Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 28 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yeşil Pasaport ve Harç Muafiyet

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Standart Yeşil Pasaport ve Harç Muafiyet

Arkadaşlar merhaba;

Sonunda bugün pasaport işlerimi hallettim ve sizleri de bilgilendirmek için yaşadıklarımı anlatmak istiyorum. Böylece sizlerde ne yapılması gerektiğini öğrenir ona göre tedbirinizi alabilirsiniz

Bilkentte okuduğumdan dolayı harç muafiyet belgesini vermekte bayaa sorun çıkarttıklarını biliyodum.( birçok okul gibi ) Öncelikle danışmanımın verdiği "harçtan muaf olma" belgesini öğrenci işlerine götürdüm. Öğrenci işlerine kesinlikle Work and Travel için ABD ye gidiyorum demeyin ! Ö. işleri beni bölüm sekreterliğine yolladı bu kağıdı onlara ver gerekli işlemleri onlar yapıp bize gönderirler sen de gelip bizden alırsın dediler. ( geçen hafta pazartesi ) Bölüm sekreterliğine gittim onlarda kağıdımı aldılar ve "bu işlem bir hafta sürebilir gider ö.işlerinden alırsın" dediler. Geçtiğimiz cuma ö.işlerini aradım "daha hazır değil imza bekliyoruz vs" dediler ben yine elim boş beklemekte...bu tarz konuşmalardan sonra geçtğimiz pazartesi tekrar yanlarına gittim telde beni oyalıyorlar diye.. Dedim "geçen hafta verdim noldu bizim muafiyet belgesi onlarda çarşamba gel al dediler. Dün yine saya söve ö. işlerine gittim, umutsuzum yine olmayacak diye. Ama tamtersi geldi imzadan alabilirsin deyince yüzümdeki o anlamsız sevinçli ifadeyi görmeliydiniz sonuçta bizi az bi paradan kurtarmıyor bu belge

**Unutmadan danışmanın verdiği belgede "değişim programı için" yazıyordu. Sakın "wat" demeyin. Biz onun için işlem yapmıyoruz diyip bırakıyorlar. )

Belgeyi aldıktan hemen sonra danışmanını aradım. Kendisi başta bilkent biraz sorun çıkarabilir sabırlı ol fln dediğinden bu prosedürü normal karşılıyordu. Neyse aldığımı haber verdim. "eğitim için " yazısının bir sorun çıkarmayacağını da söyledi

Gel gelelim bu sabah;

Siteden pasaporta giderken yanıma almam gereken belgelerin listesine baktım,

N.cüzdanı aslı ve fotokopisi
    Muafiyet kağıdı ve fotokopisi
    Fotoğraf 2 adet ( ben emniyette çektirmeniz taraftarıyım çünkü genelde verdiklerimizi beğenmiyorlar ).
    Öğrenci kimlik fotokopisi
    Birde yeşil pasaport

Saat 9 du evden çıktım Ankara/ Ulus vergi dairesine gittim. "pasaport harç muafiyeti için nereye gitmem gerekiyor" deyince kime sorsanız yardımcı oluyor. 5 dk bile sürmeden belgeyi onaylayıp elime verdiler

