Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Amerikada Kalanlar Mutlu mu? İstediğinizi Elde Ettiniz mi?

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Amerikada Kalanlar Mutlu mu? İstediğinizi Elde Ettiniz mi?

Peki internship olsun Dil Okuluyla gidenler amacına ulaştı mı? Orada da buradaki gibi sabah mesaisi, 8 saat çalışmanın getirdiği monoton hayatın yükünü hissediyor musunuz üzerinizde? Yoksa tam tersine sıradan işlerde çalışmaktan dahi zevk mi alıyorsunuz? Ve master yapıp amacınıza ulaşanınız var mı? Ne elde ettiniz, tecrübelerinizi bizle paylaşın.

Benim tek merak ettiğim bu. Yani Amerikan toplumu diğer endüstri devletlerinde gözlendiği gibi ' yabancılaşma ' içerisinde olan bir toplum; bireysellik ön planda, sevgi bağlılığı gibi birincil ilişkiler yerine amaca yönelik çıkar ilişkileri mevcut, şahsen giden Türklerin sıkıntı yaşamasının temel sebeplerinden biri de buydu sosyo-kültürel uyuşmazlıklar ve kapitalizmin getirdiği tüketim hastalığı

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

mesajinda soru mu soruyorsun yoksa elestiri mi yapyorsun anlayamadim acikcasi .

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mesajinda soru mu soruyorsun yoksa elestiri mi yapyorsun anlayamadim acikcasi .
    soru. sadece kendi fikirlerimi de belirtmek istedim.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Ben sana azcok yasadiklarim ve yakin cevremdeki bircok kisinin yasadiklarini aktarmaya calsiayim. Dil okulu staj vs gibi programlarla gidip orda vize statunu degistirerek hayatina devam edenlerin yarisindan fazlasi hala vize derdi ile ugrasmakta ve cok da matah sayilmayacak(Amerika standardinda) hayat yasamaktalar. Sadec%10 luk basarili bir grup gercekten herkesin dusundugu o American Dream hayallerine ulasiyor ya da o yolda ilerliyor. Herkesin gozunde Amerikaya kapagi atayim gerisi kolay gibi algi var bunun farkindayim ancak bu herkes icin gecerli degil. Amerikad 1 milyon a yakin Turk mevcut ve kac tanesinin Amerika standartlarinda yuksek bir hayat kalitesine sahip olduklarini merak etmiyor degilim.

Hayat monotonlugu , pazartesi sendromu vs gibi kavramlar heryerde gecerli. Sen surekli ayni ise gidip , ayni seyleri yapip , ayni eve gelip benzer hayati yasayacaksin. Hatta AMerikan yasam seklinin sakin ve basitliginden oturu Turkiye ye kiyasla cok daha fazla monoton hayatin da olacak.

Cok fazla olumusz konustum galiba ama o kadar cok olumsuz ornekle karsilastim ki... Bu forumdan giden ve orada kalan onlarca kisiyle hala irtibat halindeyim ve buyuk cogunlugu cevresine soyledigi gibi ya da dusunuldugu gibi Muthis hayatlar yasamiyor. Ben de orda yasadigimda bunu cevremdeki Turklerde de gormustum.

Hic mi iyi birsey yok var tabiki. Ne olursa olsun hayat standardin Turkiyedekinden yuksek. Ayni calisma gayretiyle , ayni seviyede bir iste calisarak Turkiye dekine oranla cok daha yuksek hayat kalitesine sahip olcaksin. Bu da iyi kismi. Amerikan is dunyasina uygun bir yapin varsa is dunyasinda ilerlemen de zor olmayacaktir. Yine de hersey gelip gidip Amerikada kalma seklinize geliyor. Green card ya da yatirimci vizesi disinda rahat sekilde yasayacaginiz ve geleceginiz icin planlar yapabileceginiz vize yok bence. Her turlu Amerikada kalabilir yasaybilirsin ancak onemli olan kaliteli ve ozgurce yasamaktir. Amrikaya gidip yillarca ulkene arkadaslarina ve ailene gelemedikten sonra baslarim hayat standardina . Tabiki bu tamemn benim dusuncem. Kimi icin yillarca donmeden orada duzen kurma riskini almak zor olmuyor. Eger herseyinizi kurallar dahilinde , konsoloslugun d onerdigi sekilde yaparsaniz , vizenizi o sekilde alirsaniz , green card alma yolunda hamlelerinizi saglam sekilde yaparsaniz Amerikada guzel bir glecek sizi bekleyebilir.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben sana azcok yasadiklarim ve yakin cevremdeki bircok kisinin yasadiklarini aktarmaya calsiayim. Dil okulu staj vs gibi programlarla gidip orda vize statunu degistirerek hayatina devam edenlerin yarisindan fazlasi hala vize derdi ile ugrasmakta ve cok da matah sayilmayacak(Amerika standardinda) hayat yasamaktalar. Sadec%10 luk basarili bir grup gercekten herkesin dusundugu o American Dream hayallerine ulasiyor ya da o yolda ilerliyor. Herkesin gozunde Amerikaya kapagi atayim gerisi kolay gibi algi var bunun farkindayim ancak bu herkes icin gecerli degil. Amerikad 1 milyon a yakin Turk mevcut ve kac tanesinin Amerika standartlarinda yuksek bir hayat kalitesine sahip olduklarini merak etmiyor degilim.

