Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 42 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bir Firma Yetkilisi Yazıyor (BİR DE BİZDEN DİNLEYİN ! )

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Bir Firma Yetkilisi Yazıyor (BİR DE BİZDEN DİNLEYİN ! )

Merhaba,

Bir Firmada yaklaşık 5 yıldır Wat ile uğraşıyorum.

Öncelikle WAT'ın iyi bir program olduğunu ve daha iyi alternatifi olmayanın, yazın çekirdek çitleyip laklak yapacağına katılmasını tavsiye ederim. Biraz iddealı olacak ama kusurma bakmayın, giden öğrencilerin profillerine baktığımda, aslında WAT'a katılmak ya da küçük çapta çalışma hayatına bir yerden tutunması bu Türkiye'de aileden uzak bir iş de olabilir, akıl yaşını 3-4 yıl atıyor, insanlar daha da olgunlaşmış olarak dönüyorlar. Bu konuda oğluna Amerika'ya gidene kadar şirketimizde eşlik etmiş bir annenin sözü çok ilginçti; Kaan'a gak diyince su verdik guk diyince yemek, o bizim bebeğimizdi, Amerika'ya zor göndermiştik. Ama Kaan Amerika'dan olgun bir erkek olarak döndü, o şimdi geleceğini düşünen, Okuldan sonraki hayatını düşünen bir adam. Gerçekten de kendi başına beceremez,o hala bir bebek, kandırılar oğlumu vs mantığıyla oğluna Amerika'ya gidene kadar eşlik eden bu annenin sözlerini işittikçe bir kez daha bu programın önemini anladım. Siz siz olun Üniversitedeyken , okul bitince ne iş yapacağınızı düşünün. 2. sınıftan itibaren part-time vs iş hayatına erken atılın zira çoğu üniversiteli kardeşimiz gibi, şaşkın ördek yavrusu gibi evde bunalıma girmeyin. Çünkü hayata bir yerden başlamak,- bu limon satmak da olabilir en amiyane tabiriyle- çok önemlidir.

Benim 5 yılda gördüğüm, genel olarak öğrencilerimizin Ingilizce seviyeleri çok düşük. İngilizce öğretmenliği okuyup da Ingilizce başvuru formunu dolduramayanlar var. Size tavisyem Ingilizce'yi ihmal etmeyin kesinlikle, Amerika'da herkes pişman olur ama iş işten geçer. Ha kimisi de not ortalaması yüksek olsa da daha vizede takılır Ingilizceden. sonra şirkete küfreder Ben 3,5 ortalama ile red alan gördüm, ama öğrenci ingilizce bilmediğinden red aldığının bile farkında değildi. Biz kayıt alırken erken kayıtsa zayıf ingilizcesi olanlara, geliştirmeleri koşulu ile kayıtlarını alırız, geliştirmek öğrenciye kalmış. ÇÜNKÜ POTANSİYEL RED ALACAĞI BELLİ olan öğrenci FİRMAYA 5 kuruş kazandırmaz hatta zarar ettirir. Bu nedenle red alacağı belli öğrencinin kaydını almayız. Yani WAT FİRMALARI, WAT EFSANELERİNİN AKSİNE önüne gelenin kaydını alayım derdinde değildir, aksine seçerek ya da İngilizce geliştirmek koşulu ile kayıt alır. Yoksa red alacağı belli öğrenci için boşuna emek ve zaman harcarız, bir de üstüne üstlük senin kötü reklamını yapar vizeden red aldım diye. Bir de grup hainde gelenler vardır. 3 kişiden 2 si tecrübelerine göre vizeyi alır 1 tanesi takılır diye düşünürsün . Sen gidemezsin dediğnde bile arkadaşları ile gitme hevesi ağır basar ben şansımı bir deneyim diye vizeye gider. Sen de hevesini kırmamak adına ses etmezsin. Vize aldığında ise onla birlikte sevinirsin. Herşey para değil, bizler de insanız.

