Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 85 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2011 Outer Banks/North Carolina Rehberi (Kill Devil Hills, Kitty Hawk, Nags Head...)

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Standart 2011 Outer Banks/North Carolina Rehberi (Kill Devil Hills, Kitty Hawk, Nags Head...)

Herkese Merhabalar,

Malum 2011 sezonuna sadece sayılı günler kaldı, hatta saatler Nefesler tutuldu, heyecan dorukta!

2011 Yaz sezonunda kimler Outer Banks'te olacak görelim, tanışalım istedim. Ben 2009 sezonunda Kill Devil Hills kasabasında bulunmuştum. Bu yaz Nags Head kasabasında olacağım.

Sorularınız varsa elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışırım.

Başlıktaki karakter kısıtlamasından dolayı diğer kasabaların adını yazamadım. Avon, Duck, Corolla, Southern Shores, Manteo, Wanchese ve irili ufaklı birkaç kasaba daha.

Outer Banks bir şehir adı değil, okyanus ve göl arasında kalan kıyı bölgeye verilen ad. Bunlar genelde küçük kasabalar oldukları için hepsi için ayrı ayrı başlık açmak mümkün olamayacağı için hepsini bu başlık altında toplamayı uygun gördüm.

Bir yaz sezonunda 40-60 arasında değişen bir Türk öğrenci nüfusuna sahip bu bölge.

Genel Özellikleri:

Oldukça güvenli.

Oldukça sıcak ve nemli.

Ne çok pahalı ne çok ucuz.

Food Lion, Wal*Mart, Harris Teeter, K-Mart mevcut.

Toplu taşıma yok. Ulaşım aracınız bisiklet.

Güzel ve sakin kasabalar.

Türkler için 2.iş imkanı var ama zor.(Rus ve Ukraynalılar çoğunu kapmıştırlar) Günlük boya, inşaat ve temizlik işleri bulunabilir.

Konaklama oda kirası kişi başı 75-100$ arası (2-3 kişilik odalar)

Ev kiralamak mümkün 4 kişi aşağısı mümkün değil kurtarmaz.

"PATHWAYS" adında bir yardım kuruluşu var. Her türlü konuda yardımcı olmaya çalışırlar. 40$'a size bisiklet kirarlar. Bisikleti iade edince 20 dolar geri alırsınız. İrtibata geçerseniz sizi Norfolk havaalanından alırlar, Social Security Office'e götürürler, alış-veriş ve eğlence gezileri düzenlerler. Tabii bunlar için kısmi ücretler ödemeniz gerekir.

Nags Head'de bulunan bir kilise de bisiklet kiralıyor.

Bazı kiliseler belirli akşamlarda ücretsiz yemek verirler. International Dinner adı altında. Her milletten adam katılır. Bedava ve sınırsız yemek verildiği için katılım yüksektir. Bütün WATçılar ordadır Tabii ki babalarının hayrına yapmıyorlar bunu. Misyonerlik hizmeti. En yakın cami Norfolk'ta onu da söylemeden geçmeyelim.

Büyük çaplı alış-verişler için Virginia Beach/Norfolk'a gidebilirsiniz. Best Buy, Target vs... orada bulabilirsiniz.

Gece hayatı pek yoktur. Mekanlar erken kapanır. Ev partileri yaygındır.

McDonalds, Pizza Hut, Dominos, Wendy's, Arby's yemek için kullanılabilir. McDonalds'ın eski bir çalışanı olarak tavuk ve balık dışına çıkmamanız önerilir.

Şimdilik aklıma gelen bunlar. Aklınıza takılan ne varsa sorabilirsiniz.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Guzel bir yazi olmus bilmiyenler icin.Ben bir arkadasimdan gerekli bilgileri almistim ama senin yazindanda faydali bilgiler edindim tesekkurler.Merak ettigim konu internet imkaninin kisitli oldugu yonundeydi,bu konuda bilgi verebilir misin?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Lukewarm bilgiler için teşekürler bende bu yaz nags head'de olucam..konaklamayı gitmeden mi ayarlamak gerekir yoksa gittikten sonra mı gitmeden önce aylarlamak gerekirse nasıl ayarlanılır?bu arada yalnız gidiyorum..
    secret nerde burda

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı drummer987 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Guzel bir yazi olmus bilmiyenler icin.Ben bir arkadasimdan gerekli bilgileri almistim ama senin yazindanda faydali bilgiler edindim tesekkurler.Merak ettigim konu internet imkaninin kisitli oldugu yonundeydi,bu konuda bilgi verebilir misin?
    Faydalı olduysa ne mutlu bana.

Benim kaldığım evde ortak kullanıma açık bir bilgisayar vardı. Pathways'e de yarım mil mesafedeydim. İnternet konusunda hiç sıkıntı çekmedim.

K-Mart'ta da ortak kullanım için internet vardı.

Çok büyük bir problem yaşayacağını düşünmüyorum. İnternet erişimi o kadar da zor değil.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı mklasl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lukewarm bilgiler için teşekürler bende bu yaz nags head'de olucam..konaklamayı gitmeden mi ayarlamak gerekir yoksa gittikten sonra mı gitmeden önce aylarlamak gerekirse nasıl ayarlanılır?bu arada yalnız gidiyorum..
    Rica ederim. Umarım faydalı oluyorlardır.

