Work and Travel 2025
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 12 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: mezunlar amerikaya nasıl gidebilir?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart mezunlar amerikaya nasıl gidebilir?

merhaba
    ben bu sene wat ile pizza hutta çalıştım kasiyer olarak ohio clevelandda
    ama bu sene mezun oldum.deneyimli arkadaşlar internship,maaşlı stajve h2b hakkında bilgisi olanlar paylaşabilirlermi.yada mezunların yararlanabileceği başka programlar varmı.teşekkürler

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

evet bu konuda birçok kişi cevaplar arıyor..bende dahil
    genelde f1 vizesi ile başvuruyolar okul bitince 5 tıllık felan veriyolar artık orda dil kursunu mı yazılırsın bilemem giden arkadaşlarım öyle gittiler
    internship olayı en mantıklısı am işte onuda işi iyi ayarlamak lazım bu seneden ayarlasaydın sağlama almış olrdun..

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Forumda verilmisti prosedur ve en ucuz dil okulu programi .

PS = http://www.turkishwat.net/j1dan-f1a-...t=dil+okulu+f1
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

Mezun olduktan sonra çalışmak için (kalifiye olmadan çalışmak için) en bilinen iki yol var.

biri h2b ile gitmek, diğeri bir yıllık j-1 ile gidip internship yapmak...

birbirinden çok da farklı değil koşul olarak bu iki vize.

-ikisinde de wat'dan farklı olarak, yasal olarak tek bir işte çalışabiliyorsun, ikisinde de işyerinden ayrıldığında ülkeyi terk etmen gerekiyor...

-program maliyetleri şirkete göre değişse de ortalama 2500-3500 dolar arasında 12 ay için.

yalnız bir yıllık j-1 staj vizesi alman için mezuniyetinden 12 ay geçmemiş olması gerekiyor....
    Betrayer... in truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes see what others cannot...

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

nette gezerken seyfihocanın bir yazısına rastladım ekliyim faydalı olur

İngilizce bilenlere yurtdışında iş fırsatı

Orta derecenin üzerinde İngilizce bilen belli kriterlere sahip Türk Vatandaşları yasal olarak Avrupa ve Amerika’daki bazı geçici işlerde çalışabiliyorlar.

Uluslararası Kültürel Değişim Programları Burs Vakfı’ndan alınan bilgiye göre “Kültürel Değişim Programları” çerçevesinde, yasal koşulları sağlayan Türk vatandaşları, İngiltere ve Amerika’da belli başlı işlerde geçici olarak çalışabiliyorlar. Bu programlara katılabilmek için, genel olarak katılımcının en az orta düzeyde İngilizce bilmesi ve programa göre belli bir yaşın altında olması koşulu aranıyor.

Vakıf Genel Müdürü Tamer Ulay, Kültürel Değişim Programlarının aslında yeni bir uygulama olmadığını, uzun yıllardır başarıyla uygulandığının altını çizerek “Türk insanının daha çok gezmesi, yeni yerler tanıması, kendini geliştirmesi, yabancı dilini ilerletmesi ve hepsinden önemlisi güzel ülkemizi, kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi yurtdışında tanıtması, kültürel değişim programları ile gerçekleşebiliyor. Ancak bu programların uygun olan kişilere tanıtılmasında yetersiz kalındığını itiraf etmek zorundayız. Vakfımızın resmen kurulduğu 1995’den bugüne binlerce kişiye kültürel değişim programlarının tanıtılmasında aktif roller oynadık ancak bu yine de yeterli değil. Daha fazla insanımızın bu programlardan yararlanması mümkün iken biz bu hedefin çok altındayız.” dedi.

Kültürel değişim programları, çalışarak eğitim almak, sadece çalışmak veya burslu eğitim almak üzere farklı alanları kapsayabiliyor.