İŞ KONUSUNDA herkesin düştüğü yanlış SAATLİK ÜCRETTİR. $ Para herşey değildir. Bir kere bu programa para kazanmak için katılmanızı tavsiye etmem,Karar vermeden önce bir aynaya bakın derim. Ben kimim, özelliklerim nelerdir, İngilizce seviyem gerçekten nedir.? Alaska hikaye, Amerika'da parayı bahşişli işlerde çalışanlar kazanır. 15.000 uSD kuru para ile dönenleri hatırlıyorum da , aslında bunlar hep istisnadır. Sakın bu EFSANELER'e aldanmayın.
    Amerika'da bahşiş almak için GARSON'sanız TECRÜBELİ olmanız, müşteri ile hoş bir diyalog içinde olmanız bunun için ise İNGİLİZCEnizin iyi olması gerekir. Genelde talepler "Ben Garsonluk işi istiyorum" yönünde olup, WAT'da garsonluk yapabilen çok azdır. Bence böyle düşünenler varsa hayatlarında kaç kez babalarına,annelerine su verdiklerini, ya da evde sofraya yardım ettiklerini hatırlasınlar. Bazı mesleklerin "Ben GARSON olacaam" demekle olunmadığını öğrenmelerini isterdim ama 5 yıldır nafile Hep aynı terane.
    ALASKA' görülmesi gereken bir yer,işi bilene AlASKA'da balık fabrikası dışında da çok güzel çalışma alternatifleri var. Oteller, Restorantlar. ALASKA'YI, YANI BALIK OLAYINI KESİNLİKLE TAVSİYE ETMEM. Doğa sevenleriniz var ise bu güzellik uğruna balık kokusuna ve ter kokusuna katlanırım diyorsanız ona da hayır demem.
    PEDICAB'den uzak durun. 30 kişi gider 10'u memnun kalır, 10'u zar zor idare eder, 10'u pişman olur. Sağlıklı vücut işi, spor yapmıyorsanız düzenli olarak , ilk 1 ay zulüm olur.
    EĞLENCE PARKLARI ve MILLI PARKLAR: Benim favorim. Konaklamaları olan, güvenilir, programın amacına uyan bir sektördür. Hem yalnız da olmazsınız, UKRAYNDAN ; RUSYADAN; MACARİSTANDAN, SLOVAKYADAN,LITVANYADAN, TAYLANDDAN,TUNUSTAN,BULGARISTANDAN; ROMANYADAN az da olsa batı avrupadan kızlı erkekli akranlarınız da sizler gibi WAT için gelirler. Dostluklar, partiler geziler cabası. Six Flags, Universal, Bush Gardens, Jester Scales, Herhsey Park, Walt Disney,Sea World, Paramounths, cedar Point,Yellow Stone National Park, en çok tavisye edebileceğim yerler.
    CANKURTARANLIK yüzmesi iyi olanlar için mükemmel işerdir. OKYANUS VE HAVUZ diye 2'ye ayrılır.
    OTEL İŞLERİ: Bir diğer favorim olan iştir. Büyük küçük farketmez, güvenilir yerlerdir, konaklaması da varsa süper iştir. Housekeeper, busser, front desk ,kitchen help klasik otel işlerindendir.
    BUNLARIN DIŞINDA taşıma, boyacılık, fast food , dondurma satış, şöförlük, vs işler de vardır, kulağa hoş gelmese de Alaska'dan hem ortam hem de para olarak daha iyidir.

Bazen konuşmalara şahit oluyorum, 1200 dolar alıyolar, 100 öğrenci gönderseler şu kadar, 200 gönderseler şu kadar vay anasını şeklinde duyuyor ve bıyık altından gülüyorum. Merak edenler var mutlaka söyleyeyim adam başı ne kadar kazanıldığını brüt Yılda ortalam 800 - 1.000 arası öğrenciyi WAT programına gönderen şirket öğrenci başına 200 - 400 ABD doları bir kar eder. 50 -100 öğrencisi olan bir firmanın kar oranı 100 - 200 ABD dolardır ortalama. Vergi , kira , maaş, reklam derken o da pul olur. 1200 USD'nin çoğunu Amerika'daki SPONSOR DS2019 ve iş bulma parası olarak bizden alır, o da çalışma izin belgesi ds2019'un parasını hükümete öder. Yani anlıycanız sizin para ta ABD Hükümetine kadar gidiyor.

FİRMA TERCİHİ konusuna gelince . Daha önce hiç küçük firmada çalışmadım , bu nedenle kıyaslama yapamıyacağım. Kimseyi kötülemek övmek de istemem. Insanoğlu çeşit çeşit, bence herkes kendine yakışan bir firma seçsin. Unutmayın ki bu program sizi eğlendirmeyi amaçlasa da bunu eyleme dökecek birşey yapmaz. FİRMALARIN görevi size yasal bir iş ve yasal çalışma izni temin etmektir, yani 1+1=2 Bunun dışında birşey beklemeyin. WAT'TA SENARYO YAZARI DA , OYUNCU DA, YÖNETMEN DE SİZSİNİZ! Firmanız ancak çok acil durumlarda devreye girer, işten atılırsanız yeni iş buluruz, polisiye mevzu olursa avukat temin ederiz vs. Amerika Türkiye'nin ortalama 13-14 katı. Bir sıkıntınız olursa arabaya atlayıp gelemeyiz. Ufak tefek şeyleri kendiniz halletmelisiniz. Bir de olayın ticari boyutu var. Zaten rekabetten dolayı aslında aynı diğer ülkelerdekinden daha fazla hizmet veriliyor Türkiye'de. Nedeni Türk öğrencilerin nazlı olması. İlginç ve Trajıkomik taleplerin ardı arkası kesilmiyor. Başımdan geçen birüsü komik anı var, Mesela "kızımı orda kimse karşılamadı Allah Belanızı versin " diyen baba, babamın pasaportu ile gidebilir miyim diyen üniversite öğrencisi,Amerika'ya gideceği tarihleri forma yazması gerektiğini söylediğimde sanki o tarihler beni ilgilendiriyormus gibi yüzüme boş boş bakan WATCI arkadaş, amerika'da eğlence parkında hayatında hiç çalışmamış oğlu fazla mesai yapıp yorunlunca üzülen ve o gazla zabıtaları ofisimize göndererek bize gözdağı veren komik zabıta amiri amca (Kimisi de over-time'lı iş istiyom diye beynimizi yer ) ,Formlarda Emergency Contact kismina yine kendi adini yazan WATCI,,havaalaninda karsilama yok diye bu ne bicim is, ben güvenemem , benim çocuğum kaybolur orda diyen anne, konaklama bulma mecburiyetimiz varmis gibi bile bile konaklamasiz ise giderek bizden hesap soran WATCI, gittigi yeri b.k ederek isverenleri bir daha TURK OGRENCI ALMAM KATIYEN dedirten WATCILAR ! (HEP WATZEDEYİM DİYENLER Mİ YAZCAK AZ DA BİZ YAZALIM
    Lütfen müşteri olarak ne satın aldığımızı bilelim. WAT programı pişmemiş bir yemektir, biz malzemeleri veririz siz pişirirsiniz, ben yemek yapmayı bilmiyorum, ya da yapmak istemiyorum diyen Seyahat acentasına gider, ama maliyetine de katlanır. Öyle Wat parasına 3 ay Amerika'da takılamaz. Havalanında karşılama, lüx otellerde konaklama isteyenler, Turistik yerlere rehber eşliğinde geziler bu programda olmaz.

