Work and Travel 2025
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 12 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 3 Mart / Ankara

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart 3 Mart / Ankara

Merhaba;

Ben ve 3 arkadaşım 3 Martta Ankara'da vize görüşmesine gittik.Benim not ortalamam 2.1 civarı.İngilizcemde orta düzeyde.Beraber gittiğimiz arkadaşlarla hemen hemen aynı ortalama ve ingilizcemiz var.Vize görüşmesinin olacağı gün çok heyecan yaptım.Son saatler ingilizce çalışmalar falan.İçeri girince daha farklı bi ortamla karşılaşacağımı sanıyordum ama hiç beklediğim gibi çıkmadı.Sıram geldiğinde Japon Kadının yanına doğru gidip güleryüzle merhaba dedim o da aynı şekilde karşılık verdi.Okulumu,nerden geldiğimi,Bölümümü sordu.güzel bi şekilde cevapladım bunları.ondan sonra anne ve babamla ilgili sorular sordu.bunlara zor cevap verdim.bikaçtanesine hiç cevap veremedim.uzun suskunluklar sonucunda en son transkript imi açtı ve bişeler söyledi sonra ups le ilgili yapmam gerekenleri söyledi ve görüşme bitti.inanılmaz heyecanlıydım.aynı sınıfta olduğum arkadaş benden önce girdi ve berbat ingilizcesiyle yes/no gibi ünlemlerle görüşmeyi tamamladı arada farklı olarak ben heyecanlıyım dedi ingilizce Diğer arkadaşın ingilizcesi bizimkinden daha iyiydi ve iyi iş çıkardı.Japonla uzun bi sohbet etti.Ama Japon bu arkadaşla konuşurken baya derine indi.Arkadaşta iyi konuşunca,konuşmanın sonunda "Amerikada Başarılar" dedi.Ve onun görüşmeside böyle bitti.Konsolosluktan çıkınca,USA'e götürecek şirketimize gittik.elimizdeki kağıtları gösterince "tamam siz vizeyi almışsınız" dediler.biz uçak rezervasyonunu ayarlama işine başladık.bi yandan da konsolosluktan belgelerimizi bekliyoruz bu arada.Herşey tamam,uçak biletini de alırsak gidiyoruz derken bi haber geldi şirketten ve benim ve aynı sınıfta olduğum arkadaş vizeleri alamamışız.Diğer ingilizcesi sağlam olan arkadaşın pasaportuna vizesi basılmış halde geldi.Yıkıldık! Biz de kendimizi şartlandırmıştık artık.neyse ki çok geç değil.Şimdi tekrar vize randevusu almaya çalışıyorum.

Ama anlayamadığım bazı durumlar var.Mesela konsolosluktan bize verdikleri kağıtların hepsi aynıydı.Yani vize alan arkadaşa da aynı kağıttan verdiler.Vizeyi alıp almadığımız hemen orda belli olacak diye biliyordum ben.Hadi biz salağız anlayamadık,şirket nasıl böyle bi hataya düşüp bizim vize aldığımızın kesinleştiğini söyler?

Diğer bir konu,şirketimiz bize vize alamamızın gerekçesinin açık bi şekilde söylenmediğni söyledi.yani ingilizcen yetersizliği yüzünden de olsa,not ortalaması yüzünden de olsa herkese aynı gerekçeyi gösteriyorlarmış ve bu gerekçede "Türkiye'ye geri döneceğimizi garanti edemememizmiş". Bana saçma geldi bu.

Bilgisi olan arkadaşlar ne biliyosa paylaşsın lütfen.Önereceğiniz bişe olursa yazın lütfen.
    Konu mavilacivert tarafından (31-05-2009 Saat 03:31 AM ) değiştirilmiştir.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı mavilacivert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba;