Oradan bir an önce emniyete gittim. Emniyette bu işler zaman almıyor söylentilerine bakmayın! Evet işler 5-10 dk da hallediliyor fakat sıra numarası bir türlü gelmiyor o vakit alıyor. Neyse saat 10 du emniyetten içeri girişim. Zaman kybetmeden sıra fişi aldım ( orda bulunan görevliye bordo pasaport çıkarttırmak için derseniz size yardımcı oluyorlar). 1100 lerdeydi sıra elimdeki numara 1246.. Allaah dedim çok bekleyeceğiz. Ama yurdum insanları birkaç tane fiş aldığından yanımda duran bir arkadaş, bende fazla var al biri senin olsun dedi oldum mu 1203 . istenilen fotoğraflar biyometrik olduğundan orda çektirmenizde fayda var o yüzden ben de fişimi aldım ve hemen foto sırasına girdim. Özellkle kızsanız bayaa dert ediyorsunuz iğrenç çıktım diye ama yapacak birşey yok prosedürlerini görseniz yok alın açık olcak yok arka fon beyaz olcak vs. Neyse fotoyu da aldım direk muhasebeye gittim. 50TLlikdefter parası ödendi makbuzunu da aldım ve sıramı beklemeye başldım. Orda umreye gtmek için sıra beklyen yaşlı bir bayanla muhabbeti koyulaştırdık. Sırada 1150 lerde..Onun da elinde fazla fiş varmış al kızım dedi verdi fzla olanı oldum mu size 1162 sıkıldım artık oturmaktan geziniyorum birde prosedür nasılmış diye ne istiyorlar polisler dinlemek için yaklaştım standa, ordan boş bir polis "bordo için bekleyen varsa yardımcı olayim demez mi " hemen atladım tabi.

defter parası makbuzu, n. cüzdanı aslı ve fotkp, vergi dairesnde onaylanan muafiyet belgesi, yeşil pasaport (emniyete geri verilmesi için) ve 2 fotoğrafla işlemimi tamamladım.

Bu arada özellikle belirttim polise sene sonunda yeşil pasaportumu almak istiyorum bordoyu iptal ettirerek, yeşil pasaportumu şimdi iptal etmeseniz arşivde saklasanız diye. ( çünkü 2013 e kadar geçerliydi yeşil pasaportum) Bana bir belge imzalattı ve bordoyla işiniz bitince gelip arşivden yeşil pasaportunuzu alabilirsiniz dedi.

Tüm işim bittiğinde saat 11di.. işler tam istediğim gibi biraz şans biraz ne yapmam gerektiğini bilmekle, ilk aşamayı hallettim. Umarım sizde de bir sorun çıkmaz ve bir an önce halledersiniz. Bir sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım Kolay gelsin..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

konunu basligina baktigimda yesil pasaport ne alaka dedim hayirli olsun

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bende öğrenci işlerinden hallettim bi vergi dairesine gidicem sonrada emniyete ama yarın yapamıcam malum yılbaşı)p.tesiye kalsam sorun olmaz sanırım bişeyler değişcek falan diyolardı ama

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı ThunderStorm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konunu basligina baktigimda yesil pasaport ne alaka dedim hayirli olsun
    öyle yazmamın sebebi insanlar arama motorunda ararken kolay bulabilsin diyeydi. Bide bence çok bağlantısız şeyler değil sanki sonuçta harç-pasaport

Alıntı mrvkrk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende öğrenci işlerinden hallettim bi vergi dairesine gidicem sonrada emniyete ama yarın yapamıcam malum yılbaşı)p.tesiye kalsam sorun olmaz sanırım bişeyler değişcek falan diyolardı ama

açıkçası bir an önce yapmanda fayda var. tam bilmiyorum yeni yılda fiyatlarda değişiklik olacak mı; fakat bir an önce pasaport işini aklından çıkarsan harika olur

bir sorun olursa konuyla ilgili çekinmeden sorabilirsin
    Konu gbilgutay tarafından (30-12-2010 Saat 10:20 PM ) değiştirilmiştir.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

bende aldım yaklaşık 20 gün önce pasaportumu =) harçsız alınca daha da güzel oluyor.yatıyor bordo pasaportum.Yeni pasaportlarımız bize şans getirir umarım

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

hayırlı olsun.....

