Work and Travel 2025
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ehliyet

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Standart ehliyet

amerikada alinan ehliyet turkiyede gecermi benim turkiyede ehliyetim yok sanirim burada almak daha ucuz ve kolaymis varmi fikri olan

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Dostum amerikda aldigin ehliyeti turkiyeye gelince sanirim 50 ila 100 lira arasi bir ucret odeyerek turk ehliyetine cevirebiliyorsun gecen sene bir arkasim bu sekilde yapmisti.
    fakat amerikada oldukca zor ya da soyle diyeyim ehliyeti aldigin yerden yere degisiyor yani bazi arkdaslar bir kac kez direksiyon sinavina girmelerine ragmen ehliyeti alamamisti ingilizce olarak oldukca kasiyorlar iste kolunu cikar sinyal ver tarzinda fakat bunlari anlamayan arkdaslar vardi gecememislerdi bazi arkdaslara da kolay hocalar gelmisti hemen almislardi mesela.
    “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” -- St. Augustine

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

biz de hazir ehliyetimiz varken hatira olsun diye kaliforniya ehliyetine basvurucaktik gelmesi 3 ayi gecer dediler vazgectik ne kadar dogru bilemem

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Alıntı oguzerdem1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    biz de hazir ehliyetimiz varken hatira olsun diye kaliforniya ehliyetine basvurucaktik gelmesi 3 ayi gecer dediler vazgectik ne kadar dogru bilemem
    3 ayı geçer biraz garip geldi bana ama şöyle birşey olabilir. asistan sürücü lisansı gibi bişey verip 3 ay sonra belki asıl ehliyeti veriyorlardır.

yanlış hatırlamıyorsam virginia'da kolaydı ehliyet almak ama..
    2008,2009,2011 wat katılımcısı

2008-NY-Thendara City-Van Aukens Inn-Dish Washer

2009-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

2011-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı HeredaS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostum amerikda aldigin ehliyeti turkiyeye gelince sanirim 50 ila 100 lira arasi bir ucret odeyerek turk ehliyetine cevirebiliyorsun gecen sene bir arkasim bu sekilde yapmisti.
    fakat amerikada oldukca zor ya da soyle diyeyim ehliyeti aldigin yerden yere degisiyor yani bazi arkdaslar bir kac kez direksiyon sinavina girmelerine ragmen ehliyeti alamamisti ingilizce olarak oldukca kasiyorlar iste kolunu cikar sinyal ver tarzinda fakat bunlari anlamayan arkdaslar vardi gecememislerdi bazi arkdaslara da kolay hocalar gelmisti hemen almislardi mesela.
    kardeşim benim de yok malesef tam detayları öğrenebilir misin 3 ay içinde mi alınıyormuş diyor bir arkadaşımız başka başlıkta 1 2 hafta içinde alınır diye okumuştum.arkadaşından detaylı bilgi alsan sevinirimümaliyet ve süreçle ilgili

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Sayfalar - 11YabaciSurucuBelgeDonusturme

Gerekli belgeler burda yaziyor, zamanini ogrenmek istiyorsanda onlari araman en mantiklisi.
    Peki.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı rıdvan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardeşim benim de yok malesef tam detayları öğrenebilir misin 3 ay içinde mi alınıyormuş diyor bir arkadaşımız başka başlıkta 1 2 hafta içinde alınır diye okumuştum.arkadaşından detaylı bilgi alsan sevinirimümaliyet ve süreçle ilgili
    Selam Ridvan,

Daha yeni Virginia eyaletinde ehliyet aldim. Basvuru, sinav ve surus testi toplam 1 saat 15 dakika surdu, bekleme bu sureye dahil. Oraya giderken Turk ehliyetimi, green cardimi, elektrik faturami , ve yeni ve eski pasaportumu goturdum.

Sinava da sadece 1 gece onceden yaklasik 30 dk kadar calistim, verdikleri kitapciktan. Neyse oraya giderken evde doldurulmasi gereken formu doldurmustum, islemler hizli ilerlesin diye, o formu ve tum yukarda saydigim belgeleri goturup ehliyete basvurmak istedigimi soyledim. Bayan islemimi kayit altina aldi bana numara verdi ve oturup beklememi soyledi. 10 dakika kadar bekledikten sonra benim numaram yandi ve bankonun onune gectim, gisedeki kadin evraklarimi aldi, bir suru seyi bilgisayara kaydetti ve gozlerimi ordaki makinaya dayamami soyledi ve benden harfleri sesli sekilde okumami istedi. Neyse okudum hepsini , sonra bir sure daha evrak isi surdu.Ondan sonra durdugum yerden kameraya bakmami soyledi ve fotografimi cekti. ondan sonra tamam seni teste alabiliriz dedi. Bana hazirsan git 1 numarali dokunmatik ekranin onune gec ve testini baslat dedi.

