Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şirketten neler beklenmeli?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart Şirketten neler beklenmeli?

Arkadaslar siz sirketten ne bekliorsunuz..
    tabiki daha once bu deneyimi yasamımıs biri icin zor bir soru cunku orda ne gibi olaylarla karsılasacagını bilmiyor
    bu program sırasında abd de olen insan bile var ben ne kadar karamsar girmsi olsamda inanın insanın kendi kisiligi ile alakalı bi program
    biz mahkemeye cıktık hastaneye gittik arabımızı cektiler arkadaslarımıın nelerini caldılar
    ama biz hep hep pozitiftik sonucta ordaki gunlerinizi zehir etmenin anlamı yok
    gelelim sorumuza
    ben sirketten umudumu ucaga bindigim an kestim biliyordumki artık bu benim sorumlugumda olan bi olaydı yuzlerce kilometre uzakta olan bi sirket ban nasıl yardım edebilirdiki
    mesela benim gozum kor oluyordu az kalsın
    lens gozumu mahvetti ama ben naptım cok soguk kanlı bi sekilde ciee i aradım ve yardım istedim dediklerini a dan z ye uyguladım hersey yolunda oldu
    demek istedigim sirketin size yapababilecekleri sunlardır
    1-size soyledikleri isi saglamak zosundalar (oraya gittiginizde is veren sizi beklemiyorsa bu kotu bir sirkettir)
    2-sizden daha once soyledikleri kadar ucret almalıdır(daha sonra ekstra cıkaran sirket kotu bir sirkettir)
    3-orda basınıza bisey geldiginde eger ciee ye ulasamıyorsanız sirketiniz size bu baglantıyı saglamak zorundadır(saglamıyorsa telefonlara cıkmıyorsa kotu bir sirkettir)

benim aklıma gelen bunlar dahada geldikce paylasırım
    bu programda sirketten deil kendinizden cok sey bekeleyin biraz cesaret
    !!! VİZEDE FİRE VERMEYEN TEK FORUM !!!

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Sorumlulugu yoksa iyi bir sirket midir ? Degil midir ? . (Bknz = Pasaport kaybetme) Gerci tum sirketler bu sorumsuzlugu yapiodur bnmkide yapti ...
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Atik, tetik, pratik, ilgili, bilgili, mert-sert olsunlar

Şirketten önce sponsorlar iyi mercek altına alınmalı bence.Şirketin yapması gereken bütün resmi işlemleri hızlı bir şekilde tamamlayıp öğrenciyi WAT'a hazır hale getirmek,iş ve konaklama ayarlamak (sözleşmenize göre), Abd'ye gitmeden ve gittikten sonra sürekli danışmanlık desteği vermek,sorunlara yardımcı olmak, sorulara cevap vermek.. Aklıma gelen bunlar şimdilik

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

öenmli olan burdaki şirket deil arkdaşlar..americadaki sponsor..ee tabi dolayısıylaa burdaki şirketin önemide america kimle iş yaptığından gelioo...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı hakanocal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öenmli olan burdaki şirket deil arkdaşlar..americadaki sponsor..ee tabi dolayısıylaa burdaki şirketin önemide america kimle iş yaptığından gelioo...
    can alıcı nokta bu bence arkadslar
    cunku siz abd deyken size burdaki sirketten cok ordaki yardım edio
    arkadsa bu cevabından dolayı turkiswat olarak bedava wat verilmeli
    tabi isin sakası bana verilmeli
    !!! VİZEDE FİRE VERMEYEN TEK FORUM !!!

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı harun_bjk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    can alıcı nokta bu bence arkadslar
    cunku siz abd deyken size burdaki sirketten cok ordaki yardım edio
    arkadsa bu cevabından dolayı turkiswat olarak bedava wat verilmeli
    tabi isin sakası bana verilmeli

walla sanada wersinler banada versinler)ama işin şakası bitarafa benim seçtğim firmanın sponsoru america işini ilkel şartlarda yanii birebire ilgilenerek yapan((maille emir vererek deil))bi firmaydı...onlar sayesinde depozitodan bile kurtuldum...1 senede 2. wat ı yapma imkanım oldu..allah razı olsun hepsinden))

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı break Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorumlulugu yoksa iyi bir sirket midir ? Degil midir ? . (Bknz = Pasaport kaybetme) Gerci tum sirketler bu sorumsuzlugu yapiodur bnmkide yapti ...
    valla o kadar emin olma bence benm arkadaslarımda kaybettiler pasaportlarını ama şirket bunu örendiginde telefonu kapatmayı tercih etti

