Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 40 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Amerikada Üniversite okumak...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart Amerikada Üniversite okumak...

Forumda arkadaşlardan gelen sorulardan yola çıkarak böyle bir yazı yazmanın yararlı olacağı kanaatine vardım.

NOT:Burda bahsedeceklerim zeka seviyesi normalin üstünde ve Türkiyenin en iyi üniversitelerinden en güzel notlarla mezun olacak, Amerika'da burslu okuma ihtimali yüksek arkadaşlarımıza hitap etmemektedir.Önemle duyrulur!!!

Orta dereceli bir üniversitede okuyup, mali durumu çok da iyi olmayan mezun olduktan sonra Türkiye'de çalışmak isteyen arkadaşlara hitaben yazıyorum.

Amerikada hakkatten Üniversite okuyabilirmiyiz?

1-Paramız yok nasıl olacak bu iş?
    2-İyi tamam girdik de dersleri verebilecekmiyiz?

1-Paramız yok nasıl olacak bu iş?
    Öncelikle, Türkiyeden her ay 1-2 bin dolar para gelmiyorsa bir yandan çalışıp bir yandan okuyarak 4 yıllık bölüm bitirmek çok da kolay değil.

Ama buna rağmen memleketten beş kuruş almadan bunu başaran Türkler mevcut.

O yüzden ben daha çok kredi sayısı daha az olan ve daha çok şahsi çalışmanıza dayanan "master" yüksek lisans ihtimali üzerinde duracağım.

Master programında kredi sayısı az olduğu için çalışmak için daha çok vaktimiz oluyor. Ayrıca çok fazla da sınav yapılmadığı için daha rahat. Çoğunlukla araştırma ödevleri yaptırıyorlar.

Öncelikle mezun olup diplomamızı aldıktan sonra Amerika'da dil kursuna başvuruyoruz.
    Burda iki ihtimal var.
    1-Vize ihtimalini yükseltmek için prestiji yüksek, pahalı bir okula başvurup 3-4 ay okuduktan sonra daha ucuz bir okula transfer olmak.
    2-Direkt olarak ucuz bir okula başvurmak.

İlk yıl ucuz dil kursunda (aylık $300-$400) güzelce para biriktiriyoruz.

Gelir gelmez Bank of America'nın "Secure Credit Card" olayına başvurup hakiki kredi kartına giden yolda önemli bir adım atıyoruz. 6 ay içerisinde hakiki kredi kartımızı alıyoruz.(Yabancıysanız kredi kartı almak kolay değil.)

Yazın bir yandan çalışıp bir yandan üniversite için hazırlık yapıyoruz. Üniversitede karar kıldıktan sonra biriktirdiğimiz paramız 25-30 bin dolar civarı değilse 2-3 haftalığına borç alıp bankada o miktarda para göstermeye çalışıyoruz.

Kredi kartı ve bu olaydaki amacımız harç ücretimizi aylık taksitlere böldürmek için mali kaynağımızın sağlam olduğuna dair okulu ikna etmek.
    Aylık taksitlere böldüremezsek ödememiz biraz zor.

Dil kursu için olan F1 öğrenci vizemizin bitimine doğru üniversiteye başvururken vize olayı için iki seçenek ortaya çıkıyor.
    1-Türkiyeye dönüp başvurmak.
    2-Direkt Amerikadan başvurmak. Bunun dezavantajı eğer Amerikadan çıkış yaparsanız konsolosluğa gidip vizeye başvurmanız gerekiyor.
    Tabi bunu alması normalden daha kolay. Çünkü elinizde Amerikan devleti tarafından onaylı öğrenci olduğunuz gösteren "I-20" formu var.
    (Abim bu durumda başvurdu. 1 yıllık lazımken 5 yıllık vize verdiler. )

Özel bir üniversitede master programına kayıt yaptırdıktan sonra hafta içi "part time" hafta sonu "full time" çalışarak masraflarımızı çıkarmaya çalışıyoruz.

