WAT gündemini uzun süredir meşgul eden "ABD hükümetinin program şartlarını değiştirme" önerilerinin ayrıntıları yavaş yavaş belli olmaya başlıyor.

Değiştirilmesi planlanan konulardan belkide öğrencileri en çok etkileyecek olan başlık ise "Çalışma Saatleri". 2012 yazının sonlarında yürürlüğe girmesi beklenen bu yeni kural ile birlikte "Çalışma Saatleri" ne sınırlama getirilmesi planlanıyor. Edindiğimiz bilgilere göre, aşırı derecede çalışan öğrencilerin ABD kültürünü yakından tanımaya, akademik ve Amerikan aile yapısı hakkında gözlemler yapmaya yeterli vakit bulamadıklarından şikayet edilmiş. Bununla birlikte henüz net bir rakam telaffuz edilmese de, programa katılacak öğrencilerin haftada çalışabilecekleri maksimum sürenin 40 ile 60 saat arasında bir süre ile sınırlandırılması bekleniyor. Bu konu ile ilgili net açıklama 2012 yazının sonlarında yapılacak. Düzenlemenin tarihinin yaz sonlarına doğru alınmasının nedeni ise mart ayında açıklanması beklenen yeni kuralların işleyişini gözlemlemek ve kamuoyunun bu konu hakkındaki görüşlerini almak.

Şimdi müsadenizle bu konuyu tartışmaya açıyorum. Yapılması planlanan bu değişikliğin olumlu ve olumsuz etkileri sizce neler olabilir?

Benim görüşüm sınırlandırmaya gidilmesi programın amaçlarının doğru anlatılması ve doğru insanların doğru bir şekilde programa yönlendirilmesi açısından olumlu bir adım olabilir. Biliyorsunuz ki bir çok öğrenci, çevresinden duyduğu doldurma sözlerle özellikle maddi olarak büyük bir beklenti içerisine giriyor ve henüz programa katılmadan beklentilerini en üst seviyeye çıkarıyor. ABD'de istenilen bir çalışma ortamı ile karşılaşılmaması halinde ise öğrenci büyük bir yıkıma uğruyor. Kısacası WAT'ın para kazanma programı olmadığının anlatılması açısından gayet güzel bir uygulama olabilir.