Work and Travel 2025
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: wat'ın garip tarafı

turkishwat inc. shinoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Standart wat'ın garip tarafı

Arkadaşlar sizleri bilmiyorum ama ben ve sorduğum tüm arkadaşlar work and travel programına almanya, fransa, italya gibi ülkelerin öğrencilerini göremedik. aranızda görenler var mıydı? polonya, rusya, kolombiya, malezya, uzak doğudan birkaç ülke dolu vardı ama alman fransız italyan ya da ispanyol, belçikalı, hollandalı, isveçli vs. yok
    admin (at) turkishwat.net

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

bu ülkelerden bazılarına WAT'a katılma hakkı verilmedi. amerikalılara paraya ve dolayısıyla çalışmaya aç insanlar lazımdı. bizim ingiliz arkadaş 3 hafta çalıştı bıraktı sonra da bütün amerikayı gezdi. ben bir tane hollandalı tanıdım. başka da görmedim.. onunda WAT ile gelip gelmediğini bilmiyorum. ingilizle beraber gelmişlerdi. oda biraz çalışıp gezdi..

Tecrübe Puanı
    10

wildwood daki ofiste avrupa ülkelerinin bayraklarını görmüştüm wat ile gelen. bence tüm avrupa öğrencilerini kapsayan bir program bu. eğer dediğin gibiyse çok alçaltıcı bir durum

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

alçaltıcı olan ne tam olarak?

Tecrübe Puanı
    10

2. sınıf veya 3. sınıf ülke gözüyle bakılarak bu işlerin yapılması

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

acı ama gerçek...ABD'li işverenin gözünde çok fazla değerli olduğumuz söylenemez. elbette iyi işverenler olabilir..hiç tecrübesi olmayan bir amerikan vatandaşı yazlık işlerde direkt supervisor olabiliyor..özellikle doğu avrupa rusya ve türkiyeden yoğun talep olması bunu göstermiyor mu? gerçekten bir kültürel değişim programı olsa AB ülkelerinden katılım daha fazla olurdu..

Tecrübe Puanı
    10

evet, bu anlatmak istediğimin uzuncası

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

işte bu nedenden dolayı bazı üniversitelerimiz bu progromı kültür programı olarak görmüyo bu nedenle harçsız pasaport alımınada izin vermiyolar bencede haklılar galiba...

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bana göre durum şu; AB ülkeleri dediğimiz ekonomi şartları daha iyi olan ülkelerdeki öğrenciler ya da gençler AB ülkeleri arasında serbest dolaşım olmaya başladıktan sonra 'WAT' ile Amerika'ya gidişe istekler azaldı tabi ki daha önce yoğunca gidiyorlardı. Tabi sorcaksınız Romanya Polonya gibi ülkelerden niçin AB ülkelerinde dolaşan olmuyo serbset olduğu halde? o zaman da bireysel ekonomik durumlar çıkıyo ve öğrenci olarak ve yasal olarak AB ülkelerinde çalışmak 'WAT'a nazaran daha zor olduğundan tercih bu oluyor.
    Sizin 2. 3. sınıf nitelendirdiğiniz ülkelerin gençleri için de Erasmus gibi eğitim programlarına katılmak zor ve sayıca kısıtlı olduğundan 'wat'a katılmak en ideali oluyor. Ve gelişen ülkelerin gençlerine ufuklarının açılması için güzel bir fırsat çok konuştum. ama güzeldi

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

gerçekten olayı tam olarak teşhis ettin teşekkürler esmile333

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

bir de kimse bizi oraya zorla yollamıyo ki..demekki öğrenciler gidiyo talep var ve bu olay büyüdü..bu kadar şirketin açılmasının sebebi de budur bence..
    ben kendimi alçalmış olarak görmedim hiç bi şekilde..gören de gitmesin ne gerek var

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Bunun en büyük nednelerindne biri AB ülkelerinde kisi bası düsen milli gelir yılda ortalama en az 15 16 bin Euro iken ülkemizde bu oran 6-7 bin Dolar sadece

Dikkat edin cogu arkadasımız giderken insallah fazla extra masrafım cıkmaz gelirken yanımda bir kac bir sey getirebilirm ya da masrafımı cıkartırım derdinde

Benim amacım ne kadar cok iyi bir İng tecrübesi yasamak isteği olsada kafamın ucunda bunlarda var

Yani demek istediğim onların hayat kosuluyla bizimkilerin pek de birbirine yakın oldugu söylenemez

Arkadasın yazdıgı ülkelerde Avrupa Birliğinin temel tasları acıkcası ..