Konaklamayı gitmeden önce ayarlamak bana daha mantıklı geliyor. Kafandaki soru işaretlerinden bir tanesini eksiltmiş olursun hem de büyük bir tanesini.

Kalacak yer bulmanın üç yolu var:

1)Pathways
    2)craiglist
    3)kendi imkanlarınla aramak

Ben Pathways'le irtibata geçmeni öneririm. Çünkü onların sana bulacağı konaklama daha önceden kontrol edilmiş olacak. Kimse seni dolandıramaz ya da aldatamaz.

Pathways'in ayarlayacağı bütün konaklamalar dolmuş ve sana yardımcı olamıyorlarsa, "craiglist outer banks" yaz google'a. Seçeneklerden "rooms" olarak arama yap. Karşına tonla oda kiralayan ve oda arkadaşı arayan kişiler çıkacaktır. Kriterleri kendine göre doldurup bir arama yapabilirsin. Hatta benim tavsiyem, senin craigliste kendi ilanını vermen. Yaşın, mesleğin, çalışacağın bölge ve aklındaki kira aylık kira miktarı (400-500$) şeklinde bir ilan ver. Geri dönen olursa cepte dursun.

Yalnız craiglist'i kullanırken dikkatli ol. Uyanık ol. Evin fotoğraflarını iste. Hem iç hem de dışarıdan. Tam adres al. Google Earth'ten bir kontrol et. Skype'tan görüşme yapmak iste.

Ben 8 Haziran'da gidiyoru Allah nasip kısmet ederse. Eğer oraya senden önce varırsam. Konaklamanı bizzat gidip kontrol etmeye çalışırım.

Pathways International House:Pathways International House | Meeting the needs of the international students living and working on the Outer Banks of North Carolina
    craiglist Outer Banks: outer banks rooms & shares classifieds - craigslist

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

bahsettigin k-mart ve patcgways kill devils demi yoksa nags head dami? aralarinda sanirim mesafe var.Tr ile gorusmek icin ozellikle skype kullanmak istiyorum bu yuzden internet durumu onemli.Sen nasil hallettin bu durumu? Birde konaklama pahali gibi gozukuyor,kiralar ne durumda?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Dediğim yerler Kill Devil Hills'te. Nags Head ile Kill Devil Hills arasında çok mesafe yok. Haftada bir kere falan Pathways'e ya da K-Mart'a uğrayabilirsin.

Evinde internet olma ihtimali de yüksek. Bizim kaldığımız evde sağdan soldan her yerden internet çekiyordu. Hatta şifresiz olanlar bile vardı. Ben evdeki bilgisayar MSN yükledim. O şekilde görüştüm.

Neti çok problem yapma. Bir şekilde hallolur.

Kiralar haftalık 85-125$ arasında değişir. Tabi bu oda fiyatı. Duruma göre odayı bir veya iki oda arkadaşın olabilir. 4-5 kişi olup haftalık 150-200$ arası bir miktarı gözden çıkarırsanız ev de tutabilirsiniz.
    Konu Lukewarm tarafından (27-05-2011 Saat 07:53 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: imla

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı Lukewarm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Kiralar haftalık 85-125$ arasında değişir. Tabi bu oda fiyatı. Duruma göre odayı bir veya iki oda arkadaşın olabilir. 4-5 kişi olup haftalık 150-200$ arası bir miktarı gözden çıkarırsanız ev de tutabilirsiniz.
    Eger 200 dolarsa 4 kisi tutsak,haftalik 50$ a gelir buda gayet uygun sanirim.bolgede konaklamanin pahali oldugu soyleniyordu o yuzden dedim.Sanirim turistik biyer kyafet olarakta bolca sort falan goturmemiz gerekcek gibi

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Rica ederim. Umarım faydalı oluyorlardır.

Konaklamayı gitmeden önce ayarlamak bana daha mantıklı geliyor. Kafandaki soru işaretlerinden bir tanesini eksiltmiş olursun hem de büyük bir tanesini.

Kalacak yer bulmanın üç yolu var:

1)Pathways
    2)craiglist
    3)kendi imkanlarınla aramak

Ben Pathways'le irtibata geçmeni öneririm. Çünkü onların sana bulacağı konaklama daha önceden kontrol edilmiş olacak. Kimse seni dolandıramaz ya da aldatamaz.

Pathways'in ayarlayacağı bütün konaklamalar dolmuş ve sana yardımcı olamıyorlarsa, "craiglist outer banks" yaz google'a. Seçeneklerden "rooms" olarak arama yap. Karşına tonla oda kiralayan ve oda arkadaşı arayan kişiler çıkacaktır. Kriterleri kendine göre doldurup bir arama yapabilirsin. Hatta benim tavsiyem, senin craigliste kendi ilanını vermen. Yaşın, mesleğin, çalışacağın bölge ve aklındaki kira aylık kira miktarı (400-500$) şeklinde bir ilan ver. Geri dönen olursa cepte dursun.

Yalnız craiglist'i kullanırken dikkatli ol. Uyanık ol. Evin fotoğraflarını iste. Hem iç hem de dışarıdan. Tam adres al. Google Earth'ten bir kontrol et. Skype'tan görüşme yapmak iste.

Ben 8 Haziran'da gidiyoru Allah nasip kısmet ederse. Eğer oraya senden önce varırsam. Konaklamanı bizzat gidip kontrol etmeye çalışırım.

