Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: iste biz asgari ucrete calisarak amerika'nin isci gucunu karsiliyoruz

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart iste biz asgari ucrete calisarak amerika'nin isci gucunu karsiliyoruz

Benim bu programdan anladigim bir onemli sey de bizim saati 7-8-9-10 dolar gibi ucretlerle calisarak amerika'nin alt sinif isci gucunu karsiladigimiz, bildigim kadariyla amerika sadece yazin degil tum yil boyunca farkli ulkelerden work and travel ogrencisi kabul ediyor ve bu sayede kendi isci gucunu karsiliyor, saati 10 dolar Turkiye'ye kiyasla yuksek bir miktar ancak benim ev arkadasim burada yasiyor ve maasini ortalama yillik 72000 dolar civari aliyor, bu da aylik 6000 dolar gibi bir para yapar... Gene de herseye ragmen guzel mi deneyim ha?

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Shuttle ,ev ,yemek ,vergi kesildiginde net aldigim parayi calistigim saate boldum 5$ cikti
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

her yerde o kadar farketmiyor.ben bir otelde bulaşıkçılık yaptım.orada çalışan amerikalı bir çocuk vardı.orada ben 8 dolara çalışırken o çocuk altı senedir orada çalışmasına ragmen sadece 8.49 maaş alıyordu.yani bazı yerlerde sadece work and travelcılar alt sınıf iş gücünü oluşturmuyor.oluştursa bile hepsi iyi maaşlar almıyor

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

amerikadaki kriizin tek nedeni biziz bence.cunku bır amerıkalı bızım yaptıgımız ısleerı bızım yaptıgımız fıyata yapmıyorlar,ee biz yapıncada onlar ıssız kalıyorlar
    Peki.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

bence tam tersi onlar bu 7-8 dolara yapılan işin TAMAMIYLA KÖLELİK olduğunu bilip o işlerde çalışmayı akıllarından bile geçirmiyior. ben çalışırken ordaki amerikalı çalışan bi arkadaşıma sorduğumda ' it is just a summer job, man. I wont do that job for the rest of my life' dedi artık work and travel ile çoğunuz gidip geldiniz seviyorsunuz amerikayı çevirin kendiniz

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

İyi bunu anlamışın. Bunu anlayamayanlar da var. Hatta aramızdalar. Onlar her yerdeler...................

turkishwat inc. shinoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Kısa bir süreliğine çalışılan, sezonluk olan ve belli başlı vasıflar aramayan bir işten beklenen saatlik ücret daha yüksek olamaz. Yapılan işler profesyonellik istemeyen daha çok getir götür işleri. Buradaki amaç ara iş gücünü genç nüfustan karşılamak ve sorumluluk sahibi olmayan, aile geçindirmeyen, yaz mevsimini ABD'de geçirmek ve farklı bir kültür görmek isteyen aynı zamanda vasıfsız işlerde çalışarak harçlığını çıkaran nesle hitap etmektir. Türkiye'deki asgari ücretle oradaki ücretleri ve alım gücünü de içine katarak lütfen bir karşılaştırma yapın. Böyle bir karşılaştırma yaparsak Türkiye köleler ülkesi olurdu. Bazı öğrenciler de birikim yaparak dönmek istiyor ama bu program birikim yapmanıza olanak sağlayan bir program değil. Bazı öğrenciler de iki hatta üç işte çalışarak birikim yapmayı başarıyorlar. Bu da tüm öğrencilerin iştahını kabartıyor.
    admin (at) turkishwat.net

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

en azında abd de bulasıkcılık yaptım dıye hava atarsın.olmadı oranın bulasıkları farklı dersın tr dekınden
    Peki.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

amerika kacaklara buyuk musahama gosteriyor ben sayisini hatirlamayamacagim oranda 10-15 senelik kacak gordum mahkemeden serbest birakilan kacak gordum cunku kacaklar ucuza calisiyor...
    EY NECEFTEKI ALTIN KUBBENIN SAHİBİ.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    18