Hayat monotonlugu , pazartesi sendromu vs gibi kavramlar heryerde gecerli. Sen surekli ayni ise gidip , ayni seyleri yapip , ayni eve gelip benzer hayati yasayacaksin. Hatta AMerikan yasam seklinin sakin ve basitliginden oturu Turkiye ye kiyasla cok daha fazla monoton hayatin da olacak.

Cok fazla olumusz konustum galiba ama o kadar cok olumsuz ornekle karsilastim ki... Bu forumdan giden ve orada kalan onlarca kisiyle hala irtibat halindeyim ve buyuk cogunlugu cevresine soyledigi gibi ya da dusunuldugu gibi Muthis hayatlar yasamiyor. Ben de orda yasadigimda bunu cevremdeki Turklerde de gormustum.

Hic mi iyi birsey yok var tabiki. Ne olursa olsun hayat standardin Turkiyedekinden yuksek. Ayni calisma gayretiyle , ayni seviyede bir iste calisarak Turkiye dekine oranla cok daha yuksek hayat kalitesine sahip olcaksin. Bu da iyi kismi. Amerikan is dunyasina uygun bir yapin varsa is dunyasinda ilerlemen de zor olmayacaktir. Yine de hersey gelip gidip Amerikada kalma seklinize geliyor. Green card ya da yatirimci vizesi disinda rahat sekilde yasayacaginiz ve geleceginiz icin planlar yapabileceginiz vize yok bence. Her turlu Amerikada kalabilir yasaybilirsin ancak onemli olan kaliteli ve ozgurce yasamaktir. Amrikaya gidip yillarca ulkene arkadaslarina ve ailene gelemedikten sonra baslarim hayat standardina . Tabiki bu tamemn benim dusuncem. Kimi icin yillarca donmeden orada duzen kurma riskini almak zor olmuyor. Eger herseyinizi kurallar dahilinde , konsoloslugun d onerdigi sekilde yaparsaniz , vizenizi o sekilde alirsaniz , green card alma yolunda hamlelerinizi saglam sekilde yaparsaniz Amerikada guzel bir glecek sizi bekleyebilir.
    Verdiğiniz cevap adına teşekkür ederim öncelikle. Ben de gayet sizden olumsuz şeyler duymayı bekliyordum. Peki bu arkadaşlarınız arasında gerçekten nitelikli insanlar yok muydu? Hani yanlış anlaşılmasın mesela bir makine, elektrik mühendisliği gibi bölümleri bitirip yurt dışında dil okuluyla beraber staj ve ardından MASTER. Şahsen bu bölümler yurt dışında dahi iş getirir. Yani anlamıyorum mesela ben Fransız Dili ve edebiyatı okuyorum bu bölümle internship dahi yapamam herhalde belki master olur ama elime ne geçer ki? Gider Marketing satış işlerine girerdim ya da Fransız Restauranları falan Demek istediğim gidenler Türkiye'deki asgari sıradan hayatını bırakıp gidiyorlar? Siz ne tavsiye ederdiniz mesela gerçekten bunu gerçekleştirmek isteyenlere? Ve en az 5-6 sene isteyen bir serüven değil mi bu dil okulu internship falan? Bir de amerikan iş dünyasına uygunluk derken? Rekabetçi ve hırslı olmayı mı söylüyorsunuz?

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Turkiyedeki universitenizi sadece master yapacaginiz universite salliyor onun disinda hickimse umursamiyor. Nerede ne okursaniz okuyun Amerikada Lise mezunu statusunde oluyorsunuz. Eger master inizi saglam ve iyi bir universitede yaparsaniz evet bu dogrultuda hayatiniz guzellesir ancak Bu universitelerde Master yapmak oldukca pahali birseydir. Siradan ve kotu universitelerde master yaptiginizda bu butcenize uyum sagliyor ancak bu seferde mezuniyette size cok bir faydasi olmuyor. Zaten iyi bir universtede master icin paraniz varsa Amerika ya gocmen olarak degil Turist olarak yili birkac ayini guzelce harcamak icin gidersiniz

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Teşekkürlerimi sunarım cevaplarınız için.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)