H2B Vizesi ile Amerika’da 10 Ay Çalışma Fırsatı

Amerika’da 10 ay süreyle bir firmada geçici çalışma olanağı sağlayan H2B programı, sadece çalışmak isteyenler için ideal bir program. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri bakanlığı, bu programda 2008 yılı birinci ve ikinci altı aylık dönemlerinde 30’ar bin kişi olmak üzere toplam 60 bin kişiye H2B vizesi verileceğini açıkladı. Programa katılabilmek için H2B vizesinde sponsorluk yetkisine sahip Amerikalı bir firmaya başvurmak gerekiyor. Adaylar, bu firmanın sorumluluğunda Amerika’da 10 ay çalışma iznine sahip oluyorlar, ancak 10. ayın sonunda, ülkelerine geri dönebilirler veya çalıştıkları işyerinden onay alarak kalış sürelerini 10 ay daha uzatmaları mümkün oluyor. Genellikle, otellerde resepsiyonist veya kat görevlisi, McDonalds, Pizza Hut gibi hızlı yiyecek sektöründe kasiyerlik gibi işlerin olduğu bu programa katılım için orta düzeyin üzerinde İngilizce bilmek, en az lise mezunu ve en fazla 35 yaşında olmak gerekiyor. Ayrıca, Amerikalı sponsor firmaya başvuru için, çalışma izni, sağlık sigortası ve hukuki danışmanlık için 2000 ABD Doları civarında bir ücret ödemek gerekiyor.
    H2B sponsoru olan firmalar arasında yer alan CCI – Center for Cultural Interchange direktörü Daniel Elbert, bu programın bir iş veya sürekli bir iş edindirme programı olmadığını, sadece katılımcılara Amerika’da geçici çalışma izni veren bir kültürel değişim programı olduğunun altını çizerek, 30 Eylül 2007’de Türkiye’ye gelerek Istanbul’da programı tanıtıcı seminerler vereceğini belirtti.
    İngiltere ve Amerika’da Maaşlı Staj

Maaşlı staj programları, yurtdışında çalışma ve iş deneyimi edinmek isteyenlerin kaçırmamaları gereken fırsatlar arasında yer alıyor. İngiltere’de sandviç program, Amerika’da ise maaşlı staj olarak adlandırılan bu programlarda, katılımcı 2 yıla kadar bir firmada maaş alarak staj yapabiliyor. Ortalama maaşın 2000 dolar civarında olduğu düşünüldüğünde, kariyerinde iyi bir yer hedefleyenlerin düşünebileceği bu programa başvuru için iyi düzeyde İngilizce bilmek ve staj yapılacak alanda en az 2 yıl tecrübenizin olması veya o alanla ilgili bir üniversiteden yeni mezun durumda olmak gerekiyor.Katılan stajyerin zorunlu sağlık sigortası dahil 2300-3975 dolar arası yerleştirme ücreti ödediği bu programlarda, uygun özellikleri olan hemen her adayın 3 ay içinde bir işyerine yerleştirilebilmesi mümkün.
    Çalış ve Gez Programları

Son bir kaç yıldır tüm dünyada üniversite gençliğini etkisi altına alan ve Türkiye’de de en popüler yurt dışı eğitim programı olan Çalış ve Gez (Work and Travel), Üniversite öğrencilerine Amerika’da yaz aylarında bir işte yasal olarak çalışma olanağı sağlıyor. Türkiye’de Work and Travel olarak da tanınan bu programda Amerikan hükümeti, ülkede yaz aylarında oluşan sezonluk işlerdeki işgücü açığını kapatmayı hedeflerken, aynı zamanda, yabancı öğrencilere Amerika’yı tanıma ve yaşama fırsatı veriyor.
    Programa orta düzeyde İngilizce bilen 26 yaşın altındaki her Üniversite öğrencisi katılabiliyor, ancak bazı ek kurallar da var. Örneğin, mezun durumda olanlar, son sınıf öğrencileri ve açık öğretim fakültesi öğrencileri programa katılamıyor.
    Türkiye’de çok sayıda yurtdışı eğitim firması, Amerika’ya Work and Travel programına her yıl binlerce öğrenci gönderiyor. Amerikan Büyükelçiliğinin açıklamasına göre 2007 yaz sezonunda programa 6000’i aşkın Türk genci katıldı. Vize bölümü yetkilileri, Amerika’ya giden Türk öğrencilerden hem Amerikalı işverenlerin hem de kamu güvenliği yetkililerinin çok memnun olduklarını, öğrencilerin vize kurallarına büyük oranda uyduklarını, vize sürelerini aşmadan geri döndüklerini ve bu nedenlerden dolayı ilerleyen yıllarda Work and Travel programlarında daha fazla Türk gencini görmek istediklerini söylediler. Work and Travel vizelerinde eski konsolosluk danışmanı olan Paul Cunningham’a göre, bu programda Türkiye’ye daha fazla kontenjan ayrılması söz konusu olabilecek.