BannedUser
    Guest

Alıntı gbilgutay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öyle yazmamın sebebi insanlar arama motorunda ararken kolay bulabilsin diyeydi. Bide bence çok bağlantısız şeyler değil sanki sonuçta harç-pasaport

açıkçası bir an önce yapmanda fayda var. tam bilmiyorum yeni yılda fiyatlarda değişiklik olacak mı; fakat bir an önce pasaport işini aklından çıkarsan harika olur

bir sorun olursa konuyla ilgili çekinmeden sorabilirsin
    1 Ocak tan sonra pasaport harclarına zam gelecek.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

erhanozcan,

evet ben biraz geç kaldım ama aldım yni inş dediğin gibi güzel başlar güzel biter

reyes_19,

teşekkür ederim sen de halledebildin mi ?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı makroklima Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 Ocak tan sonra pasaport harclarına zam gelecek.
    o zaman zamanlamam harika olmuş :P sağol açıklama için

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

erhanozcan,

evet ben biraz geç kaldım ama aldım yni inş dediğin gibi güzel başlar güzel biter

reyes_19,

teşekkür ederim sen de halledebildin mi ?
    ben tahminen 2005 yılının temmuz ayında fılan almıstım pasaportumu ve hatta bu sene defterım bıttı seneye mecbur degıstırcektım saolsun devlet babada ızın verdı seneye kadar

kıbrıstayım ben o yuzden pasaportum vardı

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

hadi yaa pardon hiç dikkt etmedim okula ne güzel hiç uğraşmayacaksın bu gereksiz işlerle

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

hadi yaa pardon hiç dikkt etmedim okula ne güzel hiç uğraşmayacaksın bu gereksiz işlerle
    hihooo

iwit

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

bu arada calıfornıanın bı ucundan tuttun yaqni

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı reyes_19 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu arada calıfornıanın bı ucundan tuttun yaqni
    evet senle konuşmamızdan sonra fikrim biraz değişse de yine california istiyorum ama bir yanımda New york yakınlarında New jersey Maryland gibi hatta bir otel işi de öneriyor danışmanım Hyatt Regency Chesapeake Bay'de (Cambridge/MD) saati 9 dolar front desk etc işler var da skyptan mülakat istiyorlar :s

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

evet senle konuşmamızdan sonra fikrim biraz değişse de yine california istiyorum ama bir yanımda New york yakınlarında New jersey Maryland gibi hatta bir otel işi de öneriyor danışmanım Hyatt Regency Chesapeake Bay'de (Cambridge/MD) saati 9 dolar front desk etc işler var da skyptan mülakat istiyorlar :s

valla bende calıfornıayı cok ıstedım ama mantıklı dusununce oraya sonradan gıtmek daha mantıklı geldı ( bol bol mantık kullanmısım cumlede)

bu arada virginia beach ta oldugumu varsayarak kı burası en uygun yer sımdılık bana gore daha sonra belkı degısede bılır... ucak bıletlerıne fılan bakmıstım tam hatırlamıyorum ama virginiadan los angeles 8 saat dırek aktarmalıda 11 saat...

ucak ucretı 350 dolar fılandı gıdıs donus....

bosvir yaaaa doguda olursak haberlesır batıya gideriz ordanda alaska meksıka kanadada gezıyı ve paramızı bıtırır orda yasamaya baslarız puhaha

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı reyes_19 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla bende calıfornıayı cok ıstedım ama mantıklı dusununce oraya sonradan gıtmek daha mantıklı geldı ( bol bol mantık kullanmısım cumlede)

bu arada virginia beach ta oldugumu varsayarak kı burası en uygun yer sımdılık bana gore daha sonra belkı degısede bılır... ucak bıletlerıne fılan bakmıstım tam hatırlamıyorum ama virginiadan los angeles 8 saat dırek aktarmalıda 11 saat...

ucak ucretı 350 dolar fılandı gıdıs donus....

bosvir yaaaa doguda olursak haberlesır batıya gideriz ordanda alaska meksıka kanadada gezıyı ve paramızı bıtırır orda yasamaya baslarız puhaha

hahaha batıya kesin gidicem zaten ister batıda çalışayim ister travel şeklinde gideyim

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

hahaha batıya kesin gidicem zaten ister batıda çalışayim ister travel şeklinde gideyim

Roger that

amerikaya gitmeden haberleselım ha bıde su ıs konusundada nereye gıdıyorsan bıde

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

tabi konuşuruz diğer arkadaşlar da katılırsa bize turkishwatçılar olarak amerikayı fetheder geliriz

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

tamamen cahilliğime verin ama biz lacivert normal kişi pasaportu almıyomuyduk bordo niye ??