Hem yazıldıgı gibi serbest dolasım hakkı neticesinde 14-15 yaslarındaki birisi bile orda cok rahat ing konusabiliyo

Gerek duymuyo olabilirler mutlaka

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

gelismis avrupa ulkelerinden kimsenin olmaması benim de dikkatimi cekmisti. ben de 3. sınıf ulke vatandası oldugumuz hissine kapıldım cok kez. oyle degil diyenlere katılmıyorum. hangimiz turk pasaportuna sahip oldugu icin havaalanında yuksek guvenlık seviyesinde aranmadı veya hangimiz cogu yerde fazladan bekletilmedi?
    bi ingiliz tabi bu programa katılmaz katıldıysa da begenmez. neden? onların ulkesinde daha iyi kosullarda calısıp daha fazla para kazanma imkanları var.
    her universite ogrencisinin katılması gerektigini dusunsem de watın boyle bir yonu var.
    tek bi otelde calıstım ama birsuru otel gordum. aynı sekilde sadece 2 fabrikada calıstım ama birsuru fabrika gordum. benle aynı yasta ama ilkokul mezunu olup benden cok daha az tecrubeye sahip supervisorlarım oldu.

Tecrübe Puanı
    10

ben amerikaya gittikten ve ortamı gördükten sonra avrupa'dan pek talep olmadığı ve daha çok geri kalmış ülke gözüyle bakılan ülkelerin öğrencilerinin olduğunu gördüm. Açıkçası her iletişim kurduğum amerikalı'nın bana o gözle bakabileceği hissiyatına kapılmam son zamanlarda hiç hoşuma gitmedi. Zaten biraz da bu yüzden, hem topu topu 100- 120 saat arası çalıştım hem de erken döndüm. Bu sadece erken dönüşümün nedenlerinden biri. Bundan sonra gider miyim? Evet giderim ama bu sefer tecrübe sahibi olarak ve herhangi bir şirketle kesin 3 aylık çalışma sözleşmesi imzalamadan giderim. Tabi ki gene davetiye gelecektir ama zorunlu çalışmak diye birşey olmayacak. Roadshow, recruit gibi organizasynlarda işiniz garanti oluyor ama çıkmak istedediğinizde bu durum iş verenin insiyatifine kalıyor. Eğer siz hayır ben ayrılmak istiyorum derseniz, işten ayrıldıktan sonraki 30 gün içinde Amerika'yı terketmek zorunda kalırsınız. Bunu işveren bize söylediğinde tokat gibi gelmişti. bir de işten ayrıldıktan sonraki 30 gün içinde ülkeyi terketmezsek 10 yıl bir daha kolay kolay amerikan vizesi alamazmışız. İşte bu insanı alçatmak değil de nedir? Dünya Amerika'dan ibaret değil ki. Ama böyle insanlar Amerika'nın imajına leke veriyor. Zaten imajlarıpek iyi değil. Herneyse, biz çıktık ve 1 ay içinde de döndük. Dediğim gibi bundan sonra gidersem öyle zorunlu çalışmak gerekmiş falanmış filanmış onları ayarlarım da giderim. İngilizcesi güzel olanın, amerikalıdan pek farklı konuşmayanın saatlik ücreti de fazladır. SSN (Social Security Number) varsa, hiç dert değil daha kolay iş bulursunuz ve kaçak çalışıyor muamelesi görmez bu yüzden saatlik ücretiniz artar.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

arkadşlar wat programı Türkiye de kaç yılından beri var acaba?
    yani en eski şirket kaç senelik olabilir Türkiye'de?

Profesyonel Watçı fatih26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı cellman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadşlar wat programı Türkiye de kaç yılından beri var acaba?
    yani en eski şirket kaç senelik olabilir Türkiye'de?
    1997 de ilk ozman başlamış bu işe zannersem.yani 10 yıllık olabilir.
    2007 WAT DESTIN,FLORIDA CANKURTARAN KEN ŞİMDİ 8 YIL ARADAN SONRA 2015 AĞUSTOS TA TURIST OLARAK 11 GÜN DOĞU AMERIKADA.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