SON OLARAK Bir daha yazmıycam, uykum kaçtı, tesadüfen buldum bu forumu, umarım bir faydam dokunur sizlere. 2007'de WAT'a katılacak herkese iyi eğlenceler diliyorum ve bir forum'da rastladığım yazıdan alıntı yaparak , bu yazıyı sizlerin de okumanızı istiyorum.
    Konu şevket tarafından (04-04-2007 Saat 05:29 AM ) değiştirilmiştir.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ALINTIDIR:
    --------------------------------------------------------------------------
    Sevgili arkadaşlar yine şubat ayındayız ve firmalar arasındaki rekabet kızıştı ve bu anlamda süpriz indirimler geldi.

Şubat ayı WAT kayıtlarının ve kayıt veren öğrencilerin en hızlı olduğu aydır. Bundan dolayı bu aylarda öğrenciler artık son kararlarını verirler ve buna bağlı olarak şirketlerde öğrenci geliş -gidişleri hızlanır... İşte tam bu noktada bir üç kağıt konusunda sizleri uyarmak istiyorum.

Şubat ayına kadar beklediği öğrenci sayısına ulaşamayan diğer bir deyişle pek te tercih edilmeyen danışmanlık şirketleri birden fiyatlarını 100 - 200 - hatta 300 usd ye kadar geri çeker... Ben çok şirkete farklı e-mail adresleri ile üyeyim ve inanın bana gereçekten de çok indirimli fiyatlar alıyorum.

Gönül ister ki sizler bu programa daha ekonomik katılın ama bir gerçek var ki o da bu programın bir bedeli var bu bedel genellikle 1100 - 1300 ABD dolarıdır. Ve işin en komik tarafıda arkadaşlar ABD deki sponsor şirketler yani size DS -2019 formu getiren ve işinizi konaklamanızı ayarlayan şirketler , genelde 1 şubat veya 15 şubata kadar, programı Türkiye'de ki ortağına ortalama 100 ABD doları ek zam yapar. DS - 2019 formunun ederi şirketin büyüklüğüne göre değişir. Mesela yılda ortalam 800 - 1.000 arası öğrenciyi WAT programına gönderen şirket öğrenci başına 200 -400 ABD doları bir kar eder. Şimdi sizce daha küçük şirketler yani yılda 50 -100 öğrencisi olanfbirmanın kar oranı 100 - 200 ABD dolarına kadar düşerken neden birden fiyatını aşağı çeker ? Bir düşünün derim. Daha Türkiye'de WATZEDE veya KEKZEDE OLMAYIN !!! sahte indirimlere kanmayın... gidin 1100 -1300 usd arası size YAZILI GARANTİLER VEREN şirketlere kaydınızı yaptırın.

800 - 900 dolara herşey dahil WAT programı satan firma;

Konaklama kısmında size oyun oynuyor olabilir. ( Mesela geçen yıllarda bir şirket programını 950 USD'ye kadar düşürdü ama öğrencilerine yüksek konaklama bedelleri ödeterek fiyatını birden gizli olarak 1300 usd , 1200 usd, 1150 usd ye çıkarmış oldu. Siz siz olun şirketlereden bu konuda mutlaka yazılı sözleşme alın. 900 USD 'ye WAT programına kayıt olup daha sonra garantili konaklama için 200 - 300 extra bedel ödemek zorunda kalmayın. )
    Sizce bir firma yada firmalar neden indirim yapar ? ( BENCE ÖĞRENCİ BULAMAYAN FİRMA İNDİRİM YAPAR VE BU YOLLA MÜŞTERİ KAZANMAYA ÇALIŞIR.CİDDİ İŞİNİ ADAM GİBİ YAPAN YERLER BU KONUDA NETTİR VE TAVİZ DAHİ VERMEZLER. BU SİZİN BİR ÖLÇÜNÜZ OLSUN DAHA 900 USD ÖDEYEREK KATILACAĞINIZ WAT PROGRAMLARI TÜRKİYE'DEN WATZEDE OLACAĞINIZIN GÖSTERGESİDİR. OYUNA GELMEYİN ! GEREKİRSE OYUNA GETİRİN )
    Bu sözlerim sadece sizlere uyarı niteliğindedir. Düzgün iş yapan yereleri gidin. Şu ana kadar aldığı kayıt sayısını açık açık sorun ve gerekirse göstermelerini isteyin. Unutmayın doğru düzgün bir firma şubat ayına kadar ortalama 500 - 600 kayıt almış firmadır.

Bir firmanın büyüklük ölçüsü nedir ?

Bir firmanın büyüklük ölçüsü kesinlikle tek başına kaç yıllık olduğu, kaçıncı kez bu organizasyonu düzenlediği , kaç yerde şubesi olduğu değildir. Bunlarda ölçü kabul edilebilir ama şunlara dikkat edin.

Bu firma öncelikle kaç yıldır faaliyette ve bu firma hakkında basına , internete yansımış olumsuz durumlar var mı ? ( bkz: www.google.com , www.eksisozluk.com ) şirket isimlerini yazın sonuçlar çıksın size...Ama her sonuca da inanmayın derim. Firmalara açık açık sorun sizin hakkınızda böyle diyorlar diye... Yeni kurulmuş bir şirket hakkında yazılı bişiler de bulamayabilirsiniz ona göre...)
    Bu firma Türkiye'de iş fuarı, oryantasyon düzenliyor mu ? Ve düzenliyorsa tek mi yapıyor 3-5 firma bir araya gelip mi yapıyor , ve en önemlisi kaç kişi katıldı ? Siz kaç kişi gördünüz ???
    Firmanız size '' İŞ VE KONAKLAMA DA SORUN ÇIKTIĞINDA GEREKİRSE ÜCRETİNİZİ İADE EDERİZ '' şeklinde bir antlaşma veriyor mu ? ( EVET İŞTE BUNU KİMSEDE BULAMAZSINIZ. EĞER BÖYLE BİR ŞİRKLET ÇIKARSA SÖZ HEPİNİZE DUYURACAĞIM . AMA KESKİN TÜRK ZEKASI KULLANMAYAN ŞİRKETLER OLMALI OLDUKÇA NET ...EVELEME GEVELEME YAPMAYAN )
    Bu şirket Ne gibi işler yapıyor ? Ayrı bir departman oluşturmuş mu yoksa içeri girdiğinizde herkes her işe bakıyor mu ? ( BAZI DANIŞMANLIK ŞİRKETELERİ BUNA SİNİRLENEBİLİRLER. AMA SİZİN EN İHTİYAÇ DUYDUĞUNUZDA ŞİRKET FARKLI BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORDUR VE SİZ AVAZ AVAZ ABD 'DEN BAĞIRIRKEN O O ANKİ KURBANLARINI SEÇİYORDUR. UNUTMAYIN SPESİFİK ALANDA YAPILANMIŞ ŞİRKETLER BU KONUDA GERÇEKTEN UZMAN DEMEKTİR.
    Ofis görüntüsü sizleri yanıltmasın ! dandik ofislere de kanmayın ( BİR DANIŞMANLIK FİRMASINA BİR ARKADAŞIMLA GİTTİM BUNDAN 3 GÜN ÖNCE. İÇERİ GİRDİĞİMİZDE KAHVEHANEYE GİRDİĞİMİZİ SANDIK. İÇERDE SİGARA İÇİLMİŞ VE ÇÖP TENEKESİNDE BİRA ŞİŞELERİ VAR... SORARIM SİZE TERCİH EDERMİYDİNİZ ? DANIŞMANIN AĞZI İYİ LAF YAPIYORDU VE AZ DAHA KAYIT VERECEKTİM ÖĞRENCİ OLDUĞUMU ZANNEDİP. BU FİRMA DA EPEY MEŞHUR TAKSİM 'DE VE ONLARIN YALANCISIYIM 300 ÖĞRENCİ KAYIDININ OLDUĞUNUN GÖĞSÜNÜ GERE GÖRE SÖYLEDİ FİRMA SAHİBİ - firma sahiplerini göremeyeceğiniz firmalar seçin derim )

Wat Profesörü hati - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    18

Evet gerçekten WAT olayını şirket perspektifinden çok net olarak ortaya koymuşsunuz. Tüm yazdıklarınıza katılıyorum. Bende bu konuda yazdığım tüm mesajlarımda firmaların aslıda sadece aracı olduklarını, onlardan çok fazla şey beklenmemesi konusunu vurgulamıştım. Ama malesef sizinde belirttiğiniz gibi arkadaşlarımızın bir kısmı çok nazlı, çok kaprisli oluyor. Ha tabi aslanlar gibi giden, tuttuğunu koparan, kalanını paket yapan arkadaşlarımız da var, haklarını yemiyoruz. Ancak bunun yanında kendi görevlerini yapmayan firma yetkilileri de az değil. Hatta yapmamasını da geçtim benim en çok canımı sıkan olay "yalan vaatler". Öğrencini kaydını yapabilmek için tüm endişe ettiği konularda onlara olumlu cevaplar verip, yerine getirilemeyecek vaatlerde bulunup ve sorasında öğrenciyi hayal kırıklığına uğratmak. Öğrenci konaklama sorar, oo en kolay iş, bizim her yerde adamımız var, öğrenci iş sorar oo iş istemediğin kadar, öğrenci ne kazanacağını sorar oo para orda kum gibi, dolarla elini(!) silersin. Ama öğrenci gittiğinde bunları bulamayınca afedersiniz g*t gibi kalır ortada. Halbuki baştan dürüst bir şekilde kendisini nelerin beklediği söylense öğrencide ona göre hazırlıklı olur.

Evet saat epey geç olmuş, iyisimi bende lafı uzatmadan ufak ufak uzayım. Şevket beye bize verdiği bilgilerden ötürü teşekkür ediyor ayrıca bu uzun yazısında hiç bir şirketten ismen bahsetmediği için ayrıca tebrik ve teşekkür ediyorum hepimiz adına.
    Her türlü istek, görüş ve şikayetlerinizi hayatikilic@turkishwat.net adresine iletebilirsiniz.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

