Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SSN Başvuru Zamanı ???

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Question SSN Başvuru Zamanı ???

Merhaba arkadaşlar sitede pek yazmasamda ben de bir Wat katılımcısıyım.

Türkiye'de iken ne şirketten ne de başkasından Amerikaya varınca SSN başvurmak için 10 gün bekleme süresi var Amerikaya gidince diye bir laf duymadım ama burada ki Wat'çılar öyle dediler bende bekliyorum. Sorularım şunlar;

1- Social Sevurity numarasına başvurmak için 10 beklemek gerekli mi?Bu süre Amerikaya varma tarihinden mi başlar yoksa SEVIS kayıt tarihinden mi?

2- SSN' nı başvurduğumuz anda bize veriyorlar mı? Ya da SSC'ın gelmesini beklerken 2 hafta sonra falan biz arayıp sadece numarayı mı öğreneceğiz?

3- 2. İş'te SSC mı yoksa SSN mı istiyorlar? Ayrıca benim öğrendiğim kadarıyla bir arkadaş SSN sorulmadan 2. iş bulmuş.
    Bu SSN olmadan İş'e girmek işverene mi zararlı olur yoksa sakıncası biz işalana mı olur?

şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Sırayla cevaplarsanız çok memnun olurum.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaşlar vereceğiniz cevaba göre SSN almaya gideceğiz sizden haber bekliyoruz... Acele tarafından cevap beklemekteyim

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

sevis kaydı yapıldıktan sonra ssn basvurusu yaparsın. ayrıca ssn siz işe başladıysa arkadaın kaçak çalışıyor demektir. işe başlamak için ssn yeterlidir..

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

10 beklemek gerekmiyor yani??

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

benim amerikada beşinci günüm oldu. yarın ssn almaya gitcem verirler değilmi?

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaşlar merhaba. amerıcaya ındım isyerıme gtım ve elemana ihtiyacımız yok dediler. bende sevis kaydını yaptıktan sonra. başka eyalete gitme kararı aldım. peki başka eyalette çalısmak için yanı ssn kartına başvursam sorun yaşarmıyım. örneğin florida işi vardı. ben new yorka gittim iş buldum başladım ama ssn kartım yokken. bir yardım edersenız sevınırım
    yani new york ssn merkezıne gıtıp yapsam işlemlerimi sorun yaşamıyım. adamlar senin iş yerin başka yerde neden burda yapıosun derler mi?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Ne cesaret varmis sende,eyalet degistiriyorsun is bulamadigindan dolayi.
    Peki.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sevis kaydı yapıldıktan sonra ssn basvurusu yaparsın. Ayrıca ssn siz işe başladıysa arkadaın kaçak çalışıyor demektir. Işe başlamak için ssn yeterlidir..
    sanmıyorum cunku ben once oryantasyonda ssn ye basvurdum sonra 1 gun sonra ıs yerıne geldıkten sonra sevıs ı halettım nette
    "20 years from now, you will be more disappointed, by the things you didnt do, than by the ones you did. so explore, dream, discover...'' Mark Twain

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı azuhazu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne cesaret varmis sende,eyalet degistiriyorsun is bulamadigindan dolayi.
    şimdi söyle bir durum var orda bir arkadaşı buldum ondan geçicem. sadece sorun olur mu o şekılde yapsam işlemleri. yardımcı olursan veya böyle bir tecrübe yaşayan biri yazarsa sevınırım

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

1- Social Sevurity numarasına başvurmak için 10 beklemek gerekli mi?Bu süre Amerikaya varma tarihinden mi başlar yoksa SEVIS kayıt tarihinden mi?

evet 10 gün beklemen gerekiyor...geçtiğimiz yıl aynı sorunu bende yaşadım..bu durum sponsorla ilgili belkide biraz, benim sponsorum AAG di.
    bu süre senin sponsora bildirdiğin amerikaya varış tarihinden sonra baslar..eğer bu süre öncesnde gidersen ssn ofisinden sana bir uyarı yazısı vereceklerdir, bu yazının kaynağıda senin sponsor şirketinin ssn ofisine kayıtlarının düşmediğini bildirmeleri sonucu olusturulur...
    bunun sebebide ilk önce sevis kaydını yaparsın, amerikaya giriş tarihin netleşir, sponsorun bunu ilgili yerlere iletir ve sonrasında ssn ofisine gidersin...kaydın oluşmussa basvurunu kabul ederler.

2- SSN' nı başvurduğumuz anda bize veriyorlar mı? Ya da SSC'ın gelmesini beklerken 2 hafta sonra falan biz arayıp sadece numarayı mı öğreneceğiz?
    SSn numaranı sana ilk basvurduğun anda verebilirler...ayrıca eger yeni bir işe daha basvuracaksan, ssn ofisinin sana verdiği belgeyi gostermende yeterlidir iş verenine..en azından basvurduğunun bir kanıtıdır...zaten basvurun sonrasında 2 hafta içinde ssn kartın adresine gelir..
    3- 2. İş'te SSC mı yoksa SSN mı istiyorlar? Ayrıca benim öğrendiğim kadarıyla bir arkadaş SSN sorulmadan 2. iş bulmuş.
    Bu SSN olmadan İş'e girmek işverene mi zararlı olur yoksa sakıncası biz işalana mı olur?

