Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 152 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: WAT 2008 İlk Vize Görüşmesi

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Exclamation WAT 2008 İlk Vize Görüşmesi

Merhabalar arkadaşlar,
    İstanbul konsolosluğunda 01.02 tarihinde yani yarın saat 07:45'de görüşmem var. Herhalde benden daha erken gidecek olan yoktur. Yarın sizlere tüm deneyimimi başından sonuna kadar anlatacam..! Bu gece nasıl uyuyacam bilmiyorum ama uyumalıyım...! İnşallah mutlu haberlerle dönerim buraya.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

hadi bakalım hayırlısı güzel haberlerini bekliyoruz...

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

heyecan yapmamaya çalış dostum genel kanı heyecanlanmadan konusanların daha iyi gectigi yonunde. cok cok basarılar.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

hocam geçen sene bende ilk vize alanlardanım.yani yüzde 99 alırsın vize.ilk vize görüşmelerinde ben türkçe konuşupta vize alan görmüştüm.zaten cok basit sorular soruyolar onlarıda bilemiceksen gitme amerikaya

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

inşallah sana soru bile sormazlar yarın al hayırlısıyla vizeni de anlatırsın bize de nasıl olduğunu..

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Merhaba Arkadaşlar, güzel dilekleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Saat şuanda 11:15 ve vize görüşmesinden geldim. Nasıl mı geçti...! Geçen geçtide alabildik mi bilmiyorum, hemen anlatmaya başlayayım.!

1-)İçeriye Giriş: Vize görüşmesi için İstinyedeki Amerikan Konsoloslğuna doğru yola koyuldum ve saat 7:00 gibi oradaydım. Randevum 7:45te idi fakat 30 dakika erkenden içeri alıyorlar. Randevularınıza muhakakkaki erkenden gidin arkadaşlar. İstanbul'daki konsolosluk kale gibi. Teknolojik bir kale, atom bombası atsan yıkılmaz be.. Bir kaç üst baş aradan sonra yukarı çıkıyorsun. Yanlız şunu söylemek istiyorum lütfen günün ilk randevusunu almayın, tek başınıza yukarı çıkıyorsunuz ve daha büyük heyecan oluyor. Yukarı çıkıp bir koridor yürüdükten sonra karşınızda hafif şişman etine dolgun bir bey karşılıyor ve belgelerinizi düzenliyor. (Düzenlendikten sonra kalanlar: pasaport, transcript, referans mektubu, DS156-157-158, Fortis Ödendi Makbuzu, Resim, Öğrenci Belgesi, Sıra Numarası)

2-) Bekleme ve İşlemler: Aldığınız numarala bekleeye başlıyorsunuz. Bana en önde otur demişlerdi konuşulanları duyarsın, bende en öne geçtim. Hiç bir gişe açık değildi, daha sonra br yer açıldı ve sıra numarasına göre çağırılmaya başlandık. Unutmadan numaralar sıralı değil, karışık geçiyor ve daima takip edeceksiniz. Çok güzel bir bayan (ki Türk müsünüz diye sordum) benden formları ve pasoportumu istedi, bazı işlemler yaptı ve bana sadece numarayı verdi. Beklememi söyledi, kısa bir zaman sonra tekrardan çağırıldım ve konuşma aynen şöyle oldu.
    --Amerikalı **Ben
    --Merhaba
    **Merhaba
    --4 parmak birleşik koy, bastır (Okuyarak söylüyor)
    **Ok..! (Baktım türkçede zorlanıyor ingilizce devam edelim hesabı çok biliyoruz ya.. Bırak türkçe kalsın yaw)
    --Hıı.. It's very dirty, please clean screen. (Bir bez uzatıp silmemi istedi)
    **Ok.. That's enough? (Bir türlü temizlenmiyor ekran)
    --No.. Devam et.
    --4 Parmak Birleşik sol el..
    **Tamam 4 parmak
    --Bastır bastır tamamını
    **Tamam böle nasıl
    --Şimdi diğer elinin 4 parmak
    --Şimdi iki elinin baş parmak
    --Ok, sit down please.
    Bu iki işide atlatıktan sonra soğuk terlerimi döktüğüm bekleme ve mülakata sıra gelmişti. Heyecan hat safhada..!

3-) Mulakat: 2.gişede esmer kilolu bir bayan vardı. Ben bayağı bi panikledim. Yaw ne diyecektim ben şimdi aman Allah'ım gibi yusuf yusuf oldum. Ama dedim, Ya bismillah..!

--Hi
    **Hii...!
    --How are you
    **Thaks, you?
    --Good. Is your name F.... S....?
    **Yes, I am.
    --Which university do you go?
    **Excuse me...! Sizi duymakta güçlük çekiyorum. Hoparlörünüz kapalı (Kapalı unutulmuş ki hiç bir şey dymuyordum)
    **Karadeniz Technical University
    --Which departmant?
    **Electric-Electronic Enginnering.
    --Where will you go?
    **.................!
    --Ohh really, that's good.
    --What will you do?
    **Sorry, I don't understand, please repeat again? (Çok hızlı konuşuyorlar, hemde bayağı)
    --What will you do in USA?
    **I wanna improve my english skill and make a lot of friends, earining money. That's all.
    --No no, What will you do in ...........?
    **Make hamburgers, service food.
    -- Will you work in restaurant? Why didn't you say me?
    ** I don't know.
    --Ok... (Transkripte baktı, yaklaşık 30-45 sn arası) Wait a minute.
    **Ok (İçeri gittiki herhalde gelmeyecek dedim ve 1 dakika sonra geldi)
    --What do you study? (O kadar hızlı söylediki ben Why do you study anladım)
    **Why do you study???? (Şaşırmış gibi)
    --No What do you study in University?
    **Sorry, departmant of electric-electronic enginering. (Dememle beraber bana yeşil kağıdı vermesi bir oldu. Kağıdın üzerinde DS2019 formunu ve Sevis ödendi belgesinin bulunduğu sutunu işaretleyerek ingilizce olarak şunu söylemek istedi galiba çünkü yarın yamalak anladım)
    -- Sevis ödendi belgesi ve DS-2019 formu türkiyeye geldiğinde konsolosluğa pasaportunla beraber UPS kargo ile gönder, daha sonra biz karar verip sana pasaportunu geri vereceğiz.
    **Ok. Thanks..!
    VE BİTTİ...... Ne oldu birden aptallaştım, aldım mı alamadım mı. Karar ne olacak ne olmayacak. Vizeye gitmeden önce 1 düşünüyordum şimdi ise 1000 düşünür oldum. Arkadaşlar eğer ki bana sorarsanız DS2019 ve Sevis geldikten sonra gidin. Hiç olmazsa hemen anlıyorsunuz ne oplup ne bittiğini. Direk olarak size söylüyor aldın veya alamadın. En kötü ihtimalle 3 gün sonra öğreniyorsunuz. Ama erken bana daha uygun daha iyi vize veriyorlar derseniz o da sizin kararınız. Soru sormak isteyen arkadaşlar buradan sorabilirler.?
    Konu march_march tarafından (02-02-2008 Saat 07:11 PM ) değiştirilmiştir.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

slm march march arkadaşım. vize ile değil sorum ama san diego zoo parka gidoyormuşsun. hangi firma gönderiyor oraya? Ben sadece campusum gönderiyor die biliyorum ve o da bu yıl belli değil.hatta ben san diego zoo insan ilişkilerine mail attım bu yıl j-1 öğrenci almıcaz dediler ve vazgeçtim. gittigin firmanın adını alabilir miyim? İşin kesin mi sözleşme yaptın mı? cvp bekliyorum buraya yazarsan sevinirim

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

marhc arkadaşım konuyu okuyor gözüküyorsun acil cevap bekliyorum senden San Diego zoo kesin değil denmişti bana bizde çok istiyorduk orayı şuan Boston da fotoğraf işini zorla da olsa kaptık (umarım sözleşme yapmadık daha). Zoo kesinlikle var mıymış da?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

simdi benim ilk senem daha transkrip bile dogru duzgun olusmus deıl ben bu adamlara ne gosterıcem )).. ilk sene olması bı avantaj diyebilirmiyiz...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

geçmiş olsun diyorum. benimkine de 4 gün kaldı ve iyice rahatsızlanmaya başladım. sanırım ben de beklemek zorunda kalıcam belgelerin gelmesini. bu arada ailenin maddi durumunu gösteren evraklar(banka cüzdanları, maaş kağıtları, tapular) önemli miymiş? sanırım aradan çıkarmışlar onları.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

march march senin cevabını bekliyorum kardeş hadi konuyu okuyor gözüküyorsun ama hala yazmadın sayfayı aciip oyna mı daldın naptın aga

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

vay be valla okurken eskideri yad ettim heyecanlandım inşallah olumlu bironuç olur. olumsuz olanlara bir şekilde sinyali veriyorlar ya da açık açık söylüyorlar im sorry diye

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

işallah almışsındır kardes vizeni,anlamada biraz zorluk cekmişsin anlaşılan ama o da çok normal sorun olmaz umarım..bide dediğin gibi belgeler geldikten sonra gitmek en iisi sanırım.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı mommuma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işallah almışsındır kardes vizeni,anlamada biraz zorluk cekmişsin anlaşılan ama o da çok normal sorun olmaz umarım..bide dediğin gibi belgeler geldikten sonra gitmek en iisi sanırım.

+1 bencede öyle yapın

turkishwat inc. shinoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

DS 'lerden sonra başvurmak stress olmamak açısından en mantıklısı
    admin (at) turkishwat.net

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı shinoda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    DS 'lerden sonra başvurmak stress olmamak açısından en mantıklısı
    bu arkadaş almışmı ama merak ettim şimdi

Tecrübe Puanı
    10

büyük ihtimal vereceklerdir ama garantisi yok tabi. eğer o anda tamamen olumsuz bir hava esmiş olsaydı ds beklemez pasaporta red basardı veya basmazdı im sorry derdi. ama o anda birşey belli etmeyip ds lerden sonra pasaport içine red basılı olarak da posta yollanmış örnekleri de var sanırım geçen seneden

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

büyük ihtimal vereceklerdir ama garantisi yok tabi. eğer o anda tamamen olumsuz bir hava esmiş olsaydı ds beklemez pasaporta red basardı veya basmazdı im sorry derdi. ama o anda birşey belli etmeyip ds lerden sonra pasaport içine red basılı olarak da posta yollanmış örnekleri de var sanırım geçen seneden
    yeşil bişey vermiş ya o aldı demek olmuormu
    bu arada müakatı yapanlar türkçe biliyorlar sanırım dimi

Tecrübe Puanı
    10

yeşil kağıtın, vize aldığı anlamına gelmediğini geçen seneki örneklerde gördük .

Evet oradaki görevliler Türkçe biliyor

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

bir arkadaş bi şey olmaz. ds leri gönderince vizemizi basarlar diye sevinmişti. ama iki ay sonra vize alamadığını öğrenince şoke olmuştu.bende DS gelince görüşmeye giderek en doğrusunu yaptımı anlamıştım

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı atlantiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir arkadaş bi şey olmaz. ds leri gönderince vizemizi basarlar diye sevinmişti. ama iki ay sonra vize alamadığını öğrenince şoke olmuştu.bende DS gelince görüşmeye giderek en doğrusunu yaptımı anlamıştım
    bizde öyle yapalım en iyisi

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşlar bu vize görüşmeleri hr gün olabiliryor mu? diyelim devamsızlık kabul etmeyen bir dersin olduğu saatte randevu verdiler, ne yapıyoruz?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Arkadaşlar, vize görüşmesinden sonra yola çıkarak bütünlemeler için tekrardan trabzona geldim. O yüzden cevap vermedim. Herkse şimdi cevap vericem..!

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Şirket yetkilileriyle yaptığım konuşma sonucunda genel kanı vizeyi aldığım yönünde oldu (inşallah). Herhangi bir sorunla daha karşılaşmazsın dediler ama şunu anladımki DS-2019 geldikten sonra gitmek en güzeli, hemen öğreniyorsun vizeyi aldın mı almadın mı? Mesela bu gece rüyalarımda hep konsolosluktaydım ve vize için tekrardan gittiğimi görüyordum. Sanırım birkaç ay hep böyle devam edecek..