şevket beyin ilk yazısının son kısımlarında baya bi güldüm tabi biz hep şirketlerin eksik yönlerini söyleyecek değiliz birazda onlar bizim eksik yönlerimizi söylesin. başta biz millet olarak birşeyin parasını ödediysek sınırsız haklara sahip olduğumuzu zannediyoruz.( sanki herşeyi satın almışız gibi ) parasını ödediğimiz şeyin karşılığında ne aldığımızı bilmiyoruz. wat programındada bu fazlasıyla geçerli. 1200 dolar kayıt parası veriyoruz herşeyin hallolduğunu zannediyoruz. ilk başlarda bende şirketler konusunda çok karamsardım ama artık anladımki sorun bizde bitiyo. sonuçta onların yaptığı aracılık ve danışmanlıktan başka birşey değil daha fazlasını beklemek hayal kırıklığı olur...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

ya iyi hoş da amerikada ofisimiz var diip de öğrenciyi kandıran,yeni öğrenci geldiğinde o evde yer olmamasına rağmen onları oraya yerleştirmeye çalışan,eve zaten para ödeyip de halen o evde kalmakta olan öğrenciler o evden çıkmayınca polise şikayet etmek hatta amerikadan attırmakla tehdit eden (senin zaten ssn yok ben amerika vatandaşıyım diyerek) firma yetkilisi biliyorum ben..tabi her şirket böyle mi? hayır.Ben de bütün yazılarımda önemli olan Amerikadaki işvereniniz diyorum 2 sene üst üste WATa katılmış tecrübeli bi WATcı olarak ama duyduklarımı şahit olduklarımı da anlatıyorum insanlara

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Şevket Bey in yazdıkları doğru fakat yazamadıkları da var !

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

sizi ne dinliyeceğiz özür dileyerek söylüyorum ama HEPİNİZ AYNI B.KUN PARÇASISINIZ...Bİ DE BAŞLIĞA YAZMIŞSIN BİDE BİZDEN DİNLEYİN DİYE...SİZDEN DİNLEDİK,TUTTUĞUNUZA GEÇİRİYORSUNUZ, HAYAL KURDURUYORSUNUZ,YAZINI OKUMADIM BİLE!!!

ARKADAŞLARIM ÖĞRENCİ ARKADAŞLARIM DİKKATLİ DİKKATLİ DİKKATLİ OLUN,YENİ FURYA BU BANA ATTILAR KAZIĞI PARAM YANDI,,,
    BEN ÜMİDİ KESTİM DE WAT TAN,SİZİ DE BENİM GİBİ KAZIKLAMASINLAR DİYE YARDIM ETMEYE ÇALIŞIYORUM!!!
    BANA KAZIĞI ELT ATTI SİZE BAŞKASI ATAR ...

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaşlar Hepinizden özür Diliyorum Biraz Kaba Yaziyorum Ama çok Doluyum Beni Anlayin
    Saygilar...
    Anca Süzgeçten Geçmiş Hali Bu Kadar çikiyor...

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

"Gönül ister ki sizler bu programa daha ekonomik katılın ama bir gerçek var ki o da bu programın bir bedeli var bu bedel genellikle 1100 - 1300 ABD dolarıdır"

ŞEVKET BEY YAZMIŞ BU KADARMIŞ NORMAL FİYATI

YOK YAAAAAAAAAAA

TABİİİİ
    YOLACAK KAZ PİYASADA BOL TABİ
    ne yapıyosunuz 1300 dolarlık ne yapIYOSUNUZ KARDEŞİM NEEE!!!!!!!!
    İNSAN KAÇAKÇILARI GİBİ VER 1500 DOLAR KAÇIRİM SENİ YUNANİSTANA...
    SİZLE BİR YERDEN PATLAYACAKSINIZ AMA NERDEN
    KAZIKÇILAR...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

şirket beyın yazısında en hoşuma giden yer : vizede takılıp ingilizceden sonra şirkete küfrederler walla cok guzel demiş boyle ınsanlar bayaa cok (!)

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

arkadaş baya bi dolmuş anlaşılan. başına neler gelmiş onu bi anlatsada kızmakta haklımı değilmi bizde anlasak. böyle kızarak kimseye faydası olmuyo...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

orhanino arkadaşımıza üzüdüm,keşke böyle şeyler olmasa umarım bütün sorunları çözersin...

Ben şirketler konusuna girmeyi düşünmüyordum,çünkü bence bütün şirketler aşşağı yukarı aynıdır diye düşünüyorum..iyisiyle kötüsüyle aynıdır bence..neyse şirketler konusunda değilde,yetkili beyin cümlelerinin birinde türk öğrencisi çok nazlı demiş,ya da buna benzer bir şeydi.Bu konuda çok haklı sanırım nedeni de biz ülkecek seyahat etmeye alışık bir ülke değiliz. (aslında nekadar tezat değil mi biz göçebe bir toplummuşuz zamanında )Bu wat bir çok arkadaşın ilk kez yurt dışına çıkışı,hatta ailesi ile aynı şehirde olanlar için ilk kez ayrılık...Düşünsenize hiç bir şey bilmiyorsun başka bir dile,bir kültüre,başka bir dünyaya gidiyorsun.Bizler avrupa daki öğrenciler gibi değilizki. Erasmula gittiğimde bunu farketmiştim ben. Adamlar haftasonunu amsderdam da porto da geçirme planları yapabiliyorlar...Ya da polonyalı bir öğrenci kız veya erkek arkadaşını alıp hafta sonunu başka bir şehirde geçirebiliyor...Ya bizde?çok zor ee doğal olarak böyle sorunlar yaşıyoruz,her şeyimiz tam olsun istiyoruz..Belki de en büyük sorunumuz araştırmamak,mesela bu foruma kaç kişi üye ve kaç kişi bu sene Türkiye den wata katılacak?veya gideceği yer hakkında nekadar şey biliyor...Ya da kısaca biz ülkece çok duygusalız ondan