Pathways International House:Pathways International House | Meeting the needs of the international students living and working on the Outer Banks of North Carolina
    craiglist Outer Banks: outer banks rooms & shares classifieds - craigslist
    bilgiler için teşekürler.3 hafta önce pathways'in sitesine girip üye olmuştum daha sonra bana bi cvp mesajı atmışlardı geldiginde yardımcı olacağız diye ama bu benim oraya ilk vardıgım günden itibaren nasıl olacak hala kestiremiyorum.benden 3 hafta önce erken gidiyorsun e-mail adresi yazmak yasak olmalı o yüzden özelden sana msj attım.
    Konu mklasl tarafından (28-05-2011 Saat 03:27 AM ) değiştirilmiştir.
    secret nerde burda

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Eger 200 dolarsa 4 kisi tutsak,haftalik 50$ a gelir buda gayet uygun sanirim.bolgede konaklamanin pahali oldugu soyleniyordu o yuzden dedim.Sanirim turistik biyer kyafet olarakta bolca sort falan goturmemiz gerekcek gibi
    Keşke dediğin kadar makul olabilseydi Kişi başı 150-200$, yani haftalık 600-800$ arası bir rakam.

Outer Banks yazlık bir mekan, hava çoğunlukla sıcak olacaktır. Yanına şort, kapri vs. alman mantıklı olur. Yalnız arada bir yağmur yağar, yağdı mı da tam yağar. Yağmur yağınca akşamları serin olabiliyor. Her ihtimale karşı yanına uzun kollu bir şeyler de almayı ihmal etme.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı gaggos0614 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm.ben de kill devil hills e gidiyorum 14 haziran gibi,housekeeper olarak çalışacağım.bu işten iyi kazanabilir miyim ikinci iş şansım var mıdır?.
    ulaşım problem olur diyorlar doğru mudur?
    bir de ben bir arkadaşla gidiyorum bi çiftin evinde kalıcakmışız nasıl bi durum olur acaba bir fikrin var mı ?haftalık ücreti de 100 dolar ve 500 depozito verdik(bunu geri alamzsınız diyorlar ayrı mesele) pahalı mı acaba?
    Eğer hangi otel, hotel ya da motelde housekeeping yapacağını belirtirsen, sana daha sağlıklı bilgiler verebilirim.

Bir de "iyi kazanma" yı biraz daha açarsan sana daha isabetli bir şeyler söylerim.

Ama yine de sana elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.

Housekeeping yapan yabancı arkadaşlarımız oldu. Ramada, Best Western gibi otellerde çalıştılar. Hatırladığım kadarıyla öyle ahım şahım paralar kazanmıyorlardı. Ne çok iyi ne de çok kötü. Ortalama bir çalışma ve ortalama bir ücret olacağını düşünüyorum. Ama otelden otele fark olabilir.

İkinci iş zor ama imkansız değil. Yabancı dilin iyiyse ve boş vakitlerinde aylak aylak dolaşmak yerine iş ararsan, bulabilirsin. Hiçbir yerde bulamazsan McDonalds'ta bulursun.

Amerikalı çift ile beraber mi kalacaksınız? Konaklamayı size kim buldu? Elinizde adres vs. var mı? Konaklamanın iş-dış resimlerini gördünüz mü? Konaklamayı beğendiniz mi, içinize sindi mi? Çalışacağınız yere ne kadar mesafede?

500$ depozito bence çok yüksek bir miktar. Genelde bir veya iki haftalık kira verilir depozito olarak. 100$ kira normal. Bazı uyanıklar öğrencileri dolandırıp depozitonun üstüne yatıyor. Siz kaldığınız yeri temiz tutun ve hiçbir zarar vermeyin. Son 5 hafta kira ödemeyin. İlla nakit olarak geri almak zorunda değilsiniz.

Konaklamayla ilgili bilgilerini Pathways'e mail olarak gönder. Açık adresi yaz, konaklamayla ilgili koşulları güzelce açıkla (depozito vs...). Yazı Kill Devil Hills'te geçireceğinizi, size bu koşullarda bir konaklama ayarlandığını, ama aklınızda soru işaretleri olduğunu anlat. Konaklamayı görüp, ev sahibiyle konuşmalarının mümkün olup olmadığını sor.

Amerika'da bir yaz hayaliyle yola çıkan bir çok öğrencinin konaklamayla ilgili sorunlar yaşadığını duyduğunu ve bunun da seni endişelendirdiğini belirt. Bana sorduğun soruları da ayriyetten ekleyebilirsin. Bu sayede eğer konaklamada bir sıkıntı varsa en baştan farkedilecektir. Sana olumlu/olumsuz geri dönüş yaptıklarında elinde en azından 1 alternatifle Amerika geliyor olacaksın.

Şimdilik bu kadar.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

teşekkürler ben de best western de çalışcağım. ev de 5 km uzaklıkta.bize bir çiftin yanında kalacağımız söylendi.500 dolara şirket mi çöküyor yoksa ev sahibi mi?
    500 e ek olarak bir de 400 dolar ilk ayın kirasını aldılar.9 hafta kira vermicez yani ama depozitoyu kira olarak kabul ederler mi son beş hafta?

ayrıca ulaşım problem oluyor mu?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı gaggos0614 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşekkürler ben de best western de çalışcağım. ev de 5 km uzaklıkta.bize bir çiftin yanında kalacağımız söylendi.500 dolara şirket mi çöküyor yoksa ev sahibi mi?
    500 e ek olarak bir de 400 dolar ilk ayın kirasını aldılar.9 hafta kira vermicez yani ama depozitoyu kira olarak kabul ederler mi son beş hafta?

ayrıca ulaşım problem oluyor mu?