Ben ve 3 arkadaşım 3 Martta Ankara'da vize görüşmesine gittik.Benim not ortalamam 2.1 civarı.İngilizcemde orta düzeyde.Beraber gittiğimiz arkadaşlarla hemen hemen aynı ortalama ve ingilizcemiz var.Vize görüşmesinin olacağı gün çok heyecan yaptım.Son saatler ingilizce çalışmalar falan.İçeri girince daha farklı bi ortamla karşılaşacağımı sanıyordum ama hiç beklediğim gibi çıkmadı.Sıram geldiğinde Japon Kadının yanına doğru gidip güleryüzle merhaba dedim o da aynı şekilde karşılık verdi.Okulumu,nerden geldiğimi,Bölümümü sordu.güzel bi şekilde cevapladım bunları.ondan sonra anne ve babamla ilgili sorular sordu.bunlara zor cevap verdim.bikaçtanesine hiç cevap veremedim.uzun suskunluklar sonucunda en son transkript imi açtı ve bişeler söyledi sonra ups le ilgili yapmam gerekenleri söyledi ve görüşme bitti.inanılmaz heyecanlıydım.aynı sınıfta olduğum arkadaş benden önce girdi ve berbat ingilizcesiyle yes/no gibi ünlemlerle görüşmeyi tamamladı arada farklı olarak ben heyecanlıyım dedi ingilizce Diğer arkadaşın ingilizcesi bizimkinden daha iyiydi ve iyi iş çıkardı.Japonla uzun bi sohbet etti.Ama Japon bu arkadaşla konuşurken baya derine indi.Arkadaşta iyi konuşunca,konuşmanın sonunda "Amerikada Başarılar" dedi.Ve onun görüşmeside böyle bitti.Konsolosluktan çıkınca,USA'e götürecek şirketimize gittik.elimizdeki kağıtları gösterince "tamam siz vizeyi almışsınız" dediler.biz uçak rezervasyonunu ayarlama işine başladık.bi yandan da konsolosluktan belgelerimizi bekliyoruz bu arada.Herşey tamam,uçak biletini de alırsak gidiyoruz derken bi haber geldi şirketten ve benim ve aynı sınıfta olduğum arkadaş vizeleri alamamışız.Diğer ingilizcesi sağlam olan arkadaşın pasaportuna vizesi basılmış halde geldi.Yıkıldık! Biz de kendimizi şartlandırmıştık artık.neyse ki çok geç değil.Şimdi tekrar vize randevusu almaya çalışıyorum.

Ama anlayamadığım bazı durumlar var.Mesela konsolosluktan bize verdikleri kağıtların hepsi aynıydı.Yani vize alan arkadaşa da aynı kağıttan verdiler.Vizeyi alıp almadığımız hemen orda belli olacak diye biliyordum ben.Hadi biz salağız anlayamadık,şirket nasıl böyle bi hataya düşüp bizim vize aldığımızın kesinleştiğini söyler?

Diğer bir konu,şirketimiz bize vize alamamızın gerekçesinin açık bi şekilde söylenmediğni söyledi.yani ingilizcen yetersizliği yüzünden de olsa,not ortalaması yüzünden de olsa herkese aynı gerekçeyi gösteriyorlarmış ve bu gerekçede "Türkiye'ye geri döneceğimizi garanti edememizmiş". Bana saçma geldi bu.

Bilgisi olan arkadaşlar ne biliyosa paylaşsın lütfen.Önereceğiniz bişe olursa yazın lütfen.

Arkadasım buyuk gecmıs olsun umarım 2.defada alırsın vizeni

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

3 Mart'ta girdiğiniz vize görüşmesine muhtemelen DS formlarınız olmadan gittiniz. Dolayısı ile size de birçok DS formu olmadan gidenlere verildiği gibi bir kağıt verildi ve bunun üstünde eksik evrakların listesi vardı. Burada şirketinizin bir suçu yok. Şirket sizin yaptığınız görüşmelere göre bir yorumda bulunmuş sanırım. Konsolosluktaki görevli de direk red vermek yerine DS'inizi beklemiş.-ki bu yüzden orada red yediğinizi anlayamamışsınız-

Red yeme sebebi olarak da konsolosluğun gönderdiği kağıdın dışında bir bilgi yoktur. Herkese aynı kağıdı yolluyorlar. "döneceğinizi ispat edemediğiniz için.." vs. Burada da şirketinizin bir suçu yok.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Yani şimdi ben ilk vize görüşmesinde neden red yediğimi bilemeyecek miyim? İkinci görüşmede,ilkinde neden red aldın gibi soru soruluyormuş.Peki buna ne cevap vericem? Bana bi tavsiyeniz var mıdır?

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

öncelikle çok geçmiş olsun. red sebebini konsolostuktaki görevlinin ağzından duymadan tam olarak bilemezsin. türkiye'ye dönmeme ihtimaliniz olduğunu söylemeleri tamamen formalite. son sınıflar hariç bu tehlike bütün wat öğrencilerinde aynıdır, sizin için ekstra bi şey olması zor.
    2. görüşmede başarılar. artık tecrübelisin, bu sefer daha rahat olursun. kendine güven, sorduğu sorulara klasik cevap vermekten kaçın. kendini iyi ifade et. inş herşey iyi gider...

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı blueblood Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle çok geçmiş olsun. red sebebini konsolostuktaki görevlinin ağzından duymadan tam olarak bilemezsin. türkiye'ye dönmeme ihtimaliniz olduğunu söylemeleri tamamen formalite. son sınıflar hariç bu tehlike bütün wat öğrencilerinde aynıdır, sizin için ekstra bi şey olması zor.
    2. görüşmede başarılar. artık tecrübelisin, bu sefer daha rahat olursun. kendine güven, sorduğu sorulara klasik cevap vermekten kaçın. kendini iyi ifade et. inş herşey iyi gider...
    Teşekkür ederim.Tecrübe konusunda haklısın evet.ama ben ingilizcem dışında başka bir sebepten red yemiş olmaktan korkuyorum.Hadi ingilizcemi geliştirdim diyelim.ya başka bi sorun varsa da düzeltemezsem...korktuğum nokta bu.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

ingilizce dışında bi sorun yoktur, içini rahat tut. aslında sorun konsolosluk görevlilerinde bencevize dağıtma kritleri tam belli değil, not ortalaması önemli desek, çok düşük ortalamaya da vize veriyolar; ing önemli desek yes-no dan başka ingilizce bilmeyen adamların da vize aldığını gördüm. heralde ikisinin ii bi kombinasyonunu istiyolar başka bi neden de görüşmede ufak bi yere takılıyo olmaları olabilir. çünkü klasik sorular dışındakileri, senin verdiğin cevaba göre soruyolar ve ordan sıkıştırıyolar sürekli. belki senden cevabını tam alamadığı, ya da söylediğin şeyi inandırıcı bulmadığı bi noktaya takıldığı için red veriyodur. böyle bi şey olmayabilir de, benimki sadece tahmin vize red nedeni konusundaki diğer bir teorim de, arada bi iki kişiye red vererek öğrencilerin programa bakış açılarını biraz daha ciddi tutma çabası... her isteyenin gidebileceği gibi bi program olsa bu, eminim kendileri zararlı çıkar. sonuçta biz oraya çalışmaya gidiyoruz, ekonomilerine katkıda bulunuyoruz.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Exclamation 3 Mart Verilen Beyaz Kağıt ve Üzerinde İşaretlenen Ds - Sevis - Pasaport

Merhaba;

Diğer bir konu,şirketimiz bize vize alamamızın gerekçesinin açık bi şekilde söylenmediğni söyledi.yani ingilizcen yetersizliği yüzünden de olsa,not ortalaması yüzünden de olsa herkese aynı gerekçeyi gösteriyorlarmış ve bu gerekçede "Türkiye'ye geri döneceğimizi garanti edemememizmiş". Bana saçma geldi bu.

Kardeşim ben ve 3 arkadaşımda 3 mart 1.15 randevusu ile vizeye girdik. Elimizde dslerimiz olmadan gittik sizin gibi. Beyaz bi kağıt verdiler 3 müzede ds 2019 sevis ve pasaportu kendilerine yollamamızı istemişlerdi... Vize retti almana üzüldüm sağlık olsun. tekrar başvuru yap tabi. Bizim kahrolası şirketimiz hala ds göndermediği için alıp alamadığımızı bilmiyorus. Konsolosluk hala vize bekliyor bizden. Ben 4. sınıfım okulum uzamıyor sanırım. Not ortalamam ise 3,02 ... Ve ben döneceğimi çok güsel bi şekilde garantiledim onlara... yüzme antrenörüyüm olimpik havuzda çalıştım yıllarca. Ve çalıştığım üniversite olimpik havuzundan döneceğime dair garanti bi kağıt aldım resmi sayısı konusu olan... onu tercümana çevirttim ve vizede 4. numaralı gişedeki sarışın 40 45 yaşlarındaki ablamız orada benden almıştı baktı ve ok demişti. sonrada işte beyaz kağıt vererek o belgeleri istemişti. İngilizce düzeyimde çok fazla iyi olmamakla beraber takıldığım sorularda olmuştu hatta ingilizce bilip bilmediğimi bile sordu. o güldü ben güldüm. böle geçti. senin yazdıklarını okudum ve karamsarlığa düştüm. belki bende vize reddi alanlardan olacağım. var mı bana söyleyeceğin yorum yapacağın bişeler....