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Bence de duygusal bi toplum olmamızdan kaynaklanıyor.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

bence hiçbir şirket götürdüğü öğrencilerin tamamını mutlu edemez.Bunların bir kısmı öğrenci kaynaklı problemler olabilir ya da şirketten kaynaklanabilir.Önemli olan genel memnuniyet oranıdır...Daha doğrusu şirketten ne beklediğini bilen öğrencilerin memnun olmasıdır.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ben bu siteye belkide ilk katılanlardanım
    katıldığım gibi yazmıştım
    hatta konu açmıştım başımdan geçenleride anlattım...
    arkadaşlar biz duygusal milletiz olayı yanlış bikere parayı zor bulup buluşturunca adama böyle ondan koyuyo duygusalız diyen arkadaşa cevabım bu...
    ayrıca kazık yemek her şeyi açık açık anlatmamaları ayrı bir olay...
    biriside ingilizce bilmiyorlar diyor onuniçin alamıyorlar(SEYMUSUM) SEYMUSUM BİR BENİM ÜYE NUMARAMA BAK Bİ SENİNKİNE BAK,,,orda lafı bana sokuyo aklı sıra
    ARKADAŞ BEN BU PROGRAM İÇİN BİR YAZ ÖNCE 3 AY( HAZİRAN 20-EYLÜL 20 2005) BOYUNCA HAFTADA 5 GÜN GÜNDE 4 SAAT O ADİ KURUMUN YAN ŞİRKETİ OLAN ENGLİSH CLUP A GİTTİM,,,BEN GERİZEKALIMIYIMDA ANNEM BABAMIN NE İŞ YAPTIĞINI SÖYLEYEMİCEK KADAR İNGİLİZCEM OLMAYACAK...
    ÖYLE BOŞ BOŞ KONUŞMA,,,BANA GİREN GİRMİŞ ZATEN BENİM YAŞADIĞIMDAN BİŞEYLER ÇIKARMAYA BAK OKADAR
    SAYGILAR
    Konu orhaninho tarafından (09-04-2007 Saat 02:47 AM ) değiştirilmiştir.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı orhaninho Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar biz duygusal milletiz olayı yanlış bikere parayı zor bulup buluşturunca adama böyle ondan koyuyo duygusalız diyen arkadaşa cevabım bu...
    biriside ingilizce bilmiyorlar diyor onuniçin alamıyorlar,,,orda lafı bana sokuyo aklı sıra
    ARKADAŞ BEN BU PROGRAM İÇİN BİR YAZ ÖNCE 3 ( HAZİRAN 20-EYLÜL 20 2005) AY BOYUNCA HAFTADA 5 GÜN GÜNDE 4 SAAT O ADİ KURUMUN YAN ŞİRKETİ OLAN ENGLİSH CLUP A GİTTİM,,,BEN GERİZEKALIMIYIMDA ANNEM BABAMIN NE İŞ YAPTIĞINI SÖYLEYEMİCEK KADAR İNGİLİZCEM OLMAYACAK...
    ÖYLE BOŞ BOŞ KONUŞMA,,,BANA GİREN GİRMİŞ ZATEN BENİM YAŞADIĞIMDAN BİŞEYLER ÇIKARMAYA BAK OKADAR
    SAYGILAR
    Ben duygusallık konusunu genel olarak aldım. Sanırım yanlış anlaşılmış ben orda sizin yaşadığınız durum konusunda verdiğiniz tepkiye karşı duygusalız demedim.Yani sizin durumunuzla ilgisi yok benim verdiğim cevabın.Ben şirket yetkilisi beyin sözlerine hitaben karşılık verdim.Eğer öyle anladıysanız kusurabakmayın.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

site yöneticisi ben bu ELT ile ilgili başımdan geçenleri yazmıştım silmişsiniz....bağımsızız diyosunuz ben bu site açıldığında katıldım aranıza hiç olmazsa sebebini söyleyebilirdiniz...

AYRICA BU ELT YURT DIŞI EĞİTİM İN MAĞDURLARININ BULUŞTUĞU BİR YER VAR MI ,BUNU BİLEN VARSA PAYLAŞIRSA SEVİNİRİM BEN TAKTIM BU ADAMLARA ARA SIRA GELİYOLAR BANA YEDİĞİM KAZIĞIN ETKİSİ İŞTE...

ÖNÜMDE BİRSÜRÜ KİŞİ VİZE ALAMAMIŞTI BU MİLLET NEKADAR EZİK OLMUŞ KİMSE HAKKINI ARAMIYOR,BEN YANIMDA ERKEK GİBİ BİRKAÇ KİŞİ OLSAYDI O ZAMAN KAN KUSTURURDUM ONLARA...
    OKADAR DOLUYUM İŞTE OKADAR KOYDU!!!!
    İNŞALLAH HEPİNİZ GİDERSİNİZ!!!!

turkishwat inc. shinoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

orhaninho biz daha önce dediğimiz gibi tarafsız bir siteyiz. Eğer biraz forumu dolaşırsan ki kesin dolaşıyorsundur, her şirketi eleştiren bir yazı mutlaka görürsün. Ancak senin eleştiri mahiyetinde yazdığın yazıda adı geçen şirketin Ankara'daki toplantısına gidip hakkını arayacağın yazıyordu. Takip ettiğimiz kadarıyla gitmedin ve bu bizde açıkçası şirketi "Karalama" şüphesi uyandırdı. Site açıldığından beri dediğimiz gibi biz senin ve diğer wat'çıların haklarını savunmak, bilgi paylaşımında bulunmak ve tartışmak için burdayız. Tarafsızlık konusunda aklında en ufak bir şüphe olmasın.
    admin (at) turkishwat.net

