Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bilet Alırken Garanti Bankasının Attığı Kazık

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Angry Bilet Alırken Garanti Bankasının Attığı Kazık

Bu salı günü Delta Havayollarından İSTANBUL-JFK-ORF(NORFOLK) uçak biletini 1409 ytl'ye aldım. İşlemi yaptığım an Garanti Bankası'ndan cep telefonuma gelen bilgilendirme kısa mesajında, kredi kartımdan 1445 ytl'nin çekildiğini söylüyordu. Ama Delta'nın websitesinde ve Delta'dan bana gelen emailde tutarın 1409 ytl olduğu yazıyordu.

Aslında aradaki fark çok önemli değil ama sonuçta para kolay kazanılmıyor. Duyarlı birisi olarak hemen Delta'ya şu emaili attım.

Dear Sir/Madam

I have just bought a return ticket from your website, which
    is from IST to ORF. However, before and after I have made
    the purchase it says on your website that the total amount
    of ticket price is 1409.70 TRY (Including fares and taxes)
    but when I have checked with my credit card, to my great
    surprise, I have seen that you have charged me 1445.01 TRY.
    Where is this difference coming from? I have just received
    the email sent from your website, it also says that you have
    charged me 1409.70 TRY (including fares and taxes) But in
    fact, the actual charge is 1445.01 TRY.

Delta'dan 2 gün sonra gelen (yani bugün) cevap şu şekilde:

Dear Mr.

Thank you for contacting Delta Air Lines.

Our records indicate the total charge Delta collected was 1409.70 TRY.
    Please speak with your credit card company regarding the price
    difference charged to your credit card.

Again, thank you for writing. We appreciate your selection of Delta and
    will always welcome the opportunity to be of service.

Sincerely,

Khloe Johnson
    Online Customer Support Desk
    http://www.delta.com

İşin daha da ilginç yanı az önce kredi kartımdan yapılan güncel işlemlere baktığım zaman, kartımdan çekilen tutarın 1466 ytl olduğunu gördüm. Yani, Delta'ya attığım emailde şikayet ettiğim tutarın da üzerine çıkmış olduğunu gördüm.

Kredi kartını çok kullanan ve yurtdışında çok alışveriş yapmış birisi olarak, Garanti Bankası'nın bu konuda sabıkalı olduğunu biliyordum. Şöyleki, şimdi siz Amerika'dan diyelim 10$'a bir kitap aldınız ve o anki kura göre diyelim ki, hesabınıza 15 ytl yansıdı. Ama Garanti Bankası şöyle yapıyor, hesap kesim tarihindeki kura bakıp, tutarı yeniden ayarlıyor. Dolayısıyla, 15 ytl, 16-17 ytl olabilir. Diyebilirsiniz ki, hesap kesim tarihinde kur düşebilir, o zaman da menfaatinize olacaktır. Doğru, ama ben şimdiye kadar daha az yansıdığını hiç görmedim. Tahminim odur ki, Garanti Bankası tutturabildiği kadar yüksekten ayarlıyor kuru.

Son olarak şunu da ilave etmek istiyorum ki, ben Delta Havayollarının web sitesinden alışveriş yaptığımda, orada tutar dolar olarak değil YTL olarak görünüyordu. Yani dolar üzerinden işlem yapmadım.

Az önce Garanti Bankası'nın müşteri hizmetlerini aradım, durumu anlattım. Benim de daha önceden söyleyeceklerini tahmin ettiğim gibi, dolar üzerinden işlem yapıp yapmadığımı sordu. Kur farkından bahsedecekti. Hayır diye cevap verip durumu izah ettim. Nazlı hanım adındaki müşteri hizmetleri yetkilisi ilgileneceklerini söyledi. Bana nasıl geribildirim yapacaklarını sordum. Bize bir iki gün sonra arayın dedi. Burası da ilginç, aslında kendilerinin araması lazım. Karşıma bu sefer başka bir müşteri hizmetleri yetkilisi çıkacak, bu sefer aynı durumu ona anlatmak zorunda kalacağım.

Paylaşmak istedim. Sevgiler.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

garanti bankasi kesinlikle tum bankacilik islemlerinde sabikalidir,milyon dolarlik hesabi olan is adamiyla ogrenciyi ayni kefeye koymak,ikisinden de ayni yillik islem ucreti almak gibi,bana kalirsa mail Deltaya degilde garanti bankasina gitmeli ve sikayetini dile getirmelisin,sonucta 10 TL de olsa neden banka haksiz kazanc saglasin.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

kardeşim bence büyük bir maduriyettesin vve burada meblanın az yada çok olması önemli değil senin gibi kaç kişi bilet alıyo veya alışveriş yapıyor internet aracılığıyla. Ve bunların kazandığı parayı düşünücek olursak haksız kazançtan başka birşey değil bence bir mailde garantiye at olmadı genel şubeye git şikayette bulun.
    Don't Give up