Özel üniversiteye kayıt yaptırmaktaki amacımız akademik geçmişimizden çok daha çok paramızla ilgilenmeleri.
    Yani mezun olduğumuz üniversiteyi ve notlarımızı çok da sallamayacaklar.
    (Harvard gibi olan özel bir üniversitelerden bahsetmiyorum.)
    Dolayısıyla arkadaşlarımızın "Mümkün değil kim sallar bizim sallama üniversiteyi?" demesi boşuna. Çözümü var.

Amerikada "Community college" veya "State College" denen devlet üniversitleri de var. Onlara giriş çok da kolay değil.
    Zaten daha çok bulundukları bölgedeki maddi durumu iyi olmayan Amerikalı gençlere hitap ediyorlar.

2-İyi tamam girdik de verebilecekmiyiz bakalım dersleri?

Amerikada üniversite okumak öğrenme amaçlı okuyan öğrenciler için Türkiye'dekinden kat ve kat daha kolay.

Ders sistemi çok rahat. Herşeyi size bırakıyorlar. Çalışın diye zorlayan yok. İlla derse geleceksiniz diye sürekli yoklama alma çalışan da çok yok.

Sınavlardan kalsanız bile yaptığınız ödevler sayesinde geçebiliyorsunuz.
    Ayrıca bizdeki gibi sınava girmeden önce ezberle sınavdan sonra hepsini unut olayı da yok.

Hatta bazı derslerin sınavını eve ödev olarak veriyorlar.
    Hocalarınızın gözünde yaptığınız ödevler sınavlarınızdan daha değerli.

Yani orta dereceli, bölümünü seven ve branşını öğrenerek mezun olmak isteyen bir Türk Üniversite öğrencisinin Amerikada dersten kalması çok da kolay değil. Uğraşmak lazım.

Yukarıda anlattıklarım Marmara Üniverstiesi Tarih bölümünden mezun olup Amerikada işletme yüksek lisans yapıp, şuan 1750 Euro teklif ettikleri işini patronla anlaşamadığı için bırakıp, işsiz durumuna düşen abim tarafından tecrübe edilmiştir.
    Yani daha önceden denemiştir.

NOT:WAT programıyla gelip önce dil kursu daha sonra Üniversite olayına da girebilirsiniz. Herşey yasal sonuçta ama Türkiyedeki okulunuzu yarım bırakıp ABD'de 4 yıllık okuma olayı çok da mantıklı gelmiyor bana.
    Bu olayla ilgili bilgi için de buraya tıklayabalirsiniz.
    Konu gokcek50 tarafından (01-01-2009 Saat 10:38 AM ) değiştirilmiştir.
    Şu WAT olayı bana zehir olsun da beş kuruş kazanamadan, Amerika'yı gezemeden Türkiye'ye döneyim diyorsanız Wildwood -New Jersey tam size göre.

ABD'de eğitimle ilgili geniş bilgi için:
    http://www.turkishwat.net

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

!!!Uyarılar!!!
    Tekrar belirtiyorum burada verdiğim bilgiler mezun olacak veya olmuş maddi durumu çok da iyi olmayan arkadaşlara Amerika'da eğitimle ilgili genel bir fikir verme amaçlıdır. İlla da herkes böyle yapacak diye birşey yok.

Çok daha ayrıntılı bilgi istiyorsanız
    http://forum.mezun.com adresi bu işin kralıdır.

Amerika'da öğrencilerin çalışması yasaktır. Yakalandıkları takdirde sınır dışı edilip 10 yıllık vize reddi olayına girerler.

Diğer taraftan şuana kadar yakalananı ne duydum ne gördüm. Hiçbir vizesi olmadan çalışan milyonlarca insanı düşününce kim sallar 3-5 tane öğrenciyi.

Eğer mezun olduktan sonra kalıcı olarak Amerika'da yaşamak istiyorsanız, prestijli yani pahalı üniversitede okumanız gerekecektir.
    Amerikadaki ucuz bir üniversiteden alacağınız diploma Amerikada çok da değer görmez.