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Exclamation

Alıntı hakanocal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    walla sanada wersinler banada versinler)ama işin şakası bitarafa benim seçtğim firmanın sponsoru america işini ilkel şartlarda yanii birebire ilgilenerek yapan((maille emir vererek deil))bi firmaydı...onlar sayesinde depozitodan bile kurtuldum...1 senede 2. wat ı yapma imkanım oldu..allah razı olsun hepsinden))
    hakan senin sirket zaten bomba ya
    S-pectacular

**Newyork-boston-massachusetts-philedelphia-atlantic city-new jersey-washington**

--------------------------------------------
    did you start to feel it!!! by@S-pectacular

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Bakın benim etrafımda sadece 2008 sezonunda giden 7 arkadaşım var, farklı farklı şirketlerle gittiler. Ben de geçen sene Amerika'ya gittim ama WAT programı ile değil.

Hepsi döndüklerinde, konuştum bir bir... Sanki ağız birliği etmiş gibi söyledikleri şuydu:

"Şirketin güvenilir olsun, yalan söylemesin."

Daha önce giden arkadaşlarım, daha önce gittikleri şirketlerle falan kıyaslama yaptılar bana açıklamak için. Durum şu:

Piyasadaki pek çok şirket, isterseniz özelden isimlerini de veririm, öğrencileri kendine çekmek için saçma sapan şeyler sunuyorlar. Saçma sapan olduğunu Amerika'ya gittikten sonra anlıyorsun. Böyle lüks lüks, şık şık alternatifler sunuyorlar. Bu sundukları ya göz boyama oluyor, ya zaten senin şirkete ihtiyacın olmadan kolayca yaabileceğin şeyler oluyor, ya da tamamen palavra oluyor.

Ben de, 1.5 aydan fazla oldu, Ankara'daki bütün şirketlerle görüştüm neredeyse. Sonunda, arkadaşlarımın dediklerini de hesaba katarak bir şirkette karar kıldım. Yalnız gezerken fark ettim ki, piyasadaki çok çok az sayıdaki şirket, gerçekten de arkadaşlarımın dediği gibi komik komik tekliflerle gelip, çekici olmaya çalışyorlar. Üstelik bu şirketlerle giden arkadaşlarım, söylediklerini yapmadıklarını belirttiler.

Dolayısıyla diyeceğim odur ki, bir şirketten dürüstlükten başka hiçbir şey beklemeyin. Zira Work And Travel programı, Work ve Travel kısımları haricinde çok önemli bir şeydir: İnsana, hayata karşı tek başına durmayı öğretir. Tamamen yabancı bir ortamda yaşamayı öğretir. Bunu da şirketten bir şeyler umarak asla öğrenemezsiniz.

Peki bir şirketin dürüst olduğunu nasıl anlayacaksınız?

Bu biraz zordur, çünkü gerçekten çok çekici şeyler söylerler ve Amerika'yı avucunun içi gibi bilen birini bile kandırmayı başarabilirler. Ancak her zaman açık verdikleri taraflar vardır:

1) Örneğin eğer ki bir şirket, sürekli olarak kampanyalarından bahsediyorsa, onda bir sorun var demektir. Bu, sizin kafanızı bulandırmak için iyi bir yöntemdir.

2) Eğer bir temsilci ya da şirket görevlisi, sizin sorduğunuz sorulara çok uzun ve net olmayan cevaplar veriyorsa, o şirketten uzak durun. Bu, pek çok şirkette olan bir durum. Bir soru sorduğunuzda, cevabı o kadar dolandırıyorlar ki, asıl sorduğunuz soruyu unutyorsunuz, ya da cevabı aldığınızı sanıyorsunuz. Buna sakın ama sakın kanmayın!

3) Eğer bir şirket, sorularınıza tutarsız cevaplar veriyorsa çok çok dikkatli olun. Çünkü o şirket, sizin beklentilerinize asla cevap vermeyebilir. Bunu test etmenin en güzel yolu şunu sormaktır: "Yaz okuluna kalma durumumuzda tam para iadesi yapıyor musunuz?". Eğer sorunun cevabı evetse, hemen yapışıtırın: "Peki, Haziran'da belli olsa da, para iadesi yapacak mısınız?". Karşınızdakinin tavırlarından, yalan söyleyip söylemediğini anlarsınız.

4) Eğer bir şirket, bir "çalışma ve gezme" programını 5 yıldızlı tatil köyünde 2 ay tatil gibi anlatıyorsa, ya da size çok yüksek ücretli işler ve 1 ayda 5000 USD kazancağınızı vaat ediyorsa derhal orayı terk edin. Çünkü WAT ne bir tatil programıdır, ne de bir çalışma kampıdır. İkisi birliktedir. Bu en önemli maddedir bence.