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Peşlerini bırakmayacağım, emin olabilirsiniz

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Arkadaşım iyiki bu konuyu açmışsın, benimde yarama tuz bastın ! Bende bugun farkettim ki iş bankası maximum kartım var ve bende deltadan bilet almıştım iç hatlar için amerikada , mailime gelen bilette 735 ytl çekildigini söylüyor ama işbankasının interaktif bankacılıktan dönem içi hareketlerime baktıgımda ise o tutarın 767 ytl oldugunu görüyorum !! Ayriyetten aynı durum british airwaysten aldıgım bilet içinde geçerli yine 50 milyon fark var olacak iş değil !!! Şuan kendimi zor tutuyorum küfretmemek için derhal bende arıyacagım nedir ne degildir ögrenecegim !...

Alıntı ThePoorWanderer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peşlerini bırakmayacağım, emin olabilirsiniz
    Konu fbsertac tarafından (06-06-2009 Saat 03:45 AM ) değiştirilmiştir.
    "sabah 09.00, akşam 18.00. sonra başka mecburiyetler. sıkışıp kaldık. sırf yeme, içme, barınmanın bedeli bu kadar agır olmamalı. hayatta kalabilmek için bir ömür veriyoruz. bir ömür karşılığı bir ömür yani. ne saçma."

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Ben de hemen benim mağduriyetimi yazayım. Ben kendime ve arkadaşıma british airwaysten bilet aldım. Limit olayı yüzünden birini İşbankası maksimum card ile ötekisini ise HSBC advantege card ile aldık. Herneyse sıra geldi ekstreyi ödemeye. Ozamanın kuru üzerinden bizim hesaplamamızla 440 euro 935 lira ediyordu. Hsbcye gittim ekstreyi ödemeye 936 lira ödedim çıktım. Yani tam kur üzerinden çevirmişlerdi ve ekstreye yansıtmışlardı. İşbankasında gittiğimde şok oldum bana 1.003 lira olduğunu söylediler hatalarının olduğunu söyledim. Çünkü arada çok fark vardı. Açıklamalarıda şuydu; Biz euro üzerinden kura çevirmiyoruz sadece dolar üzerinden TL parasına çevirioruz. Yani benim 440 euroyu önce dolara sonra türk lirasına çevirmişler. Tabi haliyle her çevirmede bana accık daha, accık daha geçirmişler helal olsun en sonunda 70 liralık bi fark oluşturabilmişler. Burdan iş bankasını kınıyorum. İtiraz etmeme rağmen yapabilecekleri birşey olmadığını söyleyip beni paşa paşa bu parayı ödemek zorunda bıraktılar. Bende eli mahkum parayı ödedim. Bu yüzden bende amerikaya giderken yanımda Advantage kredi kartımı götürüp maximum kartımı evde bırakıcam. Bide türkiyenin en büyük bankası olucak. Yaptığı işe bak.

forever HSBC!!!
    I'll be there and then one day I'm gonna say "I was there too".

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı fubar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de hemen benim mağduriyetimi yazayım. Ben kendime ve arkadaşıma british airwaysten bilet aldım. Limit olayı yüzünden birini İşbankası maksimum card ile ötekisini ise HSBC advantege card ile aldık. Herneyse sıra geldi ekstreyi ödemeye. Ozamanın kuru üzerinden bizim hesaplamamızla 440 euro 935 lira ediyordu. Hsbcye gittim ekstreyi ödemeye 936 lira ödedim çıktım. Yani tam kur üzerinden çevirmişlerdi ve ekstreye yansıtmışlardı. İşbankasında gittiğimde şok oldum bana 1.003 lira olduğunu söylediler hatalarının olduğunu söyledim. Çünkü arada çok fark vardı. Açıklamalarıda şuydu; Biz euro üzerinden kura çevirmiyoruz sadece dolar üzerinden TL parasına çevirioruz. Yani benim 440 euroyu önce dolara sonra türk lirasına çevirmişler. Tabi haliyle her çevirmede bana accık daha, accık daha geçirmişler helal olsun en sonunda 70 liralık bi fark oluşturabilmişler. Burdan iş bankasını kınıyorum. İtiraz etmeme rağmen yapabilecekleri birşey olmadığını söyleyip beni paşa paşa bu parayı ödemek zorunda bıraktılar. Bende eli mahkum parayı ödedim. Bu yüzden bende amerikaya giderken yanımda Advantage kredi kartımı götürüp maximum kartımı evde bırakıcam. Bide türkiyenin en büyük bankası olucak. Yaptığı işe bak.

forever HSBC!!!

küstünmü fubar onlara, döverim ben onları arkadaşım , sen üzülme
    and i wonder, if you ever wondered the same. and i still wonder..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı fubar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

forever HSBC!!!

arkadaşlar HSBC,FORTİS,İNG BANK... vs. bu bankalar ulusalararası yaptığınız harcamaları o günün kuruna göre hesap özetinize yansıtır ve siz 3 ay sonra da ödeseniz borcunuz yine aynıdır...ama Garanti,İşbank,,akbank,... vs bankalar ise henüz o seviyeye gelebilecek kadar büyüyüp gelişmedi...bugün dünyanın en büyük bankası tartışmasız HSCB...şube sayısı,personel sayısı...vs olarak onlarla kimse yarışamaz...keza Fortis,ing,... bankalar da uluslararası alanda çok fazla işlemin yapıldığı nakit trafiği yoğun olan bankalar...Bu bankalar garanti yada iş bankasının uyguladığı politikayı uygulasalar emin olun bukadar büyümezlerdi...
    UMUDU OLMAYAN ARKADAŞLARA...
    "Terk edenler asla kazanamaz...Kazanan asla terk etmez.Bazı insanlar çalışırken keyifle ıslık çalar.Hayatları muhteşemdir...Bazıları durmadan ağlar inler.Ben çocuklara hep aynı şeyi söylerim:'Şikayet etmeyin,itham etmeyin,bahane bulmayın...Hayatın sloganı ASLA BIRAKMAYACAKSIN'dır.Çoğu terk edişimizde,zafere birkaç adım kaldığının farkında bile olmayız.Başarı yarışmanın kendisinden birkaç saniye daha dayanabilirsek,bizimdir...
    Yarvay McDonald Valentine

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

bizim ulkede herseyın bir kılıfı var zaten fubarın ornegınde oldugu gıbı sacma nedenler surulerek yapılan hata bırde savunuluyor o nedenle buyuyor ve dunya bankaları cıkarıyoruz...
    Better late than never

ŞİRKET SEÇİM YÖNERGESİ (ORTAK BİLDİRİ) Mağdur olmamak için okuyunuz...

http://www.turkishwat.net/work-trave...k-bildiri.html

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ben de garantiyle aldım
    o anki kuru hesapladım 5lira oynamıştı sadece
    faturaya yansıyanlar arasında

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Ama işin ilginç yanı şu ben Delta'dan bilet aldığım zaman internette 1409 ytl yazıyordu. Delta'dan bana gelen emailde de 1409 yazıyordu ama bu tutar aynı gün Garanti'de bir baktım 1445 olmuş, aradan 3 gün geçmiş 1466 olmuş. Hesap kesim tarihime 4 gün var. Böyle giderse, hesap kesilmeden 1500 ytl yi geçecek

Sözün özü: şerefsiz bunlar

Gerçi 2 ytl bonus lütfetmişler ama

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Ama işin ilginç yanı şu ben Delta'dan bilet aldığım zaman internette 1409 ytl yazıyordu. Delta'dan bana gelen emailde de 1409 yazıyordu ama bu tutar aynı gün Garanti'de bir baktım 1445 olmuş, aradan 3 gün geçmiş 1466 olmuş. Hesap kesim tarihime 4 gün var. Böyle giderse, hesap kesilmeden 1500 ytl yi geçecek

Sözün özü: şerefsiz bunlar

Gerçi 2 ytl bonus lütfetmişler ama

ooouuuwwww... ne yapcaksın okadar bonusu yawww...harca harca bitmez onlar şimdi...
    UMUDU OLMAYAN ARKADAŞLARA...
    "Terk edenler asla kazanamaz...Kazanan asla terk etmez.Bazı insanlar çalışırken keyifle ıslık çalar.Hayatları muhteşemdir...Bazıları durmadan ağlar inler.Ben çocuklara hep aynı şeyi söylerim:'Şikayet etmeyin,itham etmeyin,bahane bulmayın...Hayatın sloganı ASLA BIRAKMAYACAKSIN'dır.Çoğu terk edişimizde,zafere birkaç adım kaldığının farkında bile olmayız.Başarı yarışmanın kendisinden birkaç saniye daha dayanabilirsek,bizimdir...
    Yarvay McDonald Valentine

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Hmm dünde ben aldım Maximum'la toplamda 260 dolarlık işlem yaptım. Bakalım ne kadar yansıtacaklar merak ediyorum.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Şikayetime Garanti Bankası'ndan gelen yazılı cevap:

5406 xxxx xxxx 1014 nolu kredi kartinizin bir sonraki donem kesilecek olan ekstresinde yer alan yabanci para cinsinden yapilan harcamalarin TL’ye donusturulmesi ile ilgili 10463403 numarali mesajiniz degerlendirmeye alinmistir.