Normalde 500$ ev sahibine verilir. Evden çıkarken de bir zarar ziyan yoksa o para size iade edilir.

Depozito alıyorlar bir de ilk ayın kirasını peşin mi istiyorlar?!? İşin cılkını çıkartmışlar onlar. Fazla abartmışlar. Siz evi tutmuyorsunuz, sadece evde bir oda tutuyorsunuz. Ev tutarken bile bu kadar şart koşmuyorlar.

Danışmanların seni uyarmadılar mı? Bu şartların çok ağır olduğunu söylemediler mi sana?

Ev sahibi 500+400$ alıp seni en az 9 hafta oraya bağladı. Olay bu. Kısacası evinin iki aylık kirasını ve kiracısını garanti altına aldı. Konaklamayı beğenmeme ya da daha cazip bir yer bulma durumnda evi terketmeni engellemek için yaptı.

Ah be arkadaşım daha kuruş para kazanmadan nasıl dank diye 900$'ı çıkarıp veriyorsun adamlara. Şunları ödemeyi yapmadan önce yazsaydın ya.

Dua et de ev iyi çıksın. Direk ev sahibine ulaş. Evin iç ve dış fotoğraflarını iste. Evde internet, çamaşır makinesi ve kurutucu vs... her şey var mı? Bir öğren bakalım.

Gelelim mesafe ve ulaşım olayına. 5km neredeyse 3.5 mil eder. Bence uzak bir mesafe. Mecbur bisiklet alacaksın. Yarım saat bisiklet sürerek iş yerine varabilirsin. Maddi durumum çok iyi diyosan araba da alabilirsin.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bu bizim şirketteki adam kill devil hillse gitti kendi ayarladı evleri ii falan dedi.önce bi ev gösterdi fotoları falan vardı daha sonra o sizin ev değilmiş dedi şimdi kalcağımız evin fotoları falan da yok.o 900 doları sonradan çıkardı bunun için de orda ev bulmak çok zor turistik bölge falan dedi ev sahibi istiyo dedi biz de napalım verdik tabi

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Seni çok iyi anlıyorum.

Şirketlerin çok sevdiği bir taktiktir bu. Öğrenciyi korkuturlar, sonra da istediklerini yaptırırlar. Öğrenci bölgeyi bilmediği için, Amerika'yı yeterince tanımadığı için tedirgin oluyor. Şirketler de bunu çok güzel suistimal ediyor.

Ne zaman gidiyorsunuz? Evinizin adresi var mı elinizde? Açık adresi dilersen bana özelden yollayabilirsin. Bir kontrol ettirmeye çalışırız. Ama dediğim gibi en güzeli senin Pathways'ten yardım alman.

Elimden gelen yardımı yapmaya hazırım. En azından sizi yardımcı olabilecek kişilerle tanıştırırım.

Şirketi biraz zarflayın. Burası uzak biz daha makul kalacak bir yer bulmak istiyoruz, bulunca da çıkarız falan deyin. Biz araştırdık ev bulmak zor değil, bir de sizin yüzünüzden 900$ kafadan ödedik falan deyin. Bir yoklayın bakalım.

Ben size 2009'da kaldığım yeri ayarlarmaya çalışırdım. Best Western'e yürüme mesafesinde. Depozito 75$, kira 75$. Dünyadaki en güzel ev değil belki ama caddeyi karşıya geçince okyanus + best western'e 10dk yürüme mesafesinde.

K-Mart ve Food-Lion'a da yakındı.

Ayrıca bir konuda çok şanslısınız. Pathways'e çok yakınsınız. Best Western'den çıkıp dümdüz yürüdüğünüz zaman otoyolun kenarına geliyorsunuz. Otoyolu karşıya geçince Pathways.

Orada gidip interneti kullanabilirsiniz, ayrıca sizi bedava akşam yemeklerine de götürürler. Birisi kilise de birisi de bir misyoner ailenin evinde. Size Hristiyanlığı tanıtmaya çalışırlar. Çok da kasmazlar ama. Hristiyan olsun olmasın çoğu öğrenci bedava yemek için gider, tanışır kaynaşır.

Zaten sitelerinde de belirtmişler bunu. Siz gidip ben Hristiyan olmak istiyorum, Jesus hakkında bilgi almak istiyorum, Yüce İsa vs... gibi konuşmadığınız sürece sizi bunaltmazlar

İşte size incil falan hediye ederler.