"Community College"dan mezun olanlarla dalga geçiyorlar. Artık siz anlayın. Diplomanız Türkiye'ye dönünce kıymete binecektir.
    Konu gokcek50 tarafından (01-01-2009 Saat 10:25 AM ) değiştirilmiştir.
    Şu WAT olayı bana zehir olsun da beş kuruş kazanamadan, Amerika'yı gezemeden Türkiye'ye döneyim diyorsanız Wildwood -New Jersey tam size göre.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

mezun olduk, diplomayi aldik mesela..arti mezun olanlarda gidebiliyor wata son senesinde, master yapmak icin abd ye gidiyorum..master icin hem calisip hemde okuluma devam edebilcegim bir okul ne tavsiye edyorsun ..az cok sen arastirmissin
    S-pectacular

**Newyork-boston-massachusetts-philedelphia-atlantic city-new jersey-washington**

--------------------------------------------
    did you start to feel it!!! by@S-pectacular

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

oldukça faydalı bilgiler olmuş teşekkürler.
    master icin hem calisip hemde okuluma devam edebilcegim bir okul ne tavsiye edyorsun
    bu konuda seçenekler arsındaki en iyi durum hangisi?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

gokcek cok faydali bilgiler bunlar tsk ederim.
    ayrica Diploma ve Sertifika programlari ait ne gibi bilgin var?
    Şirket Seçim Yönergesi
    VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ

BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı S-pectacuLar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mezun olduk, diplomayi aldik mesela..arti mezun olanlarda gidebiliyor wata son senesinde, master yapmak icin abd ye gidiyorum..master icin hem calisip hemde okuluma devam edebilcegim bir okul ne tavsiye edyorsun ..az cok sen arastirmissin
    Açıkçası yakındaki birkaç devlet üniversitesi hariç üniversiteleri çok da araştırmadım.
    İhtiyacım yoktu çünkü.

Benim tavsiyem buraya 1 yıllık dil okuluna bi gelin. Dil kursuna giderken bir yandan da çevredeki üniversiteleri araştırırsınız.

"Ama illa da bi isim isteriz abi!!" diyorsanız. Abimin mezun olduğu Boston'da Cambridge College var.
    (İngilteredeki meşhur Cambridge değil yanlış anlaşılmasın. )

NOT:Zaten "mükemmel senaryo(!)"muzun ilk yılı dil okuluyla geçiyor. İhtiyacınız olsun veya olmasın fark etmez burdaki asıl amaç ilk yıl güzelce para biriktimek.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı Roma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gokcek cok faydali bilgiler bunlar tsk ederim.
    ayrica Diploma ve Sertifika programlari ait ne gibi bilgin var?
    Sağda solda çok reklamlarını görüyordum sertifika programlarının. Eletronikten tut da güzellik uzamanlığına kadar vardı.

Ama Türkiye'ye dönmeyi planlıyorsan yanlış anlama ama "Üzerinde üniversite yazısı olmadıkça kim sallar sertifikayı." diyesim geliyor.

Zaten normal 4 yıllık üniversiteye "Bachelor Degree" diyor Amerikalılar.
    Yani o da aslında sertifika programı gibi birşey.

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Eline saglik Gokcek cok guzel yazmissin . Arsive yolluyorum .
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

aynen uzerinde universite yazisi olmadan kimse sallamaz sertifika programini..mutlaka yardimi olr belki ama universite daha mantikli..master icin bi uniye gitmek lazm aslinda orda..ama master fiyatlarida cok pahali..bir yandan okuyup bir yandadnda mastera devama etmek gerekio
    S-pectacular

**Newyork-boston-massachusetts-philedelphia-atlantic city-new jersey-washington**

--------------------------------------------
    did you start to feel it!!! by@S-pectacular