Kredi kartinizin odeme tipi TL olarak secilmistir.

Yurtdisinda yapilan harcamalar, Kartli Sistem Kuruluslarinin uyguladigi donusum kurlari esas alinarak takas para birimine (USD) cevrilir. Bu bedel hesap kesim tarihindeki Garanti Bankasi Gise Doviz satis kurundan TL'ye cevrilir ve %2’ye varan oranda komisyon eklenerek hesap ozetinize yansitilir.

Ancak kredi kartinizin odeme tipini USD yada EUR olarak secmeniz halinde, orijinal harcama tutari USD veya EUR yapilirsa yukarida belirttigimiz uygulama kapsamina girmeyecektir. Diger yabanci para cinsinden yapilan harcamalar ise Kredi Karti Sistem Kuruluslarinin uyguladiklari parite dikkate alinarak USD veya EUR’a cevrilerek Bankamiza yansitilacak ve tarafimizdan da kredi kartina borc kaydedilecektir.

Kredi kartinizin odeme tipini 4440333 numarali Alo Garanti hattimizdan, internet subemizden yada subelerimizden degistirebilirsiniz. Odeme tipi degisikligi yapildiktan sonraki harcamalar talebinize gore ekstrelenecektir.

5406 xxxx xxxx 1014 kredi kartimizi kullandiginiz ve Garanti Bankasi’ni tercih ettiginiz icin tesekkur ederiz.

Sözün özü Garanti Bankası yurtdışı harcamalarından %2 ye kadar komisyon alıyormuş. Bilgilerinize.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bundan 6 ay önce benimde başıma böyle bir sorun geldi ben de uçak bileti değil ama amerikadan bişeyler getirttim 500 $ ve akbank mastercard ile ödemiştim garantiden gelen mailde olduğu gibi ödemeyi rapidshare üzerinden TRY cinsinden yapmıştım ve beklediğimden 60 tl fazla gözüküyordu tabi senin bankan açıklayabilmiş bunu akbank açıklayamamıştı bende siparişi iptal ettim ve usd olarak yaptım alışverişimi ve o zaman o günkü karşılığı neyse ona çevirdiler

işin özü kısacası alışverinizi kesinlikle TRY cinsinden yapmayın her zaman USD olarak yapın...

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Çok ilginç bir durum da maximum kartta yaşadım. Normal şartlarda 403 lira kesilmesi gerekirken 376 lira kesildi hesabımdan. Umarım sonradan hesaba yansıyan extra bir miktar olmaz.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Şikayetime Garanti Bankası'ndan gelen yazılı cevap:

5406 xxxx xxxx 1014 nolu kredi kartinizin bir sonraki donem kesilecek olan ekstresinde yer alan yabanci para cinsinden yapilan harcamalarin TL’ye donusturulmesi ile ilgili 10463403 numarali mesajiniz degerlendirmeye alinmistir.

Kredi kartinizin odeme tipi TL olarak secilmistir.

Yurtdisinda yapilan harcamalar, Kartli Sistem Kuruluslarinin uyguladigi donusum kurlari esas alinarak takas para birimine (USD) cevrilir. Bu bedel hesap kesim tarihindeki Garanti Bankasi Gise Doviz satis kurundan TL'ye cevrilir ve %2’ye varan oranda komisyon eklenerek hesap ozetinize yansitilir.

Ancak kredi kartinizin odeme tipini USD yada EUR olarak secmeniz halinde, orijinal harcama tutari USD veya EUR yapilirsa yukarida belirttigimiz uygulama kapsamina girmeyecektir. Diger yabanci para cinsinden yapilan harcamalar ise Kredi Karti Sistem Kuruluslarinin uyguladiklari parite dikkate alinarak USD veya EUR’a cevrilerek Bankamiza yansitilacak ve tarafimizdan da kredi kartina borc kaydedilecektir.

Kredi kartinizin odeme tipini 4440333 numarali Alo Garanti hattimizdan, internet subemizden yada subelerimizden degistirebilirsiniz. Odeme tipi degisikligi yapildiktan sonraki harcamalar talebinize gore ekstrelenecektir.

5406 xxxx xxxx 1014 kredi kartimizi kullandiginiz ve Garanti Bankasi’ni tercih ettiginiz icin tesekkur ederiz.

Sözün özü Garanti Bankası yurtdışı harcamalarından %2 ye kadar komisyon alıyormuş. Bilgilerinize.
    kredi kartımızın ödeme tipini belirleyebiliyoruz..
    on gün kadar önce hsbc kredi kartımı çıkarırken yurtdışı ödemelirimi TL mi yoksa Dolar cinsinden yapmak istediğimi sordular, bende dolar tercih ettim yani ekstreme dolar olarak yansıyacak..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)