Ekrana ilk gectiginde ekranda iste bu test ehliyet testidir su sekilde cevaplara dokunup sonra da onay tusuna dokunmalisin diye yazi cikti. Ilk 3 soru : isminiz ve soyisminiz asagidaki siklardan hangisinde yazilidir, dogum tarihiniz asagidaki siklardan hangisidir ve ehliyet icin basvurdugunuz eyalet hangisidir. Bu sorulari sormalarindaki amac hem senin sen oldugunu tescil etmek hem de sana cevabini bildigin 3 soru vererek sana dokunmatik ekranin nasil calistigini ogretmeye calismaliridir. Orada isi kavriyorsun.

Neyse ondan sonra sana ekranda hazir olup olmadigini soruyor ve ilk etap teste basliyorsun. Toplamda 10 soru var ve sorularin neredeyse tamami trafik levhalari ile ilgili. Bu 10 soruda fire verir isen sinavin gecersiz oluyor ve belli bir sure sonra tekrar gidip girmen gerekiyor. Ayni gun icinde teste giremezsin. Neyse ben 10 sorunun hepsini dogru yanitlayarak ilk etabi gectim. Ilk etap soru azligi ve ingilizce kelimelerin cok olmamasi dolayisi ile daha kolay. Ama bilemedigin soru olur ise eleniyorsun.

Neyse ikinci etap basladi orada toplam 25 soru var ve 5 yanlis hakkin var. Ancak buradaki sorular biraz daha bilgiye dayali ve ingilizceye dayali. Ingilizcem iyi olmasina ragmen 3 soruda tamamen hicbir fikrim olmayan kelimeler ile karsilastim ve sorularin cevaplari yanlis cikti test sonucunda. Yani gercekten hayatimda gormedigim ya da duymadigim kelimeler. Soruyu belki 3 defa okudum yine de o kelimenin ne anlama geldigini bilmedigim icin hic bir anlam cikartamadim ve cevaplari sallamak zorunda kaldim. Neyse toplamda 25 sorudan 3 yanlisim cikti ve testi gectim. Az once dedigim gibi bu testi gecmek istiyorsaniz ya yaninizda sizden daha iyi ingilizcesi olan bir Turk tercuman(arkadas) goturmenizi tavsiye ederim. Gercekten ingilizcesi kotu ya da kotuye yakin kisilerin gecebilecegi bir test degil( Tabi tum kelimeleri ve cumle kaliplarini ve cevaplarini hatim edip ezberleyip sinava gidip sadece hafizasindan cevaplayabilecek kadar zeki degil iseniz).

Neyse ikinci testi gectikten sonra evrak islerimi yuruten kadin beni surucu hocasi ile tanistirdi ve bu bayanla devam edeceksiniz dedi. Kadin ilk merhaba dedi ondan sonra arabanin ruhsat ve tescil kagitlarini gorebilirmiyim dedi. Neyse araba arkadasimindi. Esimin otomatik vitesli arabasi olmasina ragmen ben arkadassimin 5 duz vitesli arabasi ile sinava girmek istedim. Cunku ABDde tahminen her 10 arabadan 7-8i otomatik ve herkes kendini otomatik vites araba surerek surucu zannediyor. Cok arkadasim var sadece ve sadece otomatik vites araba kullanabilen, duz vites hakkinda en ufak bilgileri dahi yok. Neyse bu manuel arabayi test arabasi olarak secmemdeki sebep surucu hocasinda en azindan araba surmeyi bildigim izlenimini yaratmakti. Bindik arabaya sinyaller, lambalar vs vs kadin hepsini kontrol etti ve surus basladi. Kendince hicbir yere hareket etmiyorsun, sana direktifler veriyor surekli, saga don, sola don, serit degistir gibi. Ve bu testi direk sehir icinde 2 seritli ya da 4-5 seritli yollarda yapiyorsun. Neyse toplam 15 dakikalik surus testinden sonra, hatasiz bir sekilde tekrar DMVye geldik ve arabadan inip parkettik. Bana 12 nolu bankoya gidip onu orda beklememi soyledi. Gittim bekledim iki dakika sonra geldi, testi gectigimi soyledi. Sonra ehliyetin harci olan 20 dolari kredi kartimi vermek yoluyla odedim. Ehliyetimi 8 yillik alamayacagimi soyledi cunku green card im seneye nisanda bitiyor ve 10 yillik green carda basvurmadan ehliyeti uzun sureli almam mumkun degil. Neyse seneye green cardi uzattiktan sonra DMVye gidip gerekli evraklari goturup ilave hicbir test ya da surus sinavi almadan 8 yillik ehliyetimi verecekler.

Bana odemeyi yaptiktan sonra gecici ehliyet verdiler(bildigimiz a4 kagidinada biglilerim olan ve ehliyetim postadan gelene kadar polise gosterebilecegim bir belge)Neyse tum bu islemleri 16 mayis persembe gunu ogleden sonra mesaisinde yaptim. Ve bugun gunlerden 22 mayis carsamba az once posta kutusunu kontrol ettim ehliyetim gelmisti. Toplamda 6 gun surdu orjinal ehliyetin elime gecmesi.

Tum bu yazdigim bilgiler Virginia eyaletinin Virginia Beach sehrinde gerceklesti. Baska eyaletler sure bakimindan, sorular ya da testler bakimindan farklilik gosterebilir.
    Konu Sercan977 tarafından (23-05-2013 Saat 03:17 AM ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)