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

ya arkadaslar 2 yillik diploma programlari var. universiteler tarafindan saglanyor, mesela benim katilmak istedigim international tourism and hotel management. master gibi bisey
    Şirket Seçim Yönergesi
    VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ

BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

gercekten cok gusel olmus gokcek emegıne saglık!!!

aklımdan bole bı olay gecıyo benımde tam olarak..

bır yılım kaldı unvın bıtmsıne ondan sonra bu asamaya gececegım ıns

benım sana bı soum var ortalama master fıyatları hakkında bılgın varmı acaba???
    yanı senın bahsettıgın veya abının gıttıgı okul vb. fıyatlar hakkında bılgı verrısen sevınırıs...
    KeNdİmE YeNi BiR bEn LaSıM

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı dodo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gercekten cok gusel olmus gokcek emegıne saglık!!!

aklımdan bole bı olay gecıyo benımde tam olarak..

bır yılım kaldı unvın bıtmsıne ondan sonra bu asamaya gececegım ıns

benım sana bı soum var ortalama master fıyatları hakkında bılgın varmı acaba???
    yanı senın bahsettıgın veya abının gıttıgı okul vb. fıyatlar hakkında bılgı verrısen sevınırıs...
    Üniversitelerin sitelerinde bu tür bilgiler yazıyor ama bu seferlik www.cambridgecollege.edu adresinden bakıp buraya yazıyım.

Abim 2-3 yıl önce 2 yıllık "Master in Managment-MM" (işletmede yüksek lisans) programı için $18.000 civarlarında vermişti.
    Bu parayı aylık taksitlere böldürüp $850 üzerinden ödemişti.

Şuan için 2 yıllık program $20.000 civarlarına çıkmış gözüküyor. Aylık $800-$1000 civarlarında oluyor işte.

Toplam 2 yılda 40 kredi civarladında almış oluyorsunuz.

Ayrıca bu okulun özelliği daha çok iş güç sahibi çalışan Amerikalılara hitap etmesi o yüzden ders saatleri ve ödeme koşullarında çok esnekler.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

gokcek50 harika bir yazı. ellerine sağlık.
    sıfırdan birisi yazdıklarını öğreneyim dese tonlarca forum veya danışmanlık firmalarının sitelerini taraması gerekirdi. yani mezunforum ömrümü yedi
    ki ben biraz öyle yaptım ve daha onceden yazdıklarının farkındaydım.
    süpersin

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı gokcek50 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...
    Yukarıda anlattıklarım Marmara Üniverstiesi Tarih bölümünden mezun olup Amerikada işletme yüksek lisans yapıp, şuan 1750 Euro teklif ettikleri işini patronla anlaşamadığı için bırakıp, işsiz durumuna düşen abim tarafından tecrübe edilmiştir.
    Yani daha önceden denemiştir.
    öncelikle anlattıkların için teşekkürler ancak bir sorum olacak kendi bölümümüzde yüksek lisans yapamıyormuyuz sadece işletme mi oluyor?
    Konu emre91 tarafından (05-01-2009 Saat 08:27 PM ) değiştirilmiştir.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

hayır benım bıldgım kadarıyla ayısız bolum var!!

kendı bolumummzdede yapabılırıs ama işletme mastere her zmaan revacda olmusdur...
    KeNdİmE YeNi BiR bEn LaSıM

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı emre91 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle anlattıkların için teşekkürler ancak bir sorum olacak kendi bölümümüzde yüksek lisans yapamıyormuyuz sadece işletme mi oluyor?
    Tabi farklı bölümlerde de yüksek lisans yapabilirsin ama burdaki örneğimiz işletme olduğu için işletmenin üzerinde durduk.

Hangi bölümlerde yapabilrim diyorsan abim Tarih bitirdi işletmede yüksek lisans yaptı. Yani birbirine uzak bölümlerde de yapabilirsin.

Ama genelde her okulun üzerine daha çok eğildiği bölümleri oluyor.