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Pasaport ve muafiyet belgesi için bu kadar yazdıysan, Amerika dönüşü açacağın konuyu hayal bile edemiyorum
    2009 Work and Travel (Virginia-North Carolina)
    2010 Work and Travel (Lake George, New York)
    2011 Internship (Germany)
    2012 Internship (???Bratislava)

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

valla normalde istanbulda yaşıyorum ama bu devlet dairelerindek işlerin hepsini trabzonda yapıyorum..

ögrenci belgesini cıkarmak 3 dk,harc muhafiyet belgesini almak 3 gün..pasaportta bekleme hic yok parmak izi alan polisle cay icip sohbet etmek 10 dk

BannedUser
    Guest

Alıntı LaL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamamen cahilliğime verin ama biz lacivert normal kişi pasaportu almıyomuyduk bordo niye ??

Yeni pasaportlar bordo.

Benım anlamadıgım neden harc muafıyet alırken wat ıcın demeyın demıs senın sırket. Ben uc sene boyunca wat ıcın aldım bı sorun cıkmadı. Valla basit iş muafiyet belgesi. Sadece bazı okullar vermiyor. Aslında kanunen vermelerı gerek

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Bende çok rahat aldım harç muafiyet belgesini ve wat yazıyodu sadece dilekçe yazdık şirketten aldığımız kağıdı verdik ertesi gün de gidip aldık belgemizi şimdi maliye ye ve emniyete gidicez bekliycekmiyiz bilmiyorum bakıp görücez

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı ayhn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pasaport ve muafiyet belgesi için bu kadar yazdıysan, Amerika dönüşü açacağın konuyu hayal bile edemiyorum
    Evet biliyorum baya uzun oldu ama benim gibi olan arkadaşlar çıkarsa ne yapmaları gerektiğini buradan öğrenebilirler diye düşündüm

Alıntı makroklima Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benım anlamadıgım neden harc muafıyet alırken wat ıcın demeyın demıs senın sırket. Ben uc sene boyunca wat ıcın aldım bı sorun cıkmadı. Valla basit iş muafiyet belgesi. Sadece bazı okullar vermiyor. Aslında kanunen vermelerı gerek

Özellkle belirttim okulu, bu konuda biraz sorun çıkardığı için söyleme dedi kanunen dediğin gibi böyle bi hakkımız olmasına rağmen böyle sorunlar yaşanıyor malesef :s

Alıntı LaL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende çok rahat aldım harç muafiyet belgesini ve wat yazıyodu sadece dilekçe yazdık şirketten aldığımız kağıdı verdik ertesi gün de gidip aldık belgemizi şimdi maliye ye ve emniyete gidicez bekliycekmiyiz bilmiyorum bakıp görücez
    inş sorun olmadan halledersin arkadaşım

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Mrb arkadaşlar okuldan aldığımız belgenin geçerlilik zamanı var mı yani belgeyi alıp 2 hafta sonra da vergi dairesine onaylatmak sorun olur mu?çünkü e-pasaport randevu sistemiyle çalışıyor ve randevusu 2 hafta sonra..

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Yok dostum öyle bi süresi ancak belgede 1 yıllık ibaresini yazdırt okula yoksa vergi dairesi kabul etmiyor ben sırf bundan dolayı 3 kere gittim.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

tamamdır o zaman teşekür ettim..

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

eminyete pasaport için giderken ogrenci kimliginin fotokopisi isteniyor deilmi, ogrenci belgesi deil ?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)