacıyla uçağa bindiğimiz andan itibaren ABD’de uygulamamız gereken prosedürler, doldurmamız gereken formlar ile ilgili bir derleme yaptım. Eksik ya da yanlış bir bilgi durumunda uyarın lütfen.

İlk olarak uçuş sırasında hostesler tarafından dağıtılacak olan I-94 ve Gümrük Formu’nu dolduracağız. Havaalanında pasaport ve gümrük kontrolünden geçerken kullanacağız bu belgeleri.

Detaylı bilgi: http://www.turkishwat.net/ucak-bilet...r-resimli.html

İkinci adım olarak Amerika’ya vardığımız andan itibaren 3 gün içerisinde DS sponsorumuza ABD’ye vardığımızı bildiriyoruz. Sponsorumuz da bizim adımıza SEVIS aktivasyonu yapıyor. Bu çok önemli, aksi takdirde Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) başvurusunda bulunamayabiliriz. Ayda bir de SEVIS güncellemesi yaparak sponsorumuzu bilgilendirmemiz gerekebilir. Aktivasyonu ve güncellemeleri sponsorumuzun web sitesinden yapacağız, bu adresler farklılık gösterebilir mutlaka şirketinizle iletişime geçin ve bu konuda bilgi alın.

Detaylı bilgi: http://www.turkishwat.net/ds-formlar...on-system.html

Bundan sonraki adımda kalacağımız yere en yakın sosyal güvenlik ofisi aracılığıyla Sosyal Güvenlik Kartı için başvuruda bulunuyoruz. Sosyal güvenlik numarası çok önemli, bu olmadan 2.iş için başvuruda bulunamayız ve vergi iadesi alamayız. Başvuru sırasında pasaport, DS-2019 formu, I-94 formu ve iş sözleşmesini yanımızda bulunduruyoruz. Bunların dışında bazı sosyal güvenlik ofisleri DS sponsorunun mektubunu isteyebiliyormuş. Gitmeden şirketinizle iletişime geçin ve bu belgeyi de edinin mutlaka.

Detaylı bilgi: http://www.turkishwat.net/ds-formlar...ty-number.html

Tüm bunların dışında ilk iş günümüzde de vergi ile ilgili W-2 ve W-4 formlarını dolduruyoruz.

Detaylı bilgi: http://www.turkishwat.net/ds-formlar...-vergiler.html

Evet arkadaşlar benim bildiklerim bunlar, bunlar hepimizin tabi tutulacağı işlemler. Sorunsuz bir WAT için ilk adımda bu aşamalarda dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Gitmeden önce neler yapmamız gerektiğini öğrenirsek, belgeleri tanırsak Fransız kalmayız tüm bu aşamalarda ve süreci hızlandırmış oluruz.

Bunlar haricinde bir şey daha eklemek istiyorum. Pasaportu sürekli yanımızda taşıyacak olmamızın sorumluluğu beni düşündürüyordu, kaybetme veya başka türlü riskler olacaktır her zaman. Forumda okuduğum bir konuda da bu konuya çözüm getirebileceğimizi gördüm. Non-Driver ID çıkartıyoruz ve her zaman yanımızda bulunduruyoruz, içki alırken, gece kulübüne girerken, pasaportun gerekli olmadığı tüm resmi işlemlerde bunu kullanıyoruz. Pasaportumuzu da gönül rahatlığıyla güvenli bir yerde muhafaza ediyoruz.

Detaylı bilgi: http://www.turkishwat.net/araba-alim...ise-yarar.html

Yazmadığım, unuttuğum bir şey varsa veya eklemek istediklerinizi eklerseniz hepimizin yararına olacaktır.
    Konu rerere tarafından (03-06-2012 Saat 03:57 PM ) değiştirilmiştir.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

hocam çok sağol binlerce dolar verdiğimiz şirketlerimiz bile anlatmıyor bunları bize. biz birbirimize sahip çıkabiliyoruz, bu teselli. Gerçi danışmanlarda bizim geçtiğimiz yoldan geçtiği halde böyle umursamazlar. Ben bu yıl edindiğim ve edineceğim tecrübeleri seneye seve seve anlatacağım. Aynı kaderi paylaşanlar bu tür bilgileri paylaşmakta cömert olmalı.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Dostum çok güzel yazı olmuş ellerine sağlık.Yalnız state ID başvurduğun gibi hemen gelmiyor 1 ay ile 2.5 ay arasında zaman alabiliyor malesef.Siz yinede ID gelene kadar pasaportunuzu sıkı sıkıya sarılın aman ha

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)