5) Eğer bir şirket, bir yılda 5000 kişiyi Amerika'ya gönderiyorsa, o şirketle gitmeden önce 6 kere daha düşünün. Çünkü emin olun, Türkiye'deki hiçbir şirketin o kadar kişiyi takip edecek kapasitesi yok. En azından Ankara'dakilerin yok...

Ben, bu konuları göz önünde bulundururak ve referanslarımı göz önüne alarak doğru bir tercih yaptığıma inanıyorum. İsterseniz size de yardım edebilirim.
    İsteyene Amerika hakkındaki deneyimlerimi, şirketler hakkındaki 1.5 aylık araştırma istatistiklerimi vs. anlatabilirim. Tamamen hayrına...

Tecrübe Puanı
    10

Alıntı mertbakirci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bakın benim etrafımda sadece 2008 sezonunda giden 7 arkadaşım var, farklı farklı şirketlerle gittiler. Ben de geçen sene Amerika'ya gittim ama WAT programı ile değil.

Hepsi döndüklerinde, konuştum bir bir... Sanki ağız birliği etmiş gibi söyledikleri şuydu:

Daha önce giden arkadaşlarım, daha önce gittikleri şirketlerle falan kıyaslama yaptılar bana açıklamak için. Durum şu:

Piyasadaki pek çok şirket, isterseniz özelden isimlerini de veririm, öğrencileri kendine çekmek için saçma sapan şeyler sunuyorlar. Saçma sapan olduğunu Amerika'ya gittikten sonra anlıyorsun. Böyle lüks lüks, şık şık alternatifler sunuyorlar. Bu sundukları ya göz boyama oluyor, ya zaten senin şirkete ihtiyacın olmadan kolayca yaabileceğin şeyler oluyor, ya da tamamen palavra oluyor.

Ben de, 1.5 aydan fazla oldu, Ankara'daki bütün şirketlerle görüştüm neredeyse. Sonunda, arkadaşlarımın dediklerini de hesaba katarak bir şirkette karar kıldım. Yalnız gezerken fark ettim ki, piyasadaki çok çok az sayıdaki şirket, gerçekten de arkadaşlarımın dediği gibi komik komik tekliflerle gelip, çekici olmaya çalışyorlar. Üstelik bu şirketlerle giden arkadaşlarım, söylediklerini yapmadıklarını belirttiler.

Dolayısıyla diyeceğim odur ki, bir şirketten dürüstlükten başka hiçbir şey beklemeyin. Zira Work And Travel programı, Work ve Travel kısımları haricinde çok önemli bir şeydir: İnsana, hayata karşı tek başına durmayı öğretir. Tamamen yabancı bir ortamda yaşamayı öğretir. Bunu da şirketten bir şeyler umarak asla öğrenemezsiniz.

Bu biraz zordur, çünkü gerçekten çok çekici şeyler söylerler ve Amerika'yı avucunun içi gibi bilen birini bile kandırmayı başarabilirler. Ancak her zaman açık verdikleri taraflar vardır:

1) Örneğin eğer ki bir şirket, sürekli olarak kampanyalarından bahsediyorsa, onda bir sorun var demektir. Bu, sizin kafanızı bulandırmak için iyi bir yöntemdir.

2) Eğer bir temsilci ya da şirket görevlisi, sizin sorduğunuz sorulara çok uzun ve net olmayan cevaplar veriyorsa, o şirketten uzak durun. Bu, pek çok şirkette olan bir durum. Bir soru sorduğunuzda, cevabı o kadar dolandırıyorlar ki, asıl sorduğunuz soruyu unutyorsunuz, ya da cevabı aldığınızı sanıyorsunuz. Buna sakın ama sakın kanmayın!

3) Eğer bir şirket, sorularınıza tutarsız cevaplar veriyorsa çok çok dikkatli olun. Çünkü o şirket, sizin beklentilerinize asla cevap vermeyebilir. Bunu test etmenin en güzel yolu şunu sormaktır: "Yaz okuluna kalma durumumuzda tam para iadesi yapıyor musunuz?". Eğer sorunun cevabı evetse, hemen yapışıtırın: "Peki, Haziran'da belli olsa da, para iadesi yapacak mısınız?". Karşınızdakinin tavırlarından, yalan söyleyip söylemediğini anlarsınız.