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı zafiroking Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeşim ben ve 3 arkadaşımda 3 mart 1.15 randevusu ile vizeye girdik. Elimizde dslerimiz olmadan gittik sizin gibi. Beyaz bi kağıt verdiler 3 müzede ds 2019 sevis ve pasaportu kendilerine yollamamızı istemişlerdi... Vize retti almana üzüldüm sağlık olsun. tekrar başvuru yap tabi. Bizim kahrolası şirketimiz hala ds göndermediği için alıp alamadığımızı bilmiyorus. Konsolosluk hala vize bekliyor bizden. Ben 4. sınıfım okulum uzamıyor sanırım. Not ortalamam ise 3,02 ... Ve ben döneceğimi çok güsel bi şekilde garantiledim onlara... yüzme antrenörüyüm olimpik havuzda çalıştım yıllarca. Ve çalıştığım üniversite olimpik havuzundan döneceğime dair garanti bi kağıt aldım resmi sayısı konusu olan... onu tercümana çevirttim ve vizede 4. numaralı gişedeki sarışın 40 45 yaşlarındaki ablamız orada benden almıştı baktı ve ok demişti. sonrada işte beyaz kağıt vererek o belgeleri istemişti. İngilizce düzeyimde çok fazla iyi olmamakla beraber takıldığım sorularda olmuştu hatta ingilizce bilip bilmediğimi bile sordu. o güldü ben güldüm. böle geçti. senin yazdıklarını okudum ve karamsarlığa düştüm. belki bende vize reddi alanlardan olacağım. var mı bana söyleyeceğin yorum yapacağın bişeler....

Sanırım bizim randevu da 2 deydi.Karşılaşmışızdır muhtemelen.Ds belgeleri olmadan gidince böyle sonuçlanacağını bilmiyordum ben.Bilsem ona göre giderdim ki şirket bize bundan bahsetmedi.Senin not ortalaman sağlammış usta.Döneceğini de garanti etmişsin.Ooh seni almasınlarda kimi alsınlar Görüşme esnasında 4 numaralı gişeyi hatırlamıyorum ama bizim 3ümüzede en köşe odadaki çekikgözlü bayan geldi.Gülmeyi bırak en ufak bi mimik bile göstermedi bana.Sadece merhaba derken gülümsedi o kadar.Ben şimdi tekrar vize randevusu almaya çalışıyorum.Vize alırken Ankaramı yoksa İstanbulmu daha kolaylık sağlıyor diye araştırdım.Bi fark olmuyormuş.Ama randevunun daha çabuk alınması konusunda İstanbul daha avantajlıymış.O yüzden şimdi İstanbul'da aldırmaya çalışıyorum.Normalde gideceğim tarihten tahminen 20 gün falan daha geç gidicem eğer ikinci görüşmede vizeyi alırsam tabi.Karamsarlığa düşme bence.Ama kendini de şartlandırma.Çünkü ben 3 marttan bu yana 2 aydır USA'da neler yapacağımı düşünüyodum.Vize reddi aklımın ucundan bile geçmiyodu açıkçası.Ve gerçeği duyuna yıkıldım.Sana söyleyeceğim bişe yok hocam.Umarım vizen basılmış halde gelir pasaportun...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

gecmis olsun kardesim. Istanbul'dan tekrar dene sansini. Eger neden red aldiniz diye sorarsa da konsolosluk gorevlisi, ben de tam anlyamadim bir sikinti oldugunu dusunmuyordum diye cevapverebilirsin. Simdiden bol sans.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı tough Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gecmis olsun kardesim. Istanbul'dan tekrar dene sansini. Eger neden red aldiniz diye sorarsa da konsolosluk gorevlisi, ben de tam anlyamadim bir sikinti oldugunu dusunmuyordum diye cevapverebilirsin. Simdiden bol sans.

Teşekkür ederim hocam. Ama Ankara'da red yediğim için ikinci seferde de Ankara'ya gitmek zorundaymışım. Bunu ben de yeni öğrendim.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Teşekkür ederim hocam. Ama Ankara'da red yediğim için ikinci seferde de Ankara'ya gitmek zorundaymışım. Bunu ben de yeni öğrendim.
    istanbulda girebiliyosun ben 2. için istanbuldan randevu aldım bile

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)