Sonra arkamdan Lukewarm bizi misyonerlere teslim etti, adam bizi gavur etti demeyin

Dilerseniz siz de onlara İslam'ı anlatabilirsiniz. Müslüman olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ben o zaman yarın şirketle konuşayım 900 doları almanın yolunu bulurum sanırım ama illaki bi gerginlik falan olur.senin kaldığın ev baya iyi fiyat açısından biz de zaten öyle çok ii bi yer beklemiyoruz.biz bu 900 ü alsak orda rahat bir şekilde mağdur olmadan ev bulabilriz değil mi?

senin pathways ile ilgili yazından sonra adamlara mail attım.bizden 900 dolar aldılar falan dedim depozito 500 falan dedim buna çökmezler demi falan dedim bir de çiftin yanında kalıcağımızı ama ev ili ilgili pek bilgim olmadığını belirttim.bakalım 2 güne dönüyorlarmış en fazla.

valla canım baya bi sıkkın tam da finaller öncesi umarım bi aksilik olmaz.internetten araştırdım da biraz depositolar 200 dolardan fazla değil.keşke işin üstünü biraz erken düşseymişim.
    bu arada çok teşekkürler hocam yardımların için.ben yarın tekrar msj atarım ya da sen telini gönder arayım.mail adresim: gaggos0614 hot mail
    Konu gaggos0614 tarafından (29-05-2011 Saat 07:21 PM ) değiştirilmiştir.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Final haftasından dolayı cevaplarda biraz gecikme olabilir. En kısa zamanda sorularınızı yanıtlamaya devam edeceğim.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Merhaba..
    Ben de Kill Devil Hills'e gidiyorum 12 haziranda. 14ünde işe başlayacağım. Kalacak yer benim için de sıkıntı. İlk kez WAT yapıyorum heyecan var haliyle.) Konaklamayı işveren sağlamıyor. Şirketim baştan demişti problem değil biz burdan yardımcı oluruz gitmeden diye. Ama tabiki yalan oldu sonra, umurları değil. İşveren yardımcı olur mail at dediler. 4 kez mail attım işverene ondan da cevap yok!..
    Pathways'i de şimdi okudum burada ilk kez. Ona da bi bakayım.
    Of ya.. Bi de kazanacağım para da fazla değil haftalık 250$ civarı..
    Ne yapayım ben Lukewarm )

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ben de 12sinde food lionda çalışmaya gideceğim kill devil hills'te..büyük şehirlere ulaşım nasıl sağlanıyor?
    gidilebilecek kaliteli ve ucuz outletler var mı bölgede?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı girl_interrupted Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba..
    Ben de Kill Devil Hills'e gidiyorum 12 haziranda. 14ünde işe başlayacağım. Kalacak yer benim için de sıkıntı. İlk kez WAT yapıyorum heyecan var haliyle.) Konaklamayı işveren sağlamıyor. Şirketim baştan demişti problem değil biz burdan yardımcı oluruz gitmeden diye. Ama tabiki yalan oldu sonra, umurları değil. İşveren yardımcı olur mail at dediler. 4 kez mail attım işverene ondan da cevap yok!..
    Pathways'i de şimdi okudum burada ilk kez. Ona da bi bakayım.
    Of ya.. Bi de kazanacağım para da fazla değil haftalık 250$ civarı..
    Ne yapayım ben Lukewarm )
    Yapacağın ilk şey Pathways ile irtibata geçmek. Pathways'in internet sitesine girip onlarla irtibata geçebilirsin. Siteye girince yukarıda "Info for Students" diye bir bölüm var. Oraya tıklayınca karşına ilk "Attention Students! Register here first!" diye bir şey çıkacak. Oraya tıklayıp kaydını yapıyorsun.

Kaydını yaptırdıktan sonra "Housing" yazan bir bölüm var, oraya tıklıyorsun. "Click here to view our Housing directory" yazan yere tıklıyorsun. Karşına kasaba isimleri çıkacak. Kill Devil Hills yazana tıkla. Karşına çeşitli ev seçenekleri çıkacak. Evin sahibi, kaç kişi aradığı, aradığı cinsiyet, ev kirası ve evde bulunan araç-gereçler falan hepsi yazılı. Listenin en solunda evi kiralayan kişinin adı yazılıdır. Onun üzerine tıklayınca ev hakkında daha detaylı bilgiler görebilirsin.

Telefon numaraları, e-mail adresleri vs... ulaşabilirsin.

Quality Inn MP10'da yani 10.mil de. Senin bakacağın evlerinde MP8 ile MP12 arasında olması lazım. Mümkün olduğunca yakın bir ev bulmaya çalış. MP9.5 yada MP 10.5 ideal.

Ben küçük bir araştırma yaptım. Senin için uygun olabilecek bir iki yer var. Linklerini veriyorum.

Konaklama 1: Housing Directory | Meeting the needs of the international students living and working on the Outer Banks of North Carolina

Başvuru yaptıktan en geç 2 gün sonra sana geri dönüş yaparlar.

Pathways'in kurucusu ve yöneticisi benim çok samimi bir arkadaşım. Konaklama sorununuzun en kısa sürede çözülmesi adına arkadaşıma bizzat mail atacağım. Seninle birlikte 4-5 arkadaşımız daha aynı konudan muzdarip.

Size yardımcı olacağım fakat bazı şartlarım var. Türk örf, adet ve geleneklerine uygun hareket edeceksiniz. Türk halkına ve milletine yakışır şekilde davranacaksınız. Orada Türkiye'yi temsil ettiğinizi unutmayacaksınız. Kesinlikle ama kesinlikle dürüst olacaksınız.

Pathways bir kar amacı gütmeyen bir gönüllü kuruluşu. Outer Banks'teki bütün yabancı uyruklu öğrencilere ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Onlar da dürüst, çalışkan, ahlaklı, akıllı uslu kişilere yardım ettiklerinden emin olmak istiyorlar. Gerçekten hak eden kişilere yardımcı olmak istiyorlar.