4) Eğer bir şirket, bir "çalışma ve gezme" programını 5 yıldızlı tatil köyünde 2 ay tatil gibi anlatıyorsa, ya da size çok yüksek ücretli işler ve 1 ayda 5000 USD kazancağınızı vaat ediyorsa derhal orayı terk edin. Çünkü WAT ne bir tatil programıdır, ne de bir çalışma kampıdır. İkisi birliktedir. Bu en önemli maddedir bence.

5) Eğer bir şirket, bir yılda 5000 kişiyi Amerika'ya gönderiyorsa, o şirketle gitmeden önce 6 kere daha düşünün. Çünkü emin olun, Türkiye'deki hiçbir şirketin o kadar kişiyi takip edecek kapasitesi yok. En azından Ankara'dakilerin yok...

Ben, bu konuları göz önünde bulundururak ve referanslarımı göz önüne alarak doğru bir tercih yaptığıma inanıyorum. İsterseniz size de yardım edebilirim.
    Guzel bi yazi olmus . Eline saglik . Dikkat et ha senin sirkette kotu cikmasin

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Exclamation

Alıntı mertbakirci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

okurken dusunduren bir yazi
    hepimiz sirketlerden bilgi alirken basimiza gelen seyler bunlar
    ellerine saglik
    cok gusel bir gozlem olmus
    S-pectacular

**Newyork-boston-massachusetts-philedelphia-atlantic city-new jersey-washington**

Tecrübe Puanı
    10

Alıntı nisan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla o kadar emin olma bence benm arkadaslarımda kaybettiler pasaportlarını ama şirket bunu örendiginde telefonu kapatmayı tercih etti
    Fazla baslarini agritmak istememisler heralde Allah 'tan bnm arkadasimin pasaportu sirketteymis ama haberleri yokmus .

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşlar hangi sponsorları iyi olarak nitelendireblirz ? tavsiyesi olan

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

mertbakirci arkadaşım tecrubelerniden ve araştırmalırndan ciddi şeilde yararlanmak istıorum yardımcı olursan cok sevinirm.. msnvermek@yasak.com hayrına yardım edicek arkadaşlarda insanlık namına eklesin şimdiden teşkkrler
    Konu break tarafından (09-12-2008 Saat 01:27 AM ) değiştirilmiştir.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Teşekkürler arkadaşlar güzel yorumlarınız için.

Arkadaşlarımın da belirttiği gibi, sadece bir gözlem yaptım, fazla bir şey değil.

Break çok güzel bir yorum yapmış: Evet, benim şirket de kötü çıkabilir ancak bu ihtimal herkeste var. İşte bu tip bilgilendirmelerle bu riski en aza indiren şirketi seçmek en önemlisi bence. Bakalım, 2009 yaz sonu paylaşırım bilgilerimi sizle. Umarım tükürdüklerimi yalamam, ama hiç sanmıyorum.

benim de msnvermek@yasak.com isteyen ekleyebilir.
    Konu break tarafından (09-12-2008 Saat 01:27 AM ) değiştirilmiştir.
    İsteyene Amerika hakkındaki deneyimlerimi, şirketler hakkındaki 1.5 aylık araştırma istatistiklerimi vs. anlatabilirim. Tamamen hayrına...

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı sir_exalted Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mertbakirci arkadaşım tecrubelerniden ve araştırmalırndan ciddi şeilde yararlanmak istıorum yardımcı olursan cok sevinirm.. msn sir_exalted hayrına yardım edicek arkadaşlarda insanlık namına eklesin şimdiden teşkkrler
    naptin abi sen nerye gidiousn bi karar verebildinmi
    S-pectacular

Pozisyon: Sponsor Şirket
    Tecrübe Puanı
    16

katılmayı düsündügünüz sirketlerin sponsorlari hakkında bilgi edinmeye calismak her zaman en dogrusu sonucta biz sirketler teknik olarak o sponsorların temsilcileriyiz.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

gecen bir sirketten danisman anlatiyor..ogrenci geliyor gorusmeye bir sirketle..iste danisman anlatmaya basliyor iste size sundugumuz seyler bunler bunlar..ogrenci de basliyo sormaya:sirket beni vize gorusmeme arabayla goturcekmi? -sirkey bizi havalanina birakicakmi? -sirket bizim abd ye giderken ki harcamalarimizi karsilicakmi? -sirkete abd de hergn bizi arayip sorcakmi? ardi ardina hem dusunduren hem de gulduren sorular sorar eee danisman da tabi ne dese himm eger oyle bir sirket bulursaniz suraya ben telimi yazim banada haber verin
    S-pectacular

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)