Valla Abd de calıstıgımız isler 3 aydan 1 gün daha fazla yapılacak isler degil, bıktım gına geldi hayattan soguttular bu sene. Ben 8.25$ alırken orda 7-8 sene calısan deneyimli eleman 8.5$ alıyordu ama nafile cekilecek gibi degil. Abd de yasayan herkes egitimden sikayetci, kolejler üniversiteler Türkiyedeki gibi nerdeyse bedava olsa hangi genc Mc de, Burger kingde, vs gibi vasıfsız dandik islerde calısırdı ki ? Arkadaslarıma soruyorum omur boyu nasıl yapacaksın bu isi okul dusunmuyor musun diyorum, belki bir ara para biriktirirsem online koleje yazılırım diyor. Böyle islerde calısanlar sadece hayatlarını devam ettirebilmek, veya eger lise vs okuyorsa harclıgını cıkarabilmek ailesine yük olmamak icin bu islerde calısıyorlar. İnsan kaynaklarında housekeeping icin basvuru yaparken bölümümü elektrik müh. olarak görünce kadın wooow demeden gecemedi ama gel gör ki Abd de ne kadar b.ktan is varsa icine girdim. 2 iste calıstım yine de yaranamayıp 3 kurus para biriktiremeden, eglenemeden geri dönecegim bu sene. TR deki sirketlerin isgüzarlıgı, kalitesizligi vs Abd deki kriz mevzusu birlesince artık W & T ölmüstür bence...

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

yakuza arkadaşım özellikle son cümlelerine kesinlikle katılıyorum 'TR deki sirketlerin isgüzarlıgı, kalitesizligi vs Abd deki kriz mevzusu birlesince artık W & T ölmüstür bence... ' olayı özetlemişsin. gerçi şöyle bir istisna var ben şirketimle ilgili herhangi bir sorun yaşamadım ama şirketin iyi olması tek başına yeterli değil diyorum ve work and travel a 10 üzerinden 1 veriyorum bu arada yakuza para getirememe konusunda yalnız değilsin bende sap gibi geldim tek karım apple ipod touch oldu o da yalan dolan ülkesi amerikadan bir hatıra

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı yakuza Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla Abd de calıstıgımız isler 3 aydan 1 gün daha fazla yapılacak isler degil, bıktım gına geldi hayattan soguttular bu sene. Ben 8.25$ alırken orda 7-8 sene calısan deneyimli eleman 8.5$ alıyordu ama nafile cekilecek gibi degil. Abd de yasayan herkes egitimden sikayetci, kolejler üniversiteler Türkiyedeki gibi nerdeyse bedava olsa hangi genc Mc de, Burger kingde, vs gibi vasıfsız dandik islerde calısırdı ki ? Arkadaslarıma soruyorum omur boyu nasıl yapacaksın bu isi okul dusunmuyor musun diyorum, belki bir ara para biriktirirsem online koleje yazılırım diyor. Böyle islerde calısanlar sadece hayatlarını devam ettirebilmek, veya eger lise vs okuyorsa harclıgını cıkarabilmek ailesine yük olmamak icin bu islerde calısıyorlar. İnsan kaynaklarında housekeeping icin basvuru yaparken bölümümü elektrik müh. olarak görünce kadın wooow demeden gecemedi ama gel gör ki Abd de ne kadar b.ktan is varsa icine girdim. 2 iste calıstım yine de yaranamayıp 3 kurus para biriktiremeden, eglenemeden geri dönecegim bu sene. TR deki sirketlerin isgüzarlıgı, kalitesizligi vs Abd deki kriz mevzusu birlesince artık W & T ölmüstür bence...
    para getirmedigine sukret ben sokaklara dustum.dusende cok kisi gordum.turkiyede issizlikten yakinirken amerikada en adi islerden atildim.ama bu yazini okuyunca sevindim.iki isten atilica acaba bende mi sorun var demistim demek degilmis herkesin basina gelebiliyormus...

