Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Codeshare ne demektir?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Exclamation Codeshare ne demektir?

Arkadaşlar,şu sıralar forumda uçak bileti almış yada alacak olan bir çok watçı var.Bu konuda sizlere farklı bir bilgilendirme yapmak istedim.Ben uçak bileti almak için fiyat araştırırken bu konu çok ilgimi çekmişti,hangi acentaya gitsem Codeshare Uçuşları diye bir şeyden bahsediyorlardı,bende ufak bir araştırma yaptım bununla ilgili.Hepiniz uçak bileti araştırırken şuna dikkat etmişsizindir:mesela İstanbul'dan Londra'ya American Airlines uçuşu vardır,ancak uçuş bilgilerinde 'Operated by British Airlines' yazar.İşte bu durumun sebebinide ayrıntılarıyla birlikte aşağıda anlatacağım.

Codeshare Agreement(kısaca Codeshare) olarak literatüre geçmiş olan bu durum,karşılıklı anlaşma sağlayan hava yolu şirketlerinin,birbirleriyle iş birliğine girerek birbirlerinin uçaklarını kiralamasıdır.Kiralanacak taşıt komple uçak olacağı gibi,bazı durumlarda sadece koltuklarda olabilir.Bu durumun tarihçesi,1960'ların sonunda ekonomik kriz yaşayan American Airlines'ın,Avustralya uçuşlarındaki maliyeti azaltmak için Quantas(Avustralya)Hava yollarıyla yaptığı anlaşmaya dayanır.80'lerden sonrada Avrupa'ya sıçrayan bu trend,günümüzde tüm dünyada popülerdir.Günüzümde,Oneworld adında bir havayolu kuruluşu bu uçuşların hepsini tek bir elde toplayıp yönetmek amacıyla faliyete geçirilmiştir.Şuanda da American ,British,Canadian,Cathay Pacific ve Quantas Airlines şirketleri bu kuruluşa üyedir.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Böyle bir durum söz konusu olmasa uçak biletlerini fiyatları yaklaşık iki katına çıkardı ve ulaşılması zor hale gelirdi. Bu şekilde hem havayolu şirketine hem de yolculara yararlı hale geliyor..
    Güzel paylaşım..

"Some people feel the rain. Others just get wet"

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Böyle bir durum söz konusu olmasa uçak biletlerini fiyatları yaklaşık iki katına çıkardı ve ulaşılması zor hale gelirdi. Bu şekilde hem havayolu şirketine hem de yolculara yararlı hale geliyor..
    Güzel paylaşım..
    Kısa mesafe uçuşlar için kullanılması zaten mantıksız,ancak dediğin gibi mesela Türkiye'deN Avustralya,Brezilya yada Amerika'ya yani uzak mesafelere gitmek bu sistemle biraz daha ucuz oluyor.Teşekkürler

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

evet benim biletimdede vardı bende merak etmiştim çok yararlı paylaşım oldu tsk ederm

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

evet benim biletimdede vardı bende merak etmiştim çok yararlı paylaşım oldu tsk ederm
    Bir çok Avrupa kuruluşlu hava yolu şirketi de birbiyile anlaşmalı olduğu için bu tarz biletlerin satışı normaldir.Mesela American Airlines uçuşları İstanbul'dan Londra'ya giden bir takım British Airways uçakları tarafından yönetilir.Çünkü AmericaN Airlines yönetimi bilirki direkt olarak buradan New York'a veyatta Amerika'daki başka bir lokasyona uçuş yapmak çok daha pahalıdırBundan dolayıda codeshare yaparlar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks