Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 11 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: IRS tax refund

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Standart IRS tax refund

irs diye bi kurum var sanırım yada bakanlık amaerikada bunların internet sitesinden work and travel öğrencileri tax refund yapabiliyo mu ? yani açıkçası araya bi türk şirketi sokmadan ben vergi iadesi almak istiyorum amerikayla direk baglantıya geçip. sorunum budur ulaşabildiğim tek yer irs ama burası oluyo mu bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Umarım bunu bilen biri çıkarYapılıyodur illakide neereye başvurmak gerekiyor daha önce yapmış biri olurda ne gerekiyor anlatırsa gerçekten çok iyi olur.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

federal vergi icin 1040 nr ya da 1040nr-ez formunu doldurun. farketmiyor, state vergisi icinde calisitigin statein internet sitesine gir orda form var onu doldur, her state icin farkli. sonra onlar soyluyorlar nereye gondermek gerektigini. Amerikan vatandasi olmadiginiz icin maalesef kagitlari doldurup mektup yoluyla gonderip islem tamamlandiginda cek gonderiyorlar. Istediginiz soruyu sorabilirsini, bu konuyu cok iyi biliyorum. yalniz form nasil dolduruluyor sormayin, bilmedigimden degil biliyorum ama burda aciklamaya kalkarsam cok karisiklik olur. zaten formu internetten indirdiginizde nasil doldurmaniz gerektigine dair kilavuzda var
    Konu azuhazu tarafından (20-02-2013 Saat 08:29 AM ) değiştirilmiştir.
    Peki.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

paranın çek olarak gelmesi kötüymüş.direk verilen hesaba yatırsalarmış daha iyi olurmuş.peki kesintiler hakkında bilgin var mı?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Alıntı azuhazu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    federal vergi icin 1040 nr ya da 1040nr-ez formunu doldurun. farketmiyor, state vergisi icinde calisitigin statein internet sitesine gir orda form var onu doldur, her state icin farkli. sonra onlar soyluyorlar nereye gondermek gerektigini. Amerikan vatandasi olmadiginiz icin maalesef kagitlari doldurup mektup yoluyla gonderip islem tamamlandiginda cek gonderiyorlar. Istediginiz soruyu sorabilirsini, bu konuyu cok iyi biliyorum. yalniz form nasil dolduruluyor sormayin, bilmedigimden degil biliyorum ama burda aciklamaya kalkarsam cok karisiklik olur. zaten formu internetten indirdiginizde nasil doldurmaniz gerektigine dair kilavuzda var
    bilen biri çıkmasına çok sevindim ben şimdi burdan bu formları dolrucam ve elektorink olarak mı yolluycam bunları? formaları bi şekilde doldururuz w2 kagıdımda geldi son pay check te elimde burdan bunları doldurucam yolluycam sonra onlar bana paramı çek olarak mı yolluycaklar. bu kadar basit mi bu bide arkadaşın sordugu gibi kesintiler hakkında bilgin var mı. bi şirkete başvurup alınca 90 dolar kadar para kesiyolar. burdada 80 dolar kesinti olucaksa ugrastıgıma degmez

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

Direkt başvuru yapıldığını bende duymuştum.Ama o postalarla, formlarla uğraşmak iş değil gibi geliyor bana.Çok param olduğundan değil, az paramı ferah kafa hayatına harcamak istediğimden, 30-40 euro fazla verip alitalia yerine deltayı seçen biriyim, bu yüzden 80 dolar değil 100 dolar fark olsa da bu uğraşa değmez görüşündeyim.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı cAv Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Direkt başvuru yapıldığını bende duymuştum.Ama o postalarla, formlarla uğraşmak iş değil gibi geliyor bana.Çok param olduğundan değil, az paramı ferah kafa hayatına harcamak istediğimden, 30-40 euro fazla verip alitalia yerine deltayı seçen biriyim, bu yüzden 80 dolar değil 100 dolar fark olsa da bu uğraşa değmez görüşündeyim.
    Sadece iki tane formu iki ayri aderese gonderiyorsun, o kadar da zor birsey degil. herkez kendi bildigini yapacak sonucta

Alıntı ggokhan_35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bilen biri çıkmasına çok sevindim ben şimdi burdan bu formları dolrucam ve elektorink olarak mı yolluycam bunları? formaları bi şekilde doldururuz w2 kagıdımda geldi son pay check te elimde burdan bunları doldurucam yolluycam sonra onlar bana paramı çek olarak mı yolluycaklar. bu kadar basit mi bu bide arkadaşın sordugu gibi kesintiler hakkında bilgin var mı. bi şirkete başvurup alınca 90 dolar kadar para kesiyolar. burdada 80 dolar kesinti olucaksa ugrastıgıma degmez
    Sen non resident allien oldugun icin elektronik gonderemiyorsun, maalesef postayla gondermen gerekiyor.Eger o kadar basit gorunuyorsa kendininkini yap.Eger kendin basvurursan kesinti olmayacak, cunku sen 21 bin dolarin altinda para yaptigin icin kestikleri tum parayi geri vermek zorundalar.Sirketlerin kestikleri para kendilerine kaliyor.

Alıntı Ugur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    paranın çek olarak gelmesi kötüymüş.direk verilen hesaba yatırsalarmış daha iyi olurmuş.peki kesintiler hakkında bilgin var mı?
    Evet cek olarak gonderiyorlar maalesef, cunku yabanci oldugun icin. Ne kadar kestikleri son paycheckte ya da w2 da yaziyor, alacagin para da o kadar ama sadece state ve federal vergi
    Peki.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Alıntı azuhazu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet cek olarak gonderiyorlar maalesef, cunku yabanci oldugun icin. Ne kadar kestikleri son paycheckte ya da w2 da yaziyor, alacagin para da o kadar ama sadece state ve federal vergi
    Ben 2 işte çalıştım birinde medicare ve social security kestiler diğerinde kesmediler.Şimdi bu medicare ve social kesinti olanı şirket üstünden yapsam diğerini self yapsam olur mu?Yoksa bi kişi için 1 başvuru mu yapılıyor?Ve ayrıca şirketten başvursam iki w2 formu için medicare'i geri alabilirmiyim?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Sundan eminimki bu social security ve medicare kesintileri olmamasi gerekiyordu, cunku dedigim gibi yabanci ogrencilersiniz. Bu kesintilerin amaci ise eger ilerde yaslaninca calisamaz duruma gelirseniz ya da kaza vs durumunda sakat kalirsaniz veya amerikada emekli oldugunuzda geri alacaginiz paradir. Bunlarin hicbirine siz uygun olmadiginiz icin paraniz bosuna gitmis demektir. Ben intern yaparken yanlislikla benim ilk cekimden de bir miktar para kesmislerdi,daha sonra ikinci cekten once duzelttim fakat o parayi geri alamadim. Ya da bu sonuca surdan da ulasabilirsiniz.

Google
    Peki.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Benim ikinci işte çalıştığım departman daha önce wat öğrencisi almadığı için bende w2 formu kısmına gerekli işaretlemeyi yapmama rağmen arada sponsor olmadığından yapmadılar,bende tmm dedim mecbur.Sağol yinede..

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Bunun arada sponsor olup olmamasiyla alakasi yok aslinda ama olun olmus.
    Peki.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)