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

yönetici dostum BAK ŞİMDİ RESMİMİDE KOYDUM

demek şirketi karalıyorum ,,,istersen sana hala saklıyorum sözleşmemi,geçen yıl yaptığım amerikadaki iş sözleşmemi,uçak rezervasyonumu,yediğim kazığın faturalarını,ne istiyorsan fotokopisini yollıyabilirim,bende sizin gibi üniversite öğrencisiyim....
    şirketin bana yaptığını anlatıyorum,,,sen bana lütfen şunu söyle o şirket mi söyledi yazıyı kaldır diye ama neyse bu konuyla ilgili fazla bişede konuşmak istemiyorum,gidememişim olmuş bitmiş,ama taktım yaa kafaya....
    araştırmanıza gerekte yoktu ben söylemiştim gitmeyeceğim diye,gitsem kötü şeyler olabilirdi,o akşam yemin ederim uyuyamadım,,,hatta şöyle delikanlı 3-5 kişi olsaydı arkamda çok farklı şeylerde olabilirdi,haberlerdende izlerdiniz...
    Konu orhaninho tarafından (09-04-2007 Saat 03:31 AM ) değiştirilmiştir.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı orhaninho Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    biriside ingilizce bilmiyorlar diyor onuniçin alamıyorlar(SEYMUSUM) SEYMUSUM BİR BENİM ÜYE NUMARAMA BAK Bİ SENİNKİNE BAK,,,orda lafı bana sokuyo aklı sıra
    ARKADAŞ BEN BU PROGRAM İÇİN BİR YAZ ÖNCE 3 AY( HAZİRAN 20-EYLÜL 20 2005) BOYUNCA HAFTADA 5 GÜN GÜNDE 4 SAAT O ADİ KURUMUN YAN ŞİRKETİ OLAN ENGLİSH CLUP A GİTTİM,,,BEN GERİZEKALIMIYIMDA ANNEM BABAMIN NE İŞ YAPTIĞINI SÖYLEYEMİCEK KADAR İNGİLİZCEM OLMAYACAK...
    SAYGILAR
    bunun üye numarası ıle alakası ne anlayamadım ama.. foruma yenı gelenler uye numaraları 100-150 arası olanlar sunları soyleyebılır ya da sunları soyleyemez falan dıye bı kural mı koycaz neysee yaa orhaninho forumu tartısma alanına cevırmeyelım bılgı paylasımı ana hedefımız olsun
    Konu seymusum tarafından (09-04-2007 Saat 12:06 PM ) değiştirilmiştir.

turkishwat inc. shinoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

orhaninho düşüncelerini, şikayetlerini fazla ileri gitmeden (küfür, argo vb.) tekrar forumda yazabilirsin. Biz en başta dediğimiz gibi tarafsız bir siteyiz ve danışmanlık şirketlerine getirilen olumlu eleştiriler gibi olumsuz eleştirilere de izin veririz. Ben sana direkt şirketi karalıyorsun demedim sadece şüphe uyandırdın dedim. Nedenini de açıkladım. O yazıyı silme konusunda şirketin bize hiçbir şekilde etkisi olmamıştır. Kendi insiyatifimizde sildik. Şimdi istersen adı geçen şirket hakkında şikayetlerini yine yeni bir konu başlığı altında dile getirebilirsin.
    admin (at) turkishwat.net

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

sağol gezgin ama o kadara koyduki bu olay bana biraz ağır konuşabiliyorum...fazla bu konu hakkında da konuşmak istemiyorum burası sayesinde bayağı bir sıkıntımı,dile getirdim...
    size helal olsun...
    inşallah çizginizi korursunuz...

SEYMUSUM GIRGIR olsun istedim biraz,birazda gerçek anlamda...senden rütbeliyim
    Konu orhaninho tarafından (09-04-2007 Saat 03:13 PM ) değiştirilmiştir.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

SEYMUSUM
    halimizi hatırımızı sormuşsun özel mesaj yollayamıyorum ,50 mesajı geçmem gerekiyomuş...

valla sağol ne diyim

dostum aramızda bişe yok ben yediğim kazığın etkisindeyim,biraz öfkeliyim,,,çok acı koydu bana,çok hayal kurmuştum,,,
    bir şeyi fazla isteyince olmuyo,belkide hiç umursamasaydım ordaydım geçen yaz PANAMA CİTY BEACH

aranızda acıların çocuğu emrah gibiyim

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

.......dsa.sda

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

2006 yazinda orlando jw marriott otelinde calistim.www.grandelakes.com
    ve araci sirketim ihrturkey di.cok memnun kaldim ve memnun kalmami saglayan bicok gerekcelerim var..bilgi almak isteyen arkadaslara yardimci olabilirim tarafsiz bi sekilde...tesekkurler

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

İYİ günler öncelikle ben yeni bir üyeyim önümüzdeki yaz wat a katılmayı düşünüyorum şirket benimde kafamı karıştırıyor öncelri adwis le ççıkıcaktım ama sonra fikrim deişti ozmanı düşünüyorum detaylı bilgi verecek arkadaşlar ve daha önce katılmış olanların yardımını bekliyorum teşekkürler

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

birde ilk tek başıma katılıcağım gidicek olan arkadaşım yok herhangi büyük bir sıkıntı yaşarmıyım şirketlerin konaklama şekilleri nasıl oluor?