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

su abd büyüklerının ne yapmak ıstedıklerını ne yapmaya calıstıklarını anlamadım... hanı bızım uzerımızden kendılerı gecınıyor baska ?
    Peki.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Oraya ne yapmaya gittiğinin bilincinde olarak,karşılaşabileceğin aksaklıkların farkında olarak gitmekten başka çare yok.Work for travel aslında işte.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı yakuza Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ben otoparkta calisiyorum, bu cuma bitiyor is Allah'a sukur, bizim otoparka gecen gun bi elektrikci geldi, ya muhendis ya tekniker bilmiyorum, saati ne kadar aliyorsunuz dedim 80$ dedi, maas budur iste ha

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

bence maaş Barrack Obamanın maaşıdır...maaş budur be
    Peki.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

silah zoruyla gitmiosnz ya

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı mert881 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    silah zoruyla gitmiosnz ya

mert daha önce wat yaptınmı bilmiyorum ama eger yaparsan umarım kotu seyler yasamazsın...o zaman anlarsın burdakıleri
    Peki.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

wat ile gidip 3 gun calis gerisini gezz..tabi cooook paran olsunbnece wat budur
    S-pectacular

**Newyork-boston-massachusetts-philedelphia-atlantic city-new jersey-washington**

--------------------------------------------
    did you start to feel it!!! by@S-pectacular

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Kimse zorla gıtmıyo ama gıdıpte pısman olan cok

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı DEXTRO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    para getirmedigine sukret ben sokaklara dustum.dusende cok kisi gordum.turkiyede issizlikten yakinirken amerikada en adi islerden atildim.ama bu yazini okuyunca sevindim.iki isten atilica acaba bende mi sorun var demistim demek degilmis herkesin basina gelebiliyormus...
    birazda sans meselesi wat programinin eskisi gibi olmadigi cok acik ama ben 2 ay calismama ragmen laptopla iphone alabilmeyi becerebildim hatta son maasimida turkiyede aldim 600 dolar dedigim gibi biraz sans meselesi

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

work and travel = para olarak gorurseniz tabiki pismanliklar yasanir.bakiyorum gidenlere gideyim laptop alayim azicik gezeyim bi de programa harcadigim parayi geri getireyim filan diye gidiyor bunlar icin gereken parayi kazanmak cok zor ama wat zaten bu degil.. yani borca girip abd de 3 ay calisip o borcu odeme programi degil..work and travel a eger ben gideyim ordaki yasamimi idare edecek param olsun sonunda da travel yapacak param olsun yeter diye giderseniz pisman olan cok cok az olur ki adi bu work and travel. gez calis alisveris yap bi de ulkeye para getir degil. biraz dikkat etmek lazim..
    Konu ozgursum tarafından (30-10-2009 Saat 06:56 PM ) değiştirilmiştir.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

artık sektor çok büyüdü bir o kadar da cıvıttı şirketler ciddiyetlerini.Abd konsoloslugunun şirketler konusunda bir yaptırım yapması gerekiyor en azından şirketlere yetki verirken kriterlerini yükseltmesİ gibi
    Yoksa MAGDUR OLAN ÖGRENCİ SAYISI HER GECEN GÜN ARTACAKTIR.
    burdan giden eleman abd de sıkıntı yaşıytor şirketinden dolayı.Ve bunu doğal olarak etrafıyla paylaşıyo hep sıkıntı hep sters hep sorun..Turk ögrencilere bakışlarıda değişiyor bu ilerisi için oldukça kötü bir hal alır mutlaka.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    17

work and travel a katılmadan önce yapılacak en efektif olay beklentilerinizi minimize etmektir...
    size cenneti vaadedenlere inanıp bir maceraya atılmayın !

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

yapılan işlere genelde cheap labor deniliyor, genelde ekonomik durumu kötü ya da daha az iyi olan ülkelerden giderler bu işlerde çalışmaya... ama yine de amerika'da yaşamadığımızdan dolayı orasıyla kıyaslamayarak gayet iyi işler olduğunu söyleyeceğim...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)