Bunun zararı işverenedir...sigortasız işçi çalıştırmak konusu yani....
    Konu aalpinistt tarafından (21-06-2010 Saat 09:49 AM ) değiştirilmiştir.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Merhaba Arkadaşlar
    SSN için başvuruda gerekli olan temel evraklar nelerdir? Bizi bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı aalpinistt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

evet 10 gün beklemen gerekiyor...geçtiğimiz yıl aynı sorunu bende yaşadım..bu durum sponsorla ilgili belkide biraz, benim sponsorum AAG di.
    bu süre senin sponsora bildirdiğin amerikaya varış tarihinden sonra baslar..eğer bu süre öncesnde gidersen ssn ofisinden sana bir uyarı yazısı vereceklerdir, bu yazının kaynağıda senin sponsor şirketinin ssn ofisine kayıtlarının düşmediğini bildirmeleri sonucu olusturulur...
    bunun sebebide ilk önce sevis kaydını yaparsın, amerikaya giriş tarihin netleşir, sponsorun bunu ilgili yerlere iletir ve sonrasında ssn ofisine gidersin...kaydın oluşmussa basvurunu kabul ederler.

SSn numaranı sana ilk basvurduğun anda verebilirler...ayrıca eger yeni bir işe daha basvuracaksan, ssn ofisinin sana verdiği belgeyi gostermende yeterlidir iş verenine..en azından basvurduğunun bir kanıtıdır...zaten basvurun sonrasında 2 hafta içinde ssn kartın adresine gelir..

Bunun zararı işverenedir...sigortasız işçi çalıştırmak konusu yani....

interxchange oryantasyonundan sonra gorevliler geldi aldi basvuruyu daha usa da ki 2. gunumdu oyle 10 gun de gecmedi. ertesi gun is yerine gidince sevisi de 3 dk da hallettim ..hepsi bu kadar
    Konu sucre tarafından (24-06-2010 Saat 08:04 PM ) değiştirilmiştir.
    "20 years from now, you will be more disappointed, by the things you didnt do, than by the ones you did. so explore, dream, discover...'' Mark Twain

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

ssn numaranı vermezler başvurduğun zaman... 1 - 3 hafta arasında kartın verdiğin adresine yollanır...telefonla numara söylenmez...

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı steve707 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar
    SSN için başvuruda gerekli olan temel evraklar nelerdir? Bizi bilgilendirirseniz çok sevinirim.
    ds 2019, pasaport, sevis belgesi

elinde olan hepsini götür sen...taş deiller sonuçta..

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı CaMuR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ds 2019, pasaport, sevis belgesi

elinde olan hepsini götür sen...taş deiller sonuçta..
    hayır sey ıcın sordum çalıstıgın yerden mektup gerekıyor mu? çunku ben ds de yazan yede calısmayacagım ıcın soruyorum

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

hayır herhangi bi mektup gerekmiyor..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı sucre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    interxchange oryantasyonundan sonra gorevliler geldi aldi basvuruyu daha usa da ki 2. gunumdu oyle 10 gun de gecmedi. ertesi gun is yerine gidince sevisi de 3 dk da hallettim ..hepsi bu kadar
    sen sadece formu doldurdun, adamlarin onu ss ofisine ne zaman verecekleri muaamma
    2009 Work and Travel (Virginia-North Carolina)
    2010 Work and Travel (Lake George, New York)
    2011 Internship (Germany)
    2012 Internship (???Bratislava)

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Hayır arkadaşım, Beklemen gerekmiyor. O bekleme süresi tamamen SEVİS'in yapılma süresiyle alakalı. Sevis yapıldıktan 2 saat sonra SSN için başvurabiliyorsunuz. Sevis 1-2 saat içerisinde sisteme aktarıyor sizi.

Ayrıca Amerika da SSN'siz çalışmak illegaldir. Ama işverenin sorunu bu sizin değil. Eğer ceza yerse işveren yer. Çalışan için bir sorun teşkil etmiyor.

Alıntı steve707 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayır sey ıcın sordum çalıstıgın yerden mektup gerekıyor mu? çunku ben ds de yazan yede calısmayacagım ıcın soruyorum

Arkadaşlar SSN başvurusu için PASAPORT + DS-2019 + Kalacağınız Yerin Adresi Yeterli. Başka bir belgeye gerek yok.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

10 gün falan bekleme olayı hikaye ben beklemeden gidip başvurdum..

Lazım olan evraklar ise sadece pasaport ve DSformu tabi kaldığın adres gerekli...

Ayrıca Bizim Türk şirketler Korkutuyorlar ya adamı 2-8 haftaya gelir. Valla benimki 8. gün gittim aldım Post Office'den. haberiniz ola.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bekleyen bekliyor arkadaşlar,, sponsora göre değişiyor bu olay, geçen sene AAG den 40 kişi 10 gün bekledik...Bu yılda benszer durumu yaşayanlar var..

Genelleme yapmak doğru değil, fakat eğer yapmak gerekiyorsa evet bu yıl demekki 10 beklemeyenler çoğunlukta diyelim.....Bu tamemen sponsor şirketin hızına bağlı...demekki bizimki tembelmiş...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)