Yukarı da yazdıklarım belki sizi şaşırtmış olabilir. "Nerden çıktı şimdi bu şartlar?" diye düşünebilirsiniz.

Ama şunu bilmenizi isterim ki, size yardımcı olabilmek için kendi kredimi kullanıyorum, bir nevi kefil oluyorum sizin için. Bu insanların bana sayısız iyiliği dokundu ve hiçbir şekilde onları üzecek ve yaptıklarına pişman edecek bir durum ortaya çıksın istemiyorum.

Bunu biz 2009 yılında yaşadık. Arkadaşlardan bazıları 3 ay boyunca kullandıkları bisikletlerini ortada bir sebep yokken Wal*Mart'a iade ettiler. İade parasıyla başka şeyler satın aldılar. Akıllarınca müşteri hizmetlerini dolandırdılar. Wal*Mart'a gidebilmek içinde Pathways'teki gönüllülerden yardım isteyip, oraya da gönüllünün arabasıyla gittiler.

Onlara yardımcı olan gönüllü kandırılmış ve kullanılmış olduğunu fark edince çok kötü hissetti. Wal*Mart'tan yetkililer de Pathways'i arayıp bir grup "Türk" öğrencinin hiçbir sorunu olmayan bisikletleri iade ettiklerini söyledi.

Pathways'teki arkadaşlarım benimle konuştular ve arkadaşlarımın çok kötü bir şey yaptığını anlattılar. Yerin dibine geçtim ve defalarca onların adına özür diledim. Ne kadar utandım size anlatamam.

Kafalarında oluşan o kötü imajı silmek gerçekten de çok zor oluyor. 30-40$ kar edeceğim diye bir milletin haysiyeti ayaklar altına alınıyor. Kimsenin böyle bir şey yapmaya hakkı yok ve haddi de değil. Gerekirse 100$, 1000$ zarar edin ama Türk milletinin adına leke sürdürtmeyin. Sizden sonra da oraya başka Türk öğrencilerin gelebileceğini ve o öğrencilerin sizin yaptıklarınızla yargılanacağını da unutmayın.

Bu koşullar size uyuyorsa, elimden geleni yapmayı hazırım.

Bu yazı Pathways aracılığıyla konaklama bulmak isteyen bütün Türk arkadaşlar için geçerli.
    Konu Lukewarm tarafından (31-05-2011 Saat 02:24 PM ) değiştirilmiştir.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı xxxmmkxxx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben de 12sinde food lionda çalışmaya gideceğim kill devil hills'te..büyük şehirlere ulaşım nasıl sağlanıyor?
    gidilebilecek kaliteli ve ucuz outletler var mı bölgede?
    Büyük şehirlerden kastın New York, Chicago, Philadephia ise öncelikle daha yakındaki şehirlere gitmen gerekiyor. Çünkü Kill Devil Hills'ten hiçbir yere doğrudan ulaşım yok.

Öncelikle Norfolk, Virginia Beach ya da Elizabeth City'e gitmen gerekiyor. Oralardan otobüs, tren, uçak vs... vasıtasıyla diğer büyük şehirlere gidebilirsin.

Kill Devil Hills'in hemen dibinde, Nags Head'de, Tanger Outlets var. Orada çeşit çok.

Pathways shopping tripler düzenliyor. Norfolk, VA Beach ve Chesapeake'e götürüyor.

Onun haricinde Williamsburg, Virginia da var. Ama o 3.5 saat mesafe de ve kendi imkanlarınla gitmen gerekir.

Norfolk'a ya da Virginia Beach'e gidebilmen için de Pathways'e ihtiyacın olacak. Taksiyle gitsen dünyanın parası tutar. Otostop çekmek de bir seçenek ama eğer yalnızsan pek mantıklı bir seçenek değil.

Bu arada hatırlattığın iyi oldu. Buradaki arkadaşlar Outer Banks'e nasıl varmayı planlıyorlar. Kill Devil Hills, Nags Head vs... buralara toplu taşıma yok.

Hava yoluyla gelen arkadaşları Norfolk Int'l Airport'tan, otobüsle(Greyhound'la) gelen arkadaşları Elizabeth City'den karşılatabiliriz. Diğer başka noktalardan da karşılanmanız mümkün.

Aşağıdaki linki incelerseniz fiyat tablosu ve pick-up noktaları karşınıza çıkacaktır.

Link 1: Arranging Transportation with Pathways | Meeting the needs of the international students living and working on the Outer Bank...

Taksi ile Norfolk Int'l'dan Kill Devil Hills'e varmanız 150-200$ civarında tutacaktır. Pathways aynı mesafe için 60$ talep ediyor.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Yapacağın ilk şey Pathways ile irtibata geçmek. Pathways'in internet sitesine girip onlarla irtibata geçebilirsin. Siteye girince yukarıda "Info for Students" diye bir bölüm var. Oraya tıklayınca karşına ilk "Attention Students! Register here first!" diye bir şey çıkacak. Oraya tıklayıp kaydını yapıyorsun.

