Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 32 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gitmeden önceki son günler ve amerikadaki ilk günlerde unutulmaması gerekenler

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Thumbs up Gitmeden önceki son günler ve amerikadaki ilk günlerde unutulmaması gerekenler

Gitmeden önceki son günler ve amerikadaki ilk günlerde unutulmaması gerekenler

Yolculuğa Çıkmadan

*Burdaki oryantasyonlara katılmaya özen gösterin eyer katılamadıysanız şirketinize abd deki oryantasyonun nerde yapılacağı hangi tarihlerde yapılacaı konusunda sorularınızı sorup öğrenin.
    *İş verenenize,sponsorunuza ve şirketinize oraya varacağınız tarihleri detaylarıyla vermeniz yararınıza olacaktır.Uçak biletinizi iyice kontrol etmeniz gideceğiniz uçak firmasının kaç kiloluk valiz ve el çantasına izin verdiğini iyice bilmeniz genellikle (23kg lık 2 bavul ve 8 kg lık el çantası).Yanınıza alacağınız ilaç tipindeki veya gazlı deodorant vs tarzı şeylerinizi el çantanıza almamaya dikkat edin.Abd ye vardığınızda havalimanından gideceğiniz yere neyle gideceğinizi iyice araştırmanız ve gerekli ayarlamaları yapmanız.Eğer abd ye varış saatiniz mesai saatleri dışındaysa kalacağınız yerin size temin edilememe durumu vardır bu yüzden 1 gecelik kalmak için yakın bi hostel veya otel araştırmanız.
    *Yurtdışı çıkış harcı olan 15 milyonu uçuş gününden önce herhangi bi ziraat bankasına yatırmanız son gün son saat son dakka havalimanında nereye ödiyicem stresini yaşamamanıza fayda sağlayacaktır.

*Uçuştan en az 2 saat önce havalimanında olmayı unutmayınız.(check-in işlemini takip edip önlerde yerinizi kapmak kafanızı rahat ettiricektir)

Türkiye’den ayrılmadan önce, ilk etapta kontrol etmeniz gereken Amerika’ya giderken yanınızda götürmeniz gereken evrakların tam olmasıdır. Bu evraklar:
    - Pasaportunuz
    - DS 2019 belgeniz
    - Gidiş-dönüş uçak biletiniz
    - İş sözleşmenizin bir kopyası
    - İngilizce iş detaylarınız
    - Ehliyetiniz ( Amerika’da araba kullanmayı planlıyorsanız)
    *Ayrıca eğer gitmeden sponsorunuz size sağlamışsa studend id card ve insurence card ın birer çıktısı yanınızda olması faydalı olacaktır

Yolculuk Esnasında

Uçakta size verilicek I-94 formu hem amerikaya girerken pasaport görevlisine göstericeğiniz hemde sevis onay işlemi için size gerekli olan belgedir.
    -Uçuşlarımızın çoğu aktarmalı uçuşlar valizlerimizin otomatik olarak ABD'ye kadar bizimle birlikte aktarılacağını unutmayalım.Ama önemle söylüyorum ABD ye ilk giriş yaptığınız yerde bavulunuzu alıcaksınız sonra eyer tekrar bi aktarmanız varsa bavulunuzu bineceğiniz uçak için yükleticeksiniz.
    ABD ye ilk giriş noktanızda pasaport kontrolünüz yapılıcaktır.
    Aktarmalarınızı yaparken transit vize uygulaması olan şehirlerden geçiyo olabilirsiniz gerekli bilgileri edinin.
    Biletlerinizdeki saatler her ülkenin kendi yerel saatine göredir indiğiniz yerde saatlerinizi ayarlmayı unutmayın.
    Pasaport kontrolü esnasında tekrar resim ve parmak izi uygulamasıyla karşılaşıcaksınız ve birkaçta soruyla endişe etmeyin rahat olun.

Vardıktan Sonra
    ABD ye vardıktan sonra havalimanından çıkmadan converter almayı ihmal etmeyin orda elektrikli aletlerinizn çalışması için önemlidir.Burda Bauhaus gibi büyük marketlerde bulabilirsiniz ayrıca gitmeden almak istiyorsanız.
    *Aileniz merak içinde sizi bekliyor olucak havalimanından calling card alıp onları ararsanız seviniceklerdir
    *Sevis validation işlemini ilk 7 gün içinde yapmanız gerekmektedir.Şirket sponsorlarınız sizi bazı sitelere yönlendirecektir çoğunlukla kendi özel web sitelerinden(online işlem yapılan site) bu sevis işlemleri yapılmaktadır.Yapmadığınız takdirde ne olursa olsun sınır dışı edilebileceğinizi ve j1 vizenizin iptal ediliceğini unutmayın.
    *Social Security number için çalıştığınız veya kaldığınız yere en yakın ssn bürosuna gidip başvurunuzu yapın.
    Ssn numaranız geldikten sonra(2-4 hafta deniyor) bankada kendinize hesap açtırın bazı bankalar sizden ssn numaranızı isteyebiliyor ama küçük yerel bankalar istemedende yapabiliyor ssn e başvurdum gelmesini bekliyorum dediğinizde.Hesap açtırıp bir kart sahibi olmak para işlerinizi kolaylaştırıcaktır.
    *Sağlık sigortanızı sponsor şirketiniz sağlıyıcaktır sizin için bir diğer önemli belgedir( fakat ds2019 belgenizin bitiş tarihiyle sağlık sigortanızda biticektir bu yüzden tatil döneminiz için sponsorla irtibata geçmeyi unutmayın programınızı sonlarına doğru)