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaslar sakin ozmanla gelmeyin yada work an trvel progmayla ben su anda louisinadayim ve hic memnun degilim ki bastan beri sitememsitim burayi ama ozmanla geldim basta funda vardi simdi ayrildi ve beni buraya gonderdliler bana seni istedgin bir ise yerlestryz sozu vermsilerdi ama parayi odekten sonra baska bir secenek birakkmadialr ... simdi isimi degtrmeyurm burda tikili kaldim belki son sansim isimi birakip yesil pasoprtmla sureyi uzatmak ama calismaycm tabi sakin ola ki ozmanla ya da funda antalyadaki subesyle gelmeyin work and trvel hikaye cidden
    odada 3 kisi kaliydk isimi degtrdm uckata rahtazizlandim 750dolar hastaneye borclu oldum buraya geldigimde karsilayan olmadi... yetmsmis gibi cok agir bir iste caliscaktm otelden ogrenciler disarya cikamyor .. her yerde kamera var ... HERKES AGLIYOR KISACASI..

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart WAT SORUNU ve VISE SORUNU:confused:

MERHABA SIZE OZMAN vasitasyla katildigim wat progmandan bahsetmek istyrum yasadiklarmi paylasmak zorundayim siiznde bilgilendrmek amaciyla bir kez daha dusunun diyrum wat progmanini... ben ozman vasitasyla bu programa katilidm antalyadaki subesi yeni acildi onceden funda uzer calisyrdu simdi worldawide carriyer adinda yeni bir is yeri acmis ozmandan ayrilip tabi uzun zmandir ozmanda calsitktan sonra.. erken kaytla ozmana basvurdum cunku kendi isimi secebilecegimi solemislerdi fakat nedense kendi isimi ingilzcem yterli degil diye secemedim ama aslinda ingilzcem cok kotu degildi sadece biraz heycanlydim ... herneyse son anda bana ozge seni buraya gondericez baska secenegin yok dediler ben parayi odedkten sonra bende bana baska bir is bulun dedim ...yoksa ben bulacaktim kendi isimi fakat gec kalmistim cunku ozmana guvenmstim onlarda bulamadilar tabi.. simdi louisiananin en berbat kasabasindayim ...ogrenciler otelden disari cikamyor yapacak bir sey yok sabahtan aksama kadar agir kosulalrda calismaktan baska ... ucakta gelirken ben alabirmiym biletimi dedim onalr izin vermedi ve ucakta rahatsizlandim 1 gun hastenede yattim turkce tercuman aacilgyla para odemem gerekyrmu diye sordum onalra hayir dediler simdi de hastaneye 750 dolar borcluymusm .... isverenim benden memnun degilmis isime gemdigim icin halbki soylendigi gibi 40 saati tamamladim onlar arti zmanlarimida degerlendirmek istrylar ama ben anlasma kurallalrina gore calismakta serbstm aslinda .. simdi burdan bir an once kendi ellerimle visemi iptal edip yesil pasaportumla burda kalmak istyrum cunku masfraf yaptim o kadar dil egitmi alcam ucretsiz kurslara ayzilcam burda arkadasiimn yaninda kalicam yesil pasportum maviyi aldiktan sonra iptal oldu simdi tekrar vise almam gerekcek bunu burda nasil yapacagimi bilmyrum lutfen yardim edin .. ozmana guvenmyrum yada burdaki sponsoruma beni anlmayrlar kesinlkle .... ve turkiyeye dondugumde ozmana ve funda word carriyere dava acicam...

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart WAT SORUNU ve VISE SORUNU:confused:

MERHABA SIZE OZMAN vasitasyla katildigim wat progmandan bahsetmek istyrum yasadiklarmi paylasmak zorundayim siiznde bilgilendrmek amaciyla bir kez daha dusunun diyrum wat progmanini... ben ozman vasitasyla bu programa katilidm antalyadaki subesi yeni acildi onceden funda uzer calisyrdu simdi worldawide carriyer adinda yeni bir is yeri acmis ozmandan ayrilip tabi uzun zmandir ozmanda calsitktan sonra.. erken kaytla ozmana basvurdum cunku kendi isimi secebilecegimi solemislerdi fakat nedense kendi isimi ingilzcem yterli degil diye secemedim ama aslinda ingilzcem cok kotu degildi sadece biraz heycanlydim ... herneyse son anda bana ozge seni buraya gondericez baska secenegin yok dediler ben parayi odedkten sonra bende bana baska bir is bulun dedim ...yoksa ben bulacaktim kendi isimi fakat gec kalmistim cunku ozmana guvenmstim onlarda bulamadilar tabi.. simdi louisiananin en berbat kasabasindayim ...ogrenciler otelden disari cikamyor yapacak bir sey yok sabahtan aksama kadar agir kosulalrda calismaktan baska ... ucakta gelirken ben alabirmiym biletimi dedim onalr izin vermedi ve ucakta rahatsizlandim 1 gun hastenede yattim turkce tercuman aacilgyla para odemem gerekyrmu diye sordum onalra hayir dediler simdi de hastaneye 750 dolar borcluymusm .... isverenim benden memnun degilmis isime gemdigim icin halbki soylendigi gibi 40 saati tamamladim onlar arti zmanlarimida degerlendirmek istrylar ama ben anlasma kurallalrina gore calismakta serbstm aslinda .. simdi burdan bir an once kendi ellerimle visemi iptal edip yesil pasaportumla burda kalmak istyrum cunku masfraf yaptim o kadar dil egitmi alcam ucretsiz kurslara ayzilcam burda arkadasiimn yaninda kalicam yesil pasportum maviyi aldiktan sonra iptal oldu simdi tekrar vise almam gerekcek bunu burda nasil yapacagimi bilmyrum lutfen yardim edin .. ozmana guvenmyrum yada burdaki sponsoruma beni anlmayrlar kesinlkle .... ve turkiyeye dondugumde ozmana ve funda word carriyere dava acicam...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks