1- Bir vize memuru vize verip vermeyeceğine nasıl karar verir?
Amerikan Göçmen ve Vatandaşlığa Kabul Kanunu'ndaki ilgili maddeye göre:

'Her yabancı, konsolosluktan kalma izni alıncaya ve "göçmen değildir" statüsünü kazanıncaya dek göçmen kabul edilecektir.'

Ziyaretçi ya da öğrenci vizesi alabilmek için başvuru sahibi, Amerikan Göçmen Kanunu'nun gereklerini yerine getirmek zorundadır. Eğer bu konuda başarısızlığa uğrarsa sonuç, ilgili madde gereğince vize talebinin reddedilmesi olacaktır.

Vize başvurularının reddedilme sebeplerinin başında, söz konusu ziyaretçi ya da öğrencinin 'yurtdışına yerleşme ve Amerika'yı bir daha terk etmeme' niyetinde olması gelmektedir. Bu sebeple başvuru sahiplerinin, belirli bir süre sonunda kendilerini Amerika'yı terk etmeye zorunlu kılan, ülkelerine ilişkin birtakım bağların ve ikamet durumunun varlığını kanıtlamaları gerekmektedir. Bu kanun, her başvuru sahibi için bu tür bir kanıtlamayı zorunlu kılmaktadır.

Konsolosluk görevlilerinin işleri oldukça zor ve streslidir. Çünkü, çok kısa bir süre içinde kimin geçici bir vize alıp almayacağına karar vermek zorundadır. Çoğu durumda, çok kısa bir mülakatın ve başvuru sahibinin sunduğu bağlantıların ve bunlara ilişkin kanıtların gözden geçirilmesinin ardından karar alınmaktadır.

2- Bu güçlü bağlar nelerdir?
Bu güçlü bağlar ülkeden ülkeye, şehirden şehre ve bireyden bireye değişir. Bağlar; sizi ülkenize ya da yaşadığınız yere bağlayan, ayrılmanızı imkansız kılan faktörler ve ilişkilerdir. Örneğin; malvarlığınız, işiniz, sosyal ve ailevi ilişkileriniz bunlardan sadece bazılarıdır. Ayrıca, geliriniz, eviniz, arabanız, banka hesaplarınız, arkadaşlarınız vs. de bu kategoriye dahil edilebilir. Konsolosluk görevlileri her başvuruya tek tek bakmak ve mesleki, sosyal, kültürel ve diğer tüm faktörleri gözden geçirmek için eğitilmişlerdir. Daha genç yaştaki başvuru sahipleri çok fazla bağ gösterme imkanına sahip olamayabilirler ve bu durumda görevliler bu kişilerin belirli niyetlerine, aile durumlarına ve uzun vadedeki planlarına ve kendi ikamet ettikleri yerle ilgili gözlemlerine bakarlar. Her durum tek tek incelenir ve kanun gereğince her önemli husus dikkate alınarak değerlendirilir.

3- Neden Amerika böylesine katı vize kanunlarına sahiptir?
Amerika açık bir toplumdur. Engelsizce ve herhangi bir sorumluluk gerektirmeden Amerika'da seyahat etme ayrıcalığının tadını çıkarmak için yabancılar, ziyaretçi veya öğrenci vizesi verilmeden önce geri döneceklerini kanıtlamakla yükümlüdürler. Göçmen kanunları, görevlilerin her vize başvuru sahibine potansiyel bir göçmen gözüyle bakmasını gerekli kılıyor, ta ki başvuru sahibi aksini kanıtlayıncaya dek.

4- Bir kere reddedilince yeniden vize başvurusunda bulunamaz mıyım?
Tabi ki bulunabilirsiniz. Eğer ilk başvuru esnasında mülakat yapan görevliye sunmadığınız bir bilgiye sahipseniz ya da son başvurunuzdan beri sizinle ilgili durumlarda önemli bir değişiklik meydana geldiyse, ülkenizle ve özel yaşamınızla ilgili daha inandırıcı bağlar kurabildiyseniz yeniden başvurabilirsiniz.

5- Reddedilen başvuru sahipleri yeniden başvuruda bulunmadan önce üç aydan altı aya kadar beklemek zorundalar mı?
Reddedilmenin ardından yeniden bir başvuru yapmak için herhangi bir zaman sınırlaması yoktur. Eğer fazladan bilginiz ya da önceki başvurunuzdan önemli ölçüde farklı bir pozisyonda olduğunuzu destekleyen bir belgeniz varsa bunu sunmak için yeniden başvuruda bulunmak isteyebilirsiniz. Eğer durumda herhangi bir değişiklik olmadıysa ve sadece önceden görevliler tarafından değerlendirilmiş bir kanıtı sunacaksanız, ikinci ya da üçüncü başvurunun onay kazanma ihtimali çok daha düşüktür. Bu tür durumlarda, yeniden başvurmadan önce kişisel durumunuzda önemli değişiklikler meydana gelinceye dek beklemeniz daha iyi olabilir.

6- Bana söylenilen tüm belgeleri getirdim fakat başvurum reddedildi. Ne yapmalıyım?
Problem belgelerde değil, belgelerde sunduğunuz şu anki durumunuzla ilgilidir. Çünkü tüm bunlar, göçmen olarak gitme niyetinde olmadığınızı kanıtlamaya yetmemiştir. Buna göre, şartlarınızın Amerika'yı ziyaretinizden sonra sizi Türkiye'ye dönmeye zorladığına dair görevlileri ikan eden kadar 'göçmen olarak gitme niyetinde olan bir başvuru sahibi' addedileceksiniz.

7- Neden vize mülakatları bu kadar kısa sürüyor? Sadece birkaç soru sorulduktan sonra reddedildim ve mülakat görevlisi belgelerime hemen hemen hiç bakmadı.
Vize görevlileri her yıl binlerce başvuruyu değerlendirmek zorundadırlar. Bu yüzden, sorulması gereken soruları en aza indirebilmek için başvuru formunu ve destekleyici belgeleri çabucak gözden geçirebilme yeteneğine ve bilgisine sahiptirler. Şunu unutmayın ki, ihtiyaç duydukları çoğu bilgi zaten başvuru formunda sağlanmıştır, bu sebeple genellikle görevlinin fazladan birkaç soru sormasına gerek yoktur. Kimliğinizi doğrulamak ya da birkaç önemli noktayı açıklığa kavuşturmak için belgelerinize ihtiyaç duyabilirler. Üstelik eğer mülakat daha uzun olsaydı, sırada uzun bir süre beklemek zorunda kalabilirdiniz. Bütün başvuru sahiplerine karşı adil olmak ve herkese eşit imkanlar sunmak için vize görevlileri çok hızlı ve verimli bir şekilde çalışmak zorundadırlar.

8- Duydum ki turizm amaçlı ya da akraba ziyareti için gidiyorum demektense iş için gidiyorum demek daha iyiymiş. Bu doğru mu?
Hayır. Doğruyu söylemelisiniz. Türkiye ile olan bağlarınız, göçmen olarak gitme niyetinde olduğunuz kanısını çürütmeye yetecektir. Problem belki de, mülakat yapan görevliyi Amerika'yı ziyaret amacınız konusunda yanlış bilgilendirmenizden kaynaklanıyor. Yanlış bir yorum yapıldığında, sunduğunuz diğer bilgiye inanmaları bir hayli zor olacaktır.

9- Vize için başvurduğumda görevliye Amerika'da çok kısa bir süre için kaldıktan sonra geri döneceğimi söyledim. Neden görevli bana inanmadı?
Bir karara varmadan önce görevlilerin sizinle ilgili tüm durumları gözden geçirmesi gerekir. Türkiye'ye dönme niyetinde olduğunuz şeklinde yazdığınız ifade yararlıdır, fakat Amerikan kanunu gereğince bu ifade sizi Türkiye'ye dönmeye zorlayacak güçlü bağların olduğu konusunda tek başına yeterli değildir. Bu görevlinin size inanmadığı anlamına gelmez. Mülakat esnasındaki ifadeniz kanıt olarak getirdiğiniz diğer belgelerle birlikte dikkate alındığında genel olarak zorlayıcı bir sebep olarak görülmez.

10- Bana I-20 formu veren bir Amerikan okulu tarafından kabul edildim. Neden bu belge öğrenci vizesi için yeterli olmadı?
Onaylanmış I-20 formu, mülakat görevlisinin vize verilip verilmemesi konusunda dikkate alması gereken faktörlerden sadece biridir. Amerikan Göçmen ve Vatandaşlığa Kabul Kanunu'nun ilgili maddesine göre, Amerika'ya geliş amacınız sona erince Amerika'dan ayrılacağınızı kanıtlamak zorundasınız.

Öğrenci vizesi için başvuru yaptığınızda aylarca hatta yıllarca Amerika'da kalacaksınız demektir. Dolayısıyla, vize görevlileri vizenizi onaylayıp onaylamama konusunda tüm durumunuzu gözden geçirmelildir.

Bir okula eğitim için başvuruda bulunan kişinin gerçek amacı eğitim amaçlı bir seyahat değil de Amerika'da kalmayı kolaylaştırmak olabilir. Dolayısıyla, bir okulun öğrenciyi öğretim programına kabul etmesi ve öğrenciye I-20 formu sağlaması öğrenci vizesi alabilmek için yeterli değildir.

11- Ailemin tek çocuğuyum. Anne-babama bakmak için kesinlikle geri dönmem gerekir. Neden görevli beni dönmeye zorlayacak yetersiz bağlarımın olduğunu söyledi?
Ailenin tek çocuğu olmanın, Amerika'ya tamamen yerleşmeye bir engel teşkil etmediği bugüne kadar yaşanan olaylarla kanıtlanmıştır. Bu faktör, kişinin diğer şahsi durumlarıyla ilgili hususlardan biri olabilir fakat genellikle tek başına izin verilmesine imkan tanıyan bir etken değildir.

12- Hem şirketim hem de Amerikan vatandaşı olan bir arkadaşım ülkeme geri döneceğimi temin eden bir mektup yazdı. Bunlar, neden geri döneceğime dair yeterli bir kanıt olarak göz önünde tutulmadı?
Diğer tüm yazılı belge biçimleri gibi garanti mektubu da mülakat görevlisi tarafından dikkate alınacaktır. Fakat bir mektup tek başına yeterli değildir. Benzer şekilde, oldukça yüksek mevkideki insanlar tarafından ülkenize döneceğinize ilişkin vaatler de doğrudan bu sorunu ortadan kaldıracak bir faktör değildir. Çünkü Amerikan kanunları, vize görevlilerine başvuran kişinin durumlarını tüm yönleriyle değerlendirmede başkalarını yetkili kılmasına izin vermez.

13- Onların benim durumumu ve ülkemle olan güçlü bağlarımı anlamalarına yardımcı olacak bir mektubum var. Onu mülakattan önce okumaları için gönderebilir miyim?
Mülakata, her türlü bilgiyi getirebilirsiniz fakat onlara önceden bunu yollamak pek yararlı olmayacaktır. Vize mülakatı, mektubunuzdaki bilgiyi dikkatle incelemek için en uygun ortamdır.

14- Amerika'da yakın akrabalarımın yaşadığı, yerleşme niyetinde olduğum ve daha önce vize talebimin reddedildiği gerçeğini gizlemeli miyim? Başvuru sahibinin herhangi bir bilgiyi gizlemesi ya da yanlış/sahte dosyaları Büyükelçiliğe sunması ne gibi sonuçlar doğurur?
Hilekarlık çok ciddi sonuçlar doğurabilecek büyük bir suçtur. Yanlış bilgi sunan, gerçekleri gizleyen ya da durumlarını yanlış şekilde dile getiren başvuru sahiplerinin Amerika'ya giriş hakları daimi olarak ellerinden alınır. Tüm onaylanmış başvuru bilgileri, doğru şekilde sunulup sunulmadığını tespit temek için bilgisayar kayıtlarından yeniden incelenir. Ayrıca, Amerika'da yaşayan bir akrabanızın olması ya da resmen Amerika'ya yerleşme talebinde bulunmanız oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu etkenler, başvurunuzun kabulünü engelleyen durumlar değildir. Fakat bu gerçeklerin gizlenmesi ve yanlış yorumlanması reddedilme riskini artırır.