hayır bu sene 11. yılları.ve ilk başlatanlar türkiye'de http://www.ozman.com.tr

Şirket: Network Akademi
    Pozisyon: Danışman

Tecrübe Puanı
    17

Amerikan konsolosluğuna göre 2007 yılında WAT programına katılım da İrlanda 6. sırada (Türkiye 8den 7. sıraya yükseldi) Ama nedense ben bir tane bile irlandalı görmedim.Belki onlara daha kalifiye işler düşüodur.Ne de olsa ingilizce gibi bir problemleri yok.Bir de Türkler ve Balkanlardan gelen arkadaşlarla diğer Hispanicler 'ben WATcıyım' diye sırıtıo 100m ötedenBen grand canyonda çalışan hollandalılarla da tanışmıştım ama bizim nedense bu ezik görüntümüzden çok uzaklardı.Adamlar masraf çıkarma derdinde olmadıklarından belki,hayatlarını daha iyi yaşıolar.Günlük hesaplar yapıp maximum eylence peşindeler.Bunların tersine biz işyerinde 5 dakika daha fazla kalalım da overtime'dan kazanalım diye canımız cıkıodu.2006 yazında diğer Turk arkadaşlar haftada 80 saati geçip overtime rekorları kırarken ben yaptığım işten memnun olmayıp anca 40 saati tamamlayıp ortamdan uzaklaşma derdinde olduğumdan Türklerin dalga konusu bile olmuştum.Tamam,onlar benden kat kat fazla kazandı ama ben gayet eylendim ve hayatımdan memnundum.Bir keresinde sabah 03:30am'de işe gitmiştik Bulgar arkadaşlarla.Saat 11:30 pm civarında hala işyerindeydik ve ben artık çıkacaktım.O sırada çatlak bulgarlar,'ne yapıyorsun,yavaş yavaş yap ta geç çıkalım ya' dediklerinde tepem atmıştı.Eve gidicem, 3 saat belki uyucam yine aynı düzen,walla çekemem ben ya dedim.Yeter yani.Saatlerdir yağlı bulaşıkları yıkıyorum işim olmadığı halde,bir de çok zevkliymiş gibi uzattıkça uzatıcam.Ellerim soyulmuş mahfolmuş suda kalmaktam.Bunu hangi Alman,İngiliz yapar?Hangi Fransız bu ameleliye katlanır? Bak gene döndüm o günlere..

Profesyonel Watçı fatih26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    18

borders, benim çalıştığım yerde lifeguard olarak çalışan 1 tane ingiliz,parka gelen müşterilerle ilgilenen1 tane de irlandalı vardı,ama dediğin gibi bulaşık yıkamıyorlardı.
    2007 WAT DESTIN,FLORIDA CANKURTARAN KEN ŞİMDİ 8 YIL ARADAN SONRA 2015 AĞUSTOS TA TURIST OLARAK 11 GÜN DOĞU AMERIKADA.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

can kurtaran olmak için iyi yüzme bilmek gerkiyormu??
    bana bi ark tavsiye ettide bütün gün güneşleniyorsun ve güneşlenenleri izliyorsun ve devamıda cabası dedi
    Konu aek tarafından (13-11-2007 Saat 09:33 PM ) değiştirilmiştir.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

2007 wildwood moreys piersta çalıştım...İngiliz,İspanyol,İtalyan ve İrlandalı gördüm. 3 İngiliz arkadaşım vardı, sayısını bilmediğim kadar ispanyol iş arkadaşım vardı,italyan bi kaç kişi görmüş olsamda heralde irlandalılar gözüme en çok denk gelenlerdi. biraz çılgın ve çok kötü aksanları olduğu için gözüme çarpmışta olabilirler ama bu ülkelere getirilen bi kısıtlama olduğunu sanmıyorum...

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

7 senedir var ve ilk başladığında türkiyeden 7 kişi falan gitmiş şimdi 7 bin

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

ya hollanda inglitere ogrencisi niye gelsin calissin orda para var huzur var kardesim zaten onlara vize filan almakta sorun degil elini kolunu sallayarak giderler... gordugum inglizler hollandalilar beachlerde keyif yapiyordu bende onlara icki goturuyordum valla

ama calisitgim yerde fransiz ogrenciler vardi ama onlarda hic inglizce bilmiyorlardi ve onlari copcu yapmislardi dedim siz fransizsiniz niye geldiniz onlarda bana i dont know dediler onlarda niye geldiklerini bilmiyorlardi sadece copleri topluyorlardi yerleri supuruyorlardi

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bu fransızlara mal dicem olmucak şimdi:

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bence demeli yani, abi daha adamlar niye geldiklerini bilmiyolar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks