Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Standart Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Öncelikle beni tanıyanlara merhaba demek istiyorum. Korkmayın, fazla kalmayacağım.
    WAT ile yolun sonuna gelen öğrencilerin kafasındaki soru işaretini kaldırmak için bu mesajı atıyorum.
    Elimden gelen bütün detayları verip tekrar kaçıcam. Sorularınızı cevaplandırmayacağım.

4 kez WAT ile NY'a gittim. Her gidişimde farklı işler yaptım. Bu sene üniversiteden mezun oluyorum. Bu nedenle ileriye dönük planlar yaptım ve turist vizesi almaya karar verdim.

Kısaca durumumdan bahsetmek gerekirse: Yıldız Teknik Üniversitesi'nde son sınıf öğrencisiyim. Güz yarıyılı sonunda Bitirme Tezi hariç bütün derslerimi vermiş bulunuyorum. Ayrıca 40 günlük stajımda yaz aylarındaki WAT maceraları nedeniyle son seneye kaldı. Ortalamam 2,99 idi.

İlk başta, vize görüşmesinde bir dezavantaj gibi görünebilir diye tereddüt etsem de fiyatının cazibesiyle 10 yıllık pasaport aldım. Yaptığım masraf 333,8 TL harç bedeli ve 54 TL defter bedeliydi.

İş Bankası'na $20 yatırıp PIN numarası aldım.

İnternetten DS-160 başvuru formunu doldurduktan sonra konsolosluğu arayıp PIN numaramla randevu aldım.

Yanımda pasaport, mail adresime gelen DS-160 sayfasının çıktısı, bir adet foroğraf, eski pasaportum, banka dekontum, öğrenci belgesi ve transkript vardı. Ne referans mektubu, ne de banka hesap özeti götürmedim.

1 saat önceden konsolosluğa girdim ve beklemeye başladım. Ne kadar erken giderseniz mülakat öncesi işlemler o kadar öabuk gerçekleşiyor. Mülakata ise tam randevu saatinde çağırılıyorsunuz. Zaten orda beklerken numaraların sırayla gitmediğini siz de farkedersiniz.

İlk çağırdıklarında pasaportumu teslim ettim. İkinci kez çağrıldığımda parmak izi verdim ve pasaportu teslim aldım. Ardından beklemeye başladım.

Beklerken sadece 1 tane WAT öğrencisi gördüm. Herkes turist vize başvurusu için oradaydı. 1 saat içinde 1 kişi red aldı. 2 kişiye belgeleri eksik olduğu için yeşil kağıt verildi ve yaklaşık 40 kişiye ise vize verildi.

Benim görüşmemi diyalog halinde yazayım:
    -Hi
    -Hi
    -Why do you want to go to America?
    -Just for traveling.
    -What do you do here?
    -I'm a student.
    -Where?
    -Yıldız Technical University?
    (Bilgisayarda bir şeyler yazmaya başladı. Ekrana biraz baktı.)
    -Do you have your previous passport with you?
    (Eski pasaportumu aldı ve eski vizelerin üzerine cancelled damgası bastı)
    -Where are you planning to go?
    -I'll start with the NY and then travel along the west coast.
    -Where have you been before?
    -NY. Four times.
    -OK. Your visa is approved.

J-1 görüşmelerimde öğrenci belgesi, transkript kesinlikle inceleniyordu. Bunda ise ne o istedi, ne de ben gösterdim.
    Ayrıca daha önceden sordukları "Masraflarını kim karşılayacak?", "Dönünce ne yapmayı planlıyorsun?", "Orada akraban var mı?" gibi kritik soruların hiçbirini sormadı.

NY ehliyetimde 3 ceza puanı ve hâlâ ödemediğim bir trafik cezası var. Ayrıca 2 senedir Green Card çekilişine katılıyorum.
    Bunların hiçbiri vize görüşmenizi etkilemiyor.

Eğer daha önce WAT ile gidip zamanında ülkeye geri döndüyseniz ve bir suça karışmadıysanız siz de turist vizesini alabilirsiniz.

İşin güzel yanı ise turist vizesinin 10 yıllık olması. 10 yıl boyunca konsolosluğa gitmeden Amerika'ya giriş çıkış yapabiliyorsunuz.

--------------------

Kafamı bozan tek şey ise sıra numarası veren gerizekalı, kendi beğenmiş, aptal herifin sıra numarası fişini pasaportun arasına koymak veya ataç ile tutturmak yerine öküz gibi zımbalayarak gül gibi pasaportu delik deşik etmesi oldu.
    İnadına mı yapıyorlar bilmiyorum ama 5 senedir buna bir türlü alışamıyorum. Neden şu lanet sıra numarasını pasaporta zımbalaman gerekiyor?!

BannedUser
    Guest

faruk ret alan neden almıstı acaba

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Sagol @faruk guzel yazi olmus.

Hayirli olsun.
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

öncelikle hayırlı olsun fakat turist vizesi alınca seninde bildiğin gibi en fazla girişte 6 ay oturma izni basıyorlar. 6 ay sonunda giriş çıkış yapman gerekiyor bunları zaten biliyorsundur fakat geleceğe yönelik planlar yaptım dediğin için söylüyorum. mezun.com da okudum turist vizesi alınca 10 yıl içersinde tr den çok abd de kalmış olursan yani iş bu noktaya doğru giderse gümrükte oturma izni alamama gibi bir durumla karşılaşabilirmişsin bunun yanı sıra turist vizesi olanlar evlenip gc almak zor gibi bir şeyler yazıyordu doğru mu bunlar?
    Konu marty tarafından (28-01-2011 Saat 10:49 PM ) değiştirilmiştir.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

1 yıl geçerli olan yeşil pasaportuma 10 yıllık turist vizesi verebilirler mi? gidip bi de pasaport almak istemiyorum 10 yıllık. 10 yıllık turist vizesini aldık diyelim, Amerikada 3 ay kalmak istiyorum, 2 ay mı 3 ay mı 5 ay mı oturma izni alacağıma kim neye göre karar veriyor? ben 3 ay istiyorum desem adam direk tamam olur al 3 ay der mi? turist vizesi için başvururken amerikada 3 ay kalmak istiyorum diye belirtmek zorunda mıyım yoksa 15 gün kalacağım deyip sonra 3 aylık oturma izni alabilir miyim? görüşmede adama 3 ay kalacağım dersem vieyi almam zor olur ama 15 gün gezip geleceğim desem daha kolay alabilirim, daha inandırıcı bir öğrenci için. ama sonra 3 aylık oturma izni talep etsem verirler mi? yoksa sen 15 gün demişsin vize başvurusunda/görüşmesinde sana 3 aylık oturma izni falan veremeyiz derler mi?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

aynen bende 5 tane j1 vizem vardi bu sene mezun oldum gittim turist vizesine basvurdum hertulu belgeyi goturdum sirket ortakligi banka hesap ozeti cart curt adam benim bitek onceki pasaporttaki vizelerime bakti 3 tane ukrayna 5 tane amerika , adam ben bile amerikaya son 3 yilda bukadar gitmedim dedi bana vizeyi verdi , hicbisey sormadi eger amerika vizeniz varsa zamaninda gidip donduysen ve eliniz yuzunuz duzgunse turist vizesini alirsiniz
    LIVE IS LIFE

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)