Herkese İyi Yolculuklar diliyorum..
    All the miles that separate disappear now when I'm dreaming of your face..

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Hepsi işe yarayacak şu finalim bi bitsin bütün yazıları ''My Write'' kalsörüme atıcam eline klavyene sağlık dostum
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Çok yararlı bilgiler, teşekkürler...

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

teşekkürler dostum, bana göre asıl alınması gereken kaynak var.. Önümüzde mübarek günler ve geceler var elhamdülillah... Kardeşlerimiz yanlarına muhafazalı bir kapta Kur'an-ı Kerim almalılar... Ayriyeten iş yerinde namaz kılmak için seccade ve kıble tayini için pusula da şarttır.. ) Müslüman kimliğimizi her yerde ve daha özenli bir şekilde göstermeliyiz..

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Arkadasim is sozlesmesinin kopyasi ve ingilzce is detaylari demissin. bende su an offer letter war onun ciktisini alsam yeterli olurmu?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

olur dostum

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı Karakus24638 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşekkürler dostum, bana göre asıl alınması gereken kaynak var.. Önümüzde mübarek günler ve geceler var elhamdülillah... Kardeşlerimiz yanlarına muhafazalı bir kapta Kur'an-ı Kerim almalılar... Ayriyeten iş yerinde namaz kılmak için seccade ve kıble tayini için pusula da şarttır.. ) Müslüman kimliğimizi her yerde ve daha özenli bir şekilde göstermeliyiz..
    evet arkadaşlar, hatta sakal da bırakın şöyle gitmeden, kirli sakal. elinizde tespih, yakasız gömlek, çok bol pantolon da giyin, takkenizi de taktınız mıydı direk guantanamo'da şahane bir tatil sizi bekler

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı Karakus24638 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şaka mı bu????

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Garip bir durum yok. ABD de ibadet edilemez diye bir kural yok bildiğim kadarıyla

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

tabiki yok da kuran-ı keriminizi alın gidin bilmem ne demesi garip..

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Ya cep Kuran-ı Kerim'leri var.. HEpimizin aklına büyükleri geliyor doğal olarak.İsteyen ibadetini dilediği gibi yapar orda

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

herkezin görüşüne saygı duymak lazım, tabi arkadaş abartmış şarttır diyerek
    Konu Laorx tarafından (10-06-2008 Saat 04:12 PM ) değiştirilmiştir.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Kimsenin dinine ve uygulama şekline bi itirazımız yok tabiki ama sirona nın şaka mı bu demesinide çok iyi anlıyorum çnkü aynısını ben sölicektim sonrasında yanlış yönlere çekilir diye yazmak istememiştim.Neyse gerekli evrakların altına olmazsa ekleriz kuran ı kerim,seccade ve kıble tayini için pusulayı
    Konu kerempi tarafından (10-06-2008 Saat 04:50 PM ) değiştirilmiştir.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ya arkadaş espri yapmış, kıble tayini için pusulayı çıkaracaksın, seccadeyi sereceksin, işyerinde aralarda falan namaza duracaksın... gözümün önüne getirdikçe gülesim geliyor yani namaz kılmak değil komik olan tabi, o anda oradakilerin nasıl tepki vereceğini düşünüyorum da.. düşünsenize eğlence parkında ara vermişsiniz, molada namaz kılan bi adam. abdlilerin zaten müslüman deyince ödü kopuyor... o anda ne yaparlar acaba?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

bana pek espri gibi gelmedi dostum ama öle olmasını tercih edebilirim

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

enteresan şaşirdım bayabi

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaslar ben lens kullaniyorumda lens solisyonunu bavula koysam sorun yasar miyim?
    Safinaz...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı tevenen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar ben lens kullaniyorumda lens solisyonunu bavula koysam sorun yasar miyim?
    lens solusyonunu boşuna taşıma ağırlık olmasın. oraysa gidince marketten alırsın. 1,5$ a bile solüsyon var.
    benim kullandığım "optifree" lerin büyük kutulardakinin (355ml.) iki tanesinin fiyatı 11 dolardı wal-martta, şimdi de pek pahalı olacağını zannetmiyorum. bausch and lomb daha ucuzdu.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı yozmen1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lens solusyonunu boşuna taşıma ağırlık olmasın. oraysa gidince marketten alırsın. 1,5$ a bile solüsyon var.
    benim kullandığım "optifree" lerin büyük kutulardakinin (355ml.) iki tanesinin fiyatı 11 dolardı wal-martta, şimdi de pek pahalı olacağını zannetmiyorum. bausch and lomb daha ucuzdu.
    ooo supermis dogrusu.yozmen bu wall marta hersey bulunuyormu? priz donusturucude
    Safinaz...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

valla ben zamanında bulamamıştım. bi tek radioshack de vardı, orda da 17 dolar mıydı neydi tam hatırlamıyorum.