Hangi okullar benim bölüm üzerinde daha çok ilgilidir dersen, onu dil kursuna gelince araştırman daha mantıklı olur.

Çünkü Amerikanın sadece Boston şehrinde 80'den fazla üniversite var.
    Yani Türkiye'nin toplamıyla nerdeyse aynı.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Dil okuluna gitmenin nedeni sadece para biriktirmek ve vize sahibi olmak mı?
    Dil konusunda problem yaşamayanlar için de aynı şeyi mi öneriyorsun?
    Son sene WAT ile gittikten sonra direk master'a kayıt yaptırsak da dil okuluna yazılsak da dönüp Türkiye'den tekrar vize almamız gerekiyor öyle mi? Her ikisi için de durum aynı yani.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı faruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dil okuluna gitmenin nedeni sadece para biriktirmek ve vize sahibi olmak mı?
    Dil konusunda problem yaşamayanlar için de aynı şeyi mi öneriyorsun?
    Son sene WAT ile gittikten sonra direk master'a kayıt yaptırsak da dil okuluna yazılsak da dönüp Türkiye'den tekrar vize almamız gerekiyor öyle mi? Her ikisi için de durum aynı yani.
    wat'la gittikten sonra orada bir dil okulu veya master programına kayıt yaptırırsanız vizenizin değişmesi lazım bu da "change of status" olayıdır. Yani f-1 e başvurursunuz, sonuçlanamsını beklersiniz. Tabi ortalıkta dolaşan bir wat hurafesi var "abi change of status yaparsan. tr deki vize memuruna hareket çekmiş olacağın için, tekrar tr de vizeye gidersen sana iyi bakmaz".
    Diğer durum orada bir dil okulu veya master programından I-20 ve "letter of acceptance" alırsın, tr de doğrudan vize görüşmesine gider F-1 ile usa'ya gidersin.(evrak bekleme, yazışmalar, aracı şirket vb. şeyler ortadan kalktığı için zaman kazancı olur) Maddi durumda sıkıntı yoksa rahatça vize alırsın.

Master a kayıt yaptırmayı düşüneneler, gitmeden: transkript,( anadili ve ingilizce), diploma çevirisi, en az 2 genellikle 3 hocadan "recommendation letter", (başvuracağı okulun sitesinde pdf'si vardır) babanın maddi olarak masrafları karşılayacağına dair imzalı beyanını yanlarında alsınlar.
    Fırsat bulduğunda çılgınlık yapmayan, bilge olamaz.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

peki arkadaşlar, üniversiteye orda devam etmek istiyorsak nasıl bir yol izlememiz gerekiyor, yine dil okuluyla başlayıp , sonraki sene bi üniv. ye başvurmakmı gerekiyor, birde burdaki okulu orda devam ettirebiliozmu, hani denk dersleri alıp fln işte, bizim burdaki yatay veya dikey geçiş gibi??

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı tufanoglu0535 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki arkadaşlar, üniversiteye orda devam etmek istiyorsak nasıl bir yol izlememiz gerekiyor, yine dil okuluyla başlayıp , sonraki sene bi üniv. ye başvurmakmı gerekiyor, birde burdaki okulu orda devam ettirebiliozmu, hani denk dersleri alıp fln işte, bizim burdaki yatay veya dikey geçiş gibi??
    mutlaka yeterli toefl veya ielts dil sınavı skorun olmalı. Yoksa dil okuluna yazılabilirsin ve belli bir başarı düzeyi gösterirsen toefl istemezler. Transfer student diye okulların sitelerinde bilgi var ama amerikalılar için yazmışlar, okula mail atıp sormak lazım. International transfer student ınız olayım diyerekten. Tabi derslerini saydırman gerekir, muhtemelen 4 üzerinden 2 nin altı dersleri saymazlar. Yani cc altından ümit kesmek lazım.
    Fırsat bulduğunda çılgınlık yapmayan, bilge olamaz.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Öncelikle tum arkadaslara selamlar