Bunun yanında şunuda söyleyecem ev tapuları, araba ruhsatları, sabıka kaydı, nufuzil muhaberesi vs vs vs gibi şeyleri yanınzda boşu boşuna götürmeyin. Hatta ve hatta benim referansmektubuna bile bakmadı gibi bişey fakat transkriptimi ben bile bukadar incelememiştim.! Transkripte dikkat edin. Benden sonra bi arkadaşım daha girdi, 1.92 not ortalaması vardı. Ona şunu söylediler "geri döneceğine bizi inandıramadınız." yani not ortalaması 2 nin altında olanaların çok iyi çene yapmaları lazım, geri döneceklerine karşıdakini muhakak inandırsınlar.

Başka sorusu olan var mı arkadaşlar?
    Konu march_march tarafından (02-02-2008 Saat 06:58 PM ) değiştirilmiştir.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Comex, sana en uygun gün ve saate göre al. Ama dersinle aynı zamana geldiği taktirde herhangi birşey yapamazlar ne yazıkki..!

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

march_march bende önümüzdeki hafta içi gidicem büyük ihtimalle..dökümanları toparlıyorum..dün senin vize gününle ilgili yazını okudum..sanırım çok fazla stres yaptım..bu arada ben son sınıfım mezun olucam inş..döndüğümde burada çalışacağıma dair bir firmadan iş sözleşmesi yaptım..Herhangi bir aksilik çıkmaz değilmi?Son sınıfta olanlara biraz zorluk çıkartabilirler diye duymuştum da?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Canned sanada başarılar dilerim. Yanlız sakın ebnim gibi stres ve panik yapma. Rahat ol, rahat cevaplar ver. Buna çok ama çok dikkat et. İnşallah alırsın. Hayırlı haberlerini bekliyorum.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı n.erdogan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    march_march bende önümüzdeki hafta içi gidicem büyük ihtimalle..dökümanları toparlıyorum..dün senin vize gününle ilgili yazını okudum..sanırım çok fazla stres yaptım..bu arada ben son sınıfım mezun olucam inş..döndüğümde burada çalışacağıma dair bir firmadan iş sözleşmesi yaptım..Herhangi bir aksilik çıkmaz değilmi?Son sınıfta olanlara biraz zorluk çıkartabilirler diye duymuştum da?
    Erdoğan bende son sınıfım ama ben mezun olamıyordum ve olamadığıma dair bi yazı aldım öğrenci belgesinin altına.
    "The student, F.... S...., will not graduate this academic year but ıt's possibility to graduate next academiz year(2008-2009)." diye ve vize memuruda buraya baktı ve işaretledi. Sanaşunu söyleyeyim fazla stres yapa.Benim geçen sene 3-4 arkadaşım gitti son sınıf olarak hatta mezun olarak katıldılar. Fazla sorun çıkarmıyorlar. Heleki sen iş sözleşmeside yapmışsınki rahat ol. Sana tavsiyem benim gibi panik yapmaman..

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı march_march Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Erdoğan bende son sınıfım ama ben mezun olamıyordum ve olamadığıma dair bi yazı aldım öğrenci belgesinin altına.
    "The student, F.... S...., will not graduate this academic year but ıt's possibility to graduate next academiz year(2008-2009)." diye ve vize memuruda buraya baktı ve işaretledi. Sanaşunu söyleyeyim fazla stres yapa.Benim geçen sene 3-4 arkadaşım gitti son sınıf olarak hatta mezun olarak katıldılar. Fazla sorun çıkarmıyorlar. Heleki sen iş sözleşmeside yapmışsınki rahat ol. Sana tavsiyem benim gibi panik yapmaman..
    Anladım..Umarım sorunsuz bir şekilde sonuçlanır..
    bu arada vize görüşmesine gittiğim zaman nerde, ne iş yapacağımın kesin belli mi olması gerekıyor?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yeşil kağıtın, vize aldığı anlamına gelmediğini geçen seneki örneklerde gördük .

Evet oradaki görevliler Türkçe biliyor
    Yeşil kağıt kesin verdik anlamına gelmiyor, zaten vize memuruda bana dedi, "sen gönderdikten sonra karar verecez", inşallah kararları olumlu yönde olur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)