Kaydını yaptırdıktan sonra "Housing" yazan bir bölüm var, oraya tıklıyorsun. "Click here to view our Housing directory" yazan yere tıklıyorsun. Karşına kasaba isimleri çıkacak. Kill Devil Hills yazana tıkla. Karşına çeşitli ev seçenekleri çıkacak. Evin sahibi, kaç kişi aradığı, aradığı cinsiyet, ev kirası ve evde bulunan araç-gereçler falan hepsi yazılı. Listenin en solunda evi kiralayan kişinin adı yazılıdır. Onun üzerine tıklayınca ev hakkında daha detaylı bilgiler görebilirsin.

Quality Inn MP10'da yani 10.mil de. Senin bakacağın evlerinde MP8 ile MP12 arasında olması lazım. Mümkün olduğunca yakın bir ev bulmaya çalış. MP9.5 yada MP 10.5 ideal.

Ben küçük bir araştırma yaptım. Senin için uygun olabilecek bir iki yer var. Linklerini veriyorum.

Konaklama 1: Housing Directory | Meeting the needs of the international students living and working on the Outer Banks of North Carolina

Pathways'in kurucusu ve yöneticisi benim çok samimi bir arkadaşım. Konaklama sorununuzun en kısa sürede çözülmesi adına arkadaşıma bizzat mail atacağım. Seninle birlikte 4-5 arkadaşımız daha aynı konudan muzdarip.

Size yardımcı olacağım fakat bazı şartlarım var. Türk örf, adet ve geleneklerine uygun hareket edeceksiniz. Türk halkına ve milletine yakışır şekilde davranacaksınız. Orada Türkiye'yi temsil ettiğinizi unutmayacaksınız. Kesinlikle ama kesinlikle dürüst olacaksınız.

Pathways bir kar amacı gütmeyen bir gönüllü kuruluşu. Outer Banks'teki bütün yabancı uyruklu öğrencilere ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Onlar da dürüst, çalışkan, ahlaklı, akıllı uslu kişilere yardım ettiklerinden emin olmak istiyorlar. Gerçekten hak eden kişilere yardımcı olmak istiyorlar.

Yukarı da yazdıklarım belki sizi şaşırtmış olabilir. "Nerden çıktı şimdi bu şartlar?" diye düşünebilirsiniz.

Ama şunu bilmenizi isterim ki, size yardımcı olabilmek için kendi kredimi kullanıyorum, bir nevi kefil oluyorum sizin için. Bu insanların bana sayısız iyiliği dokundu ve hiçbir şekilde onları üzecek ve yaptıklarına pişman edecek bir durum ortaya çıksın istemiyorum.

Bunu biz 2009 yılında yaşadık. Arkadaşlardan bazıları 3 ay boyunca kullandıkları bisikletlerini ortada bir sebep yokken Wal*Mart'a iade ettiler. İade parasıyla başka şeyler satın aldılar. Akıllarınca müşteri hizmetlerini dolandırdılar. Wal*Mart'a gidebilmek içinde Pathways'teki gönüllülerden yardım isteyip, oraya da gönüllünün arabasıyla gittiler.

Onlara yardımcı olan gönüllü kandırılmış ve kullanılmış olduğunu fark edince çok kötü hissetti. Wal*Mart'tan yetkililer de Pathways'i arayıp bir grup "Türk" öğrencinin hiçbir sorunu olmayan bisikletleri iade ettiklerini söyledi.

Pathways'teki arkadaşlarım benimle konuştular ve arkadaşlarımın çok kötü bir şey yaptığını anlattılar. Yerin dibine geçtim ve defalarca onların adına özür diledim. Ne kadar utandım size anlatamam.

Kafalarında oluşan o kötü imajı silmek gerçekten de çok zor oluyor. 30-40$ kar edeceğim diye bir milletin haysiyeti ayaklar altına alınıyor. Kimsenin böyle bir şey yapmaya hakkı yok ve haddi de değil. Gerekirse 100$, 1000$ zarar edin ama Türk milletinin adına leke sürdürtmeyin. Sizden sonra da oraya başka Türk öğrencilerin gelebileceğini ve o öğrencilerin sizin yaptıklarınızla yargılanacağını da unutmayın.

Bu yazı Pathways aracılığıyla konaklama bulmak isteyen bütün Türk arkadaşlar için geçerli.
    teşekürler iyi açıklama olmuş
    secret nerde burda

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Endişelerinde ve uyarında haklısın. Muhattap sensin ve kaldığın durum hiç hoş değil. Benden öyle bi arıza çıkmayacacğına emin olabilirsin..
    Link ve verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. Hemen bazı ev sahiplerine mail atıyorum ve evler hakkında daha fazla bilgi alıyorum. Bu arada Türkiye'deyken ödeme yapmamız gerekir mi? Yoksa depozitoyu ve ilk hafta ücretini gidince mi öderiz?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Depozitoyu ve ilk hafta kirasını oraya varınca ödeyebilirsiniz. Yine de emin olmak için arkadaşlara bir sorarım.

Konaklama sorunlarınızı en kısa zamanda çözebilmek için yapmamız gereken bazı şeyler var.

Pathways'in ayarlayacağı konaklama da kalmak isteyen arkadaşlar:

İlk iş Pathways'in sitesine girip kaydolun. Bütün bilgileri eksiksiz ve doğru girin.

Yapılması gereken ikinci iş ise sitedeki "Housing directory" den kendinize uygun olan konaklamayı seçmek.