Work and Travel programlarında, Amerika’nın önde gelen sponsorlarından olan CCI, Türkiye’den kabul edecekleri öğrenci sayısını bu yıl %100 oranında arttıracaklarını belirtti.
    ngiltere ve Amerika’da Çalışarak İngilizce Eğitimi

İngilizce seviyesi, yukarıda sayılan bir programa katılacak düzeyde olmayanların değerlendirebileceği bir başka kültürel değişim programı ise, yaygın bilinen adıyla Au Pair’lik. İngiltere veya Amerika’da bir aile yanında kalıp, ailenin çocukları ve ev işleri ile ilgilenme karşılığında, ücretsiz barınma ve cep harçlığı olanağı verilen Au Pair’ler, aynı zamanda bir dil okuluna giderek, İngilizcelerini geliştirme şansına sahip oluyorlar.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

H2B icin turkiyede firmalar varmi.nasil work and travel da firmalar amerikali sponsorlari oluyorsa bu konuda da turkiyedeki firmalarin amerikali sponsorlari var.bilgisi olan arkadaslar yazabilirmi

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Bildiğim kadarıyla 2008 yazından itibaren Master ve Doktora öğrencileri de WAT programlarına katılabilmekte.
    CAMPUS Work And Travel

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı CampusWAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bildiğim kadarıyla 2008 yazından itibaren Master ve Doktora öğrencileri de WAT programlarına katılabilmekte.
    bu habri nerden ogrendigini paylasabilirmisn bizimle,,

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

O mesajı yazdığımda emin değildim, artık eminim: Geçen seneden itibaren mezunlar olmasa da, Master ve Doktora öğrencileri Work And Travel programlarına katılmaya hak kazandılar. Yani artık aranan tek koşul, "öğrenci" statüsünde olmak.

Nereden öğrendiğime gelirsek: Patron söyledi.

Bana özelden ulaşırsanız, daha ayrıntılı bilgi ve açıklamada bulunabileceğime, gerekli kişilere sizleri ulaştırabileceğime inanıyorum.
    CAMPUS Work And Travel

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

@CampusWAT

Mesajların ve özel mesajların denetim altına alınmıştır.Turkishwat'ı farklı amaçlarla kullandığın belirlenirse gereken yapılır.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Standart h2b

Alıntı S-pectacuLar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    H2B icin turkiyede firmalar varmi.nasil work and travel da firmalar amerikali sponsorlari oluyorsa bu konuda da turkiyedeki firmalarin amerikali sponsorlari var.bilgisi olan arkadaslar yazabilirmi
    h2b için de türkiyede aracı firmalar var, yalnız h2b için kota sınırlaması var , yılda 2 kez başvurabiliyorsunuz ve sınırlılık olduğu için erken başvurmalısınız. Türkiye de şu an bu işi yapan firmalar wat a kıyasla az sayıda denebilir. Hatta bazı firmalar,ve kişiler size "h2b kalktı, artık yok size şu vizeyi kitleyelim" gibi pazarlama marifetleri segileyebilirler( Tecrübeyle sabit)
    Nisan da ve (yanlış değilsem) ekim de işbaşı yapabilecek şekilde dönemleri var ama siz niyetlendiğiniz dönemden 4-5 ay önce aracı firmayla irtiat kurun.
    Vizenin iyi tarafı 3 yıla kadar uzatılabiliyor olması, kötü tarafı 2. işin yasak olması. Ayrıca başvuru ücreti, wat dan az daha pahalı.
    Fırsat bulduğunda çılgınlık yapmayan, bilge olamaz.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı watken Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nette gezerken seyfihocanın bir yazısına rastladım ekliyim faydalı olur
    tesekkurler watken

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)