Konuyu acan gokcek50 isimli arkadasimiza ayrica cok tesekkurler gercekten yararli bilgiler olmus

Ufak bir sorum olucakti: Bende universiteyi ABD de okumayi dusunuorum ama tabiki maliyeti biraz yuksek oluyor 4 senelik universitelerin o yuzden bu CC ler ile baslayip sonra son 2 sene 4senelik universitelere devam etmemi onerdi burdaki danisman sirketler. Acaba onceki deneyimlerinize dayanarak bu CC lere girdikten sonra 4 senelik okullara gecmek cok zor oluyormu yoksa rahatca devam edebiliyormuyuz. (son 2 sene biraz maliyetli olcak uni ye gecince onu halledebilicez insallah artik ders bakimindan ve sistem acisindan sordum sadece )

Cok tesekkurler herkese basarilar dilerim

Edit/ NOT: Bunlar Yanlis

Okul:
    ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ
    -------------
    Gittiği Eyalet:
    Belirsiz
    -------------
    Gideceği Eyalet:
    Belirsiz
    -------------
    Çalışacağı Şirket:
    İşsiz
    -------------
    Vize Durumunuz:
    Red yedim
    -------------
    Hava Yolu Şirketi:
    Air France
    -------------
    Temin Edilen Biletin Fiyatı:
    BILETSIZ

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

merhaba gokcek50 Selim ben Eskişehirde yaşıyorum liseyi bitirdim öss sınavına giricem ama usa da okumak istiyorum.Ama orada okumak için hiç bir bilgim yok öss puanına göremi orada okuyabilirim bana yardımcı olurmusun msn adresim selim432 yardım edersen çok sevinirim.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı selim432 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba gokcek50 Selim ben Eskişehirde yaşıyorum liseyi bitirdim öss sınavına giricem ama usa da okumak istiyorum.Ama orada okumak için hiç bir bilgim yok öss puanına göremi orada okuyabilirim bana yardımcı olurmusun msn adresim selim432 yardım edersen çok sevinirim.

Danışmanlık firmalarını arayarak ücretsiz danışmanlık alabilirsin (başlangıç için tabii). Birden fazla firma ile görüşüp yelpazeyi geniş tutarsan daha sağlıklı bir bilgi birikimi olacaktır.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

tesekkurler iyice aklima yatmaya basladi

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

gokcek 50 sana bi kac tane sorum var lutfen beni eklermisin

kadr_dmr

COK ACIL AMERIKAYA GIDICEM bilgilenmem lazim vize lerde filan lutfen kardes

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ben direk universtenin inglizce bolumune yazilsam vizede kolaylik bisey farkedermi vizeye basvururken 1 yil dil egitimi alicam diye mi basvursam yararli olur amerikada universite okicam diye basvursam mi iyi olur

amerikada calisrken yakalanma ihtimalimiz varmi ?

universitenin inglizce bolumune gidip calisma imkanmiz varmi ?

vize alirken en cok neye dikkat ederler maddi durumami yoksa neden gitimizemi?

maddi durum cok iyise vize almak kolaylasirmi ?

dil egitimi alirken 1 sene calisip para biriktirtikden sonra universiteye yazilicam dersen vizeni uzatirlarmi ?

cevaplariniz icin teskkurler :S
    ??????????????????????????

gokcek msn adresimi eklersen sevinirim kadr_dmr

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

change of status yaparsan vize alman zorlasir bu hurafe degil gercek.ama imkansiz yapmaz sadece zorlastirir...
    EY NECEFTEKI ALTIN KUBBENIN SAHİBİ.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Red face

change of status nedir ?

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

birde annem babam topularini gostericekler babanem ise bankadan tahhutname vericek babanemin de tapusu gereklimi ozman ?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

banka dekontu olsun yeter.eger universitenin dil kursuna yazilirsan vize alman daha kolay olur...
    EY NECEFTEKI ALTIN KUBBENIN SAHİBİ.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)