Forumdan 4-5 arkadaş Pathways'in kendileri için konaklama ayarlamasını istiyor. Bu arkadaşlardan ikisi beraber, diğerleri de tek başına gidiyor. Ev seçimi yaparken birbirinizle organize hareket etmeniz mantıklı olacaktır. Herkes aynı evi istemesin sonra

Bizim amacımız hepinizi adam akıllı ve güvenli konaklamalara yerleştrimek. Bunu yaparken de işinize rahat gidip gelebileceğiniz yerler olsun istiyoruz.

Son olarak ise isim-soy isim ve varış tarihlerinizi bana bildirmeniz. Neden isim ve soy isim istiyorum? Pathways'te olan kaydınızı teyit edebilmem için.

Nasıl teyit edeceğim?

Ahmet, Mehmet, Ayşe bu yaz Outer Banks'te olacaklar. Konaklama konusunda onlara yardımcı olmamız mümkün mü? Siteye girip kayıt yapmışlar. Falan yerde çalışacaklar, şu evde kalmak istiyorlar şeklinde.

Özetle kayıt olun, iş yerinize yakın ve kafanıza yatan bir ev seçin (üzerinde rented yazan evleri seçmeyin), isim-soy isim ve iş yerlerinizi bana pm yoluyla ulaştırın. E-mail adresinizi de ekleyebilirsiniz oraya isterseniz.

Elimizi ne kadar çabuk tutarsak o kadar iyi. Konaklamaları başkalarına kaptırmayalım
    Konu Lukewarm tarafından (01-06-2011 Saat 02:00 AM ) değiştirilmiştir. Sebep: imla

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Lukewarm ben mj sayım yetmediği için özel mj gönderemiyorum eğer sen bana özelden mail adresini gönderebilirsen oraya atarım..

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Bu yazı Pathways aracılığıyla konaklama bulmak isteyen bütün Türk arkadaşlar için geçerli
    hocam benden yana da sıkıntı olmaz.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

bende simdi kayit oldum.Yalniz evlerin resimlerini gorme sansimiz yok sanirim.Birde nags head ta 4 ev bulunuyor sadece listede...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

bende simdi kayit oldum.Yalniz evlerin resimlerini gorme sansimiz yok sanirim.Birde nags head ta 4 ev bulunuyor sadece listede...
    Evlerin resmini görme şansınız var. Ama bunun için ev sahibine mail atmanız gerekli.

Nags Head ve Kitty Hawk'ta yerliler yaşar. Kill Devil Hills'te turist potansiyeli daha yüksektir. O yüzden orada kiralık ev sayısı daha fazla.

Konaklama ilanlarını daha dikkatli okumanızda fayda var Çünkü şu an Nags Head'deki o evlerin bir tanesi tutulmuş ve bir tanesi de sadece bayan öğrenciler için. Bu durumda geriye 2 tane ev kalıyor.

Pathways konaklama konusunda çok titiz. Eğer öğrenciler evden ve ev sahibinden şikayetçi olursa şayet, o ev listeden çıkartılıyor.

Sitede yazan konaklamaların hepsi Pathways yetkililerince bizzat inceleniyor ve ev sahipleriyle birebir mülakat yapılıyor. Konaklamaların sorunsuz ve güvenli olmasına büyük önem veriliyor.

Konaklama sayıları artıp azalabilir. Ama zaman ilerledikçe ekseriyetle azalacaktır.

Arkadaşlar zaman daralıyor. Konaklamanın siz gittiğinizde hazır olması için en az 2 hafta önceden Pathways'e haber vermemiz lazım. Mail aracılığıyla irtibat kurduğumuz için bazen gözden kaçmalar(mailin spam kutusuna gitmesi gibi) ve buna bağlı gecikmeler olabiliyor.

Sizi zorluyor gibi olmak istemem ama bir son tarih belirlemek zorundayım. İşlemlerin sağlıklı yürümesi ve hepinizin sorunsuz olarak konaklamalarınıza yerleştirilmeniz için bu şart.

En geç 6 Haziran tarihine kadar, kesin karar alanlar bana kararlarını lütfen bildirsinler. PM yoluyla bana ulaşabilirsiniz.

Not: Daha önce bildirmeniz sizin için avantaj sağlayacaktır.

Şu ana kadar bana konaklama için ulaşan arkadaşlar: gaggos0614 ve mkasl.

Ad-Soyad, iş yeri, konaklama tercihi şeklinde küçük bir liste yaptım MS Excel'de.

Son olarak final döneminde olduğumu ve 8 Haziran'da Amerika yolcusu olduğumu hatırlatmak istiyorum.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Merhaba,
    Ben de bu yıl bir arkadaşımla birlikte Nags Head'de olucam, Beach Mart'ta çalışıcaz, kalıcak yerimizi de işveren ayarlıyor. Şuana kadar her şey sorunsuz gidiyor. New York'tan Norfolk'a greyhoundla gidicez fakat biz Norfolk'ta otobüsten indikten sora Nags Head'a ulaşımı pathway aracılığıyla tam olarak nasıl yapıcaz? Parayı burdan direkt mi ödemek zorundayız, gidince ödeyemez miyiz? Bir de pathways'in danışmanlık hizmetlerinden yardım almak için nasıl bir prosedürü izlememiz gerekiyor?
    Şimdiden teşekür ederim

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

owner occupied nedir?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)