wal-martta aşağı yukarı her şeyi bulabilirsin 24saat. türkiye'de de böyle bir alışveriş mekanı olmasını çok isterdim. "always low prices"

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

wall mart a baktim da Mobile AL de bile 14 sube var vay be
    Safinaz...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yozmen kardes ben Mc Donalds calisacagim sana sey soracagim ing ne duzeye gelir epeyce ilerletebilir miyim?birde maddi olarak birseyler kazanabilir miyim senin durumlar nasildi tecrubeli bir watci olarak.
    yozmen baska onemli olarak neler eklersin
    Konu tevenen tarafından (10-06-2008 Saat 06:10 PM ) değiştirilmiştir.
    Safinaz...

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bu konun başlığı gitmeden önce yapılması gerekenn son şeyler ama başlık gitmeden önce yapılmaması gerek son şey olsaydı direk halı saha maçı yazardım

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı kilic1845 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konun başlığı gitmeden önce yapılması gerekenn son şeyler ama başlık gitmeden önce yapılmaması gerek son şey olsaydı direk halı saha maçı yazardım
    dostum gecmis olsun
    Safinaz...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı tevenen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yozmen kardes ben Mc Donalds calisacagim sana sey soracagim ing ne duzeye gelir epeyce ilerletebilir miyim?birde maddi olarak birseyler kazanabilir miyim senin durumlar nasildi tecrubeli bir watci olarak.
    yozmen baska onemli olarak neler eklersin
    Gerçekten önemli sorular tecrübelilerden cevap lütfenn.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ben abdde birçok işte çalıştım ama fast food işine hiç girmedim. hatta 1 kere bi taco belle gitmişliğim var emeye başka hiç işim dahi olmadı. gerçi paso subwayde yerdik o da fast food.. neyse, gözlemlerime göre ve bildiğim kadarıyla şöyle, mutfak kısmında çalışırsan baya bir yoğun, yağ ve kızartma kokularının içinde çalışmak zor gelebilir.

ama ingilizceniz iyiyse sizi kasaya veya drive thruya verebilirler, orada direk müşteriyle konuşma imkanı bulabillirsiniz. ama yapacağınız muhabbet çok kısıtlı olur. %90 ne istediğini sorarsın, extra bişey isteyip istemediğini falan sorarsın, daha da öteye gidemez..

yani abdde ingilizcenizi geliştirmenin en güzel yolu, iş arkadaşlarınızla iyi ilişkiler kurmaktan geçiyor. gün boyu gördüğünüz insanlarla sürekli farklı konulardan bahsedebilirsiniz ki bu da size kelime bilgisi olarak çok şey katacaktır.

ikincisi, sosyal hayatta tanışacağınız kişiler, yine iş çevresinden arkadaşlarınız, onların arkadaşları, eğlenmeye veya gezmeye gittiğiniz zaman tanışacağınız insanlar size çok faydalı olurlar.

yani çalışırken kullandığınız ingilizce sizi çok ilerletmez, yani kasada falan çalışırken konuşacağınız şeyler hep aynı şeyler olur.. o yüzden oraya gidince girişken olun. arkadaş edinmeye bakın. türk arkadaşlarınız varsa, onlarla değil de diğer milletlerden olan arkadaşlarınızla daha çok zaman geçirmeye çalışın.

bildiğim kadarıyla bu forumda mcdonalds ta çalışmış olan çok sayıda arkadaş var, onlar daha çok yardımcı olabilirler.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

''Ot(Esrar)'' ve benzeri maddeler kullanan arkadaşlara gitmeden bir süre önce içmemelerini ve gittikleri zaman ola ki uyuşturucu testine tabi tutulmaları halinde bol bol yogurt bulup yemelerini tavsiye ederim. Kolay gelsin.
    Viva México cabrón

( NY-San Diego-México-LA-FL-Costa Rica-Nic-Hon-El Salvador-Guate-FL-NY )

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Ne yani 18 yaşındayım hiçbi mekana giremicez mi orda şimd ?
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Girersin ama koluna bu içki içemez bileziği asarlar

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

mustafa wrangell da giremezsin icki icemezsin ozellikle orda ben varken imkani yok.. benim olmadigim yerde ic ama ben varken icemezsin yoksa daha buyuklere fatura kesiliyor

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)